Co przychodzi Wam na myśl na hasło sajgonki? Najczęściej smażone w głębokim oleju „ruloniki” z papieru ryżowego z mięsnym farszem. W Tajlandii czy Wietnamie równie, jak nie bardziej, popularne są spring rolls’y, czyli świeże sajgonki, niesmażone w oleju. Są równie smaczne i o niebo zdrowsze. Nam najbardziej przypadły do gustu te z krewetkami. W Tajlandii podawane były zazwyczaj z sosem słodki-ostrym, w Wietnamie w słodkim sosie z fistaszków na bazie sosu sojowego.
Jak zrobić farsz do spring rolls?
Cała sztuka w robieniu spring rolls’ów polega na przyrządzeniu dobrego farszu. Nie jest to trudne, ale trochę pracochłonne ponieważ dodajemy do farszu dosyć sporo składników. Zacznij od namoczenia grzybów mun w wodzie przez co najmniej 15 minut oraz zalej makaron na kilka minut gorącą wodą. Po namoczeniu, dobrze je odcedź. Podsmaż na rozgrzanym oleju drobno posiekaną szalotkę. Możesz dodać odrobinę oleju sezamowego do smaku. Następnie dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekane grzyby mun i pokrojone w kostki tofu. Po podsmażeniu odłóż zawartość woka na talerz i zajmij się krewetkami. Podsmaż je przez dwie – trzy minuty, dodaj wcześniej podsmażone składniki, połowę kiełków fasoli mung, połowę startej marchewki oraz pokrojony makaron sojowy. Całość zalej niewielką ilością wody (około 1/4 szklanki), podsmaż jeszcze przez kilka minut kilkakrotnie mieszając i dopraw sosem rybnym, cukrem oraz sosem ostrygowym. Jeżeli lubisz jeść na ostro, możesz także doprawić farsz ostrą papryką. Gotowy farsz mieszamy z resztą startej marchewki, kiełkami fasoli mung oraz szczypiorkiem i zabierz się za zawijanie spring rolls’ów.
Jak zawijać spring rolls lub sajgonki?
Papier ryżowy moczymy przez kilka-kilkanaście sekund w wodzie (czas moczenia zależy od grubości papieru ryżowego), nakładamy na niego farsz i zawijamy. Papier usi być miękki, ale nie może za bardzo nasiąknąć wodą, ponieważ zacznie się przerywać podczas zawijania. Farsz nakładamy około 3 cm od krawędzi papieru i przykrywamy go papierem zaczynając od długiej krawędzi bliżej farszu. Następnie zawijamy papier z jednego i drugiego boku i rolujemy. To jest cała filozofia zawijania spring rolls’ów.
Jakie sosy podać do spring rolls lub sajgonek?
Spring rolls są już gotowe, jeżeli masz ochotę na klasyczne sajgonki, usmaż je w głębokim tłuszczu. Obowiązkowym dodatkiem do spring rolls i sajgonek jest sos, w którym je maczasz. Przepis na orzechowy sos satay znajdziesz w tym poście. My najbardziej lubimy sos słodko-ostry. Przepis na sos znajdziesz w tym poście: Jak zrobić tajski sos sweet chilli?
Jeżeli lubisz sajgonki i spring rollsy, wypróbuj także nasz przepis na szybkie Thai rollsy z grillowanymi krewetkami i warzywami.
Porcja: około 20 sajgonek
Trudność: łatwe
Czas przygotowania: 30 minut
Złote proporcje:
– 250 g krewetek (mięsożercy mogą wymienić krewetki na zmieloną wieprzowinę)
– 100 g cienkiego makaronu sojowego vermicelli
– 100 g naturalnego tofu
– 15 g grzybów mun
– 200 g kiełków fasoli mung
– 2 średniej wielkości marchewki
– 1 duża szalotka
– 2 ząbki czosnku
– 2 łyżki sosu rybnego
– 2 łyżki sosu ostrygowego
– 1/2 łyżki cukru (najlepiej palmowego)
– opcjonalnie: szczypiorek (kilka łodyżek)
Wszystkie przepisy z Tajlandii:
Kuchnia tajska
Wszystkie posty z podróży po Tajlandii:
Tajlandia
Lubisz nasze przepisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!
Ostatnio bardzo je polubiłam , szczególnie te akurat bez mięsa. Jakoś staram się samemu całkowicie z niego zrezygnować. Super mi pasuje dodatki z pietruszką, marchwią, mogą być grzyby i super też pasuje dobrze ugotowany ryż. Także warto spróbować z dobrym pieczonym jabłkiem.