Mleko i cytryna – tylko te dwa składniki potrzebne są do zrobienia indyjskiego sera paneer. Serem paneer pod różnymi postaciami zajadaliśmy się w Indiach. Jest on głównym składnikiem jednego z naszych ulubionych hinduskich dań paneer tikka masala, czyli gęstego pomidorowego ostrego sosu z warzywami i właśnie z paneerem. Świetnie smakuje w sałatkach, na kanapkach czy podsmażony z przyprawami. Robiliśmy już paneer z czosnkiem i suszoną kozieradką, dziś zrobiliśmy jego klasyczną wersję.
Jak zrobić ser paneer ?
Przepis jest bardzo prosty. Najpierw gotujemy mleko na średnim ogniu. Im tłustsze mleko, tym lepszy będzie ser. Używamy wiejskiego, niepasteryzowanego mleka 4%, kupujemy je w mlekomacie lub od rolników. Po zagotowaniu mleka, zmniejszamy ogień, dodajemy do niego sok z cytryny i cały czas mieszamy. Na każdy litr mleka powinniśmy dodać dwie łyżki stołowe soku z cytryny.
Po kilku chwilach mleko powinno zacząć się ścinać, a w garnku pojawią się drobne grudki. Kiedy mleko się zetnie, zdejmujemy garnek z gazu i studzimy w pokojowej temperaturze.
Po ostudzeniu przelewamy powstałą masę przez gazę i odsączamy grudki od mleka. Następnie formujemy i zawijamy paneer w gazę i przyciskamy czymś ciężkim na co najmniej pół godziny pozwalając serowi nabrać kształtu.
Z jednego litra mleka wychodzi taka oto porcja.
Paneer ma bardzo wysoką zawartość białka oraz potasu przy bardzo małej liczbie kalorii. Jego smak można urozmaicić przyprawami i ziołami. Wystarczy dodać je po odsączeniu grudek podczas formowania sera. Może on być czosnkowy, z ostrą papryką, ze szczypiorkiem, z dowolną przyprawą na jaką macie w danym dniu ochotę. Świetnie smakuje też w szpinakowym sosie – przepis na palak paneer znajdziecie tutaj.
Porcja: dla 1- 2 osób
Trudność: łatwe
Czas przygotowania i gotowania: 30 minut
Czas formowania się: 30 minut
Składniki:
– 1 litr mleka
– 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
Wszystkie przepisy z Indii:
Kuchnia indyjska
Wszystkie posty z podróży po Indiach:
Indie
Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie
ale czaad!
Witam, obojętnie ilu procentowe mleko?
Tak jak napisaliśmy w poście używamy wiejskiego, niepasteryzowanego mleka 4% od lokalnych rolników lub z mlekomatu, mleko musi być tłuste, najlepiej nie UHT. Pozdrawiamy!
czytaj uwaznie
Podobno bardzo zdrowa jest serwatka z mleka. Prosiłabym o komentarz na ten temat
UHT to nie mleko!!!
A kto pisze aby używać mleka UHT? UHT to nie mleko, wiadomo to wyrób mlekopodobny!
jak już go uformujemy to w jakiej temperaturze przechowujemy?
Przechowujemy w lodówce 🙂
Czy mleko można osolic (zeby ser był nieco słony) czy to zaburzy proces tworzenia się sera?
Ile kcal będzie miał taki ser? Jak z litra mleka np 3,2% to całość 600kcal a wychodzi jego tak z 300g? Czy mniej więcej dobrze mysle?
Ciężko nam to ocenić, nie znamy się na przeliczaniu kalorii i nie chcielibyśmy wprowadzić w błąd. Pozdrawiamy!
a jak nie ma sie dostepu do mleka od rolnika? Czy z pasteryzowanego mleka nie wyjdzie wogole ?
Kiedyś z ciekawości spróbowaliśmy zrobić paneer z pasteryzowanego mleka kupionego w sklepie. Mleko się nie ścinało, chociaż robiliśmy wszystko tak jak zawsze. Może mleko, które używasz będzie lepszej jakości, nam ser z mleka pasteryzowanego nie wyszedł. Pozdrawiamy!
działa z normalnym mlekiem z supermarketu, tylko nie UHT, a świeże 3,2%
Wyjdzie. Z uht też wyjdzie. Żeby był delikatniejszy można dodać trochę śmietany. Wyjdzie tlustszy
Paneer wychodzi z mleka pasteryzowanego w niskich temperaturach (74 stopnie). Ja, kiedy nie mam dostępu do wiejskiego robię z mleka z Piątnicy 3,2% tłuszczu (w Biedrze w lodówce jest, w takich kanisterkach litrowych). Nie wiem na czym to polega, ale ma wydajność identyczną jak tłustsze, wiejskie.
Potwierdzam, że wychodzi ze sklepowego wiejskiego pasteryzowanego mleka 3,2%. Z piątnicy mi wychodzi najlepiej, z mlekowity też dalo radę, ale gorsza wydajność, z innych jeszcze nie próbowałam.
Jaki czas gotowania? 🙂
Będąc w Indiach kilka m-cy widziałam, że sprzedawcy, paneer przechowują w solance w lodówce. Proporcja jak do kiszonek. Woda koniecznie zimna, ser musi być całkowicie zanurzony. Postoi do tygodnia spokojnie. Warto mu tę solankę zmieniać na nową, wytrzyma jeszcze dłużej. Dlatego go nie formuję,. Dociskam w durszlaku i powstaje niezbyt wysoki krążek, który łatwiej wejdzie do miski. Używam aktywnego octu jabłkowego, lub innego winnego, które robię. Mleka używam swojskiego od krowy. To plus aktywny ocet sprawia, że go nie studzę w serwatce. Gorący genialnie się wytrąca.
Użyłam mleko Łaciate Świeże 3.2%. Serek się udał.
Super, dzięki za informację!
Czy taki ser nadaje się do wędzenia?
My nigdy go nie wędziliśmy, ale można go wędzić, trzeba tylko pamiętać, że jest on dosyć delikatny i najlepiej byłoby go włożyć w siatkę do wędzenia. Pozdrawiamy!
ciekawe czy można zamiast cytryny użyć octu jabłkowego?
Nie próbowaliśmy, zawsze używaliśmy cytryny. Jeżeli spróbujesz z octem, daj znam znać jak wyszło!