Nałęczów i Balonowe Mistrzostwa Polski

Nałęczów i pobliski Kazimierz nad Wisłą różnią się jak ogień i woda. W Nałęczowie nie ma kazimierskiego gwaru i centralnego rynku usianego piwnymi ogródkami. Jest za to cisza i spokój, a czas zaczyna biec z godziny na godzinę coraz wolniej. Po jakimś czasie przestaliśmy go zauważać, przestał być dla nas zupełnie istotny. Czyż nie taki jest przepis na pełen relaks?

naleczow_1253

Wąwóz lessowy Chmielnickiego i magiczna kawiarnia Jaśminowa

Pierwsze kroki w Nałęczowie radzimy skierować do miejsca położonego całkowicie na uboczu, w którym odnajdziecie prawdziwą, szczerą duszę tego uzdrowiska. Żadne inne miejsce nie wprowadzi Ciebie tak dobrze w klimat Nałęczowa. Najpierw pójdź na spacer lessowym wąwozem Chmielnickiego, a potem zajdź na pachnącą herbatę do Kawiarni Jaśminowej położonej na zalesionym wzgórzu tuż obok wąwozu. Wnętrze i nastrój drewnianego domku z 1897 roku nawiązuje do dziewiętnastowiecznego Nałęczowa. Pomiędzy drzewami łopoczą czarno-białe fotografie. Mieliśmy wpaść na herbatę i kajmak babci Frani, zostaliśmy dwie godziny dłużej niż zakładały nasze plany. Pani Izabela, która stworzyła to niesamowite miejsce, zaczarowała nasz czas opowieściami przy jaśminowej herbacie. Po herbacie przyszedł czas na domową nalewkę z tarniny i orzechówkę, po nalewce na herbatę mrożoną z sorbetem cytrynowym. Kawiarnię opuściliśmy z butelką pysznego syropu z kwiatów czarnego bzu i książeczką Pani Izabeli z nałęczowskimi przepisami.

naleczow_1515
W kawiarni Jaśminowej wypijecie herbatę z ręcznie zbierane jaśminu rosnącego w kawiarnianym ogrodzie

Architektura Nałęczowa i Nałęczowski Park Zdrojowy

Wspomniany XIX wiek odcisnął duże piętno na architekturze Nałęczowa, to właśnie wtedy powstał Nałęczowski Park Zdrojowy i zabytkowe wille. Równolegle rodziła się artystyczno-literacka dusza uzdrowiska. Przez wiele stałym kuracjuszem Nałęczowa był Bolesław Prus, nazywany przez mieszkańców miasteczka dziaduniem. Był jednym z pierwszych przewodników i fotografów Nałęczowa, to właśnie tutaj w nałęczowskiej atmosferze powstała „Lalka” i „Faraon” i po dziś dzień siedzi na jednej z ławek Parku Zdrojowego. W Nałęczowie mieszkał także Stefan Żeromski, który za pieniądze z publikacji „Popiołów” zbudował  Nałęczowie willę Oktawię nazwaną imieniem żony. Dziś mieści się w niej Muzeum Żeromskiego. Ducha obu pisarzy cały czas czuć i widać w Nałęczowie.

naleczow_1225

naleczow_1497

naleczow_1221

Spacerując po centrum Nałęczowa co krok spotyka się zabytkowe i wiekowe wille – niektóre świętowały już 200 urodziny.  Znakomita część willi jest dobrze zachowana i odrestaurowana, ale cały czas jest kilka na sprzedaż. Do willi Raj weszliśmy w celach mało podróżniczych, mieści się tam znana i, jak się okazało, niezwykle profesjonalna klinika odnowy biologicznej Spa w Raju. W końcu być w Nałęczowie i nie skorzystać z jego relaksacyjnych zabiegów i odnowy biologicznej, byłoby grzechem. Mikroklimat Nałęczowa nie tylko leczy serce i  choroby układu krążenia, ale także sprawia, że odpoczywa się tu podwójnie. Niestety nie możemy powiedzieć tego samego o Pijalni Wód Leczniczych połączonej z palmiarnią. Tutaj wieje mocnym PRL-em, a sama woda jest bardzo żelazowa, przez co zostawia dosyć nieprzyjemny posmak w ustach. Cóż, nie wszystko co zdrowe smakuje dobrze, ale mogłoby być podane w przyjemniejszych okolicznościach.

naleczow_1405
naleczow_1300
naleczow_1421

naleczow_1419

naleczow_1388
naleczow_1389

Nałęczów i Balonowe Mistrzostwa Polski

Do Nałęczowa pojechaliśmy w pierwszy weekend sierpnia nieprzypadkowo. W trakcie naszego pobytu odbywały się kilkudniowe 31. Balonowe Mistrzostwa Polski. W ciągu dnia mogliśmy zobaczyć pokazy spadochronowe, wieczorem nocne pokazy balonowo-laserowe „Światło i dźwięk”, podczas których muzyka płynąca z głośników zsynchronizowana z dźwiękami wydobywającymi się w balonów. W pewnym momencie całe niebo nad naszymi głowami przysłoniło ponad 30 kolorowych balonów. Płynęły po niebie z gracją bardzo powoli. Po chwili niebo zaroiło się nie tylko od balonów – razem z nimi po niebie fruwały wielkie chmary ptaków, wszystko w promieniach zachodzącego słońca.

naleczow_1544
Bliny gryczane, kropla wiejskiej śmietany, łosoś w Łubinowym wzgórzu
naleczow_1552
Dorsz na sianie z owsem i paprykowo-ogórkową salsą w Łubinowym Wzgórzu

Nałęczów od kuchni – Łubinowe Wzgórze i Stacja Badawcza Ekologii

Kiedy zgłodniejesz wybierz się do Łubinowego Wzgórza, to nasze największe kulinarne odkrycie w Nałęczowie. Cała kuchnia oparta jest na lokalnych produktach i nie godzi się na żadne kompromisy. Nawet wino pochodzi z lokalnej winnicy. Jeżeli chcesz zamówić, bardziej wyszukane danie, musisz to zrobić dzień wcześniej, ale dzięki temu masz pewność, że wszystko co dostaniesz świeższe być nie może. Przepis na siercioki z wiejskim serem pochodzi z dzieciństwa jednego z kucharzy. Siercioki w smaku przypominają nam trochę słowackie haluszki, ale tutejsze są zdecydowanie lżejsze i mniej tłuste. Najciekawszym daniem był dorsz na sianie z owsem, nie dość, że bardzo smaczny i niezwykle oryginalny, to jeszcze nawiązujący do niezwykłej kąpieli w sianie, którą odkryliśmy zbyt późno, żeby zdążyć ją sprawdzić. Na pewno tu wrócimy i dla jedzenia i dla sianoterapii.

naleczow_1548
Siercioki z wiejskim serem w Łubinowym wzgórzu
naleczow_1348
W ogrodzie w Krainie Alicji

Na koniec mamy dla Was miejsce pod Nałęczowem, do którego trafiliśmy czystym przypadkiem. W Stacji Badawczej Ekologii w Dolinie Szkła obok Wąwolnicy kupicie naturalne i niezwykle aromatyczne zioła, od mięty poprzez morwę białą i skrzyp polny, po płatki nagietka. Bardzo polecamy!

naleczow_1535

Informacje praktyczne:

  • Jeżeli szukasz zabytków lub atrakcji historycznych, z Nałęczowa blisko jest do Kazimierza, gdzie wybraliśmy się na nocne zwiedzanie z przewodnikiem, Muzeum Zamojskich w Kozłówce czy też Zamku w Janowcu.
  • Kawiarnia Jaśminowa zlokalizowana jest w Wąwozie Chmielewskiego 1B.
  • W restauracji w Eko Resorcie Łubinowe Wzgórze jedliśmy menu degustacyjne – 5-daniowa kolacja kosztowała 110 zł za osobę.
  • Nałęczów ma sporą bazę noclegową. Spaliśmy w Krainie Alicji, klimatycznym miejscu z  ogrodem nawiązującym do Alicji w Krainie Czarów.  Wspomniane wcześniej Łubinowe Wzgórze to także świetne miejsce na nocleg.
  • Nałęczów ma także sporo klinik i hoteli oferujących zabiegi spa. Z zabiegów odnowy biologicznej korzystaliśmy w Spa w raju.

Do Nałęczowa pojechaliśmy na zaproszenie portalu najlepszemiejsca.pl.

Wszystkie posty z Polski:
Polska

Lubisz nasze wpisy? Podziel się nimi ze znajomymi i zostań naszym stałym czytelnikiem śledź nas na Facebooku i Instagramie!

20 komentarzy

Dodaj komentarz