Czeska Szwajcaria widokowo: Jetřichovické skály, Mariina skála i Rudolfův kámen

Mariina skála

Dla wielu Czeska Szwajcaria kończy się na jej największych atrakcjach, czyli Bramie Pravčickiej oraz Wąwozie Edmunda i Divoka souteska. To duży błąd, bo do zobaczenia jest tu dużo więcej. Kilka kilometrów dalej na zachód leżą Jetřichovické skály, według nas najpiękniejszy, a z pewnością najbardziej widokowy Szlak Czeskiej Szwajcarii. Skalne ściany, samotne skały o fantazyjnych kształtach wynurzające się z gęstego lasu i malownicze ścieżki wijące się pomiędzy skałami. Trasa nie jest trudna, ale dosyć długa, ma 18 kilometrów. Idzie się bardzo przyjemnie, bajkowe widoki warte są każdego kilometra.

Jetřichovické skály Mała Brama Pravčicka

Mała Brama Pravčicka i skalny zamek Šaunštejn

Trasę rozpoczęliśmy od skalnego zamku Šaunštejn, a raczej tego co z niego pozostało. W XIII lub XIV wieku na piaskowych wieżach skalnych zamocowano drewniane bele i postawiono na nich zabudowę zamkową, wykorzystując także naturalne ukształtowanie skał, ich szczeliny i wypłaszczenia, podobnie jak w przypadku Zamku Predjama w Słowenii. Na zamek wchodziło się po drabinach umieszczonych w wąskich szczelinach oraz wyciosanych w skale schodach. To właśnie część skalnych schodów, wydrążona w skale studnia oraz otwory służące do mocowania beli podtrzymujących konstrukcję zamku zachowały się do dzisiaj. Jak wyglądał zamek możemy sobie jedynie wyobrazić, przeciskając się po drabinkach przez wąskie szczeliny czy też stojąc na szczycie skały. Z zamku poszliśmy w stronę Małej Bramy Pravčickiej, która, po zobaczeniu dzień wcześniej właściwej Bramy Pravčickiej, nie zrobiła na nas wrażenia. Pomijając ją nie traci się wiele, a trasa skraca się o 2 kilometry i pół godziny.

Zamek Šaunštejn
W drodze na zamek Šaunštejn.

Z Małej Bramy Pravčickiej tą samą trasą wróciliśmy do zamku Šaunštejn, a następnie do czerwonej trasy prowadzącej z Vysokiej Lipy do Jetřichovic przez najpiękniejsze punkty widokowe Czeskiej Szwajcarii. Przez pierwsze kilometry szliśmy pięknym, pachnącym lasem wzdłuż skał nazywanych Tetřevny. Są to potężne, skaliste bloki, które przez wieki dawały schronienie lokalnej ludności podczas wojen toczących się na tych obszarach. Do dziś w wielu miejscach na skałach wyryte są lata, w których ludzie ukrywali się przed wojenną agresją i przemocą. Przemierzaliśmy je praktycznie sami, grupki ludzi, które spotkaliśmy na zamku i przy Małej Bramie, poszły w kierunku dużej Bramy. Ta trasa to Czeska Szwajcaria niezadeptywana przez turystów.

 Tetřevny Jetřichovické skály Tetřevny i Jetřichovické skály Tetřevny i Jetřichovické skály

Czeska Szwajcaria i jej najpiękniejsze punkty widokowe – Mariina skála, Vilemínina stěna i Rudolfův kámen

Pierwszym tarasem, do którego dotarliśmy był Rudolfův kámen (Skała Rudolfa), najwyższy punkt widokowy na naszej trasie, mierzący 484 m n.p.m. Na jego szczyt weszliśmy schodkami zbudowanymi prawie 200 lat temu. Na górze niemiłosiernie smagał wiatr i prażyło słońce. Na szczęście można się przed nimi schować w drewnianej altance widokowej. Widać stąd dużą część Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii. Najpiękniejszy widok jest jednak z Vilemínina stěna, czyli Ściana Wilhelminy, na której uwielbiała przesiadywać matka księcia Ferdinanda Kinský’ego Wilhelmina. Widok jest imponujący. Z morza drzew o wielu odcieniach zieleni wyłania się najsłynniejsza chyba skała, czyli , skała Marii, nosząca imię żony księcia.

Mariina skála

Na szczycie Skały Marii znajduje się drewniana altanka, jej powierzchnia jest większa od powierzchni półki skalnej, na której została zbudowana. Widok na skałę z altanką to jeden z symboli Czeskiej Szwajcarii. Niestety oryginalna altanka, zbudowana razem z 240 schodami wiodącymi na szczyt w 1856 roku, spaliła się w pożarze w 2005 roku. Nowa altanka jest jej wierną kopią. Skutki pożaru można ujrzeć także dziś patrząc z altanki w kierunku południowo-wschodnim na kikuty drzew wystające z ziemi. Z altanki rozciąga się piękny widok na Jetřichovice i okoliczne skały. Jeżeli nie masz zbyt dużo czasu, możesz wejść na Skałę Marii od strony Jetřichovic dosyć stromym podejściem po schodach. Powinno ono zająć niewiele ponad pół godziny.

Jetřichovické skály Jetřichovické skály Jetřichovické skály Jetřichovické skály Trpasličí skála

Trpasličí skála – skała krasnoludków koło Jetrichovic

Na koniec ciekawostka spoza trasy. Będąc w okolicach Jetrichovicach zajrzeć można także do Trpasličí skála, czyli skały krasnoludków. W XIX wieku nieznany autor wyrył w skale podobizny 7 krasnoludków i Królewny Śnieżki. Skała jest mała, zwiedza się ją w trzy minuty, ale jest dużą frajdą dla dzieci, mniejszą dla dorosłych. Podobizny wszystkich postaci są dobrze widoczne, aby je znaleźć wystarczy wejść kilkanaście stopni po schodkach. Skała znajduje się Rynarticach, po lewej stronie przy wjeździe od strony pobliskich Jetrichovic. Z Jetrichovic jedzie się tu samochodem kilka minut, skałę widać z ulicy.

Trpasličí skála

Informacje praktyczne:

 • TRASA: Przeszliśmy trasę Vysoka Lipa- zamek Šaunštejn – Mała Pravčická Brama – zamek Šaunštejn – Rudolfův kámen (Skała Rudolfa) – Vilemínina stěna (Ściana Wilhelminy), Mariina skála (Skała Marii) – Jetřichovice – Vysoka Lipa
 • CZAS: Trasa wynosi 18 km, zajęła nam około 7-8 godzin z postojem na obiad w Jetřichovice oraz licznymi postojami na widoki i na zdjęcia. Trasę można skrócić zostawiając sobie Małą Pravčicką Bramę i wejście na zamek Šaunštejn na inny dzień.
 • CENY: Wejście do wszystkich wymienionych miejsc jest bezpłatne i nie ma ograniczeń czasowych.
 • NOCLEG: Spaliśmy w domku U rybníčku w Vysokiej Lipie, który polecamy zmotoryzowanym, zwłaszcza apartament z niezależnym salonem i kuchnią. W ogródku do naszej dyspozycji był grill i miejsce na ognisko. Płaciliśmy 350 koron od osoby. W Vysokiej Lipie i innych mniejszych miejscowościach może być problem z komunikacją publiczną, zwłaszcza w okresie pozawakacyjnym. Jeżeli zamierzacie przemieszczać się po Czesko-Saksońskiej Szwajcarii autobusami, noclegu szukajcie w leżącym na granicy Hreńsku, który jest z jednej strony tłoczny, z drugiej dobrze skomunikowany z największymi atrakcjami regionu. Noclegi w Hreńsku wyszukasz pod tym linkiem.

Wszystkie posty z Czesko-Saksońskiej Szwajcarii:
Czesko-Saksońska Szwajcaria

Wszystkie posty z podróży po Czechach:
Czechy

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

13 Comments

  1. says: Złota Proporcja

   z Polski nie jest daleko, trzymamy kciuki, żaby udało się pojechać do Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii 🙂

Leave a comment

Zostaw komentarz