Niesamowicie zachowany i przepięknie położony na bazaltowej skale Zamek Frydlant to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych czeskich zamków! Imponująco wygląda z zewnątrz, ale fantastyczne są także jego wnętrza. Zamek nigdy nie został zniszczony ani ograbiony. Zwiedzając go mieliśmy wrażenie, że dawni właściciele po prostu wyszli na chwilę z „domu” i niedługo do niego wrócą. Zamek Frydlant wzniesiono w kraju libereckim zaledwie kilkanaście kilometrów od polskiej-czeskiej granicy, a Góry Izerskie można dostrzec z jego okien. Pojechaliśmy do niego ze Świeradowa-Zdroju podczas pobytu w Górach Izerskich, ale blisko jest także ze Szklarskiej Poręby i Karkonoszy, Liberca czy też Gór Żytawskich. Odwiedzając Zamek Frydlant koniecznie zobaczcie jak wyglądają pałacowe wnętrza. Widzieliśmy już wiele zamków i pałaców, ale jego wnętrza zrobiły na nas piorunujące wrażenie!
Spis treści
Średniowieczny zamek i renesansowy pałac
Zamek Frydlant to tak naprawdę dwie różne budowle – średniowieczny zamek i renesansowy pałac. Historia średniowiecznego zamku sięga aż do połowy XIII wieku. Od tego momentu wielokrotnie przechodził z rąk do rąk oraz był rozbudowywany przez nowych właścicieli. Jego oryginalny, gotycki wygląd niestety nie zachował się do dzisiejszych czasów, bowiem w XVI wieku zamek przeszedł dwie renesansowe modyfikacje.
Renesansowy pałac oraz przylegającą do niego kaplicę zbudowano na przełomie XVI i XVII wieku. To właśnie bogato zdobione i świetnie zachowane wnętrza pałacu są prawdziwą atrakcją tego miejsca. W roku 1801 ówcześni właściciele, czyli ród Clam-Gallasów, udostępnili część zamku odwiedzającym, tworząc tym samym pierwsze muzeum zamkowo-pałacowe w Europie Środkowej.
Pozostałe części zamku i pałacu były cały czas zamieszkane aż do 1960 roku. Jak wspomnieliśmy na wstępnie Zamek Frydlant nigdy nie był ani zniszczony ani ograbiony podczas działań wojennych czy też przez wrogą armię. Dzięki temu jego wnętrza i wystrój zachowały się w rewelacyjnym stanie.
Zamek Frydlant – zwiedzanie
Zamek Frydlant można zwiedzać tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Jak większość czeskich zamków i pałaców jest otwarty jedynie od kwietnia do października. Dla odwiedzających przygotowano dwie trasy zwiedzania z przewodnikiem – po zamku (po czesku hrad) i po pałacu (po czesku zamek). Zwiedzanie każdej z tras trwa 60 minut. Za dodatkową opłatą możecie zobaczyć także zbrojownię z kolekcją broni i zbroi.
Obie trasy można zwiedzać także z polskojęzycznym przewodnikiem, natomiast „polskie” godziny często są wyprzedane zwłaszcza w popularnych terminach, dlatego warto kupić lub chociaż sprawdzić dostępność biletów online zanim pojedziecie do Frydlantu. Bilety kupicie na tej stronie. Pamiętajcie też o językowym psikusie, jeżeli chcecie odwiedzić pałac i zobaczyć jego świetnie zachowane wnętrza, to kupujcie bilety do Frýdlantský zámek. Jeżeli natomiast wolicie odwiedzić średniowieczny zamek, to rezerwujcie Frýdlantský hrad.
Zwiedzanie pałacu Frydlant i kaplicy
Odwiedzając Zamek Frydlant musieliśmy zdecydować się na jedną z tras zwiedzania, akurat tego dnia godziny zwiedzania tras z polskojęzycznym przewodnikiem zupełnie do siebie nie pasowały. Była to końcówka października i ostatni dzień pracy polskojęzycznych przewodników. Zdecydowaliśmy się na pałac z uwagi na wnętrza i uważamy, że tę trasę trzeba zobaczyć koniecznie!
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pałacowej kuchni z XVIII wieku z dwoma zabytkowymi piecami kaflowymi zapewniającymi podgrzewaną wodę oraz pełną miedzianych naczyń z XVIII wieku. Dalej trasa prowadzi przez liczne komnaty, salony i gabinety. Każde pomieszczenie jest świetnie zachowane i bogato wyposażone w oryginalne meble, obrazy i porcelanę. Największe wrażenie spośród komnat robi salon kwiatowy z charakterystyczną tapetą w paski, a także sala rycerska.
Na trasie zwiedzania jest także przepiękna kaplica zbudowana na przełomie XVI i XVII wieku na ruinach zamkowej wieży. Co ciekawe, w kaplicy znajdują się dwa ołtarze. Jako pierwszy powstał renesansowy ołtarz protestancki. Pod koniec XVII wieku rodzina Gallasów zleciła budowę drugiego, katolickiego ołtarza, ale zachowała ołtarz protestancki. Kaplica cały czas działa sakralnie, ponoć można zorganizować w niej ślub, a taka przyjemność kosztuje 100 000 czeskich koron.
Kaplica jest ostatnim punktem na trasie zwiedzania, która kończy się tuż przy tarasie widokowym. Warto na niego zajrzeć, aby przekonać się jak pięknie zlokalizowano Zamek Frydlant!
Pivovar Albrecht i zabytkowy ratusz
Odwiedzając Zamek Frydlant warto zajrzeć także do browaru, który znajduje się tuż obok zamku. Tradycje piwowarskie we Frydlancie są ściśle związane z zamkiem i zapotrzebowaniem dworzan na piwne trunki. Pierwsza wzmianka o produkcji piwa dworskiego we Frydlancie pochodzi z 1381 roku, ale ponoć wtedy piwo było warzone na zamku. W XVI wieku nad rzeką Smedą zbudowano browar. W tym miejscu znajduje się rzemieślniczy Pivovar Albrecht, który powstał w 2013 roku w zabytkowym budynku. Miejsce jest bardzo przyjemne a piwo bardzo dobre, po odwiedzeniu zamku można usiąść na tarasie nad rzeką, można też udać się na zwiedzanie browaru.
Warto także zajrzeć na rynek we Frydlancie, na którym znajduje się zabytkowy neorenesansowy budynek ratusza. Ratusz we Frydlancie zaprojektował wiedeński architekt Franz von Neumann, jego dziełem jest także ratusz w pobliskim Libercu. Budynek prezentuje się okazale, w jego wnętrzu znajduje się Muzeum Miejskie.
Zamek Frydlant – informacje praktyczne
- MIESIĄCE OTWARCIA: Jak większość czeskich zamków i pałaców, Zamek Frydlant jest niedostępny dla zwiedzających od listopada do marca. Od kwietnia do października jest otwarty przez 6 dni w tygodniu od wtorku do niedzieli. Godziny otwarcia zależą od sezonu, w zależności od miesiąca zamek otwarty jest od 10.00 do 17.00, 16.00 lub 15.00. Sprawdzicie je na stronie zamku.
- ZWIEDZANIE: Zamek można zwiedzać tylko z przewodnikiem w kilku językach – po czesku, po polsku, po angielsku i po niemiecku. Bilety kupicie na tej stronie. Tam też sprawdzicie aktualne ceny i dostępność biletów.
- PARKING: Płatny, nieduży parking w cenie 50 koron znajdziecie tuż przy wejściu na teren zamku. Większy bezpłatny parking znajduje się w okolicy browaru około 350 metrów od wejścia, natomiast trzeba z niego wejść pod górę.
Nasze czeskie podróże:
Czechy
Lubisz nasze wpisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!
Słyszałam o tym zamku, ale jak dotąd nie udało mi się tam dotrzeć A widzę, że warto, nawet bardzo. Lubię takie miejsca.
Bardzo polecamy, zamek Frydlant jest fantastyczny!
Byłem, polecam jeszcze zajrzeć na starówkę we Frydlancie.
Również polecamy zajrzeć na starówkę z zabytkowym ratuszem, a także Pivovar Albrecht znajdujący się tuż przy zamku 🙂