Ścieżka Skrajem Puszczy to ciekawy i urozmaicony spacer w Kampinoskim Parku Narodowym. Ścieżka prowadzi przez kładkę przez Olszowieckie Błoto, następnie kieruje się do Skansenu Budownictwa Puszczańskiego i Muzeum Puszczy Kampinoskiej, po czym przez puszczę doprowadzi Was do cmentarza wojennego. Pięknie wygląda właśnie teraz jesienią, kiedy pokrywa ją kolorowy dywan z opadających z drzew liści, ale ścieżkę Skrajem Puszczy warto odwiedzić o każdej porze roku. Dzięki atrakcjom na jej trasie możecie nie tylko podziwiać piękno Kampinoskiego Parku Narodowego, ale także poznać trochę jego historii.
Spis treści
Wieś Granica i początek ścieżki Skrajem Puszczy
Ścieżka Skrajem Puszczy to pętla, która rozpoczyna się i kończy w niewielkiej wsi Granica. W Granicy znajduje się spory parking z toaletami, przy którym rozpoczyna się ścieżka dydaktyczna. Jej długość to 4 kilometry. Jeżeli macie ochotę na więcej kilometrów, to nie ma problemów. W Granicy krzyżuje się kilka szlaków pieszych i rowerowych. Możecie przedłużyć trasę i pójść np. szlakiem do Dębu Powstańców 1863 roku. Z cmentarza wojennego w Granicy to dodatkowe 3 kilometry w jedną stronę. Ścieżkę Szlakiem Puszczy możecie także połączyć ze znajdującą się kilkanaście kilometrów bliżej Warszawy najdłuższą kładką w parku, pisaliśmy o niej tutaj: Kładka Zaborowska. Najdłuższa kładka w Kampinoskim Parku Narodowym.
Kładka przez Olszowieckie Błoto
Jednym z najciekawszych miejsc na ścieżce jest kładka przez Olszowieckie Błoto prowadząca do wieży widokowej. Olszowieckie Błoto zajmuje powierzchnię około 1500 hektarów i ma duże wartości florystyczne. Na tym obszarze zachowały się dobrze wykształcone szuwary, łąki wilgotne, łąki trzęślicowe czy też zarośla wierzbowe. Podziwiać je można z fajnej, drewnianej wieży widokowej oraz niewielkiej platformy widokowej, która znajduje się na końcu kładki.Wiosną Olszowieckie Błoto pokrywa się wielobarwnymi kwiatami, jest to także świetna pora roku na spacer ścieżką Skrajem Puszczy.
Skansen Budownictwa Puszczańskiego
Dalej ścieżka Skrajem Puszczy prowadzi do skansenu budownictwa puszczańskiego. W tym miejscu znajdują się trzy zagrody Wiejckiej, Widymajera i Połcia. Ich nazwy pochodzą od nazwisk ostatnich właścicieli. Na terenie zagród zobaczycie dawne budynki mieszkalne, stodoły, obory, spichlerze, studnię z żurawiem czy też drewnianą szopę. Zagrody pokazują jak wyglądało dawne budownictwo mieszkańców Kampinosu.Wstęp do skansenu jest płatny, natomiast opłata ta jest symboliczna. Wstęp normalny kosztuje 4 zł, a ulgowy 2 zł.
Aleja Trzeciego Tysiąclecia i Muzeum Puszczy Kampinoskiej
Skansen Budownictwa Puszczańskiego znajduje się przy Alei Trzeciego Tysiąclecia, która prowadzi do Muzeum Puszczy Kampinoskiej. Aleja Trzeciego Tysiąclecia powstała 1999 roku. Wtedy pierwsze znane osobistości jak Aleksander Kwaśniewski i ówczesny Prymas Polski kardynał Józef Glemp posadziły w alei dęby jako symbol długowieczności. Przy każdym dębie jest tabliczka upamiętniająca z informacją o osobie, która posadziła dane drzewo.
Muzeum Puszczy Kampinoskiej mieści się w urokliwym drewnianym budynku. Wystawa podzielona jest na dwie części. Pierwsza poświęcona jest Puszczy Kampinowskiej, jej roślinności, zamieszkujących ją zwierzętach i ciekawostkom przyrodniczym. Druga część koncentruje się na wydarzeniach historycznych, które rozgrywały się na jej terenie.
Cmentarz Wojenny w Granicy
Za Muzeum Puszczy Kampinoskiej ścieżka zaczyna powoli zawracać prowadząc do Cmentarza Wojennego w Granicy. Cmentarz w Granicy został utworzony w 1940 roku. Jest to jeden z 17 cmentarzy wojennych na terenie Puszczy Kampinoskiej oraz jej najbliższej okolicy. Na terenie cmentarza wojennego w granicy pochowano około 800 żołnierzy poległych w Puszczy Kampinoskiej we wrześniu 1939 roku, a także kilku żołnierzy Armii Krajowej poległych trzy lata później.
Cmentarz zaprojektował żołnierz Armii Krajowej podporucznik Tadeusz Świerczewski. Ciekawostką jest, że ma on kształt orła zrywającego się do lotu. W centralnym miejscu cmentarza od 1972 roku stoi ciekawy pomnik upamiętniający poległych żołnierzy autorstwa Władysława Frycza, który jest pięknym dopełnieniem projektu cmentarza.
Przy cmentarzu ścieżka Skrajem Puszczy zawraca na parking przecinając rozwidlenie szlaków, na którym można pójść dalej w kierunku wspomnianego na wstępie Dębu Powstańców 1863 roku.
Wszystkie testy z Warszawy i Mazowsza:
Mazowsze
Nasze polskie podróże:
Polska
Lubisz nasze wpisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!