Sarnia Skała przez Dolinę Białego i Dolinę Strążyską to łatwa trasa w Tatrach z cudownym widokiem na Giewont. W drodze powrotnej z nart w słowackiej Jasnej postanowiliśmy zrobić mały przystanek w Tatrach. Trochę zmęczeni po trzech dniach na stoku szukaliśmy niezbyt wymagającej, za to widokowej trasy w Tatrach. Sarnia Skała okazała się dla nas w sam raz. Niezbyt długa, niezbyt trudna, za to ciekawa i ładna. Jeżeli szukacie przyjemnej, widokowej trasy w Tatrach, to pętelka na Sarnią Skałę przez Dolinę Białego i Dolinę Strążyską jest według nas bardzo dobrym pomysłem. Także zimą!
Sarnia Skała – opis trasy
Sarnia Skała położona jest pomiędzy dwoma dolinami – Doliną Białego i Doliną Strążyską. Pętla przez obie doliny to 8,5 kilometra. Podejście rozpoczęliśmy na parkingu przy Dolinie Strążyńskiej, gdzie zaparkowaliśmy samochód. Następnie Drogą po Reglami przeszliśmy do Doliny Białego (20 minut). Wybraliśmy taki kierunek, ponieważ podejście od strony Doliny Białego jest łagodniejsze, a czuliśmy trochę w nogach kilka dni na nartach i snowboardzie. Żółty szlak przeprowadził nas przez dolinę wzdłuż Białego Potoku i zboczami Igły (1 godz. 10 minut). Następnie weszliśmy na czarny szlak prowadzący do Czerwonej Przełęczy (15 minut). Z przełęczy na szczyt idzie się około 10 minut.
W drodze powrotnej zeszliśmy do Czerwonej Przełęczy (10 minut) i następnie czarnym szlakiem Ścieżką nad Reglami poszliśmy do Doliny Strążyskiej (35 minut). Ostatni fragment trasy to czerwony szlak przez dolinę do parkingu (35 minut). Po zejściu do doliny ze Ścieżki nad Reglami można odbić także do wodospadu Siklawica, zajmie to około 15 minut w jedną stronę. Zimą wchodziliśmy na Sarnią Skałę w raczkach, niektóre fragmenty szlaków były oblodzone, a raczki zapewniały nam bardzo dobrą przyczepność. Cała trasa trasa zimą zajęła nam 4 godziny z postojem na Sarniej Skale oraz przerwami na zdjęcia i delektowanie się widokami.
Dolina Białego
Dolina Białego to jedna z najbardziej malowniczych dolin reglowych w Tatrach Zachodnich o długości 1,7 kilometra. Nazwa doliny pochodzi od Białego Potoku, który słynie z wysokiego spadku, ponoć najwyższego w całych Tatrach, i licznych, niewielkich kaskad. Latem Biały Potok malowniczo szumi, zimą czaruje zamarzniętymi kaskadami. Krajobrazy i łatwa dostępność doliny sprawiają, że jest ona jedną z popularniejszych w Tatrach.
Przez Dolinę Białego prowadzi ścieżka przyrodnicza imienia profesora Stanisława Sokołowskiego. Znajduje się na niej jedenaście punktów zatrzymań. Szlak początkowo jest prosty i płaski. Po kilkunastu minutach docieramy do otworu dawnej sztolni zabezpieczonego kratami. Sztolnia została wydrążona w latach 50-tych przez Sowietów, którzy poszukiwali złóż uranu. Dalej ścieżka prowadzi do niewielkiego Sarniego Wodospadu, przy którym znajduje się drewniany mostek. Po jego minięciu żółty szlak zaczyna wspinać się do góry po zboczach szczytu Igła prowadząc do czarnego szlaku i Drogi nad Reglami.
Sarnia Skała z cudownym widokiem na Giewont
Sarnia Skała to wapienna grań o długości około 300 metrów położona na wysokości 1378 metrów n.p.m według najnowszych pomiarów. Kiedyś nazywaną ją Małą Świnicą, Świniczką lub Świnią Skałą. Jest to także jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Tatrach. Z Sarniej Skały rozciąga się bowiem cudowny widok na północną ścianę Giewontu, jak i na Zakopane. W każdą stronę widoki są znakomite!
Na szczycie Sarniej Skały jest sporo miejsca, można więc zatrzymać się na dłuższą chwilę, aby odpocząć i cieszyć oczy widokami. Warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na najwyższej skałce z widokiem na Giewont. Pamiętajcie też, że nie ma co liczyć na zachód słońca na Sarniej Skale. O tej porze dnia nie będzie oświetlona, zasłoni ją masyw Giewontu! My zdążyliśmy wejść na Sarnią Skałę tuż przed momentem, w którym słońce chowa się za Giewont.
Dolina Strążyska
Kiedyś Dolina Strążyska była miejscem wypasania owiec. Jej nazwa pochodzi zresztą od słowa „straga”, którym w gwarze podhalańskiej nazywano zagrodę do dojenia owiec. Dziś jest popularnym zakątkiem turystycznym. Przez Dolinę Strążyską szlaki prowadzą nie tylko na Sarnią Skałę i do wodospadu Siklawica, ale także na Giewont.
Do doliny weszliśmy czarnym szlakiem z Drogi nad Reglami na niewielką Polanę Strążyską. Od razu ujrzeliśmy kolejny piękny widok na Giewont. Stąd prezentuje się on także znakomicie! Na polanie znajduje się skrzyżowanie szlaków, dwa szałasy, zamknięty zimą bufet, a także duży głaz nazywany Sfinksem. Przez dolinę prowadzi wygodny i szeroki szlak wzdłuż Potoku Strążyskiego. Doszliśmy nim do kasy biletowej i parkingu.
Sarnia Skała – informacje praktyczne
- BILETY: Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne. Bilety możesz kupić na stronie parku lub w kasach biletowych. Kasa znajduje się przy wejściu do Doliny Strążyńskiej. Na stronie parku sprawdzisz także aktualne warunki na szlakach.
- PARKING: Najbliższy parking znajduje się przy wejściu do Doliny Strążyńskiej. Jest to parking płatny.
- NOCLEG: Możemy Wam polecić przestronny Apartament Izabel na uboczu Nowym Targu, który jest dobrą bazą wypadową zarówno w Tatry, jak i Gorce. Apartament ma 70 metrów, 2 sypialne, zadaszone miejsce parkingowe, ogródek. Miejsce jest ciche i spokojne. Link do rezerwacji jest tutaj: Apartament Izabel.
Wszystkie testy z Małopolski:
Małopolska
Nasze polskie podróże:
Polska
Spodobał się Tobie ten tekst? Podziel się nim ze znajomymi i bądź z nami na blogu, Facebooku i Instagramie.