O blogu

Kuchnia_Brandenburgii__2587

Cześć!

bardzo nam miło Ciebie poznać!

O czym piszemy?

Uwielbiamy jeść, gotować i podróżować.  Od lat staramy się żyć zdrowo w zgodzie z naturą i samym sobą. Podczas każdej podróży szukamy nowych smaków, a potem w domowym zaciszu odkrywamy na nowo kuchnie z różnych zakątków świata.  I właśnie o tym piszemy na blogu.

Jak podróżujemy?

Stawiamy na jakość a nie ilość, a turystyczną komercję omijamy szerokim łukiem. Nie chcemy zaliczać kolejnych miejsc, tylko je zrozumieć.  Wolimy skupić się na odkrywaniu mniej znanych miejsc wybranym regionie niż zaliczać najważniejsze atrakcje w danym kraju. Lubimy naturę i aktywne podróżowanie. Cenimy lokalną kulturę, podziwiamy dawne cywilizacje, jak i nowoczesną architekturę. Poruszamy się mniej przetartymi szlakami i czerpiemy wiedzę z wielu źródeł, także od miejscowych ludzi. Smakujemy podróże i podróżujemy smakując lokalną kuchnię. Zawsze szukamy nowych, kulinarnych inspiracji i przywozimy do domu torby przypraw, herbat, przepisów, naturalnych kosmetyków i kuchennych gadżetów. Więcej o naszych zasadach podróżowania przeczytasz w tym poście: Ile kosztują nasze podróże?

Kraje opisane na blogu:

Jaka jest nasza kuchnia?

Przede wszystkim zdrowa i naturalna. Unikamy sztucznych składników, wzmacniaczy smaków i nie uznajemy kulinarnych kompromisów.  Czosnek w proszku, kostka rosołowa, glutaminian sodu, warzywa w kostce, sosy w proszku – dla nich nie ma miejsca w naszej kuchni. Jest w niej za to dużo ryb i owoców morza, kasz, roślin strączkowych, świeżych ziół, warzyw i owoców. Doceniamy klasykę, ale lubimy też eksperymentować w kuchni.

Dlaczego blog?

Złota Proporcja narodziła się w marcu 2013 roku. Bloga  założyliśmy spontanicznie, kilka chwil przed naszym miesięcznym wyjazdem do Azji. Miał być jednorazowym zapisem z podróży dla rodziny i najbliższych znajomych.  Pisanie tak nam się spodobało, że ciężko było je nam porzucić po powrocie. Ale do dalszego pisania bloga zmotywowały nas przede wszystkim  komentarze znajomych i nieznajomych, w końcu nie piszemy dla siebie tylko dla Was.

Dlaczego Złota Proporcja?

Złota, boska proporcja znana była już w starożytności. Określano w ten sposób idealną harmonię w przyrodzie, sztuce i geometrii. Złota proporcja wywodzi się z ciągu Fibonacciego. Jest to ciąg rosnący, słynny nie tylko dlatego, że każdy kolejny wyraz równa się sumie dwóch poprzednich, ale dlatego, że dzieląc kolejne wyrażenia ciągu przez wyrażenia poprzedzające je, zbliżamy się coraz bardziej do złotej liczby Fi 1,618. Prawdziwie zaskakującym aspektem Fi jest jej rola jako fundamentalnej jednostki, którą posługuje się natura. Rośliny, zwierzęta, nawet ludzie – ich podstawowe wymiary z zadziwiającą dokładnością wyrażają się stosunkiem Fi do jedności. Proporcje poszczególnych części ciała ludzkiego są zgodne ze złotym podziałem, a odkrył to Leonardo da Vinci. Odległość pomiędzy ramieniem a czubkiem palców, podzielona przez odległość pomiędzy łokciem a czubkiem palców równa się Fi. Kiedy starożytni odkryli Fi, byli pewni, że natknęli się na element budulcowy, którym posługiwał się sam Bóg konstruując świat. Dla nas złota proporcja jest życiową harmonią i równowagą.

Do zobaczenia na blogu!

Natalia & Łukasz

Facebook ogranicza zasięg postów, dlatego jeśli chcesz wiedzieć co się u nas dzieje zapisz się do naszego newslettera oraz śledź nas na Instagramie. Oczywiście miło nam będzie jak polubisz nas także na Facebooku!