Korsyka – spacer po Bonifacio

Na najdalej wysuniętym na południe punkcie Korsyki leży przepiękne miasteczko Bonifacio. Kiedyś Sardynia i Korsyka połączone były wąskim przesmykiem, który przez miliony lat rozpadał się na mniejsze wysepki. Dziś Sardynię i Korsykę dzieli 11 kilometrowa cieśnina Świętego Bonifacego, na której brzegach rozciąga się Bonifacio. Bonifacio jest jednym z piękniejszych i urokliwych miejsc w okolicy, podczas rejsu po Sardynii nie zapomnijcie przypłynąć także tutaj.
bonifacio4387
Wejście do portu jest długie, wąskie i imponujące. Boki cieśniny przez tysiące lat zostały fantastycznie wyrzeźbione przez wodę. Pełno jest w nich jaskiń i grot, które jeszcze nie tak dawno były  kryjówkami okolicznych piratów. Dziś miasto kusi turystów urokliwym położeniem oraz piękną starówką. Chociaż w samym mieście nie ma zbyt wiele poza czarującymi uliczkami, knajpkami i sklepikami, każde z nas bez chwili wahania wróciłoby tu ponownie. Łukasz po raz trzeci, już kiedyś wpływał do Bonifacio podczas zimowego rejsu.

bonifacio4277
Pierwsze spojrzenie na Bonifacio z morza
bonifacio4290
Klify, na których położone jest miasto osiągają 65 metrów wysokości
bonifacio4400
Fantastycznie pofalowane klify wyżłobione są w białej kredzie
bonifacio4297
Wejście do portu prowadzi przez cieśninę. Klify pełne są grot i jaskiń. Największe wrażenie robią jednak kamienne mury miasta, które zlewają się ze skałami i domy wiszące nad klifami.
bonifacio4296
Masywne mury otaczają całe stare miasto i zmieniają je w twierdze niemalże nie do zdobycia. Zostały wzniesione w XII wieku przez Genueńczyków.
bonifacio4303
Widok na stare miasto tuż po wpłynięciu do portu.
bonifacio4372
Kruszące się klify kiedyś broniły miasta, dziś zagrażają najbardziej wysuniętym na południe budynkom. Niektóre domy są zawieszone dosłownie nad przepaścią.
bonifacio4346
Widok na zatokę ze szczytu starego miasta za dnia…
bonifacio4310
…i po zmroku
bonifacio4326
Port pełen jest pięknych i luksusowych jachtów. Jachty miały wysokość kilkupiętrowego budynku. Basen i jacuzzi na pokładzie to niemalże standard.
bonifacio4315
Mieliśmy szczęście zobaczyć najsłynniejszy jacht z lat 30tych ubiegłego wieku J klasy z niebotycznie wysokim masztem. Tylko trzy jachty tego typu pływają po świecie.
bonifacio4345
Zdjęcia zdobiące mury Bonifacio.

bonifacio4328

bonifacio4342
W wąskiej uliczce na starym mieście. Wysokie kamienice były łączone łukowymi mostami w celach obronnych – miało to ułatwić szybką ucieczkę z miasta.
bonifacio4339
Wejścia do mieszkalnych części staromiejskich kamienic prowadzą przez wąskie i strome klatki schodowe. Za czasów genueńskich każdy dom była małą twierdzą –  wąskie wejścia gwarantowały łatwa obronę domu.
bonifacio4332
Najbardziej wysunięty na południowy-zachód cypel starego miasta zajmuje rozległy i klimatyczny cmentarz.
bonifacio4333
Widok z cmentarza na wyjście z portu. Cmentarz z trzech stron otoczony jest wodą.
bonifacio_4388
Widok z cmentarza na cieśninę Świętego Bonifacego
bonifacio4395
Opuszczony budynek wyryty w skalnych klifach
bonifacio4401
Latarnia morska przed wejściem do cieśniny portowej

Wszystkie posty z podróży do Francji:
Francja

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Zostaw komentarz