Boże Ciało to zdecydowanie najlepszy dzień w roku na odwiedziny Łowicza! W Boże Ciało w Łowiczu odbywa się niezwykle barwna procesja z udziałem mieszkańców w strojach łowickich. Tradycyjne pasiaste stroje, wyraziste kolory, białe haftowane koszule, czerwone korale oraz wstążki we włosach na kilka godzin całkowicie zmieniają i ożywiają oblicze Łowicza. Przez ulice przechodzi dziesiątki osób w pięknych ludowych strojach. W procesji idą dorośli i dzieci w każdym wieku, biorą w niej udział też całe rodziny! Jeżeli lubisz folklor i sztukę ludową, to wybierz się na procesję, a potem zwiedzaj okolice Łowicza, bo jest tam co zobaczyć! Jest to bardzo przyjemny jednodniowy wypad z Warszawy, Łodzi i ich okolic!
Łowicki folklor i tradycyjny strój łowicki
Łowicki folklor jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych i najbardziej znanych nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Poza naszymi granicami lata temu rozsławił go m.in. fotoreportaż z procesji w National Geographic z 1933 roku. Łowicz nazwany został w nim „kolorową stolicą polskiej wsi”. W Boże Ciało na co dzień spokojne miasteczko nabiera bowiem takich barw i kolorów, że to określenie staje się niezwykle trafne i zasłużone!
Ważnym elementem łowickiego folkloru jest tradycyjny strój łowicki. Jest to jeden z najpiękniejszych polskich ludowych strojów. Kolorowy, bogato zdobiony i wspaniale haftowany. Jego charakterystycznym motywem są słynne łowickie pasy, czyli pasiaki. Uzupełniają je misterne hafty, gorsety, korale, wstążki, chusty oraz tradycyjne trzewiki. Noszenie tego stroju to nie lada wyzwania! Czy wiecie, że damski strój łowicki waży obecnie 10-15 kilogramów? W przeszłości ważył jeszcze więcej, bowiem nawet ponad 20 kilogramów!
Lokalna, łowicka legenda mówi, że łowickie stroje były inspiracją dla mundurów gwardii szwajcarskiej. Według legendy jeden przedsiębiorczy Łowiczanin zawiózł strój do Watykanu i kiedy papież go zobaczył, nakazał uszyć pasiaste mundury dla swojej gwardii. Czy jest w tym ziarno prawdy, tego nie wiemy. Pewne jest natomiast, że kolorowe łowickie pasiaki zachwycają także dzisiaj!
Boże Ciało w Łowiczu
Coroczna procesja w Boże Ciało w Łowiczu to prawdziwa uczta dla oczu i fanów folkloru. Rzeczą, która bardzo miło nas zaskoczyła, była skala tego wydarzenia. W procesji wzięły udział dziesiątki osób w tradycyjnych strojach łowickich. Nie spodziewaliśmy się, że będzie ich tak wiele i w tak różnym wieku! Na ulicach pojawili się bowiem przedstawiciele kilku różnych pokoleń. Były zarówno matki z dziećmi, jak i dziadkowie z wnukami. Łączyły ich misternie ozdobione stroje i kolorowe pasiaki!
Boże Ciało w Łowiczu przyciąga naprawdę spore tłumy, dlatego warto być chwilę wcześniej, aby znaleźć miejsce do parkowania. Byliśmy z ponad półgodzinnym wyprzedzeniem i bez problemu zaparkowaliśmy, natomiast chwilę później część ulic została zamknięta.
Barwna i długa procesja wyrusza ze Starego Rynku, następnie przemierza otaczające rynek ulice. Poprzedza ją msza w Bazylice Katedralnej. Procesja wraca na rynek, który wtedy wypełnia się łowickimi kolorami i strojami. To jest świetny moment, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie w otoczeniu mieszkańców w tradycyjnych ludowych strojach. Po procesji na bulwarze nad Bzurą organizowany jest lokalny festyn.
Co zobaczyć w okolicy Łowicza po procesji?
Po procesji pojechaliśmy odpocząć od tłumów na łonie natury w Skansenie w Maurzycach. Jest to świetne dopełnienie dnia z łowickim folklorem! Skansen znajduje się zaledwie 12 kilometrów od centrum Łowicza i jest to jeden z najciekawszych skansenów jakie mieliśmy dotąd okazję odwiedzić.
Znaleźliśmy w nim urokliwe niebieskie chaty kryte strzechą, łowickie wycinanki, zabytkowy wiatrak, a także piękny, drewniany kościół z 1758 roku. Można tam poczuć prawdziwy klimat dawnej, polskiej wsi! O skansenie pisaliśmy szczegółowo w tym tekście: Skansen w Maurzycach. Niebieskie chaty, łowickie wycinanki i sielska atmosfera!
Blisko Łowicza znajduje się także Park Romantyczny w Arkadii, Park i Ogród w Nieborowie czy też Browar Bednary, w którym znajdziecie bardzo dobre, lokalne piwa w przyjemnym browarowym ogrodzie! Procesję można więc połączyć z kilkoma ciekawymi i malowniczymi zakątkami położonymi niedaleko Warszawy i Łodzi.
Wszystkie teksty z łódzkiego:
Łódzkie
Nasze polskie podróże:
Polska
Spodobał się Tobie ten tekst? Podziel się nim ze znajomymi i bądź z nami na blogu, Facebooku i Instagramie!