Jaskinia Postojna – podziemna perła Słowenii

Jaskinia Postojna; Postojna; Słowenia; atrakcje Słowenii; co zobaczyć w Słowenii; jaskinia Słowenia;

Są takie miejsca na ziemi, w których słowo cud natury ciśnie się samo na ustach. Jednym z takich miejsc jest Jaskinia Postojna. Każdy kto był w Słowenii, musiał o niej słyszeć. Jaskinia Postojna ma ponad 20 km podziemnych sal i korytarzy oraz bajeczne formy skalne. Znajdziecie tu stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kurtyny skalne i kolorowe nacieki, odmieńca jaskiniowego żyjącego tylko w podziemiach Jaskini Postojnej, a także kawałek współczesnej historii.

Jaskinia Postojna; Postojna; Słowenia; atrakcje Słowenii; co zobaczyć w Słowenii; jaskinia Słowenia;

Jaskinia Postojna – liczby i historia

Pierwszym gościem, który odwiedził Jaskinię Postojną był cesarz  austriacki Ferdynand I Habsburg. Był rok 1819. Pięć lat później w jaskini pojawiły się lampy naftowe, a w drugiej połowie XIX wieku w jaskini położono pierwsze tory. Postojna była chlubą regionu i do jej modernizacji przykładano wielką wagę. Rosła tez jej popularność, w 1858 roku odwiedziło ją 4000 turystów. Ta liczba wydaje się Wam duża? To niewiele, w porównaniu z dzisiejszymi liczbami,w rekordowym do tej pory dniu 8 lipca 1978 Postojną odwiedziło trzy razy więcej osób, dokładnie 12,025. Liczby te pokazują jak bardzo Jaskinia Postojna jest skomercjalizowana, ale z drugiej strony jest tak piękna, że pomimo tych tłumów warto ja odwiedzić.

Jaskinia Postojna; Postojna; Słowenia; atrakcje Słowenii; co zobaczyć w Słowenii; jaskinia Słowenia;

Jaskinia Postojna – zwiedzanie

Komercja zaczyna się już przy wejściu, które otaczają stragany i sklepiki z tandetnymi pamiątkami. Po wejściu do jaskini wsiadasz w kolejkę. Pierwsze trzy kilometry trasy turystycznej oglądasz z jej pokładu, niespełna 2 km pokonujesz pieszo. I to właśnie dla tego odcinka warto jest przyjechać do Jaskini Postojnej.

Jaskinia Postojna; Postojna; Słowenia; atrakcje Słowenii; co zobaczyć w Słowenii; jaskinia Słowenia;

Wysiadasz w sali nazywanej Wielką Górą i zaczynasz iść krętą jak górska serpentyna ścieżką wokół tysięcy drobnych, małych, dużych i wielkich kolumn, stalaktytów i stalagmitów, które mienią się różnymi kolorami. Sprawcami kolorowych, wielometrowych nacieków, zmieniających nawet kolory całych sal, są pierwiastki. Tlenek żelaza zabarwił jedną z bardziej znanych sal na czerwono, z kolei wapno na biało. Zieleń to efekt działania człowieka, a nie natury. Nienaturalne światło sprawia, że we wnętrzu jaskini zachodzi fotosynteza, a jej efektem są właśnie zielone nacieki.

Jaskinia Postojna; Postojna; Słowenia; atrakcje Słowenii; co zobaczyć w Słowenii; jaskinia Słowenia;
Sala spaghetti

Najpiękniejszą częścią trasy jest według nas sala spaghetti i to wcale nie przez naszą nieskończenie wielką miłość do makaronu. Z sufitu i podłogi wyrastają cienkie jak igła i ostre jak brzytwa skalne igiełki. Są ich setki, jak nie miliony. Jest ich tyle, że nikt nie jest w stanie ich zliczyć.

Jaskinia Postojna; Postojna; Słowenia; atrakcje Słowenii; co zobaczyć w Słowenii; jaskinia Słowenia;

Położenie jaskini sprawiło, że nie ominęła jej polityka. Na własne oczy zobaczycie ją w tunelu kolejki. Jest on czarny, ale nie jest to kolor skały. Została ona osmolona po wysadzeniu wejścia do jaskini podczas II wojny światowej. W jej podziemiach mieścił się wtedy niemiecki skład paliwa, jedynym sposobem na jego likwidację było zdetonowanie wejścia. Tunel kolejki nie jest jedynym tunelem w Postojnej. Drugi tunel przebiega pod dawną granicą włosko-jugosłowiańską, to właśnie przez ten tunel przemykano pod granicą. Z kolei most, po którym wiedzie trasa, nazywany jest rosyjskim, ponieważ do jego budowy zmuszono rosyjskich Niemców.

Jaskinia Postojna; Postojna; Słowenia; atrakcje Słowenii; co zobaczyć w Słowenii; jaskinia Słowenia;

Informacje praktyczne

 • W Postojnej panuje stała temperatura 8-10 stopni.
 • Od maja do września jaskinię można zwiedzać co godzinę, poza sezonem trzy rzy dziennie, szczegóły znajdziesz na stronie Jaskini Postojna.
 • Bilety wstępu nie należą do tanich, normalny kosztuje 22,90 euro, studencki 18,30, dla dzieci 13,70.
 • W jaskini żyje ponad 130 odmian zwierząt, najbardziej znany jest odmieniec jaskiniowy, nazywany także ludzką rybą, zobaczyć go można na końcu trasy turystycznej.
 • Na koniec mała ciekawostka. W jaskini znajduje się najstarsza podziemna poczta, oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 1901 roku.

Odwiedzają jaskinię zajedź koniecznie do pięknego Zamku Predjama, znajdującego się kilkanaście kilometrów od Postojnej. Pisaliśmy o nim w tym wpisie: Predjama w Słowenii – prawdziwy jaskiniowy zamek.

Wszystkie posty ze Słowenii:
Słowenia

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie.

Join the Conversation

27 Comments

 1. says: Aleksandra z urlopnaetacie.pl

  Chyba w końcu muszę zabrać się za zwiedzanie jaskiń. Jakoś nigdy nie byłam 100 procent przekonana. Nie byłam nawet w rodzimej jaskini Raj! Ale na Waszych zdjęciach Postojna wygląda niesamowicie, wiec chyba czas najwyższy odkryć ją dla siebie 🙂

 2. says: Agnieszka /Zależna w podróży

  Wiecie co, byłam. I chyba tam się przekonałam tak na pewno, na pewno, że nie jestem fanką zwiedzania jaskiń. Bo oczywiście, zgadzam się, że obiektywnie rzecz ujmując, jest wspaniała, ale… no coś mnie nie rusza. Chyba kwestia osobistych gustów – ja się będę rozczulać nad byle pustynią, a jaskinie mnie nie ruszą, inni zupełnie na odwrót.

  1. says: zlotaproporcja.pl

   my się rozczulamy nad pustynią, górami, kanionami, czy piękną jaskinią, wszystkie formy natury potrafią być w naszych oczach piękne 🙂

 3. says: travelingilove

  Ciekawą historię ma ta jaskinia!
  Za każdym razem, gdy wchodzę do jaskini (a to się nie często zdarza) i widzę te wszystkie formacje skalne, to dziwnym trafem przypomina mi się, jak leżałam na dywanie w pokoju i uczyłam się do sprawdzianu z geografii nagrywając sobie zeszyt na stare kasety magnetofonowe 😉 To była piąta klasa, więc pewnie coś koło 97/8 rok!

 4. says: sekulada.com

  O kurka, aż żałuję że nie wiedziałem o tym miejscu 3 lata temu! Tak, to trzy lata, więc czas pomyśleć o Słowenii! Sala spaghetti wygląda jak czadowo. Mogłaby być świątynią pastafarian 🙂

 5. says: Ula szul

  Byłam widziałam. Jest zjawiskowo. Muszę odwiedzić ponownie teraz może już spokojnie bo robi wielkie wrażenie. Bardzo polecam.

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Polecamy także Jaskinie Szkocjańskie, prowadzi przez nie piękna i bardzo ciekawa trasa, widoki fantastyczne, pozdrawiamy serdecznie!

Leave a comment

Zostaw komentarz