Zamek Predjama w Słowenii – malowniczy jaskiniowy zamek

Predjama; zamek Predjama; Słowenia; atrakcje Słowenii; co zobaczyć w Słowenii; zamek w skale Słowenia; Predjamski Grad;

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam słoweński zamek Predjama od razu pomyślałam o Władcy Pierścieni – tak musiał wyglądać Helmowy Jar! Za drugim razem zamek zrobił na mnie równie piorunujące wrażenie. Zamek Predjama to jedyny, istniejący zamek jaskiniowy na świecie i prawdziwy architektoniczny majstersztyk. Położony jest niezwykle malowniczo u stóp 123-metrowej skały, a jego bryła zasłania wejście do ogromnej groty.

Predjama; zamek Predjama; Słowenia; atrakcje Słowenii; co zobaczyć w Słowenii; zamek w skale Słowenia; Predjamski Grad;

Zamek Predjama – jedyny zamek jaskiniowy na świecie

Zamku Predjama nie widać z góry – zakrywa go skała, w której został wykuty. Skała ta tworzy naturalny dach zamek. Takie rozwiązanie było nie tylko bezpieczne, ale także bardzo wygodne. Kiedy staniesz na jednym z dwóch tarasów w ulewnym deszczu, nie spadnie na Ciebie ani jedna kropelka. Mury zamku wręcz wyrastają ze skał. Bardzo ciężko jest zauważyć, w którym miejscu kończy się ściana i zaczyna lita skała, zwłaszcza, że w niektórych miejscach skała została otynkowana przez co natura wtopiła się całkowicie w dzieło człowieka. Kim więc był człowiek, który wpadł na szalony pomysł, aby zbudować zamek w takiej lokalizacji?

Predjama; zamek Predjama; Słowenia; atrakcje Słowenii; co zobaczyć w Słowenii; zamek w skale Słowenia; Predjamski Grad;

Słoweński Robin Hood i tunel do zamku

Zamek Predjama istniał w tym miejscu od 1202 roku. Większość legend  z nim związanych sięga do XV wieku, kiedy właścicielem zamku był Erasmus, nazywany słoweńskim Robin Hoodem i królem złodziei. Erasmus napadał oraz okradał kupców i podróżników, po czym uciekał przed pogonią do wielkiej jaskini.Jaskinia była, i nadal jest, połączona z zamkiem długim wąskim tunelem. To właśnie Erasmus rozbudował i wzmocnił zamek, czyniąc z niego twierdzę niemalże nie do zdobycia. Niemalże, bo każda budowla ma swoją achillesową piętę, o czym boleśnie przekonał się Erasmus.

Predjama; zamek Predjama; Słowenia; atrakcje Słowenii; co zobaczyć w Słowenii; zamek w skale Słowenia; Predjamski Grad;

Po tym jak Erasmus nadepnął na odcisk cesarzowi Fryderykowi III, zamek otoczyły świetnie wyszkolone i uzbrojone po zęby wojska austriackie. Na nic się ten oręż nie przydał, bowiem idealnie zlokalizowany i zaopatrywany przez tajemny tunel zamek mógł bronić się nieskończenie długo. Jakby tego było mało, Erasmus lubił grać na nosie cesarzowi dokarmiając jego wojsko. Kiedy przed bramami zamku w tajemniczy sposób pojawiały się pieczone prosiaki czy też kosze czereśni, austriaccy żołnierze podejrzewali, że w obronie zamku maczają palce siły nieczyste. Zwłaszcza, że kosze z czereśniami pojawiały się kiedy w dolinie zamkowej czereśnie jeszcze nie kwitły. Wytłumaczenie było jednak bardzo proste. Dolina, do której prowadzi tunel, jest położona o wiele wyżej i owoce dojrzewają tam dużo szybciej, ale o tym oblegający oczywiście nie mieli pojęcia.

Predjama; zamek Predjama; Słowenia; atrakcje Słowenii; co zobaczyć w Słowenii; zamek w skale Słowenia; Predjamski Grad;
Wejście do tunelu

Jak zdobyto zamek Predjama

Jak to się stało, że taki zamek upadł? Najsłabszym ogniwem obrony Predjamy okazał się czynnik ludzki. Erasmus został zdradzony przez sługę. Sługa wskazał Austriakom jedyne miejsce, w którym ściany są na tyle słabe, że może je przeszyć działo armatnie. Była to toaleta zlokalizowana na tarasie. Kiedy Erasmus wszedł do tego pomieszczenia, jego sługa dał świetlny sygnał, po którym śmiertelna strzała ugodziła Erasmusa. W ten sposób zakończono oblężenie zamku trwające dokładnie jeden rok i jeden dzień.

Predjama; zamek Predjama; Słowenia; atrakcje Słowenii; co zobaczyć w Słowenii; zamek w skale Słowenia; Predjamski Grad;
Widok z jaskiniowej części zamku

Zamek Predjama – ciekawostki

Na koniec mamy dla Was kilka zamkowych ciekawostek:

 • Sufity w zamku malowano byczą krwią. Był to skuteczny sposób na impregnację i zapobieganie przeciekom wilgoci.
 • Okna wykonano ze skóry zwierząt lub ich jelit, na zimę zabijano je deskami.
 • W najważniejszych pomieszczeniach skałę wzmacniano ścianą. Dzięki temu pleśń, obecna na skałach nie dostawała się do wnętrza pomieszczeń.
 • W Predjamie była sala tortur. Władca zamku był jednocześnie sędzią swoich poddanych, kary wymierzał w specjalnym zamkowym pomieszczeniu.
 • Zamek posiadał tylko jedno ogrzewane pomieszczenie, czyli sala kominkowa, w której odbywały się nabożeństwa.
 • Zamkowej studni nie można było zatruć, gdyż znajdowała się ona w jaskiniowej części budowli. Studnia zasilana była podziemnymi źródłami, do których nie było z zewnątrz dostępu.
Predjama; zamek Predjama; Słowenia; atrakcje Słowenii; co zobaczyć w Słowenii; zamek w skale Słowenia; Predjamski Grad;
Zamek warto zwiedzać z audioguidem, który dostaniecie w cenie biletu, także po polsku. Jest on świetnie przygotowany oraz dostarcza wiele cennych i interesujących informacji.

Kilkanaście kilometrów od zamku znajduje się Jaskinia Postojna, jedna z największych atrakcji Słowenii, przeczytasz o niej w tym poście: Jaskinia Postojna – prawdziwa perła Słowenii.

Wszystkie posty ze Słowenii:
Słowenia

Lubisz nasze wpisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

65 Comments

 1. says: Magdalena Bodnari

  Bardzo ciekawe miejsce. Dotychczas fascynowały mnie cerkwie i klasztory zawieszone na skałach, czas poszerzyć zainteresowania -)

  1. says: Złota Proporcja

   Tym razem nie spaliśmy w Słowenii, zajechaliśmy tylko do Predjamy i Postojnej w drodze do Chorwacji, ale wcześniej byłam tam kilkukrotnie i jest trochę drożej niż w Chorwacji, ale na pewno taniej niż we Włoszech czy Austrii. Można zaleźć nocleg w rozsądnej cenie. Drogie są za to winiety – za miesiąc zapłacisz 30 euro, za tydzień 15 euro. Igor Banaszczyk

  2. says: Igor Banaszczyk

   „ale na pewno taniej niż we Włoszech czy Austrii”
   Jeśli taniej niż we Włoszech to jestem zaskoczony. Będzie trzeba pomyśleć 😉

  3. says: Anonim

   W SIERPNIU 2015R ZAPŁACILIŚMY ZA 1 NOC 65 EURO BEZ WYŻYWIENIA. NOCOWALIŚMY W POSTOJNEJ- POLECAM JASKINIĘ W PODSTOJNEJ I SZKOCJAŃSKIE JAMY.

   1. says: zlotaproporcja.pl

    Byliśmy w obu jaskiniach i również polecamy, chociaż musimy przyznać, że chyba większe wrażenie zrobiły na nas Szkocjańskie, ale i tak uważamy, że Postojna jest piękna i warta zobaczenia, pozdrawiamy!

 2. says: Ewa

  Wow, świetne miejsce z niesamowitą historią. Chętnie bym je odwiedziła, od razu zwrócił moją uwagę ten zamek jak wrzuciłaś jego foto na fejsa!

   1. says: Ewa

    Nic dziwnego! Naprawdę mogłby grac w filmach. Jak sie na niego patrzy to od razu przed oczyma wyobraźni staja bajkowe sceny 🙂

 3. says: Marcin

  Naprawdę fajny. Wizualnie wciąż jeden z najciekawszych jakie widziałem na zdjęciach. Prawdopodobnie must see w drodze do albo z Chorwacji

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Tym razem byliśmy właśnie w drodze do Chorwacji, jest to jak najbardziej do zrobienia, dokładasz tylko kilkanaście kilometrów 🙂

 4. says: Joanna/places2visit.pl

  Widziałam zamek wcześniej na zdjęciach i miałam mieszane uczucia co do niego. Teraz widzę że jednak warto go zobaczyć 🙂

 5. says: Marcin Wesołowski

  Dosłownie godzinę temu siedziałem z sąsiadką, która wróciła ze Słowenii i była nią tak zachwycona, że już nie chce jeździć na Chorwację. Patrząc na relacje z tego malutkiego kraju, mam wrażenie, że trzeba się tam wybrać prędko, zanim zostanie ona odkryta przez wszystkich 🙂 boskie miejsce!

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Byłam w Słowenii już kilka razy i za każdym razem wracałam zachwycona, więc jeżeli zastanawiasz się gdzie jechać, to na pewno jest to dobry kierunek 🙂 Pozdrawiamy!

 6. says: Kinga Bielejec

  Wow! Bardzo ciekawe miejsce, fajnie, że dodaliście te ciekawostki na koniec. I faktycznie zamek ma w sobie coś z Władcy Pierścieni!

 7. says: Angy

  I ja po tygodniowym urlopie w Słoweni. Dla rowerzystów- raj (see Alpe Adria), dla górołazów- raj ( Alpy julijskie, Karawanki) dla grotołazów i wspinaczy również ciekawie ( jaskinie krasowe). Są też piękne jeziora i rzeki ( rafting Soca)….a wybrzeże nie gorsze od chorwackiego. Ogrom zieleni, atrakcji i możliwości wypełnienia wolnego czasu. Tylko jedna rzecz mi nie pasowała – jedzenie… Co dobrego ichniejszego tam upatrzyliście?

 8. says: https://bezbrzeznemysli.blogspot.com/

  Idealna reklama Słowenii… pozostało mi tylko spakować plecak i odwiedzić ten kraj.

 9. says: Tati B.

  Gdzie wziąć tyle urlopu? 😀 Nic nie pozostaję, jak sobie dodać do listy – póki ci nieśmiało planujemy jakiś bałkański trip, może nie tylko bałkański, koniecznie muszę to zobaczyć

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Dla nas urlop to też największe ograniczenie, ale jak się szanuje każdy dzień urlopu i dobrze wykorzystuje dni wolne, to można sporo ugrać!

   1. says: Tati B.

    Wiem, wiem – przecież robię dokładnie to samo. Ale ilość miejsc, w które tak bardzo chciałabym dotrzeć, stale się powiększa.

 10. says: kami

  o i to własnie jest jeszcze jedno miejsce w Słowenii, które bardzo bym chciała zobaczyc! uwielbiam ten kraj, taka mała perełka, gdzie wszystko można znaleźć! piękny ten zamek!

  1. says: zlotaproporcja.pl

   To prawda! Słowenia ma wszystko na wyciągnięcie ręki – piękne góry, morze, zamki czy jaskinie! Taki mały kraj, a tak różnorodny!

 11. says: Agnieszka /Zależna w podróży

  Wygląda niesamowicie. W głowie powoli rodzi mi się pomysł road tripu na Bałkany i – tak wiem, Słowenia to nie Bałkany – zdaje się, że to miejsce musi się znaleźć na trasie. To chyba ten moment zresztą, gdy czas sobie wbijać szpilki w mapę. Predjama będzie pierwszą!

 12. says: Kasia Kipigroch-Paczek

  Dawno, dawno temu byłam w Słowenii, ale nie słyszałam o tym zamku. Dopisuję do listy – must do w Europie! 🙂

 13. says: Magdalena Bodnari

  Uwielbiam ten zamek. Jest na mojej słoweńskiej liście must-see. Powoli na tyle się wydłuża, że chyba w końcu zacznę rozglądać się za biletem -)

 14. says: Kamila Anna Napora

  co czytam o nim i widze zdjecia to od razu zaczynam planowac kolejny wojaż do Słowenii! że też tam mnie jeszcze nie było (w zamku, bo w Słowenii 3 czy 4 razy)

  1. says: Złota Proporcja

   Gorąco polecamy, zamek można połączyć z innymi krajami, Predjama to idealny przystanek w drodze na Bałkany 🙂

 15. says: Maciej Świtkowski

  Słowenia – to mały ale jakże piękny i niedoceniany przez turystykę kraj – POLECAM – Alpy Julijskie – coś pięknego

  1. says: Złota Proporcja

   w pełni się zgadzamy, że w polskiej turystyce, to niedoceniany kraj. Byliśmy w Słowenii kilka razy i za każdym razem jesteśmy pod wrażeniem, ile jest tu malowniczych miejsc na tak niewielkim skrawku ziemi! Alpy Julijskie jeszcze przed nami, byliśmy tylko w tych okolicach nad Bledem. Pozdrawiamy!

Leave a comment

Zostaw komentarz