Predjama w Słowenii – prawdziwy jaskiniowy zamek

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam zamek Predjama od razu pomyślałam o Władcy Pierścieni – tak musiał wyglądać Helmowy Jar! Za drugim razem zamek robi podobnie piorunujące wrażenie, zawieszony u stóp 123-metrowej skały zasłania wejście do ogromnej groty. Predjama to jedyny, istniejący zamek jaskiniowy na świecie i prawdziwy architektoniczny majstersztyk.

Predjama_7003
Wejście do jaskiniowej części zamku

Zamku Predjama nie widać z góry – zakrywa go skała, w której został wykuty, tworząc jego naturalny dach. Było to nie tylko bezpieczne, ale także bardzo wygodne, bowiem kiedy staniesz na jednym z dwóch tarasów w ulewnym deszczu, nie spadnie na Ciebie ani jedna kropelka. Jego mury wręcz wyrastają ze skał, bardzo ciężko jest zauważyć, w którym miejscu kończy się ściana i zaczyna lita skała, zwłaszcza, że w niektórych miejscach skała została otynkowana i tym samym natura wtopiła się całkowicie w dzieło człowieka. Kim był człowiek, który wpadł na taki szalony pomysł?

Predjama_6990

Predjama_6992

Zamek Predjama istniał w tym miejscu od 1202 roku, ale większość legend sięga pamięcią do XV wieku, kiedy właścicielem zamku był słoweński Robin Hood Erasmus. Król złodziei, jak go nazywano, napadał i okradał kupców i podróżników, po czym uciekał przed pogonią do wielkiej jaskini, z której do zamku prowadził, i nadal prowadzi, długi i wąski tunel. To właśnie on rozbudował i wzmocnił zamek, czyniąc z niego twierdzę niemalże nie do zdobycia. Niemalże, bo każda budowla ma swoją achillesową piętę, o czym boleśnie przekonał się Erasmus.

Predjama_7012
Wejście do tajemnego tunelu

Po tym jak Erasmus nadepnął na odcisk cesarzowi Fryderykowi III, zamek został oblężony przez świetnie wyszkolone i uzbrojone po zęby wojska austriackie. Na nic się cały ten oręż nie przydał, bowiem idealnie zlokalizowany i zaopatrywany przez tajemny tunel zamek mógł bronić się i żyć spokojnie nieskończenie długo. Żeby tego było mało, Erasmus nie raz zagrał na nosie cesarzowi, dokarmiając jego wojsko. Żołnierze podejrzewali wręcz, że w obronie zamku maczają palce siły nieczyste, kiedy przed bramami zamku pojawiały się upieczone prosiaki czy kosze czereśni, podczas gdy w dolinie zamkowej czereśnie jeszcze nie kwitły. Wytłumaczenie było jednak bardzo proste – dolina, do której prowadzi tunel, jest położona o wiele wyżej i owoce dojrzewają tam dużo szybciej, ale o tym oblegający oczywiście nie mieli pojęcia.

Predjama_7018
Widok z jaskiniowej części zamku

Jak to się stało, że taki zamek upadł? Jego najsłabszym ogniwem Predjamy okazał się czynnik ludzki. Erasmus został zdradzony przez sługę. Wystarczyło wskazać Austriakom miejsce, w którym ściany są na tyle słabe, że może je przeszyć działo armatnie. Miejscem tym był toaleta zlokalizowana na tarasie. Kiedy Erasmus się do niej udał, jego sługa dał sygnał światłem i śmiertelna strzała zakończyła życie Erasmusa i oblężenie trwające dokładnie jeden rok i jeden dzień.

Predjama_6970

Na koniec mamy dla Was kilka zamkowych ciekawostek:

  • Sufity w zamku były malowane byczą krwią – był to skuteczny sposób na impregnację i zapobieganie przeciekom wilgoci
  • Okna były zrobione ze skóry zwierząt lub ich jelit, zimą zabijano je deskami
  • W najważniejszych pomieszczeniach skała była wzmacniana ścianą, dzięki czemu pleśń, obecna na skałach nie dostawała się do wnętrza pomieszczeń
  • W Predjamie była sala tortur, władca zamku był jednocześnie sędzią swoich poddanych, kary wymierzał w specjalnym zamkowym pomieszczeniu
  • W zamku było tylko jedno ogrzewane pomieszczenie – w sali kominkowej odbywały się nabożeństwa
  • Zamkowej studni nie można było zatruć, gdyż znajdowała się ona w jaskiniowej części budowli, zasilana była podziemnymi źródłami, do których nie było z zewnątrz dostępu

Predjama_7021
Zamek warto zwiedzać z audioguidem, który dostaniecie w cenie biletu, także po polsku. Jest on świetnie przygotowany oraz dostarcza wiele cennych i interesujących informacji.

Kilkanaście  kilometrów od zamku znajduje się Jaskinia Postojna, jedna z największych atrakcji Słowenii, przeczytasz o niej w tym poście: Jaskinia Postojna – prawdziwa perła Słowenii.

Wszystkie posty ze Słowenii:
Słowenia

Lubisz nasze wpisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!

65 komentarzy

Leave a Reply