Grota Neptuna – najpiękniejsza jaskinia Sardynii

Grota Neptuna to prawdziwa perełka Sardynii. Odkryto ją około 300 lat temu przez przypadek. Pewnego dnia jeden z rybaków łowiących w okolicy groty ujrzał dziurę w skale i podpłynął z ciekawości zobaczyć, co się w niej kryje. Jego oczom się przepiękna jaskinia, będąca obecnie jedną z największych atrakcji wyspy. Grota Neptuna jest bez wątpienia bardzo malownicza, ale niestety wyszliśmy z niej z mieszanymi uczuciami, wszystko za sprawą przybywających do niej turystów.

Sardynia_Grota_Neptuna4456
Urokliwy przylądek Capo Caccia jest największą atrakcją w okolicy Alghero. We wnętrzu tej skały znajduję się Grota Neptuna.

Grota Neptuna – zwiedzanie i turystyka

Grota Neptuna bardzo przyjemnie zaskoczyła nas pięknymi formacjami skalnymi i klimatycznymi kolorami. Jaskinia słynie z fantazyjnych stalagmitów i stalaktytów. Jej wiek szacuje się na 130 milionów lat. Grota została wyżłobiona przez wodę w czerwonym wapieniu, stąd jej złoto – czerwony koloryt i bogactwo formacji skalnych. Cała grota liczy ponad 4 km długości, dla turystów dostępne jest kilkaset metrów. W jej wnętrzu znajduje się długie na 120 metrów słone jezioro, w którego wodach bajkowo odbijają się fantazyjne nacieki skalne.

Sardynia_Grota_Neptuna_4463 Sardynia_Grota_Neptuna_4460

Coś pięknego, jest tylko jedno, za to duże ale.. Są nim turyści. W sezonie do groty co godzinę wchodzi do 200 osób! Jest to naprawdę wielka liczba, patrząc na rozmiary jaskini, która do największych nie należy. Poruszając się po jaskini w zasięgu ręki każdej osoby są stalaktyty i stalagmity liczące miliony lat. Nie są one w żaden sposób zabezpieczone ani chronione. Część z nich jest uszkodzona, najwyraźniej parę osób postanowiło wziąć kawałek groty na pamiątkę do kieszeni… Zakaz robienia zdjęć z lampą jest tylko na papierze – nikt go nie przestrzega, ale też nikt go nie egzekwuje. Jak tak dalej pójdzie, to za parę lat nie będzie czego oglądać 🙁

Sardynia_Grota_Neptuna_4458
Podejście do groty z wody.

Grota Neptuna – jak się dostać?

Do groty można dostać się na dwa sposoby. Podczas ładnej pogody można podpłynąć do niej z wody, podróż z Alghero trwała około godziny. Bardziej imponujące wejście prowadzi ze szczytu skały – aby się dostać do groty od strony lądu trzeba pokonać około 650 schodków nazywanych Escala del Cabirol, czyli koźle schody. Wykuto jest w połowie lat 50-tych ubiegłego wieku, aby umożliwić turystom dotarcie do jaskini także podczas sztormu.

Sardynia_Grota_Neptuna_4467

Informacje praktyczne:

  • Wejście do Groty Neptuna jest płatne. Bilet normalny kosztuje 13 euro, bilet ulgowy 7 euro.
  • Grotę można zwiedzać w sezonie od 9.00 do 19.00, od 18 września do końca października od 9.00 do 18.00, natomiast od listopada do marca od 10.00 do 15.00.
  • Z Alghero do groty możesz dopłynąć łódką, płynie się 20 minut w jedną stronę. Koszt to 15 euro za osobę dorosłą oraz 7 euro za dziecko, w cenie nie ma wejścia do jaskini. Połączenie działa od kwietnia do końca października, szczegółowe informacje dostępne są pod tym linkiem.
  • Nocowaliśmy w Alghero na żaglówce, dlatego nie możemy polecić konkretnego noclegu, noclegowe możliwości możesz wyszukać pod tym linkiem.

Wszystkie posty z podróży po Sardynii:
Sardynia

Wszystkie posty z podróży do Włoch:
Włochy

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

3 Comments

    1. says: zlotaproporcja.pl

      Prawda! Jaskinia jest przepiękna, choć jak pisaliśmy w poście przydałoby się o także zadbać odpowiednio o takie cudo natury i nie pozwalać turystom jego niszczyć. Pozdrawiamy serdecznie!

Leave a comment

Zostaw komentarz