Paestum i starożytna Posejdonia, czyli Kampania nieoczywista

Paestum, Posejdonia, Kampania

Paestum, kto z Was słyszał o tym miejscu? Albo o antycznej Posejdonii? 100 kilometrów na południe od Neapolu znajduje się jedna z najlepiej zachowanych kolonii starożytnej Grecji. Paestum to dzisiejsza nazwa miasta oraz łacińska nazwa dawnej kolonii, natomiast jej grecka nazwa to Posejdonia. Spacerując pomiędzy kolumnami świątyń mających nawet 2 500 lat zastanawialiśmy się jak to możliwe, że te kamienne mury Paestum przetrwały aż do dzisiaj. Przecież zostały wyciosane z kamienia prostymi narzędziami, a następnie połączone jeszcze prostymi sposobami, a nie wyrafinowanymi technologiami. Kunszt Paestum doceniło Unesco wpisując je w roku 1998 na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury.

Paestum, Posejdonia, Kampania

Paestum, czyli co pozostało ze starożytnej Posejdonii

Podczas dotychczasowych podróży po Włoszech widziałam już kilka dawnych kolonii greckich, byłam w Syrakuzach, Dolinie Świątyń w Agrigento, Selinunte, Segeście (wszystkie na Sycylii), podczas ostatniej podróży widzieliśmy także Tavole Palatinate oraz zajrzeliśmy do Parku Archeologicznego w Metaponte (oba w Bazylikacie). Żadne z tych miejsc nie zrobiło na mnie takiego wrażenia jak Agrigento oraz właśnie Paestum. Dzieje się tak z dwóch przyczyn. Pierwsza to wielkość.  W przypadku Parku Archeologicznego Paestum tę wielkość możecie sobie bardzo łatwo  wyobrazić, ponieważ dawną Posejdonię otaczał, i nadal otacza, antyczny mur o długości około 5 kilometrów i grubości aż 5 metrów.

Mur przetrwał bez większych uszczerbków aż do dzisiaj, z 5 km zachowało się aż 4,75 km muru. Patrząc na niego trudno jest uwierzyć, że może on mieć aż 2 500 lat oraz że był świadkiem narodzin obecnej cywilizacji. Drugą przyczyną jest świetny stan zachowanych ruin. W Segeście, Tavole Palatinate czy Selinunte zachowały się jedynie pojedyncze świątynie. W Paestum są aż trzy bardzo dobrze zachowane doryckie świątynie, agora i ruiny innych budowli.

Paestum, Posejdonia, Kampania Paestum, Posejdonia, Kampania

Największą i najlepiej zachowaną świątynią jest świątynia Neptuna, datuje się ją na 450 rok p.n.e. Nie zachował się jedynie dach oraz niewielki części ścian, cały czas możemy natomiast podziwiać wszystkie kolumny świątyni, jest to miejsce w którym chyba najdłużej zatrzymują się zwiedzający Paestum. Tuż obok znajduje się świątynia Hery, nazywana też bazyliką. Jest ona o kilkadziesiąt lat starsza i niezwykle majestatyczna. Najmniejszą świątynią jest świątynia Ateny położona kilkaset metrów dalej tuż obok głównego wejścia.

Paestum, Posejdonia, Kampania Paestum, Posejdonia, Kampania

Warto zajrzeć także do muzeum, w którym znajdują się posągi, naczynia, fragmenty ornamentów oraz inne zabytki dawnej Posejdonii i okolicy, w tym tabliczka ze znanym wizerunkiem „Nurka z Paestum”, która jest ponoć najstarszym wizerunkiem człowieka skaczącego do wody.

Paestum, Posejdonia, Kampania

Jaką spuściznę pozostawi po sobie nasza cywilizacja?

Spacerując po Paestum pomiędzy świetnie zachowanymi ruinami, zaczęliśmy się zastanawiać jaką spuściznę pozostawi po sobie nasza cywilizacja. Czy za 2 500 lat będzie istnieć jakakolwiek zbudowana przez nas budowla? Co pozostawi po sobie konsumpcyjna cywilizacja, w której coraz częściej szybko i tanie staje się ważniejsze niż trwale i dobrze, a rękodzieło wymiera i istnieje przede wszystkim dzięki turystyce? Czy będą to setki terabajtów danych, wirtualnych dokonań cywilizacji zapisanych gdzieś w przestrzeni? A może sterta zardzewiałych iphonów, płaskich telewizorów i zużytych plastikowych opakowań? Podczas podróży po południowych Włoszech odwiedziliśmy w Bazylikacie dwa opuszczone miasta. Craco, niezamieszkałe od ponad 30 lat, jest całkiem dobrze zachowane, ale z Campomaggiore Vecchio po 130 latach zostało kilka ścian i jedna wieża. Za kilka wieków nie będzie po nich śladu, a co pozostanie z naszych wielkich miast i szklanych biurowców? Co my zostawimy naszym potomkom? Zastanawialiście się kiedyś nad tym?

Paestum, Posejdonia, Kampania Paestum, Posejdonia, Kampania Paestum, Posejdonia, Kampania

Informacje praktyczne:

 • Paestum znajduje się w południowej części Kampanii, ponad 100 kilometrów od Neapolu, obecnie jest dzielnicą miasta Capaccio Scalo.
 • Dojazd z Neapolu do Paestum samochodem zajmuje 1 godzinę 30 minut, natomiast bezpośrednim pociągiem 1 godzinę 15 minut (5,9 euro za osobę w jedną stronę.
 • Bilet normalny do Parku Archeologicznego kosztuje 12 euro (marzec 2019), w cenie jest wejście do Muzeum, które znajduje się tuż obok parku.

Wszystkie posty z podróży do Włoch:
Włochy

Wszystkie przepisy z Włoch:
Kuchnia włoska

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

15 Comments

 1. says: Rena

  W zeszłym roku byłam na urlopie w tym rejonie. Paestum więc mogłam się delektować na różne sposoby. O świcie, w ciągu dnia i wieczorem. Niesamowity klimat, zapach lata i historii. Organizują tam koncerty i pokazy mody. Warto wspomnieć , że Paestum było zalane przez morze a dzięki ruchom tektonicznym, odkryte na nowo.
  Kiedyś wrócę ?

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Ależ cudownie! My niestety nie mogliśmy być ani o świcie ani o zachodzie słońca, klimat musi faktycznie być niesamowity! Bardzo słuszna uwaga z zalaniem i odkryciem przez ruchy tektoniczne, niezwykłe jest jak w dobrym stanie są budowle w Paestum! Również tutaj wrócimy, jeżeli tylko będziemy w okolicy! Pozdrawiamy serdecznie!

 2. says: Łudi88

  Tydzień temu byłem. Bilet normalny kosztuje 12 euro, pociąg coś koło 6 euro w jedną stronę. Jeżeli ktoś nocuje w Neapolu i będzie chciał pozwiedzać więcej to polecam kupić 3-dniową Artecard, która kosztuje 32 euro. Dzięki niej wejdziemy do dwóch wybranych miejsc za darmo (my weszliśmy do Pompei i Herkulanum), trzecie miejsce jest za pól ceny (w naszym przypadku Paestum), gdzie powinniśmy zapłacić 6 euro, a zapłaciliśmy 2 euro, nie wiemy czemu. Dojazd dzięki karcie jest za darmo, również komunikacja po Neapolu jest za darmo, oczywiście przez 3 dni.

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Dzięki za szczegółowe informacje, zaktualizowałam już cenę wstępu. Pojechanie do Paestum w ramach Artecard może być dla wielu osób dobrym rozwiązaniem. Pozdrawiamy serdecznie!

 3. says: Barbara

  Taki paradoks – najpiękniejsze greckie ruiny są na terenie Włoch, a najpiękniejsze rzymskie w Afryce:)
  Paestum jest niesamowite. Byliśmy tam jeszcze w czasach, kiedy nie było dzikich tłumów, południe Włoch było raczej rzadko odwiedzane i te wspaniałe świątynie mieliśmy tylko dla siebie.
  Wyjątkiem były Pompeje, ale tam zawsze był tłok, a do Paestum mało kto się zapuszczał.
  Jak czytam o tym, co się dziś dzieje w tych atrakcjach turystycznych, to cieszę się, że zwiedzanie Europy mam już za sobą:)

  Odwiedzacie piękne miejsca, ciekawie o nich piszecie, z wielką przyjemnością czytam i żałuję, że zbliżam się już pomału do końca. Widzę, że na deser czeka mnie Gargano, gdzie 3x spędzaliśmy wakacje i w Vieste znali nas we wszystkich gelateriach:)

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Dziękujemy za miłe słowa! Takie opinie bardzo motywują do dalszego pisania! Niestety jest dużo prawdy w tym, co piszesz o atrakcjach turystycznych. Wiele pięknych miejsc staje się zadeptanych przez turystów jak chociażby pobliskie Wybrzeże Amalfitańskie czy Cinque Terre. Na szczęście w Paestum nie jest bardzo tłoczno, przynajmniej nie było kiedy my byliśmy. Ruiny są fantastyczne, świetnie zachowane i bardzo majestatyczne. Musiało być wspaniale być z nimi sam na sam! pozdrawiamy serdecznie!

 4. says: Maria Kalicka

  Wybieram sie jesienią do Paestum i rozwazam tam nocleg az przez 3 dni, czy tam poza tymi zabytkami jest cos interesujacego? Mam akurat taką czasową:)

Leave a comment

Zostaw komentarz