Innsbruck, słynna skocznia Bergisel i zabytkowa starówka. W stolicy Tyrolu.

Innsbruck zna pewnie każdy fan sportów zimowych. W stolicy Tyrolu, nazywanej także stolicą Alp, znajduje się słynna skocznia Bergisel, na której co roku odbywa się trzeci z konkursów Turnieju Czterech Skoczni. Położony niezwykle malowniczo pośród ośnieżonych wierzchołków Innsbruck to także wspaniała starówka urzekająca zabytkowymi kamienicami liczącymi kilka wieków oraz świetne miejsce do odwiedzenia podczas podróży do Tyrolu czy też na inne alpejskie stoki. Dlatego zachęcamy wszystkich jadących na narty w Alpy, jeżeli przejeżdżacie obok Innsbrucka, zatrzymajcie się tu na spacer lub na kawę ze strudlem, w Innsbrucku jest co zobaczyć.

Malownicze położenie nad rzeką Inn w sercu Alp

Jak na stolicę Tyrolu i Alp przystało Innsbruck urzeka malowniczym położeniem pośród alpejskich zboczy. Góry otaczają Innsbruck niemalże z każdej strony i wyrastają na horyzoncie zza zabytkowych kamienic. Najłatwiej dostępne jest Nordkette – wystarczy wsiąść w centrum miasta w kolejkę Nordkettenbahnen, aby w 20 minut znaleźć się na 2 000 metrów n.p.m. Przez miasto przepływa także rzeka Inn, przez którą w średniowieczu przechodził ważny szlak z północy na południe Europy. To właśnie rzeka Inn dała nazwę miastu – Innsbruck w dosłownym tłumaczeniu oznacza most na rzece Inn.

Innsbruck, Tyrol, Austria, starówka w Innsbrucku
Zabytkowe kamienice na starówce w Innsbrucku

Niesamowite położenie ponad 500 lat temu zauroczyło samego cesarza Maksymiliana I Habsburga. Zaczął on spędzać w Innsbrucku coraz więcej czasu, co niewątpliwie było impulsem do rozkwitu i rozbudowy miasta, o którym pierwsza wzmianka pojawiła się w 1187 roku. Za Maksymiliana I wzniesiono wiele zabytkowych kamienic zdobiących dziś plątaninę wąskich uliczek na starówce w Innbrucku. Jego dzieło kontynuowała cesarzowa Maria Teresa.

Innsbruck, Tyrol, Austria, atrakcje Innsbrucka, Goldenes Dachl

Goldenes Dachl, Helblinghaus i starówka w Innsbrucku

Sercem starówki w Innbrucku i miejscem, w którym zbiegają się jego urokliwe uliczki z bogato zdobionymi kamienicami jest Goldenes Dachl, czyli złoty balkon, w dosłownym tłumaczeniu złoty dach. Goldenes Dachl, który niedawno obchodził swoje 500. urodziny, uznawany jest za symbol Innsbrucka. Ukończony został dokładnie w 1500 roku i powstał na zamówienie wspomnianego wcześniej Maksymiliana I Habsburga. Udekorowany dokładnie 2 657 pozłacanymi miedzianymi płytkami, w słoneczne dni rozświetlanymi przez promienie słońca, był miejscem, z którego cesarz wraz z małżonką przyglądał się festiwalom, świętom oraz innym wydarzeniom odbywającym się na placu przed budynkiem.

Innsbruck, Tyrol, Austria, atrakcje Innsbrucka, Goldenes Dachl
Goldenes Dachl

Na przeciw Goldenes Dachl znajduje się natomiast Helblinghaus, według nas najpiękniejsza kamienica w Innsbrucku. Pochodzący z XV wieku budynek przebudowywano wielokrotnie w kolejnych stuleciach aż w końcu w XVIII wieku jego fasada otrzymała charakterystyczny, bogato zdobiony wygląd. Dziś uznawana jest za jeden z najpiękniejszych rokokowych budynków w Europie. Zabytkowych, wiekowych kamienic na starówce w Innsbrucku jest znacznie więcej. Można je zwiedzić spacerując uliczkami, można też spojrzeć na nie z innej perspektywy. Tuż obok Goldenes Dachl znajduje się wieża miejska (Stadtturm) z 1450 roku o wysokości 56 metrów, z której zobaczysz piękną panoramę starówki i otaczające je góry.

Innsbruck, Tyrol, Austria, atrakcje Innsbrucka, Helblinghaus
Helblinghaus

Zamek cesarski Hofburg i kolumna św. Anny

W 1500 roku zakończono nie tylko budowę Goldenes Dachl, ale także cesarskiego zamku Hofburg, który uznawany za jedną z trzech najważniejszych kulturalnych budowli Austrii. Hofburg ma powierzchnię 26 300 m², ale nie wszystkie jego części udostępnione są zwiedzającym. Zwiedzić można 27 apartamentów cesarskich o powierzchni ok. 2150 m², w tym salę balową, sale reprezentacyjne, kaplicę zamkową, sypialnie cesarskie czy też wieżę herbową. Nie jest to jedyny zamek w Innbrucku. Na obrzeżach miasta zwiedzić można także zamek Ambras.

Innsbruck, Tyrol, Austria, atrakcje Innsbrucka, kolumna św. Anny,

Idąc od Goldenes Dachl w kierunku skoczni Bergisel po kilku chwilach docieramy do ulicy Marii Teresy (Maria-Theresien Strasse), na której znajduje się kolumna św. Anny oraz liczne sklepy i kawiarnie. Kolumna prezentuje się niezwykle widowiskowo na tle zabytkowych kamienic oraz ośnieżonych  zboczy Nordkette.

Innsbruck, Tyrol, Austria, atrakcje Innsbrucka, kolumna św. Anny

Skocznia narciarska Bergisel – architektoniczna wizja Zahy Hadid

Pierwsza skocznia na wzgórzu Bergisel w Innsbrucku powstała w 1925 roku. Od tego czasu sporo się zmieniła, a także aż dwa razy – w latach 1964 i 1976, była areną, na której odbywał się konkurs skoków narciarskich w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Nową kartę w historii skoczni Bergisel otworzyła iracka architekt Zaha Hadid. Według jej projektu w latach 2001-2002 roku skocznia przeszła gruntowną i szeroko dyskutowaną przebudowę. Nowoczesna, stalowo-szklana wieża skoczni o wysokości 47 metrów łączy sportowego ducha z przestrzenią publiczną.

Innsbruck, Tyrol, Austria, atrakcje Innsbrucka, skocznia Bergisel, skocznia narciarska w Innsbrucku

Na górę skoczni możesz wjechać szybką kolejką w 2 minuty lub wejść po 455 schodkach.  Znajduje się tam panoramiczna restauracja oraz taras widokowy, który znajduje się aż 250 metrów ponad Innsbruckiem.  Widok z tarasu jest imponujący. Innsbruck z tej perspektywy prezentuje się niesamowicie. Świetnie można też poczuć, jaki widok mają skoczkowie podczas oddawania skoków. Z belki startowej widzą nie tylko Innsbruck, pasmo górskie Nordkette, ale także cmentarz, który znajduje się tuż za zeskokiem skoczni.

Innsbruck, Tyrol, Austria, atrakcje Innsbrucka, skocznia Bergisel, skocznia narciarska w Innsbrucku Innsbruck, Tyrol, Austria, atrakcje Innsbrucka, skocznia Bergisel, skocznia narciarska w Innsbrucku

Zwiedzić można nie tylko wieżę, ale także trybuny, które pomieścić mogą aż 28 000 widzów.  Na tablicach informacyjnych na terenie skoczni znajdziecie historię Bergisel oraz historię skoków narciarskich. Jeszcze jedna ciekawostka, pod skocznią przebiega w tunelu autostrada A13.

Innsbruck, Tyrol, Austria, atrakcje Innsbrucka, starówka w Innsbrucku

Na koniec mamy dla Was jeden słodki adres. Tuż obok Goldenes Dachl i zamku Hofburg na ulicy Hofgasse 6 znajduje się Strudel-Cafe Kröll. W kawiarni można spróbować kilkadziesiąt rodzajów strudli. Zarówno te najbardziej tradycyjne, czyli Apfelstrudel i Topfenstrudel, jaki i wytrawne oraz z mniej tradycyjnymi nadzieniami. O tym co zjeść w Tyrolu przeczytasz więcej tutaj: Kuchnia Tyrolu. Co zjeść na nartach w Tyrolu?.

Innsbruck, Tyrol, Austria, atrakcje Innsbrucka, starówka w Innsbrucku
Strudle w Strudel-Cafe Kröll

Informacje praktyczne:

  • SKOCZNIA BERGISEL: Skocznię zwiedzać można od czerwca do października od 09:00 do 18:00 we wszystkie dni tygodnia oraz od listopada do maja od 10:00 do 17:00 od środy do poniedziałku (wtorki zamknięte). Wejście dla osoby dorosłej kosztuje 8,5 euro.
  • PARKING: W centrum Innsbrucka jest sporo podziemnych, samoobsługowych parkingów. Bez problemu zaparkowaliśmy w szczycie narciarskiego sezonu 100 metrów od historycznego centrum. Spory parking znajduje się także przy wejściu do skoczni Bergisel.
  • NOCLEG: Noclegi w Innsbrucku wyszukasz pod tym linkiem: Noclegi w Innsbrucku.

Wszystkie posty z Tyrolu:
Tyrol

Wszystkie posty z podróży po Austrii:
Austria

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

4 Comments

    1. says: zlotaproporcja.pl

      Niestety wiele osób postrzega Innsbruck jedynie przez pryzmat skoczni. Zwiedzając skocznię spotkaliśmy Polaków, którzy zatrzymali się w Innsbrucku w drodze powrotnej z nart, aby zobaczyć skocznie i nie wiedzieli, że w mieście jest piękna starówka. A na starówce jest co zobaczyć 😉 Pozdrawiamy!

Leave a comment

Zostaw komentarz