Alpbach, najpiękniejsze miasteczko Austrii zimą. Subiektywny przewodnik.

Malownicze położenie na 1000 metrów n.p.m. w tyrolskiej dolinie Alpbachtal oraz urokliwa drewniana zabudowa sprawiły, że Alpbach zostało uznane za najpiękniejsze miasteczko Austrii. Jakby tego było mało miasteczko latem tonie w kwiatach, natomiast zimą zasypane jest śniegiem. Położone u stóp jednego z 10 największych ośrodków narciarskich w Austrii – Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau, jest świetnym miejscem na zimowy wyjazd na narty i snowboard, zwłaszcza jeżeli cenisz sobie piękne widoki, różnorodne trasy zjazdowe i sielską atmosferę. Ale jeżeli nie jeździsz  na nartach, nic straconego. Alpbach zimą oferuje o wiele więcej niż tylko dobrze przygotowane trasy na stoku. Zapraszamy na nasz subiektywny przewodnik po Alpbach i jego zimowych atrakcjach.

Zabytkowa, drewniana architektura i malownicze położenie Alpbach

Najstarsze budynki w Alpbach zbudowane zostały nawet kilka wieków temu. Ale to nie ich wiek, ale architektura jest tu niezwykła. W miasteczku domy mogą być  budowane jedynie według ściśle określonych reguł. Choć przez wieki reguły te były jedynie umowne i niespisane, mieszkańcy pieczołowicie pielęgnowali architektoniczne tradycje. W roku 1953 tradycje postanowiono wzmocnić prawem, od tego momentu wszystkie nowe domy muszą być budowane zgodnie z tradycyjnymi zasadami.

Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria

Oznacza to, że budynki nie mogą mieć więcej niż dwa piętra plus poddasze. Parter musi być pomalowany na biało, a piętra pokryte drewnianą, najczęściej świerkową zabudową. Obowiązkowe są charakterystyczne, drewniane balkony z rzeźbionymi filarami oraz szprosy w oknach. Ściśle określone są także zasady budowy dachów, powinny być one zbudowane z bardziej odpornej niż świerk sosny oraz pokryte dachówką z czarnych kamieni. Wyjątki można policzyć na palcach jednej ręki, ale przecież w takim stylu nie da się zbudować kościoła, stacji wyciągu czy centrum konferencyjnego, ukrytego zresztą w części w zboczu góry.

Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria
Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria

Spacerując po miasteczku bez trudu dojrzeć można dbałość mieszkańców o najmniejsze nawet szczegóły domów. Rzeźbione w drewnie elementy, ręcznie malowane wzory na parterach domów, wreszcie ukwiecone latem donice zdobiące drewniane balkony. Zamiłowanie do kwiatów można zauważyć także zimą, wiele balkonów ozdobionych jest zielonymi iglakami. Każdy dom z jednej strony jest wtapiającym się w otoczenie elementem całości i zamysłu architektonicznego. Z drugiej strony nie ma tu mowy o architektonicznej nudzie i jednolitości, domom udaje się zachować odrębność charakterów.

Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, AustriaSki Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria

Najpiękniejsze miasteczko w Austrii

To wszystko sprawiło, że w latach 80-tych Alpach uznane zostało za najpiękniejsze miasteczko (w dosłownym tłumaczeniu za najpiękniejszą wieś) nie tylko w Tyrolu, ale także w całej Austrii i cały czas cieszy się taką opinią. Spacerując zaśnieżonymi ulicami czy też spoglądając codziennie z okien naszej chaty, byliśmy pod dużym wrażeniem zarówno drewnianej architektury, jak i sielskiej atmosfery. A przyznać musimy, że widok z łóżka i balkonu mieliśmy naprawdę znakomity. Codziennie witały nas pokryte śnieżnymi czapami domy, strzelista wieża kościoła i wyrastające zza nich ośnieżone zbocza doliny.

Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria

Sielskość i harmonia, to są chyba najlepsze słowa, które oddają tamtejszą atmosferę. Ta architektoniczna spójność wpływa bowiem także na emocje i odczucia. Nikt tu się nie śpieszy, nie ma pośpiechu, wielkich imprez i gwaru, jest za to dużo spokoju i czasu, czasu na rozmowę, dobrą kawę, herbatę czy piwo. Pełen relaks po stoku!

Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria

Alpbach zimą – narty, snowboard, rakiety śnieżne i nocny spacer z pochodniami

Na ośnieżonych zboczach znajduje się prawdziwy klejnot oraz największa zimowa atrakcja Alpbach i całej doliny.  Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau jest jednym z 10 największych ośrodków narciarskich w Austrii. Znajdziecie tam trasy o każdym stopniu trudności. Najwięcej jest czerwonych, czyli tych, które najbardziej lubimy, bo są idealne i na narty i na snowboard. Więcej o Ski Juwel przeczytacie w tym poście: Narty w Alpbach – Ski Juwel, narciarski klejnot Tyrolu.

Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, AustriaSki Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria

Co robić, jeżeli nie jeździsz / nie możesz jeździć na nartach lub masz ochotę przez jeden dzień od nich odpocząć? Wybierz się na spacer w rakietach śnieżnych. Organizowane są one bezpłatnie kilka razy w tygodniu dla wszystkich mieszkających w dolinie Alpbachtal. Wystarczy okazać kartę Alpbachtal Seenland, którą otrzymasz po zameldowaniu się hotelu czy też apartamencie, następnie zapisać się na wybrany spacer. My wybraliśmy spacer odbywający się na zboczach wokół Aplbach. Miały być 2-3 godziny, ale pogoda była tak piękna, a ekipa tak zgrana, że wyszły prawie cztery. Wszystko przez wspaniałe widoki na Alpbach i dolinę, sami przyznajcie, że było niezwykle malowniczo i pięknie.

Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, AustriaSki Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria

Wybraliśmy się także na nocny spacer z pochodniami. Poszliśmy bez większego przekonania, z obawą, że może być po prostu nudno. Ale na szczęście miło się zaskoczyliśmy. Delikatny mróz, pochodnie rozświetlające prószące płatki śniegu, to był idealny pomysł, aby spalić trochę kalorii po wieczornym obżarstwie i spędzić wieczór w naturze. Nie udało nam się natomiast wejść na tor biathlonowy. Tym razem wiatr pokrzyżował nam plany, a bardzo chcieliśmy poczuć, jak to jest przebiec kilka kilometrów i wziąć karabin biathlonowy do ręki. Cóż, może uda się kolejnym razem.

Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria

Alpbach od kuchni

Skoro o jedzeniu była mowa, musimy opowiedzieć o Alpbach od kuchni trochę więcej. Tuż po przyjeździe, czekając na nasz apartament, udaliśmy się na mały spacer. Przeszliśmy kilkadziesiąt metrów i trafiliśmy na skąpane w słońcu Flachlander Cafe. Wtedy po raz pierwszy poczuliśmy sielskość tego miasteczka. Usiedliśmy przy stoliku z bajkowym widokiem na drewniane domy i wystającą zza nich strzelistą wieżę kościoła, wypiliśmy zieloną herbatę i wystawiliśmy twarze do słońca. Tydzień w Alpbach zaczął znakomicie.

Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria

To nie jedyna warta odwiedzenia kawiarnia w miasteczku. Jeżeli lubicie romantyczne klimaty, zajrzyjcie także do położonej trochę niżej Cafe Genuss, otwartej w tygodniu jedynie przed południem. W ciągu dnia jedliśmy w jednym ze schronisk na stoku, gdzie karmią naprawdę dobrze, wieczorami natomiast w Restaurant Jakober, znajdującej się w ponad 400-letnim budynku położonym w samym sercu miasteczka. Zjesz tam zarówno tradycyjne tyrolskie dania, jak i rybę czy pastę. Również w centrum znajduje się klimatyczny drink bar Postalm i lokalne apres ski.

Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria

Jeżeli jesteś piwoszem i lubisz próbować lokalne piwa, wybierz się do Inneralbach do Kristallbrauerei Mein Bier. To jednoosobowy browar prowadzony z powodzeniem od 2006 roku. W niewielkiej manufakturze Jos Moser produkuje i butelkuje rocznie około 50 000 litrów piwa. Piwo Mein Bier, w tłumaczeniu Moje Piwo, można kupić w małych (0,33 l) i większych butelkach (0,75 l i 2 l). Nam zdecydowanie bardziej smakowało piwo w mniejszej objętości. Kupić można 5 rodzajów piwa m.in. lagera i portera. Nie spodziewajcie się profesjonalnego oprowadzenia po browarze, to po prostu jedno pomieszczenie, w którym produkuje się i sprzedaje piwo. Co istotne, jego właściciel nie mówi za bardzo po angielsku, ale jeżeli lubisz piwo, warto wypróbować lokalne smaki.

Rattenberg, Alpbachtal, Tyrol, Austria, atrakcje Tyrolu

Okolice Alpbach: Rattenberg, najmniejsze miasto Austrii i Innsbruck

Jadąc do Alpbach wjeżdżasz do doliny Alpbachtal przez Kramsach, na którego obrzeżach znajduje się Rattenberg, najmniejsze miasteczko Austrii. Rattenberg jest naprawdę mały. Przejdziesz go wszerz i wzdłuż dosłownie w pięć minut. Jego zabudowa to przede wszystkim zabytkowe, kolorowe kamienice. Jeżeli więc masz ochotę na mały spacer, możesz zajrzeć do miasta po drodze do lub z doliny. Rattenberg to także miasto szklarzy, z których najbardziej znaną marką jest Kisslinger. Niestety styczeń i luty to najniższy sezon w Rattenbergu. Oznacza to, że większość sklepików oraz knajpek jest pozamykana. Podobno zupełnie w sezonie tętni ono życiem, ale nie mieliśmy okazji tego sprawdzić.

Rattenberg, Alpbachtal, Tyrol, Austria, atrakcje Tyrolu

Niedaleko znajduje się także Innsbruck, który bardzo miło nas zaskoczył. Nie spodziewaliśmy się, że poza znaną z Turnieju Czterech Skoczni skocznią Bergisel znajdziemy w Innsbrucku tyle zabytkowych, kilkusetletnich kamienic z pięknymi ornamentami. Jeżeli masz trochę wolnego czasu, zachęcamy, aby go odwiedzić, W Innsbrucku naprawdę jest co zobaczyć!

Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria Ski Juwel, Alpbach, Alpbachtal, Tyrol, narty w Tyrolu, Austria

Informacje praktyczne:

 • DOJAZD: Alpbach położone jest dolinie Alpbachtal w połowie drogi pomiędzy Innsbruckiem (51 km do Innsbrucka) i Kitzbühel (57 km do Kitzbühel).
 • KARTA ALPBACHTAL SEENLAND: Kartę Alpbachtal Seenland otrzymasz po zameldowaniu się hotelu czy też apartamencie na cały czas trwania pobytu. Zapewnia ona darmowy transport autobusami i skibusami w dolinie, a także bezpłatne uczestnictwo w wielu aktywnościach. Wśród nich jest spacer w rakietach śnieżnych, spacer z pochodniami, łucznictwo, wejście na basen czy też tor biathlonowy. Więcej informacji o karcie uzyskasz tutaj.
 • NOCLEG: Spaliśmy w bardzo przyjemnym Chalet Enthofer położonym w samym centrum Alpbach, 200 metrów od przystanku skibusa. Więcej noclegów w Alpbach wyszukasz pod tym linkiem.

Wszystkie posty z Tyrolu:
Tyrol

Wszystkie posty z podróży po Austrii:
Austria

Do Alpbach pojechaliśmy na zaproszenie Organizacji Turystycznej Tyrolu oraz iambassador.

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

8 Comments

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Pod pokrywą śnieżnego puchu wszystko wygląda tu faktycznie bajkowo 😉 W Hallstatt jeszcze nie byliśmy, ale wiemy, że jest bardzo malownicze i też kiedyś je odwiedzimy. Pozdrawiamy!

 1. says: Wypożyczalnia nart Szczyrk

  Niesamowite 🙂 Można aktywnie się zrelaksować, wypocząć psychicznie od codzienności, ekstra, pozdrawiam 🙂

 2. says: Anonim

  Cudowny wpis – fantastyczne zdjęcia i mega ciekawe propozycje! Alpbach zaskakuje na każdym kroku. Właśnie planuję tegoroczny wypad w tamte strony, a dzięki Tobie nabrałam jeszcze większej motywacji, aby przeżyć niezapomniane emocje 🙂 . Pozdrawiam i życzę kolejnych niezapomnianych przygód.

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Dziękujemy! Alpbach to piękne miejsce, a w Ski Juwel jeździło się nam znakomicie! Życzymy udanego wyjazdu i pozdrawiamy!

Leave a comment

Zostaw komentarz