Laghi di Fusine. Dwa malownicze jeziorka w Alpach Julijskich tuż po wjeździe do Włoch.

Laghi di Fusine, Jeziora Fusine, Alpy Julijskie; Friuli-Wenecja Julijska, okolice Tarvisio, Tarvisio, co zobaczyć po drodze do Włoch, najpiękniejsze włoskie jeziora;

Dojechaliśmy do naszych ukochanych Włoch! Wokół autostrady wyrastają masywne i malownicze zbocza Alp Julijskich. Mamy ochotę zatrzymać się na krótką przerwę, rozprostować nogi i napić się zielonej herbaty, najlepiej gdzieś na łonie natury, wśród śpiewających ptaków, nie zbaczając za bardzo z autostrady prowadzącej w kierunku Wenecji. Tuż za granicą włosko-austriacką jest idealne miejsce, aby przywitać lub pożegnać się z Włochami. To Laghi di Fusine, dwa malowniczo położone jeziorka w sercu Alp Julijskich.

Laghi di Fusine, malownicze jeziora tuż po wjeździe do Włoch

Lago Superiore (Górne) i Lago Inferiore (Dolne), razem nazywane Laghi di Fusine, położone są tuż przy granicy trzech Państw – Włoch, Austrii i Słowenii. 15 minut samochodem dzieli je od Tarvisio i autostrady prowadzącej z austriackiego Villach w kierunku Udine i Wenecji Euganejskiej. Brzegi jezior porasta gęsty las świerkowy, z którego słyną okolice Tarvisio. Zza czubków dostojnych iglaków wyrastają strzeliste zbocza okolicznych szczytów.

Jeziora Fusine leżą na wysokości ponad 900 metrów nad poziomem morza – Lago Superiore dokładnie na 929 metrach, Lago Inferiore na 924, u stóp góry Mangart, czwartego co do wysokości szczytu w całych Alpach Julijskich, a drugiego we włoskiej ich części. Mangart ma 2679 metrów wysokości, jej strome zbocza ostro opadają do doliny jezior Fusine. Po drugiej stronie góry leży już Słowenia.

Jeden z najzimniejszych zakątków Włoch

Laghi di Fusine słyną nie tylko z fantastycznych widoków. Ich okolice uznawane są za jeden z najzimniejszych zakątek Włoch. W zimie odnotowuje się tu jedne z najniższych temperatur. Rekord padł 6 stycznia 1985 roku, kiedy temperatura spadła do – 34 stopni. Zazwyczaj od grudnia do marca jeziorka są skute lodem. Na szczęście na wiosnę wszystko wraca do normy. Pod koniec kwietnia termometr pokazał kilkanaście stopni, a dwa tygodnie później w drugim tygodniu maja temperatura przekroczyła 20 stopni i można było łapać promienie słońca spacerując w krótkim rękawku.

Spacer wokół Laghi di Fusine i bar z widokiem na jezioro

Do jezior bez problemu dojedziesz samochodem, parking znajduje się przy obu jeziorkach. Polecamy zostawić samochód przy niższym jeziorku, które pojawi się jako pierwsze. Jest bardziej kameralne, a widoki są wspaniałe. Warto pójść na malowniczy spacer szlakiem wokół jeziora, z widokiem na panoramę Mangartu. Ścieżka widokowa poprowadzona jest także wokół drugiego jeziora. Jeziora Fusine nie są duże, obejście jezior nie jest ani bardzo czasochłonne ani fizycznie wymagające.

Laghi di Fusine, Jeziora Fusine, Alpy Julijskie; Friuli-Wenecja Julijska, okolice Tarvisio, Tarvisio, co zobaczyć po drodze do Włoch, najpiękniejsze włoskie jeziora;

W sezonie przy jeziorkach działają bary, można napić się w nich kawy, wina, przekąsić coś małego na szybko, a także wypożyczyć kajak lub łódkę. Przy Lago Inferiore można usiąść na drewnianym tarasie z widokiem na jezioro i otaczające je zbocza. Jeżeli jedziecie samochodem do Włoch drogą na Wenecję, zaplanujcie koniecznie krótki przystanek na wyprostowanie nóg w tym miejscu! Laghi di Fusine to idealne miejsce na szybki i piękny pierwszy postój we Włoszech.

Laghi di Fusine, Jeziora Fusine, Alpy Julijskie; Friuli-Wenecja Julijska, okolice Tarvisio, Tarvisio, co zobaczyć po drodze do Włoch, najpiękniejsze włoskie jeziora;

Wszystkie posty z Friuli- Wenecji Julijskiej:
Friuli-Wenecja Julijska

Wszystkie posty z Włoch:
Włochy

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

4 Comments

  1. says: Jarmużka

    Tyle razy jechałam do Włoch tą trasa i nigdy tam nie byłam! w tym roku tez jedziemy i koniecznie tam się udamy! dzięki za inspiracje!!

Leave a comment

Zostaw komentarz