Terme di Saturnia i Bagni San Filippo. Cudowne, gorące źródła południowej Toskanii.

Toskania; atrakcje Toskanii; Toskania gorące źródła, termy Toskania; Terme di Saturnia; Cascate del Mulino; Saturnia Toskania gorące źródła;

Najpierw poczuliśmy dosyć intensywny zapach siarki, który dobrze pamiętamy z naszej podróży na Islandię. Potem zobaczyliśmy charakterystyczne kłęby dymu wydobywające się z elektrowni wodnej przetwarzającej gorące wody płynące pod toskańską ziemią. Południowa Toskania to nie tylko malownicze krajobrazy będące inspiracja dla wielu renesansowych malarzy, to także gorące źródła i cudowne, naturalne termy. Dwie najbardziej znane i spektakularne, potocznie nazywane Terme di Saturnia i Bagni San Filippo, dostępne są dla każdego zainteresowanego całkowicie bezpłatnie. Jadąc do południowej Toskanii, polecamy Wam odwiedzić je koniecznie.

Skąd wzięły się gorące źródła w południowej Toskanii?

Południowa Toskania położona jest u stóp wygasłego wulkanu Monte Amiata. Pomimo, iż Monte Amiata po raz ostatni był aktywny 200 000 – 300 000 lat temu, to cały czas rejon ten uznawany jest za obszar powulkaniczny. Choć wulkan jest wygasły i nie stanowi zagrożenia, skały znajdujące się głęboko pod ziemią nadal są bardzo gorące. Woda, która do nich dotrze, jest podgrzewana do kilkudziesięciu albo i więcej stopni. Kiedy buzująca i gorąca woda wytryśnie się na powierzchnię ziemi, staje się naturalnym gorącym źródłem, które odróżnia nie tylko temperatura, ale także skład chemiczny. Właściwości lecznicze toskańskich gorących źródeł, bogatych m.in. w siarkę czy też węglan wapnia, docenili już wieki temu zarówno Etruskowie, jak i Rzymianie, którzy chętnie i często wypoczywali w gorącej, toskańskiej wodzie. Do dziś niewiele się zmieniło – toskańskie uzdrowiska i naturalne termy cały czas cieszą się dużą popularnością.

Toskania; atrakcje Toskanii; Toskania gorące źródła, termy Toskania; Bagni San Filippo; Terme San Filippo;

Bagni San Filippo i kameralne Terme San Filippo

Jako pierwsze odwiedziliśmy Terme San Filippo, położone w niewielkim i całkiem przyjemnym miasteczku Bagni San Filippo. Jest druga połowa września, późne popołudnie. Termalną kąpiel zostawiliśmy sobie na koniec dnia, aby odpocząć po całym dniu w palącym toskańskim słońcu. Właścicielka naszej agroturystyki radziła nam dzień wcześniej: „Pamiętajcie, im wyżej, tym cieplej, jeżeli woda będzie dla Was za mało gorąca, podejdźcie do góry, na pewno będzie cieplejsza.”

Toskania; atrakcje Toskanii; Toskania gorące źródła, termy Toskania; Bagni San Filippo; Terme San Filippo;

Terme San Filippo słyną przede wszystkim z białych formacji skalnych, które przez setki lat utworzył wytracający się węgla wapnia. Najbardziej znana formacja to Balena Bianca, czyli biały wieloryb. Krajobraz urozmaicają liczne kaskady i wodospadziki, która ciągną się przez kilkaset metrów. Wzdłuż nich prowadzi wydeptana wśród drzew wąska ścieżka.

Toskania; atrakcje Toskanii; Toskania gorące źródła, termy Toskania; Bagni San Filippo; Terme San Filippo;

Idziemy wzdłuż źródeł szukając kameralnego miejsca dla nas. Dochodzimy do progu skalnego, z którego kilka małych wodospadzików malowniczo spływa do większego basenu z wodą w niebieskawo-mlecznym odcieniu z widokiem na piękną, białą formację. Wchodzimy do wody i dziwimy się, że ma ona zaledwie około 20 stopni. Okazuje się, że pierwsze strumienie zasilają ten naturalny basen chłodną wodą. Dopiero ostatni z nich ma sporo ponad 40 stopni, woda wokół niego ma podobną temperaturę, jest to najcieplejsze miejsce jakie znaleźliśmy do tej pory. Pod gorącym strumieniem zostajemy na dobrych 40 minut.

Toskania; atrakcje Toskanii; Toskania gorące źródła, termy Toskania; Bagni San Filippo; Terme San Filippo; Toskania; atrakcje Toskanii; Toskania gorące źródła, termy Toskania; Bagni San Filippo; Terme San Filippo;

Wracamy do niewielkich, skalnych basenów o ciemnym kolorze wody. Zanurzamy się w jednym z nich. Na dnie znajduje się naturalne glinianka, wiele osób robi sobie z niej maseczki na twarz. W końcu ma ona niezwykłe odżywcze właściwości. Za pół godziny będzie zachodzić słońce, a termy cały czas przyciągają nowych gości. Są otwarte przez całą dobę, wiele osób przychodzi tu na wieczór. A nawet zostaje na noc, bowiem widzieliśmy dwa namioty rozbite na skrawku ziemi tuż przy gorących źródłach. Niektórzy przychodzą z psami, ale psy muszą zostać na brzegu. Jest zakaz wprowadzania psów do wody. Terme San Filippo choć popularne, pozostają dosyć kameralne. Jest tu wiele naturalnych basenów i tryskających źródeł, każdy powinien znaleźć miejsce dla siebie, choć w szczycie sezonu może być tu tłoczno.

Terme di Saturnia i Cascate del Mulino

Zupełnie inne odczucia mamy w Terme di Saturnia, a właściwie Cascate del Mulino, bowiem Terme di Saturnia to nazwa hotelu z odpłatnymi termami i basenami. Jest deszczowy dzień, ale i tak jedziemy do Saturnii. Kiedy tylko dojeżdżamy na miejsce, rzęsisty deszcze nagle ustępuje, a po chwili przestaje padać całkowicie. Pomimo tego na sporych rozmiarów parkingu jest jedynie kilka wolnych miejsc. Po drodze widzieliśmy też kilka zaparkowanych na poboczu autokarów. W szczycie sezonu i w słoneczne dni muszą tu być prawdziwe tłumy.

Toskania; atrakcje Toskanii; Toskania gorące źródła, termy Toskania; Terme di Saturnia; Cascate del Mulino; Saturnia Toskania gorące źródła;

Cascate del Mulino znajduję się 100-200 metrów od parkingu. Swoją nazwę (Kaskady przy młynie) zawdzięczają kamiennemu młynowi, zza którego wypływają gorące źródła i następnie spływają niezwykle malowniczymi, szerokimi na jakieś 25 metrów naturalnymi kaskadami. Widok jest imponujący, naprawdę robi wrażenie. Pomimo 19 stopni w powietrzu, w wodzie jest bardzo przyjemnie, ma ona ponad 30 stopni. Nikomu nie przeszkadza zbytnio deszcz, który co jakiś czas pada mniej lub bardziej intensywnie.

Toskania; atrakcje Toskanii; Toskania gorące źródła, termy Toskania; Terme di Saturnia; Cascate del Mulino; Saturnia Toskania gorące źródła;

Tutaj także sprawdza się zasada, że im wyżej, tym cieplej. Na samej górze woda paruje najmocniej. Niektóre osoby wybierają wręcz kąpiel w gorącym strumieniu, który znajduje się powyżej malowniczych kaskad. To właśnie o tym strumieniu mówi legenda, według niej źródło wypływa w miejscu, w którym rozzłoszczony Saturn rzucił piorunem w ziemię i utorował w ten sposób drogę wodzie znajdującej się w kraterze wulkanu.

Terme di Saturnia czy Bagni San Filippo?

Na pytanie, które termy wybrać – w Terme di Saturnia czy w Bagni San Filippo, odpowiemy, że warto odwiedzić oba miejsca. Które miejsce spodoba się Tobie bardziej zależy już od osobistych preferencji i od tego czy ważniejszy jest dla Ciebie spokój czy też bardziej fotogeniczne miejsce.

Toskania; atrakcje Toskanii; Toskania gorące źródła, termy Toskania; Terme di Saturnia; Cascate del Mulino; Saturnia Toskania gorące źródła;

Cascate del Mulino wyglądają niezwykle imponująco, natomiast Terme San Filippo są bardziej kameralne. W Cascate del Mulino było nie tylko więcej osób, ale także czuliśmy się jak podczas zbiorowej sesji zdjęciowej. Większość osób biegała po kaskadach z telefonami, a nawet lustrzankami, oraz pozowała do zdjęć, robiąc nawet dziesiątki ujęć. Niektórzy nie odłożyli telefonu ani na moment. W Terme San Filippo kompletnie tego nie odczuliśmy, ludzie przyszli, aby przede wszystkim się zrelaksować, zrobili jak my kilka zdjęć i większość czasu spędzali odpoczywając w wodzie, delektując się jej ciepłem i szumem wodospadów.

Toskania; atrakcje Toskanii; Toskania gorące źródła, termy Toskania; Terme di Saturnia; Cascate del Mulino; Saturnia Toskania gorące źródła;

Być może tak trafiliśmy, być może to kwestia pory dnia, o której się tam znaleźliśmy. Powracając do postawionego wyżej pytania, warto zobaczyć Terme di Saturnia i Bagni San Filippo, oba miejsca są niepowtarzalnej urody, ale jeżeli preferujesz bardziej kameralny relaks, zaplanuj powrót raczej do Terme San Filippo.

Informacje praktyczne:

  • TERME DI SATURNIA: Aby dojechać do bezpłatnych term, wpisz w nawigację Cascate del Mulino. Tuż obok znajduje się spory, i o dziwo, bezpłatny parking. Jeżeli nie znajdziesz tam wolnego miejsca, to kilkaset metrów wcześniej znajduje się drugi parking.
  • BAGNI SAN FILIPPO: Aby dojechać do bezpłatnych term, wpisz w nawigację Terme San Filippo. Wzdłuż ulicy znajduje się sporo miejsc parkingowych, zaznaczonych na niebiesko. Parking jest płatny, godzina parkingu kosztuje 1 euro.
  • SIARKOWY ZAPACH: W obu miejscach woda ma siarkowy zapach, który pozostaje na ubraniach, ręczniku, skórze i włosach. Przy Cascate del Mulino znajdują się płatne prysznice. Niektórzy przychodzą na termy w szlafrokach.
  • NOCLEG: W południowej Toskanii możemy Wam polecić dwa noclegi. Na dłużej zatrzymaliśmy się w cudownej agroturystyce Bellavista w Seggiano w Val d’Orcia. Mieliśmy przestronny apartament w typowym toskańskim domu z kamienia z altanką w ogrodzie i pięknym widokiem na zachodzące słońce. Od Bagni San Filippo oddalona jest o 20 km, od Terme di Saturnia niespełna 50 km. Agroturystykę zobaczysz i zarezerwujesz tutaj: Agriturismo Bellavista. Drugie miejsce znajduje się w Pitigliano, czyli malowniczym mieście zbudowanym na skale tufowej. Pitigliano znajduje się 23 km od Terme di Saturnia i Cascate del Mulino. Link do rezerwacji: Villa Etruria Guest House.

Wszystkie posty z podróży do Włoch:
Włochy

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Zostaw komentarz