Włochy, śnieg, słońce i Dolomity to fantastyczne połączenie! Zwłaszcza jeżeli dołożymy do tego świetnie przygotowane trasy i znakomitą kuchnię. Właśnie tak będą nam się kojarzyć narty w Obereggen i Ski Center Latemar. Obereggen znajduje się w Południowym Tyrolu w dolinie Val d’Ega (po niemiecku Eggental) w samym sercu przepięknych Dolomitów. W dolinie znajdziecie zimą dwa ośrodki narciarskie, skąpane w słońcu stoki, malownicze masywy Latemar i Rosengarten, trasy narciarskie, saneczkowe czy też piesze oraz zapierające dech widoki na Alpy i Dolomity.
Obereggen – piękny sen 11 chłopaków z Eggen
Wszystko zaczęło się na początku lat 70-tych ubiegłego wieku, kiedy 11 chłopaków z Eggen zamarzyło, aby na zboczach pobliskiego, malowniczego masywu Latemar zbudować wyciąg narciarski. Swoim pomysłem zaczęli dzielić się z mieszkańcami Eggen, w znakomitej większości rolnikami i farmerami. Chodzili od drzwi do drzwi i szukali finansowego wsparcia. Dla wielu osób ich pomysł był jedynie utopijnym marzeniem zrodzonym w młodych, gorących głowach. Ale była też garstka osób, która uwierzyła i zdecydowała się pomóc spełnić ten piękny sen. W zamian za fundusze na budowę wyciągu otrzymali oni udziały w powstającej spółce. Byli oni ludźmi o głębokiej wyobraźni, bowiem w miejscu, w którym miał powstać wyciąg nie było niczego, nawet drogi, jedynie góry i porastający je las.
Powstające miejsce nazwano Obereggen, czyli ponad Eggen, ponieważ znajdowało się ponad ich rodzinnym miasteczkiem. Rozpoczęto prace i w 1972 roku uruchomiono pierwszy wyciąg. Nazwano go Oberholz, czyli ponad lasem.Wokół wyciągu zaczęła wyrastać infrastruktura hotelowa, z każdym rokiem powstawały nowe wyciągi, trasy i miejsca noclegowe.
Warto było marzyć i wierzyć w śmiałe pomysły, bowiem dziś Ski Center Latemar jest prężnym ośrodkiem narciarskim, który odwiedza ponad 700 000 narciarzy rocznie. Ośrodkiem zarządzają cały czas dawni udziałowcy i ich rodziny – zimą dbają o wyciągi i trasy, latem zajmują się gospodarstwami, hodowlą krów, cześć z nich otworzyła też hotelowe biznesy.
Ski Center Latemar i 109 kilometrów tras narciarskich
Pierwszą powstałą trasą była dzisiejsza „2”, na pewno zna ją każdy, kto choć raz był w Obereggen. Jest to piękna trasa rozpoczynająca się w niezwykle malowniczym miejscu. Z jednej strony mamy widok na postrzępione wierzchołki Latemar, z drugiej panoramę oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów Alp. Przez wiele lat na „2” rozgrywano zawody alpejskiego Pucharu Świata, trzy lata temu zawody przeniesiono na czerwoną trasę numer 5, która w środkowej części ma 55% nachylenie.
W samym Obereggen jest 49 kilometrów tras narciarskich, ale skipass obowiązuje także na trasach należących do sąsiedniej doliny Val di Fiemme. Na wszystkie trasy w Ski Center Latemar, także te po stronie Val di Fiemme w Pampeago i Predazzo, dojedziesz bez problemu na nartach i snowboardzie, w sumie możesz jeździć na 109 kilometrach tras narciarskich.
W Obereggen znajduje się też jeden snowpark, 2 parki narciarskie dla dzieci oraz jedno przedszkole. Oprócz tras narciarskich jest tez kilka fajnych tras saneczkowych. Bardzo polecamy też jazdę nocną – część trasy nr 2 jest oświetlona i świetnie przygotowana. Jeżeli chcesz złapać sztruks, bądź punktualnie w momencie otwarcia nocnego stoku, czyli o godzinie 19.00. Byliśmy praktycznie sami na stoku i jeździło nam się fantastycznie.
Ski Center Latemar słynie ze świetnie przygotowanych stoków oczywiście nie tylko w nocy. Nie dzieje się tak przez przypadek. Ciekawe czy wiecie, ze to właśnie w Obereggen w 1982 roku powstała pierwsza armatka śnieżna we Włoszech i w Europie oraz najsłynniejsza firma produkująca systemy naśnieżania, czyli TechnoAlpin? Pierwszą nazwą TechnoAlpin było Latemar, ale kiedy ośrodek narciarski zrobił się sławny i popularny, firma musiała zmienić nazwę na bardziej neutralną. Oprócz infrastruktury (w Obereggen jest 200 armatek śnieżnych) potrzebna jest także wiedza o naśnieżaniu, której w tym ośrodku naprawdę nie brakuje. Jeździło nam się świetnie nie tylko rano, ale także popołudniu oraz podczas ostatnich zjazdów.
Schronisko Oberholz – z widokiem na Alpy i Dolomity
Bez cienia wątpliwości Oberholz to jedno z najpiękniej położonych miejsc w jakich kiedykolwiek jedliśmy. Schronisko zbudowano na 2096 metrach tuż przy poszarpanych wierzchołkach masywu Latemar. Dokładnie w tym miejscu, w którym powstał pierwszy wyciąg i pierwsza trasa w Obereggen. Ze schroniska jest fantastyczny widok nie tylko na Dolomity, ale także na Alpy. Z takim widokiem lunch czy przerwa na kawę, herbatę, bombardino to czysta przyjemność!
Schronisko zostało zbudowane w roku 2016 według projektu dwóch architektów – pochodzącego z Bolzano Petera Pichlera oraz Słowaka Pavla Mikolajcaka. Do jego budowy wykorzystano drewno, szkło, metal i beton. Trzy okna panoramiczne, taras i restauracja, które widać ze stoku to zaledwie niewielka część budynku. 70% powierzchni, w tym cała kuchnia, znajduje się pod ziemią.
Schronisko jest równie przyjazne środowisku jak samo Obereggen. Od 2007 roku, kiedy wybudowano zakład geotermalny, wszystkie wyciągi i hotele w Obereggen ogrzewa się geotermalną energią i zamiast 500 tysięcy litrów oleju zużywa się 7 000 metrów sześciennych drewna rocznie. Aby naturalnie ogrzać Oberholz wwiercono się 200m. w głąb ziemi skąd pozyskuje się energie.
W menu Oberholz znajdziecie potrawy włoskie, jak południowotyrolskie. Jedliśmy deskę lokalnych wędlin i serów, rosół z knedlami ze speckiem, tagliatelle z ragu z jelenia, wreszcie fantastyczne risotto o smaku sosnowym z mozzarellą i suszonymi pomidorami, jedno z najlepszych jakie kiedykolwiek jedliśmy. Bardzo je polecamy!
Carezza – drugi ośrodek narciarski w dolinie Val d’Ega
Po przeciwnej stronie masywu Latemar znajduje się drugi ośrodek narciarski w dolinie Val d’Ega. Choć Carezza słynie przede wszystkim z malowniczego jeziora o tej samej nazwie, w którym latem odbijają się jak w zwierciadle wierzchołki Latemar, to zimą oferuje 41 kilometrów tras narciarskich o bardzo zróżnicowanej trudności. Ośrodek połączony jest wyciągami z dwoma miasteczkami – Carezza i Nova Levante. Większość tras znajduje się na zboczach Rosengarten, a jedynie kilka na masywie Latemar. Carezza jest zdecydowanie mniejszym ośrodkiem niż Obereggen, jest tam bardzo spokojnie i kameralnie. Jest oddalony o 30 minut samochodem od Obereggen, a oba ośrodki są objęte łączonym karnetem Dolomiti Superski.
W Carezza jest 55% bardzo łatwych tras niebieskich, idealnych dla dzieci i początkujących. Z tego powodu Carezza jest bardzo rodzinnym ośrodkiem, jest tu także sporo infrastruktury dla dzieci. Oprócz licznych niebieskich, są też bardzo wymagające trasy czarne, w tym słynna Re Laurino z 65% nachyleniem. Na jej szczycie na 2337 metrach znajduje się Laurins Lounge z najwyższym w Południowym Tyrolu punktem widokowym. Nam bardzo podobała się czarno-czerwona trasa Paolina, długa i bardzo przyjemna, rozpoczynająca się malowniczo przy wierzchołkach Rosengarten, do tego z pięknym widokiem na samo miasteczko. Momentami było na niej tak pusto, że byliśmy na trasie sami.
Rakiety śnieżne, cisza, my i Dolomity
Do Carezzy pojechaliśmy nie tylko w celach narciarskich, bowiem czasem warto zamiast nart i deski wpiąć rakiety śnieżne. Tak też zrobiliśmy i wybraliśmy się na kilkugodzinny, poranny spacer z widokiem na Dolomity. Przez gęsty las doszliśmy do malowniczego skalnego labiryntu położonego tuż obok strzelistych szczytów Latemar. Labirynt był na naprawdę spory. Krążyliśmy w nim dobre 40 minut. Czasem musieliśmy trochę zmienić trasę, bowiem na przeszkodzie stawało powalone drzewo lub wysoka góra śniegu.
Trekking w górach zimą to niesamowite przeżycie. Wokół nas nie było nikogo, tylko my, cisza, zapierające dech w piersiach widoki i chrupot śniegu. W takich okolicznościach przyrody można naprawdę się zresetować, oczyścić umysł i zapomnieć o całym świecie. Także nieźle zmęczyć! A potem po chwili zasłużonego odpoczynku na słonecznym leżaku wrócić na stok ze zdwojoną energią.
Der Pardeller – cudowna kolacja w Nova Levante
Tuż obok Carezza w Nova Levante zjedliśmy najlepszą kolację podczas naszego pobytu w dolinie Val d’Ega. Der Pardeller to dosyć niepozorne miejsce. Z zewnątrz wygląda jak jeden z alpejskich pensjonatów. Za to w środku czekała na nas prawdziwa uczta. Menu jest krótkie, inspirowane kuchnią Południowego Tyrolu i opiera się przede wszystkim na lokalnych produktach. Każde danie, które jedliśmy było znakomicie skomponowane i po prostu pyszne. Czuć było w nich prawdziwą pasję szefa kuchni.
Zaczęliśmy od koziego sera smażonego w specku na sałatce z radicchio i gruszki, to było coś z jednej strony prostego, z drugiej fantastycznego w smaku gdzie kruchość i chrupkość specku złamane były delikatnością sera. Potem była sałatka z ośmiornicy z selerem naciowym, oliwkami i kaparami, bardzo świeża, lekka i delikatna. Przystawki tylko zaostrzyły nam apetyty.
Następnie zjedliśmy domowy makaron grano arso z palonej mąki z lokalną ricottą, lardo oraz czarnym czosnkiem fermentowanym 40 dni. Czosnek miał lekki grzybowy posmak, bardzo ciekawe i smaczne połączenie. Zwieńczeniem wieczoru był pstrąg alpejski pieczony na sianie podany z kremem szpinakowym, pieczonym koprem włoskim i ziemniakami, poezja!
W Der Pardeller po raz pierwszy piliśmy Lagrein, czerwony szczep z Południowego Tyrolu o pięknej barwie i bogatym aromacie. Do Nova Levante możecie zjechać bezpośrednio ze stoku z ośrodka Carezza. Der Pardeller znajduje się niedaleko trasy narciarskiej i gondoli, jeżeli będziesz w Carezza czy też Obereggen, bardzo polecamy to miejsce! Jest dostępne nie tylko dla gości hotelowych, koniecznie zróbcie wcześniej rezerwację.
Val d’Ega – dolina najbliżej Bolzano
Val d’Ega jest najbliżej Bolzano położoną doliną, jadąc na narty do Obereggen czy Carezza warto odwiedzić także stolicę Południowego Tyrolu. Bolzano oddalone jest zarówno od Obereggen, jak i Carezza o niespełna pół godziny samochodem. Okazało się ono być zaskakująco klimatyczne, pełna malowniczych uliczek, zabytkowych kamienic i wreszcie fantastycznych smaków. To właśnie w Bolzano w restauracji Vögele zjedliśmy najlepsze knedle jakie kiedykolwiek jedliśmy. Do knedli wypiliśmy kieliszek znakomitego czerwonego Lagrein, bowiem wino to kolejny atut tego miasta – jego okolice są usiane winnicami. O Bolzano przeczytasz więcej w tekście: Bolzano – malownicza starówka, Ötzi, wino i świetna kuchnia. W stolicy Południowego Tyrolu.
Informacje praktyczne:
- HOTEL: Spaliśmy w Sporthotel Obereggen z fantastyczną lokalizacją kilka kroków od wyciągu i stoku. Trasą 2 można zjechać do samego hotelu. W hotelu jest przyjemna strefa saun, basen z widokiem na stok i bardzo dobra kuchnia. Bardzo polecamy! Hotel możecie zobaczyć i zarezerwować tutaj: Sporthotel Obereggen.
- SKIPASSY: 6-dniowy skipass w Ski Center Latemar w szczycie sezonu 2019/2020 kosztuje 263 euro dla osoby dorosłej oraz 184 euro dla dziecka, natomiast skipass Dolomiti Superski 313 euro dla osoby dorosłej oraz 219 euro dla dziecka. Pełny cennik znajdziecie pod tym linkiem.
- NOCNA JAZDA: Nocna jazda na oświetlonym stoku jest dostępna trzy razy w tygodniu – we wtorki, czwartki oraz piątki. Stoki są oświetlone od 19 do 22. Oświetlony jest nie tylko stok narciarski, ale także tor saneczkowy. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 20 euro, dla dziecka 10 euro. Pełny cennik dostępny jest pod tym linkiem.
- DOJAZD: Obereggen i Carezza znajdują się 20 – 30 minut samochodem od Bolzano i autostrady A22, od przełęczy Brenner dzieli je 100 kilometrów. Jest to jeden z najlepiej zlokalizowanych ośrodków narciarskich we Włoszech, jeżeli patrzymy na dojazd samochodem z Polski. Dojazd samochodem z Warszawy zajmuje około 14 godzin. Najbliższe lotniska znajdują się w Weronie, Bergamo, Treviso, Innsbrucku.
Nasze włoskie podróże:
Włochy
Obereggen i Val d’Ega odwiedziliśmy na zaproszenie Południowy Tyrol – Inne Włochy.
Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!
Kolejny ciekawy wpis z mnóstwem informacji! dziekowka! Narty to ja lubie bardzo ale tam mnie jeszcze nie bylo, a moze i nawet w tym roku sie uda. 🙂
Dzięki! Życzymy w takiem razie, żeby udało się Tobie jeszcze w tym roku dojechać do Obereggen i Val d’Ega! Pozdrawiamy!
Świetny tekst, zdjęcia i informacje! Czekałam na ten wpis, bo już Wasze zdjęcia i stories na Instagramie robiły mocne wrażenie! Dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam!
Bardzo nam miło! Również pozdrawiamy!
Super Foty!! az chce mi się sniegu!! a za oknem ni to wiosna ni to zima.
Dzięki! Niestety w Polsce w tym roku zima nie dopisała, na szczęście znaleźliśmy ją w Południowym Tyrolu!
Narty – mój ulubiony sport 🙂
Dolomity – moje ulubione góry na narty 🙂
Dolomity są przepiękne, jedne z najpiękniejszy gór! Narty i snowboard w Dolomitach to prawdziwa przyjemność 🙂 Pozdrawiamy!
W tym roku z oczywistych powodów Włochy musiały odejść w odstawkę, ale w przyszłym roku chyba się wybiorę 🙂
My liczymy na to, że kolejnej podróży do Włoch nie będziemy tak długo odkładać i pojedziemy jeszcze w tym roku! Po pobycie w Obereggen nabraliśmy ogromnej ochoty na Dolomity latem 🙂 Pozdrawiamy!