Biała świątynia w Chiang Rai, Złoty Trójkąt i lokalne plemiona

Chiang Rai, Tajlandia Biała Świątynia w Chiang Rai; Biała Świątynia Wat Rong Khun;

Chiang Rai położone jest na północno-wschodnim krańcu Tajlandii. Niedaleko stąd do Laosu i Birmy, z którymi granica Tajlandii spotyka się w miejscu zwanym Złotym Trójkątem. Rejony te zamieszkuje wiele lokalnych plemion, w tym słynne plemię Padaung, którego kobiety noszą liczne obręcze na szyjach. W Chiang Rai naszym głównym celem była Wat Rong Khun potocznie nazywana Białą Świątynią.

Chiang Rai i Biała Świątynia Wat Rong Khun

W przeciwieństwie do wszystkich świątyń, które do tej pory zobaczyliśmy, Biała Świątynia jest współczesnym projektem – jej budowa rozpoczęła się w 1997 roku. Robi naprawdę piorunujące wrażenie. Drobne szkiełka wtopione w konstrukcje świątyni sprawiają, że mieni się ona z kilkudziesięciu metrów. Każdy szczegół zewnętrznej konstrukcji jest precyzyjnie dopieszczony. Niestety wnętrze wygląda ubogo. Jedyną ozdoba są proste współczesne malowidła – na ścianach możemy zobaczyć samolot wbijający się w wieże WTC, Angry Birds czy Neo z Matrixa. Świątynia jest pierwszym etapem ogromnego projektu – celem jest budowa kompleksu 9 białych świątyń. Druga jest już bliska ukończeniu, kolejne są w budowie.

Chiang Rai, Tajlandia Biała Świątynia w Chiang Rai; Biała Świątynia Wat Rong Khun;
Przed wejściem do świątyni
Chiang Rai, Tajlandia Biała Świątynia w Chiang Rai; Biała Świątynia Wat Rong Khun;
Setki wyciągniętych rąk symbolizujących pożądanie
Chiang Rai, Tajlandia Biała Świątynia w Chiang Rai; Biała Świątynia Wat Rong Khun;
Jedna z rzeźb przedstawiających Buddę
Chiang Rai, Tajlandia Biała Świątynia w Chiang Rai; Biała Świątynia Wat Rong Khun;
Kolorowe ryby pływające w stawie przed świątynią
Chiang Rai, Tajlandia Biała Świątynia w Chiang Rai; Biała Świątynia Wat Rong Khun;
Świątynia nr 2 w budowie

Chiang Rai, Tajlandia Biała Świątynia w Chiang Rai; Biała Świątynia Wat Rong Khun; Chiang Rai, Tajlandia Biała Świątynia w Chiang Rai; Biała Świątynia Wat Rong Khun;

Złoty Trójkąt – tam, gdzie stykają się Tajlandia, Birma i Laos

W drodze powrotnej do Chiang Mai zajechaliśmy do Złotego Trójkąta czyli miejsca, w którym stykają się trzy kraje – Tajlandia, Birma i Laos. Kiedyś było to zagłębie produkcji opium, dziś jest tylko obleganą atrakcją turystyczną. Większość turystów przepływa z Tajlandii na drugą stronę Mekongu do Laosu i spędza tam 20 minut na przygranicznym bazarze, nie ma tam nic więcej do zobaczenia na szybko. Wiedząc o tym odpuściliśmy przeprawę na drugą stronę rzeki i wybraliśmy się na wycieczkę po punktach widokowych i tamtejszych starych świątyniach. Poza ładnym widokiem – nic szczególnego. Szczerze mówić można spokojnie odpuścić wizytę w Złotym Trójkącie, oczywiście jeżeli nie planujecie wybrać się na stamtąd na kilkudniową wycieczkę Mekongiem lub zostać na dłużej w Laosie. Złoty Trójkąt sam w sobie jest po prostu nudny.

Tajlandia, Złoty Trójkąt, granica Tajlandii z Laosem Tajlandia, Złoty Trójkąt, granica Tajlandii z Laosem

Plemię Padaung – kobiety o długich szyjach

Zajechaliśmy także do jednej z wiosek licznych plemion zamieszkujących prowincje Chiang Mai i Chiang Rai. Jeżeli ktoś szuka w nich tradycji i plemiennego tryby życia, to mocno się zawiedzie. Wioski są skomercjalizowane i nastawione na zarobek z turystów. Turysta może zrobić tam dwie rzeczy – zakupy na plemiennych straganach i zdjęcia tubylców w ich tradycyjnych strojach. Wstęp do większości wiosek jest bezpłatny, wyjątkiem są wioski kobiet o długich szyjach z plemienia Padaung należącego do grupy plemion Karenów – opłata wynosi 250 batów od osoby (około 30 złotych). Wizyta w wiosce długich szyj wygląda dokładnie tak samo jak w pozostałych – różnica jest taka, że pamiątki sprzedają kobiety z obręczami na szyjach.

Plemię Padaung pochodzi ze wschodniej Birmy. Część rodzin uciekła do Tajlandii przed prześladowaniem birmańskiej junty i niepokojami wewnętrznymi w tym kraju. Nie wiadomo dlaczego kobiety z tego plemienia zaczęły nosić obręcze na szyjach. Najpopularniejsze teorie mówią, że miały je chronić przed atakami dzikich zwierząt, uczynić nieatrakcyjnymi dla innych mężczyzn lub zapobiec zdradom kobiet – w przypadku zdrady małżonek miał mieć prawo do zdjęcia obręczy i tym do pozbawienia jej życia, ponieważ po wielu latach noszenia obręczy szyja nie utrzymuje ciężaru głowy.  Fakty są takie, że noszenie obręczy nie powoduje wydłużenia szyi, a opuszczenie obręczy barkowych, co daje optyczny efekt długiej szyi. Zdjęcie obręczy według naukowców nie stanowi też zagrożenia dla życia. Dlaczego kobiety decydują się na noszenie kilkukilogramowych obręczy? Są dwa powody – tradycja i pieniądze.  Obręcze to bardzo skuteczny wabik na turystów – niemalże każdy turysta przebywający w prowincji Chiang Mai jest gotów przyjechać do wioski i zapłacić za możliwość zobaczenia kobiet-żyraf na żywo i zrobienia im zdjęcia.

Tajlandia, Plemię Padaung, tajskie plemiona, długie szyje, okolice Chiang Rai Tajlandia, Plemię Padaung, tajskie plemiona, długie szyje, okolice Chiang Rai Tajlandia, Plemię Padaung, tajskie plemiona, długie szyje, okolice Chiang Rai Tajlandia, Plemię Padaung, tajskie plemiona, długie szyje, okolice Chiang Rai

Wszystkie posty z podróży po Tajlandii:
Tajlandia

Wszystkie przepisy z Tajlandii:
Kuchnia tajska

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Zostaw komentarz