Jak zrobić słowackie haluszki?

Każdy kto chociaż raz był na Słowacji musiał je spróbować lub chociaż o nich słyszeć. Haluszki to najbardziej znana słowacka potrawa. Wywodzą się z kuchni Liptova, ale popularne są w całym kraju. Robi się je bardzo prosto z kilku składników.

Jak zrobić haluszki?

Główne skrzypce w tym przepisie grają ziemniaki. Najlepsze haluszki wychodzą z mniej wodnistych odmian ziemniaka. Do wodnistych ziemniaków trzeba dodać więcej mąki, a nawet jajko. Słowackie gospodynie, które uczyły nas jak robić haluszki, dodają jajko jednak tylko wtedy, kiedy ziemniaki są naprawdę wodniste i nie “lepią się”. Ziemniaki obiera się i trze na tarce z drobnymi oczkami lub w maszynce. Następnie odsącza się je i łączy ze skrobią, nazywaną także krochmalem, która osadzi się na dnie garnka czy miski, po czym dodaje się do nich tyle mąki, ile potrzeba do zagęszczenia masy. Jeżeli dosypiesz dużo mąki i masa nadal jest wodnista, dopiero wtedy dodaj jajko. Kiedy ciasto będzie gotowe, posól je do smaku i zetrzyj na tarce do klusek lanych (można ją kupić za kilka złotych na Allegro) bezpośrednio na gotującą wodę lub wyrób małe porcje palcami i wrzuć do wody. Kluseczki będą gotowe, kiedy wypłyną na powierzchnię.

Haluszki_3799

Bryndzové halušky – haluszki z bryndzą i skwarkami

Haluszki podaje się z bryndzą i skwarkami oraz z kapustą ze skwarkami. Które smakują najlepiej? Akurat w tej kwestii nasze zdania są podzielone. Łukasz najbardziej lubi kapustové halušky, ja zdecydowanie wolę bryndzové halušky. W obu przypadkach zaczynamy od usmażenia skwarek.  Aby zrobić bryndzowe haluszki, boczek kroimy na drobne kawałki i smażymy na tłuszczu, który się z niego wytopi, co jakiś czas mieszając. Skwarki będą gotowe, kiedy zrobią się rumiane. W międzyczasie przygotowujemy kluseczki, kiedy będą gotowe posypujemy je rozdrobnioną bryndzą, skwarkami i polewamy tłuszczem ze skwarek. Spotkaliśmy się także z mniej kaloryczną wersją bryndzowych haluszek bez skwarek, ale wtedy robią się bardziej suche i mniej smaczne.

Strapačky – haluszki z kapustą i skwarkami

Pod nazwą strapačky kryją się haluszki z kapustą i skwarkami. Boczek również kroimy na drobne kawałki i smażymy na tłuszczu, który się z niego wytopi, co jakiś czas mieszając. Kiedy boczek zarumieni się, dodajemy do niego posiekaną cebulę i podsmażamy. Kiedy cebulka się zeszkli i zmięknie, dodajemy pokrojoną kiszoną kapustę i smażymy około 10 minut. W międzyczasie przygotowujemy haluszki.  Kiedy kluseczki będą gotowe, nakładamy je na talerze i posypujemy kapustą ze  skwarkami. Kluseczki można także dodać do kapusty ze skwarkami, wymieszać, podsmażyć chwilę na patelni i dopiero wtedy podawać.

Porcja: 4 porcje
Trudność: łatwe
Czas przygotowania: 30 minut

Złote proporcje – ciasto:
– 750 g ziemniaków
– 150 g mąki (jest to orientacyjna ilość, zależy od wodnistości ziemniaków)
– sól do smaku
– opcjonalnie 1 jajko

Bryndzowe haluszki:
– 150 g bryndzy
– 50 g boczku

Strapačky:
– 200 g boczku
– 1 cebula
-400 g kapusty

Wypróbuj także nasz przepis na šúľance z makiem, czyli słowackie kluski ziemniaczane na słodko.

Wszystkie posty o kuchni słowackiej:
Kuchnia słowacka

Wszystkie posty z podróży po Słowacji:
Słowacja

Lubisz nasze wpisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!

14 komentarzy

Zostaw komentarz