Muzeum Życia w PRL w Warszawie. Powrót do minionej epoki.

Muzeum Życia w PRL; Warszawa; muzea w Warszawie; warszawskie muzea; życie w PRL; Czar w PRL;

Od zawsze powtarzamy, że nie trzeba jechać na drugi kraniec świata, aby odkryć ciekawe miejsce i się miło zaskoczyć. Tym razem to miejsce mieliśmy pod samym nosem, przy placu Konstytucji w samym centrum Warszawy.  Muzeum życia w PRL, bo o nim mowa, powstało kilka miesięcy temu, ale dopiero teraz o nim usłyszeliśmy i wybraliśmy się w podróż do minionej epoki.

Muzeum Życia w PRL; Warszawa; muzea w Warszawie; warszawskie muzea; życie w PRL; Czar w PRL;

Muzeum Życia w PRL w Warszawie

Muzeum Życia w PRL nie jest muzeum historycznym, nigdy tez nie miało ambicji, aby nim być. Jego celem jest przede wszystkim odtworzenie klimatu i pokazanie symboli minionej epoki. Biletem wstępu jest reglamentowana kartka. Gości muzeum wita głos Joanny Szczepkowskiej wygłaszającej w Dzienniku Telewizyjnym słynne zdanie: „Szanowni Państwo, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”. W maleńkiej kawiarni stworzonej na wzór Kawiarni Antycznej można napić się kawy z ekspresu z lat 60-tych lub oranżady, zjeść tradycyjną wuzetkę, wafle czy też galaretkę. Można też usiąść w PRL-owskiej kuchni i zobaczyć jak wyglądał typowy salon z meblościanką.

Muzeum Życia w PRL; Warszawa; muzea w Warszawie; warszawskie muzea; życie w PRL; Czar w PRL; Muzeum Życia w PRL; Warszawa; muzea w Warszawie; warszawskie muzea; życie w PRL; Czar w PRL;

Muzeum to przede wszystkim podróż w czasie oraz wiele przedmiotów i historii z życia codziennego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Choć muzeum sprawia wrażenie całkowicie analogowego, warto wejść do budki telefonicznej lub podnieść słuchawkę jednego z kilku telefonów. W każdej słuchawce można wysłuchać innej historii np. o tym jak jeździło się na saksy.

Muzeum Życia w PRL; Warszawa; muzea w Warszawie; warszawskie muzea; życie w PRL; Czar w PRL;

Po co wracać do PRL?

Pewnie część z Was zada pytanie po co wracać do smutnej epoki, w której wolność była jedynie pustym słowem zapisanym w słowniku. Chociażby po to, aby pamiętać lub uświadomić sobie jak było i jak się żyło jeszcze nie tak dawno temu. Jaki skok cywilizacyjny się wydarzył się na przestrzeni zaledwie kilkudziesięciu lat.

Dla ludzi, którzy tak jak my niewiele lub nic nie pamiętają z tego okresu lub urodzili się w III RP, jest to świetna lekcja historii. Możemy poczuć jak trudne to były czasy i docenić to, co mamy teraz.  Do muzeum warto przyjść także z dziećmi. W sali zabaw rodem z PRL mogą zobaczyć jakimi zabawkami bawili się i jakie książki czytali ich rówieśnicy zaledwie 30-40 lat temu.

Muzeum Życia w PRL; Warszawa; muzea w Warszawie; warszawskie muzea; życie w PRL; Czar w PRL;

Przewodnik oprowadzający nas po muzeum podkreślał, że jest ono także hołdem dla osób, które musiały w PRL żyć i przetrwać.  Do muzeum przychodzą także starsze osoby, które po prostu wspominają dawne czasy. Potrafią ich wzruszyć proste rzeczy, które były przez wiele lat częścią ich codzienności.

Muzeum Życia w PRL; Warszawa; muzea w Warszawie; warszawskie muzea; życie w PRL; Czar w PRL;

Jak powstało Muzeum Życia w PRL?

Choć Muzeum życia w PRL funkcjonuje od lutego tego roku, jego korzenie sięgają o wiele głębiej w czasie.  Wszystko zaczęło się przez przypadek w garażu Rafała Pawla, który Nyskami woził turystów po Warszawie. W garażu gromadził stare, niepotrzebne przedmioty. Pewnego dnia w 2009 roku był zmuszony zajechać do garażu razem z turystami, aby naprawić jeden z samochodów. Kiedy przedmioty z poprzedniej epoki wzbudziły dużą ciekawość turystów, do trasy zwiedzania dodał wizytę w garażu.

Muzeum Życia w PRL; Warszawa; muzea w Warszawie; warszawskie muzea; życie w PRL; Czar w PRL;

Wieść rozeszła się po okolicy pocztą pantoflową, a obcy ludzie zaczęli przynosić coraz to nowe rekwizyty. Przybywało ich tyle, że garaż nie był w stanie ich pomieścić. W 2013 roku naprzeciwko garażu powstało niewielkie muzeum Czar PRL. Z czasem także ono zrobiło się zbyt ciasne. 13 grudnia (data oczywiście nie jest przypadkowa) ubiegłego roku muzeum zostało zamknięte i od lutego funkcjonuje pod nową nazwą, w nowej formie, w nowej lokalizacji.

Na koniec ciekawostka. Pewnego dnia ktoś zadzwonił do muzeum i zapytał czy potrzebują nowego eksponatu – starego ekspresu do kawy z lat 60-tych. Następnego dnia ekspres był już w muzeum. Widać było jego lata, był od bardzo dawna nieużywany i zaśniedziały. Nikt w muzeum nie spodziewał się, że da się go uruchomić. Po oczyszczeniu i wymianie kilku drobnych elementów okazało się jednak, że zaczął działać. Panie bufetowe robią w nim dzisiaj kawę dla muzealnych gości.

Muzeum Życia w PRL; Warszawa; muzea w Warszawie; warszawskie muzea; życie w PRL; Czar w PRL;

Informacje praktyczne:

  • LOKALIZACJA: Muzeum Życia w PRL zlokalizowane jest przy placu Konstytucji. Dokładny adres to Piękna 28/34, wejście znajduje się koło KFC.
  • GODZINY OTWARCIA: Muzeum otwarte jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00-18.00, w piątki 12.00 – 20.00, w soboty i niedziele 10.00 – 18.00. W dni świąteczne warto sprawdzić godziny otwarcia na stronie muzeum.
  • BILETY: Bilety wstępu kosztują następująco normalny – 18 zł, ulgowy – 12 zł. Dzieci do 3 lat wchodzą za darmo.

PS. Zdjęcia są wyjątkowo z telefonu. Nie zabraliśmy ze sobą aparatu, nie spodziewaliśmy się, że Muzeum Życia w PRL okaże się takie ciekawe. Pomyliliśmy się. Nie wrzucamy też dużo zdjęć, żeby Wam wszystkiego nie zdradzić.

Wszystkie opowieści z Warszawy:
Warszawa

Wszystkie opowieści z Polski:
Polska

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie

Join the Conversation

8 Comments

  1. Wygląda na genialne miejsce, muszę kiedyś wstąpić jak będę w Wa-wie. Ja się na PRL jeszcze załapałem, ale bardzo lekko: ot, w pierwszej klasie podstawówki moja nauczycielka twierdziła, że Polska tak naprawdę ma dwie flagi (jedną standardową, a drugą całą czerwoną – od krwi robotników), by w drugiej już zrewidować swój pogląd w tej sprawie 😉 Pozdrawiam!

Leave a comment

Zostaw komentarz