Świąteczna Warszawa. Spacer po świątecznych atrakcjach i iluminacjach Warszawy.

Warszawa w świąteczny nastrój wchodzi powoli.  Kiedy w pierwszy weekend grudnia poszliśmy na Starówkę zrobiło nam się trochę przykro. Nie było jeszcze rozświetlonej choinki ani iluminacji na ulicach. Na szczęście kilka dni później warszawskie ulice rozbłysły świątecznymi ozdobami, a Trakt Królewski zmienił się w bajkową krainę. Warszawa nie ma tak pięknych tradycji jarmarkowych jak Kraków czy Wrocław, ale ma za to fantastyczną świąteczną iluminację. Jest ona nie tylko największa w Polsce, ale wyróżnia się także w Europie. Świetlne iluminacje i mappingi warto zobaczyć także w Królewskim Ogrodzie Światła w Wilanowie, a mając trochę szczęścia możesz pojechać świątecznym metrem. Zabieramy Was na spacer po świątecznych atrakcjach Warszawy, oto nasza świąteczna Warszawa. Pamiętajcie, że Warszawa może i rozkręca się powoli, ale świąteczna iluminacja znika dopiero na początku lutego, jest więc jeszcze dużo czasu, aby ją zobaczyć.

Świąteczna iluminacja w Warszawie, świetlne rzeźby i ramy z warszawską Syrenką

Kiedy? od 9 grudnia 2017 do pierwszych dni lutego 2018
Gdzie? m.in. Trakt Królewski, Świętokrzyska, Starówka, Aleje Ujazdowskie

Ponad 20 kilometrów świetlnych iluminacji4,5 mln energooszczędnych diod eko-LED. Te dwie liczby świetnie obrazują wielkość warszawskiej świątecznej iluminacji. Ale bardziej niż liczby liczy się końcowy efekt i świąteczny klimat na stołecznych ulicach. To właśnie iluminacja jest najważniejszą świąteczną atrakcją w Warszawie. Najbardziej widowiskowe iluminacje znajdują się na Trakcie Królewskim i jego bezpośredniej okolicy. Koniecznie pójdź na spacer Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem i Świętokrzyską.

Rzeźby świetlne to najbardziej imponująca część świątecznej iluminacji. Jest ich w sumie 13.  Na Krakowskim Przedmieściu znajduje się „Śnieżne Planetarium” i „Album Zimowej Warszawy”, na skwerze Hoovera „Z Wizytą u św. Mikołaja” i „Zaczarowana Ciuchcia”, na Świętokrzyskiej „Przez Świetliste Bramy do Nowego Światu” (ul. Świętokrzyska), na Starówce „Świąteczna Ślizgawka” (Rynek Starego Miasta) i „Karuzela Blasku” (Rynek Nowego Miasta), na Mariensztacie „Kolorowy Zawrót Głowy”, na placu Wileńskim „W Krainie Lodu”, na Placu Grzybowskim „Brama Życzeń”, na placu na Rozdrożu „Czarujący Autobus”, a Al. Ujazdowskich w pobliżu Łazienek Królewskich „Królewski Paw”.

„Czarujący Autobus”, plac na Rozdrożu
„Z Wizytą u św. Mikołaja”, Skwer Hoovera
„Album Zimowej Warszawy”, Krakowskie Przedmieście
„Zaczarowana Ciuchcia”, Skwer Hoovera
„Śnieżne Planetarium”, Krakowskie Przedmieście
„Królewski Paw”, Al. Ujazdowskie w pobliżu Łazienek Królewskich
„Czarujący Autobus”, plac na Rozdrożu
„Z Wizytą u św. Mikołaja”, Skwer Hoovera

Oprócz świetlnych rzeźb na stołecznych ulicach znajdziesz 10 świetlnych ram z warszawską Syrenką. Zdjęcie z Syrenką zrobisz w Parku Fontann, na placu Zamkowym, przed Pałacem Staszica, przy rondzie de Gaulle’a, na placu Na Rozdrożu przy świątecznym autobusie, na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, na Ząbkowskiej, na placu Szembeka oraz przed Domami Towarowymi Centrum. Na placu Zamkowym ustawiono dwie ramy, pierwsza z widokiem na choinkę, druga na Mariensztat.

Rozświetlone ulice znajdziesz nie tylko w ścisłym centrum, ale także w innych częściach miasta. Poszczególne dzielnice mają własne świąteczne inicjatywy. Na naszym rodzinnym Ursynowie stoją małe świetlne renifery, główna arteria, czyli al. KEN jest udekorowana iluminacjami, a w ostatni weekend przed Urzędem Dzielnicy na dzieci czekał Mikołaj i, przyznajemy to z bólem serca, żywe renifery.

Świąteczna Warszawa na Starym Mieście: jarmarki, świąteczne lodowisko i najwyższa choinka w Polsce

Kiedy? od 25 listopada 2017 do 7 stycznia 2018
Gdzie? Plac Zamkowy, Rynek Starego Miasta, Barbakan

Na placu Zamkowym, tuż Zamku Królewskiego, stoi najwyższa choinka w Polsce. Mierzy ona aż 27 metrów, jest o 5 metrów wyższa niż pobliska Kolumna Zygmunta. Właśnie tutaj proponujemy rozpocząć świąteczny spacer po warszawskiej Starówce. Świąteczny jarmark znajduje się 200 metrów dalej na Rynku Starego Miasta. Prowadzą do niego udekorowane światłami ulice Piwna, Świętojańska i Zapiecek. Na Rynku obok jarmarkowych budek znajduje się świąteczne lodowisko. Jeżeli nie masz ze sobą łyżew, nic nie szkodzi, możesz je wypożyczyć na lodowisku.

Z Rynku skieruj się w stronę Barbakanu, na którym znajduje się drugi świąteczny jarmark. Wzdłuż Barbakanu ustawiona jest alejka ze świątecznymi stoiskami, pomiędzy nimi Domek Mikołaja i Śnieżynki.  Jak wspomnieliśmy na wstępie Warszawa nie ma tak pięknych tradycji jarmarkowych jak Kraków czy Wrocław. Wynika to trochę ze specyfiki postrzegania Starówki przez wielu mieszkańców. Starówka w Warszawie nie jest miejscem towarzyskich spotkań, nie toczy się na niej życie towarzyskie miasta, to miejsce zarezerwowane bardziej dla turystów i na spacery. Nigdy w życiu nie przyszło nam do głowy, żeby umówić się tam ze znajomymi.  Być może dlatego też na warszawskim jarmarku nie jest tak tłoczno jak w Krakowie i Wrocławiu, nie ma też aż tak gwarnej atmosfery. Jest za to grzane wino (10 zł), chleb ze smalcem (5 zł), grillowane oscypki, pańska skórka czy kiełbaski z grilla (~15 zł).

Z Barbakanu pójdź w kierunku Rynku Nowego Miasta, gdzie znajduje się kolejna choinka i rzeźba Karuzela Blasku, a następnie zejdź świetlnym tunelem i ulicą Kościelną do Multimedialnego Parku Fontann. W weekendy odbywa się tam Zimowy Pokaz Fontann, ale musimy przyznać, że nie chwycił on nas za serca. Podświetlone fontanny tańczą wtedy w rytm muzyki. Na skwerze znajduje się także podświetlony napis Warsaw, który w ubiegłym roku zdobił Plac Powstańców Warszawy. 

Świąteczny skład warszawskiego metra

Kiedy? od 6 grudnia 2017 do 6 stycznia 2018
Gdzie? 1 linia metra, skład pojawia się na stacjach co mniej więcej 1,5 godziny

W tym roku po raz pierwszy wyruszyło świąteczne metro. Pojechanie nim nie jest takie proste, bo świąteczny skład jest tylko jeden. Pojawia się na stacjach mniej więcej co 1,5 godziny, trzeba więc mieć odrobinę szczęścia, aby nim pojechać. W środku czeka za to świąteczna atmosfera i uśmiechnięci pasażerowie, robiący zdjęcia starym wagonikom w nowej odsłonie. Każdy wagonik ma inną kolorystykę, warto więc zajrzeć do więcej niż jednego. Z jednej strony szkoda, że świątecznych składów nie ma więcej, bo przebywający w Warszawie przejazdem lub rzadko korzystający z tego środka komunikacji, mogą mieć trudność w zobaczeniu świątecznego metra. Z drugiej strony jak już na nie trafisz, to cieszysz się podwójnie. Wiemy, że w dni powszednie na Kabatach jest rozkładowo o 18:19.

Królewski Ogród Światła w Wilanowie

Kiedy? od 28 października 2017 do 25 lutego 2018 w godz. 16:00-21:00
Gdzie? Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie
Bilety: w dni powszednie 10 zł normalny / 5 ulgowy, w sobotę i niedzielę 20 zł normalny / 10 ulgowy (w cenie mappingi)

Królewski Ogród Światła pojawił się w Wilanowie już nie pierwszy raz, w tym roku instalacja nazwana Zimowym Ogrodem Króla nawiązuje do architektury i historii pałacu. Jest XVII-wieczna altana, herby Króla, drzewka pomarańczowe i świetlna rama, w której zrobisz pamiątkowe zdjęcie na tle pałacu. Nie jest to jedyny ogród w Wilanowie. Przy oranżerii znajduje się kolorowy Magiczny Ogród Króla, w którym zobaczysz zwierzęta i rośliny rosnące w królewskim ogrodzie ponad 300 lat temu.

Jeżeli jeszcze nie byliście w Wilanowie, to polecamy udać się tam na spacer w weekend, kiedy podczas mappingów na fasadzie pałacu światłem malowane są dawne, wilanowskie historie. Mappingi łączą światło, obraz i dźwięk. W każdą sobotę i niedzielę opowiadane są trzy świetlne historie. Pojawia się król Jan III Sobieski, królowa Marysieńka, orszak dworski, pokazane jest także ostrzelanie pałacu. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Muzeum.

Podoba się Tobie nasza świąteczna Warszawa? Przeczytaj także historię krakowskich szopek: Szopki krakowskie – bożonarodzeniowa legenda Krakowa.

Wszystkie opowieści z Warszawy:
Warszawa

Wszystkie opowieści z Polski:
Polska

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie

Join the Conversation

6 Comments

 1. says: Iza Zawadzka

  Jest jeszcze jedna ramka – pod Pałacem Kultury i Nauki, tylko nie z Syrenką a z hasztagiem PKiN. Bardzo ładny wpis. Fotografuję co roku i za każdym razem w deszczu, a nie w śniegu 🙁

  1. says: Złota Proporcja

   Dziękujemy! Do tej ramki jeszcze nie dotarliśmy, jest tyle iluminacji, rzeźb i ramek, że jak widać można coś przeoczyć 🙂 Też bardzo żałujemy, że nie ma ciągle śniegu, w śniegu wszystko wyglądałoby bajkowo! Pozdrawiamy!

 2. says: Edyta Jarosz

  Nic dziwnego, że miasta prześcigają się w tworzeniu jak najbardziej zjawiskowych świątecznych iluminacji świetlnych! Dzięki takim dekoracjom, nawet najbardziej zabiegani, zestresowani, zajęci niemal wyłącznie życiem zawodowym ludzie mogą poczuć prawdziwą magię świąt! Takie oświetlenie stwarza niepowtarzalny, przytulny klimat, a cieple światło wręcz namacalnie wzmacnia poczucie bezpieczeństwa wszystkich przechodniów.

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Uważamy podobnie! Bardzo lubię świąteczną iluminację Warszawy, nadaje miastu trochę magii i świąteczny klimat, pozdrawiamy!

Leave a comment

Zostaw komentarz