W poszukiwaniu malowniczych kładek na Mazowszu wybraliśmy się do Puszczy Kozienickiej, gdzie wzdłuż rzeki Zagożdżonki poprowadzono ścieżkę przyrodniczo-leśną Królewskie Źródła. Jest to największa i najpopularniejsza atrakcja Kozienickiego Parku Krajobrazowego, który obejmuje większą cześć Puszczy Kozienickiej. Ścieżka jest całkiem długa, zróżnicowana i prowadzi drewnianymi kładkami z punktami widokowymi. Jest to piękne miejsce na spacer i jednodniową wycieczkę na południe od Warszawy!
Królewskie Źródła – opis trasy
Ścieżka przyrodniczo-leśna Królewskie Źródła bardzo przyjemnie nas zaskoczyła. Nie spodziewaliśmy się, że jest na niej aż tak wiele drewnianych kładek. Ścieżka jest pętlą o długości 3 kilometrów, a znaczna jej część prowadzi właśnie kładkami wzdłuż rzeki Zagożdżonki i jej rozlewiska. Rzeka Zagożdżonka jest lewym dopływem Wisły przepływającym przed Puszczę Kozienicką, Kozienice i Pionki.
Choć sama ścieżka Królewskie Źródła ma 3 kilometry długości, to cała trasa do przejścia liczy 9 kilometrów. Spory, bezpłatny parking znajduje się bowiem 3 kilometry od ścieżki. Dalej mogą wjechać tylko pojazdy uprzywilejowane oraz z legitymacją dla osoby niepełnosprawnej. Z parkingu do Królewskich Źródeł prowadzi wyasfaltowana droga będąca szlakiem pieszo-rowerowym oraz równolegle poprowadzony szlak konny.
Właściwa ścieżka rozpoczyna się przy polanie z wiatami i fajnie zaaranżowanym paleniskiem. Spacer można więc połączyć z piknikiem i ogniskiem. Oprócz kładek na ścieżce jest kilka ciekawych punktów widokowych, czatownia do obserwacji ptaków i zwierzyny, źródełko oraz tablice dydaktyczne.
Ścieżkę oraz jej infrastrukturę wyremontowano w ostatnich latach, dzięki czemu jest ona w bardzo dobrym stanie. No może poza toaletami znajdującymi się na polanie. Obok polany działa także mały bar, ale do niego nie zaglądaliśmy. Droga powrotna na parking prowadzi tą samą leśną, wyasfaltowaną drogą.
Dlaczego źródła są królewskie?
Pewnie zastanawiacie się dlaczego te źródła nazywane są królewskimi. Już wyjaśniamy, ich nazwa nawiązuje do jednego z królów Polski. Tereny Puszczy Kozienickiej bardzo lubił Władysław Jagiełło, który miał w okolicach dzisiejszej Jedlni swój dworek myśliwski. Często wybierał się tu na polowania oraz zatrzymywał w drodze powrotnej z Litwy. Legenda głosi, że także pił wodę z jednego ze źródeł znajdujących się przy ścieżce. Woda w nim jest ponoć krystalicznie czysta i bogata w związki mineralne.
Na polanie piknikowej w centralnym punkcie ustawiono drewnianą rzeźbę z podobizną Władysława Jagiełły oraz tablicę informacyjną z jego życiorysem i ciekawostkami. Każdy zainteresowany może więc podczas spaceru zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Władysławem Jagiełło.
Kilka informacji praktycznych
Wejście zarówno na ścieżkę Królewskie Źródła, jak i do Kozienickiego Parku Krajobrazowego jest bezpłatne. Natomiast na ścieżce nie wolno przebywać w nocy. Na tablicy informacyjnej widnieją godziny otwarcia ścieżki – od 1 kwietnia do 30 września można ją odwiedzać w godzinach 7:00 – 20:00, natomiast od 1 października do 31 marca w godzinach 7:00 – 18:00.
Ścieżka Królewskie Źródła zlokalizowana jest na południowym Mazowszu w odległości 10 kilometrów od Kozienic, 30 kilometrów od Radomia oraz niespełna 100 km od centrum Warszawy i Lublina. Jeżeli więc szukacie pomysłu na jednodniową wycieczkę z Warszawy, Radomia czy też Lublina, to pomyślcie o Królewskich Źródłach. My odwiedziliśmy je na początku września, ale pięknie jest tu pewnie o każdej porze roku. Planujemy wrócić także złotą jesienią!
Sprawdź pozostałe testy z Warszawy i Mazowsza:
Mazowsze
Nasze polskie podróże:
Polska
Lubisz nasze wpisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!