Zastanawiasz się, gdzie pójść na spacer w Warszawie? Jednym z miejsc, które Wam polecamy jest zrewitalizowany Kopiec Powstania Warszawskiego na warszawskim Czerniakowie, który powstał z gruzów zniszczonej stolicy. Znajdziesz tam Park Akcji „Burza” upamiętniający Powstanie Warszawskie, kładki spacerowe pośród zieleni pełne warszawskiej historii, plac rekreacyjny dla dzieci czy też ciekawie zaaranżowaną ekspozycję o powstaniu kopca i odbudowie Warszawy. Na szczycie kopca zobaczysz pomnik w kształcie „kotwicy” Polski Walczącej, a także piękną panoramę Warszawy. To jedno z najciekawszych miejsc na spacer w tej części Warszawy!
Kopiec Powstania Warszawskiego – historia
Historia Kopca Powstania Warszawskiego sięga czasów II wojny światowej. Kopiec usypano bowiem podczas odbudowy Warszawy z gruzów zalegających w stolicy po zakończeniu wojny. Gruz był poważnym problem podczas odbudowy miasta. Szacuje się, że w Warszawie było kilkanaście milionów ton pozostałości po zniszczonych budynkach. Kopiec na Czerniakowie był jednym z czterech tego typu kopców-gruzowisk powstałych na terenie powojennej Warszawy. Oprócz gruzu przez wiele lat przywożono tu też śmieci. Z tego powodu kopiec nazywano także „Zwałką” czy też „Górą śmieci”. Dopiero pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wystąpili z propozycją uporządkowania tego miejsca oraz stworzenia „Kopca Pamięci Narodowej”.
W 2004 roku, czyli w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Rada Miasta podjęła uchwałę o rozpoczęciu prac i nadaniu nazwy „Kopiec Powstania Warszawskiego”. Uporządkowano szczyt kopca, ustawiono na nim kilkumetrowej wysokości symbol Polski Walczącej oraz zbudowano schody od strony ulicy Bartyckiej, które nazwano aleją Godziny „W”. Od tego momentu co roku 1 sierpnia na kopcu odbywają się uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego. Rozpalane jest także ognisko, które płonie przez symboliczne 63 dni.
Obecny wygląd kopiec zawdzięcza zakończonej w 2023 roku rewitalizacji, w ramach której stworzono park Akcji „Burza”. Pojawiły się metalowe kładki zatopione w zieleni czy też ciekawa ekspozycja poświęcona historii kopca i Warszawy. Odnowiono także symbol Polski Walczącej znajdujący się na szczycie, utworzono sporą strefę rekreacyjną dla dzieci czy też zrobiono nową ścieżkę spacerową.
Park Akcji „Burza”, kładki i półdzika przyroda
Po raz pierwszy przyjechaliśmy na zrewitalizowany kopiec w letnie czerwcowe, upalne popołudnie. Zaparkowaliśmy samochód na prowizorycznym, zakurzonym parkingu przy ulicy Bartyckiej pełnej magazynów i sklepów budowlanych. Weszliśmy na jedną z nowych ścieżek spacerowych powstałych na kopcu i znaleźliśmy się na zupełnie innym Czerniakowie. Pełnym zieleni, spokoju i półdzikiej przyrody.
Na szczyt kopca prowadzą obecnie dwie trasy – odnowione schody na alei Godziny „W” oraz zbudowane od nowa spacerowe wąwozy. Warto przejść obie trasy i zajrzeć w różne zakamarki. Ale zanim wejdziesz na górę zatrzymaj się przy ciekawie zaprojektowanej ekspozycji historycznej opowiadającej o odbudowie Warszawy znajdującej się przy parkingu. Dzięki temu lepiej poczujesz to miejsce. Tablice informacyjne zostały umieszczone w małym labiryncie z koszy gabionowych wypełnionych gruzami dawnej Warszawy.
Nawiązania do historii kopca w postaci gruzu widoczne są w wielu miejscach parku. Mniejsze kosze z gruzem i fragmentami ruin ustawiono przy odnowionych schodach. Natomiast ściany nowych wąwozów wykonano z gruzobetonu. Według założeń z czasem ma je pokryć zieleń i mech. W teren wkomponowano także metalowe kładki wśród drzew i metalowe rampy. Bardzo nam się podoba, że zachowano półdziką przyrodę i las sukcesyjny, który przez minione dziesięciolecia porósł gruz przywieziony ze zniszczonej Warszawy.
Na samym szczycie zbudowano platformę widokową, na której ustawiono odnowiony symbol Polski Walczącej. Z platformy widać najlepiej południe i południowy-wschód Warszawy. Centrum najlepiej prezentuje się ze schodów i alei Godziny „W”, polecamy ten widok zwłaszcza o zachodzie słońca!
Lokalizacja i parking
Kopiec Powstania Warszawskiego znajduje się na ulicy Bartyckiej na Czerniakowie. Dojedziesz tam zarówno samochodem, jak i autobusami. Parking zlokalizowany jest przy Bartyckiej naprzeciwko Castoramy. Kopiec Powstania Warszawskiego polecamy odwiedzić zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku, kiedy jest ładnie podświetlony. Byliśmy na nim o różnych porach dnia i najbardziej polecamy Wam zachód słońca i złotą godzinę!
Sprawdź pozostałe testy z Warszawy i Mazowsza:
Mazowsze
Nasze polskie podróże:
Polska
Lubisz nasze wpisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!