Odnowiona kładka poprowadzona wśród źródlisk, piękna roślinność Puszczy Knyszyńskiej, podmokły teren i ciekawa historia. Tak właśnie wygląda rezerwat przyrody Krzemianka, który chcieliśmy odwiedzić od dawna! Rezerwat z kładką wśród źródlisk Krzemianki położony jest zaledwie 20 minut samochodem z Białegostoku w kierunku na Augustów. Jest to świetny pomysł na spędzenie czasu na łonie malowniczej podlaskiej natury!
Rezerwat przyrody Krzemianka
Rezerwat przyrody Krzemianka powstał w 1987 roku i chroni fragment Puszczy Knyszyńskiej położony na północ od Białegostoku. Jego największym walorem przyrodniczym są liczne źródliska strumienia Krzemianki. Źródliska są otwarte, jest ich naprawdę wiele, a większość z nich nie zamarza zimą ze względu na niewielkie wahania temperatury wody w ciągu roku. Dzięki temu są one wodopojem dla wielu dzikich zwierząt zamieszkujących tę część Puszczy Knyszyńskiej takich jak jelenie, łosie, dziki czy też sarny. Z tego samego powodu są także ciekawą atrakcją turystyczną znajdującą się bardzo blisko Białegostoku czy też Biebrzańskiego Parku Narodowego, którą warto odwiedzić o każdej porze roku.
Kładka wśród źródlisk Krzemianki
Aby umożliwić podziwianie źródlisk i otaczającej je przyrody przez rezerwat poprowadzoną kładkę wśród źródlisk Krzemianki wraz ze ścieżką edukacyjną. Dzięki kładce trasę można przejść suchą stopą niezależnie od warunków pogodowych i pory roku. Przez kilka lat kładka była niedostępna z powodu remontu koniecznego ze względów bezpieczeństwa. Jej ponowne otwarcie miało miejsce w 2024 roku, kładka jest więc obecnie w bardzo dobrym stanie. Jest też na tyle szeroka, że bez większych problemów przechodziły ją rodziny z wózkami. Pieski też są tam mile widziane. Przy kładce znajdują się dwie platformy a może raczej tarasy widokowe, ławki, tablice edukacyjne oraz mostki.
Cała trasa ścieżki edukacyjnej liczy dokładnie 2,29 kilometrów długości, z czego sama kładka ma niewiele ponad 1 kilometr. Ścieżka nie jest pętlą, ale przejście kładki w obie strony było wielką przyjemnością! Dlatego kompletnie nie przeszkadzało nam, że wracaliśmy tą samą drogą. W sumie przeszliśmy więc ponad 4 kilometry, co nam zajęło koło godziny.
Ścieżka edukacyjna nie kończy się oczywiście na kładce. Część trasy prowadzi leśną ścieżką, przy której znajdują się kolejne źródliska, ale również pozostałości prehistorycznych kopalni krzemienia sprzed około trzech tysięcy lat. W roku 1991 roku leśnik odkrył dużą ilość krzemieni na jednym ze wzgórz przy strumieniu Krzemianka. Badania archeologiczne dowiodły, że trzy tysiące lat temu wydobywano w tym miejscu krzemień. Gołym okiem można zobaczyć dziś zagłębienia w ziemi oraz wydrążenia we wzniesieniachi. Natomiast, aby zobaczyć w nich dawną kopalnię, trzeba zdecydowanie użyć wyobraźni.
Parking i lokalizacja
Jak wspomnieliśmy wcześniej rezerwat przyrody Krzemianka zlokalizowany jest bardzo blisko Białegostoku. Z centrum miasta to niespełna 20 kilometrów i mniej niż 20 minut jazdy samochodem. Parkingi znajdują się na obu końcach ścieżki. Większość osób wchodzi na szlak od strony S8. W piękne niedzielne popołudnie znaleźliśmy tam miejsce bez większych problemów przy szutrowej drodze po drugiej stronie trasy S8. Niestety sporo osób zostawiało samochody wzdłuż S8, co jest niezgodne z prawem. Ze spaceru wrócili z mandatami. Polecamy parkować na miejscach parkingowych, szutrowej drodze lub pojechać na drugi parking. Oczywiście jeżeli macie możliwość przyjechania w tygodniu, to na pewno będzie to dobry wybór. W weekendy cieszy się ona dużą popularnością.
Całkiem blisko kładki i rezerwatu Krzemianka znajduje się też Biebrzański Park Narodowy, Czarna Wieś Kościelna z pracowniami garncarskimi, a także Korycin, w którego okolicach kupowaliśmy swojskie sery korycińskie bezpośrednio od producenta. Niedaleko jest też do Supraśla, to zaledwie 20 minut samochodem. Spacer po kładce wśród źródlisk można więc łatwo połączyć z odwiedzinami wielu ciekawych miejscach na Podlasiu!
Wszystkie teksty z Podlasia:
Podlasie
Lubisz nasze wpisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!