Kładka Śliwno-Waniewo. Piękny spacer z przeprawami przez rozlewiska Narwi.

Podlasie; Kładka Śliwno-Waniewo; Kładka nad Narwią; kładka z przeprawami; Narwiański Park Narodowy; Narew; atrakcje Podlasia

Kładka Śliwno-Waniewo to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Narwiańskiego Parku Narodowego. Ta drewniana kładka, która łączy niewielkie narwiańskie miejscowości Śliwno i Waniewo, poprowadzona jest w poprzek doliny Narwi nad bagiennymi, niedostępnymi terenami. Ma dokładnie 1050 metrów długości oraz kilka przepraw pływającymi pomostami zawieszonymi nad rozlewiskami na stalowych linach. Spacerując nią można zaobserwować i usłyszeć wiele z ponad 200 gatunków ptaków występujących w parku. Kładka Śliwno-Waniewo dostępna jest także dla rowerzystów. Jeżeli jeszcze jej nie odwiedziliście, to warto dodać ją i Narwiański Park Narodowy do trasy najbliższej podlaskiej podróży!

Podlasie; Kładka Śliwno-Waniewo; Kładka nad Narwią; kładka z przeprawami; Narwiański Park Narodowy; Narew; atrakcje Podlasia

Kładka Śliwno-Waniewo i jej historia

Kładka Śliwno-Waniewo powstała w 2009 roku w nieprzypadkowym miejscu. Dzisiejsze Śliwno i Waniewo po raz pierwszy połączono ponad 500 lat wcześniej. Pierwsze wzmianki o moście pochodzą z 1447 roku. Waniewo było wtedy mazowieckim grodem granicznym strzegącym mostu i przeprawy przez Narew. W roku 1511 w połowie przeprawy zbudowano zamek, dziś w tym miejscu zlokalizowany jest punkt widokowy, z którego oprócz rozlewisk Narwi zobaczyć można także panoramę dzisiejszego Waniewa.

Podlasie; Kładka Śliwno-Waniewo; Kładka nad Narwią; kładka z przeprawami; Narwiański Park Narodowy; Narew; atrakcje Podlasia
Widok na Waniewo z wieży widokowej.

Choć dziesięć lat później drewniany most został zniszczony po raz pierwszy przez pożar wywołany podczas konfliktu między rodami Radziwiłłów i Gasztołdów, a kolejnych latach był kilkukrotnie niszczony i odbudowany, to przeprawa funkcjonowała aż do czasów I wojny światowej. W 1915 roku most został celowo i doszczętnie spalony. Po prawie 100 latach w jego miejscu zbudowano kładkę Śliwno-Waniewo. Kładka została gruntownie wyremontowana w 2019 roku. Obecnie dostępna jest dla odwiedzających na całej trasie.

Podlasie; Kładka Śliwno-Waniewo; Kładka nad Narwią; kładka z przeprawami; Narwiański Park Narodowy; Narew; atrakcje Podlasia

Spacer z przeprawami przez rozlewiska Narwi

Niezależnie czy wejdziecie na kładkę od strony Waniewa czy Śliwna, to już na samym początku przywita Was jedna z pięciu przepraw znajdujących się na kładce.  Są one sporą atrakcją na tej trasie.  Przeprawy są samoobsługowe. Pływające pomosty zawieszono nad rozlewiskami na stalowych linach. Aby przepłynąć na drugą stronę trzeba przeciągnąć linę. Nie jest to trudne, ale potrzeba trochę siły. Jedna, sprawna osoba bez problemu sobie z tym poradzi.

Podlasie; Kładka Śliwno-Waniewo; Kładka nad Narwią; kładka z przeprawami; Narwiański Park Narodowy; Narew; atrakcje Podlasia Podlasie; Kładka Śliwno-Waniewo; Kładka nad Narwią; kładka z przeprawami; Narwiański Park Narodowy; Narew; atrakcje Podlasia

Oczywiście im więcej osób stoi na platformie, tym więcej siły potrzeba, aby ją przeciągnąć. Na platformę może wejść jednorazowo od 10 osób do 15 osób w zależności od jej wielkości. Jeżeli pływający pomost znajduje się po drugiej stronie rozlewiska, trzeba przeciągnąć go na swoją stronę za pomocą łańcucha przytwierdzonego do podłogi platformy. Pomosty są na tyle duże, że bez problemu zmieszczą się na nich rowerzyści.

Podlasie; Kładka Śliwno-Waniewo; Kładka nad Narwią; kładka z przeprawami; Narwiański Park Narodowy; Narew; atrakcje Podlasia Podlasie; Kładka Śliwno-Waniewo; Kładka nad Narwią; kładka z przeprawami; Narwiański Park Narodowy; Narew; atrakcje Podlasia

Na kładce oprócz przepraw znajduje się wspomniana wcześniej wież widokowa oraz dostrzegalnie, w których można także odpocząć i schować się przed wiatrem lub deszczem, a także kilka tablic edukacyjnych z informacjami o narwiańskiej faunie i florze.

Podlasie; Kładka Śliwno-Waniewo; Kładka nad Narwią; kładka z przeprawami; Narwiański Park Narodowy; Narew; atrakcje PodlasiaJak i kiedy zwiedzać kładkę?

Kładka Śliwno-Waniewo warta jest odwiedzenia o różnych porach roku. Wiosną poziom wody jest zazwyczaj dosyć wysoki i nie ma problemu z przeprawami. Latem rozlewiska pełne są bujnej zieleni, natomiast zdarza się, że poziom wody jest dosyć niski i nie wszystkie przeprawy będą możliwe. W takim przypadku najlepiej jest wejść na kładkę od strony Śliwna, ponieważ pierwsza przeprawa od strony Waniewa jako pierwsza osiada na mieliźnie przy niskim stanie wody. Rozlewiska pod przeprawami od strony Śliwna są trochę głębsze.

Podlasie; Kładka Śliwno-Waniewo; Kładka nad Narwią; kładka z przeprawami; Narwiański Park Narodowy; Narew; atrakcje Podlasia Podlasie; Kładka Śliwno-Waniewo; Kładka nad Narwią; kładka z przeprawami; Narwiański Park Narodowy; Narew; atrakcje Podlasia Podlasie; Kładka Śliwno-Waniewo; Kładka nad Narwią; kładka z przeprawami; Narwiański Park Narodowy; Narew; atrakcje Podlasia Podlasie; Kładka Śliwno-Waniewo; Kładka nad Narwią; kładka z przeprawami; Narwiański Park Narodowy; Narew; atrakcje Podlasia Podlasie; Kładka Śliwno-Waniewo; Kładka nad Narwią; kładka z przeprawami; Narwiański Park Narodowy; Narew; atrakcje Podlasia

Kładka Śliwno-Waniewo – informacje praktyczne

  • BILETY: Kładka Śliwno-Waniewo znajduje się na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego, do którego wejście jest biletowane. Jednodniowy bilet kosztuje 5 zł dla osoby dorosłej oraz 2,5 zł za bilet ulgowy. Bilety można kupić w Śliwnie w sklepie przy kładce, w Waniewie, jak i w siedzibie parku w Kurowie. Wejście na kładkę nie jest dodatkowo biletowane.
  • DOJAZD: Na kładkę można wejść lub wjechać rowerem zarówno od strony Waniewa, jak i Śliwna. Jeżeli rozlewiska mają niski poziom wody, lepiej jest rozpocząć od strony Śliwna.
  • NOCLEG: Spaliśmy do tej pory w wielu ciekawych miejscach, ale po raz pierwszy zatrzymaliśmy się w wieży widokowej. Pokoje w Wieży Kruszewo są proste, ale mają wszystko co potrzeba. Bezpośrednio z korytarza można wejść na wieżę widokową wyposażoną w konkretną lornetkę, dzięki której obserwowaliśmy łosie i ptaki. Do tego zasypialiśmy i obudziliśmy się słysząc radosny świergot ptaków, które ćwierkają tu przez całą dobę. Jeżeli lubisz naturę, gorąco polecamy! Link do rezerwacji: Wieża Kruszewo.

Wszystkie posty z Podlasia i Suwalszczyzny:
Podlasie i Suwalszczyzna

Nasze polskie podróże:
Polska

Spodobał się Tobie ten tekst? Podziel się nim ze znajomymi i bądź z nami na blogu, Facebooku i Instagramie!

Zostaw komentarz