Kunszt, precyzja i rozmach świątyń Angkor w Kambodży

Angkor, Siem Reap, Kambodża; Bayon
Kamienne głowy zdobiące wjazd do Angkor Thom i Bajonu.

Podstawą znakomitej większości świątyń z okresu Angkor jest piramida schodkowa. Na kilku poziomach tarasów świątyń zbudowano wieże, rzeźby i reliefy przedstawiające wierzenia władców, dzieje państwa czy życie dworu. Tarasy piramid zbudowane są z kamiennych bloków idealnie wyciętych i dopasowanych do siebie. Na wielu z nich zauważyć można okrągłe wgłębienia, które nie są częścią ornamentów i zapewne służyły do transportu lub „montażu” budowli.

Angkor, Siem Reap, Kambodża; Bayon

Precyzja ornamentów jest zachwycająca. Każdy element jest przepięknie wyrzeźbiony, aż nie chce się wierzyć, że na taką skalę wykonała je ludzka ręka.

Angkor, Siem Reap, Kambodża; Banteay Srei
Banteay Srei

Najpiękniej zdobioną świątynią, którą zobaczyliśmy, jest hinduistyczna Banteay Srei, czyli Cytadela Kobiet. Od pozostałych świątyń odróżnia się nie tylko ilością i bogactwem ornamentów, ale też kolorem – jest wyrzeźbiona z różowego piaskowca.

Angkor Wat, Siem Reap, Kambodża
Fragment prawie kilometrowej płaskorzeźby w Angkor Wat.

Fragment płaskorzeźby z Angkor Wat przedstawiającej sceny z eposów hinduskich, codziennego życia oraz życia dworu. Cała płaskorzeźba ma prawie kilometr długości.

Angkor, Siem Reap, Kambodża; Angkor Wat
Angkor Wat

Kolumny i apsary z Angkor Wat – w samym Angkor Wat identycznie wyrzeźbionych kolumn jest kilkadziesiąt jeżeli nie kilkaset.

Angkor, Siem Reap, Kambodża; Bayon
Bayon

Angkor zawdzięczał swoją potęgę m.in. wodzie. Wiele osób zachwycając się ruinami i zdobieniami świątyń nie zauważa z jakim rozmachem zbudowana została ogromna sieć kanałów i zbiorników. Gromadziły one wodę na czas pory suchej i regulowały jej nadmiar podczas pory deszczowej. Najbardziej znanym zbiornikiem jest fosa wokół Angkor Wat o szerokości 180 metrów. Fosę miała prawie każda świątynia. Prawdziwymi dziełami sztuki inżynierskiej są jednak baraje, czyli skomplikowane rezerwuary wody zasilające okoliczne pola ryżowe. Niektórzy naukowcy spekulują, że to właśnie załamanie systemu irygacyjnego było przyczyną upadku Ankgoru.

Wszystkie posty z podróży po Kambodży:
Kambodża

Lubisz nasze przepisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

2 Comments

  1. says: jędrek

    Wychodzi na to, że cała nasza ziemska cywilizacja to cywilizacja WODY, bez niej padł Egipt i chyba również cywilizacje amerykańskie, zresztą stać nas żeby stawiać taką tezę, ale w haśle woda bez względu na postać jest chyba coś magicznego, para, woda lód i co ? ładnie ! obiecuje, że będę czytał więcej o tych regionach !!

Leave a comment

Zostaw komentarz