Hamburg, miasto spichlerzy, kanałów i zieleni. Przewodnik po najciekawszych miejscach Hamburga.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Miasto Spichlerzy; dzielnica Spichlerzy w Hamburgu; spichlerze Hamburg;

Choć Hamburg jest największym miastem w Europie niebędącym stolicą europejskiego kraju, drugim największym miastem Niemiec oraz trzecim największym portem w Europie, zupełnie tego nie czujemy. Wszystko za sprawą wody, kanałów, Łaby i atmosfery. Hamburg okazuje się być pełen uroku, luzu, knajpek i życia, które płynie tu zadziwiająco powoli. Hamburg od zawsze był miastem patrzącym odważnie w przyszłość, otwartym na ludzi i niebojącym się architektonicznych eksperymentów. Spacerując po jego centrum ten luz i otwartość cały czas czujemy w powietrzu. Hamburg to także niezwykle przyjazne miasto pełne zieleni i ciekawej architektury. Co krok widać także zarówno dbałość o architektoniczną spójność, jak i rozmach. Oto nasz przewodnik po najciekawszych miejscach Hamburga.

Elbphilharmonie; Hamburg, atrakcje Hamburga, HafenCity; elbphilharmonie w hamburgu; filharmonia w Hamburgu; Niemcy; atrakcje Niemiec;

Hamburg, miasto na wodzie

Wodny kręgosłup Hamburga stanowią dwie rzeki. Nasz przewodnik Tomas śmiał się, że Łaba jest rzeką do zarabiania pieniędzy, natomiast jej dopływ Alster to miejsce ich wydawania.  Obie rzeki łączą dziesiątki kanałów. Najbardziej znane z nich znajdują się w dzielnicy nazywanej Miastem Spichlerzy, ale kanały znajdziemy także w wielu innych częściach miasta. Nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu są mosty i kładki poprowadzone ponad kanałami. Hamburg ma ponad 2500 mostów i kładek, czyli najwięcej spośród wszystkich miast świata. Więcej niż słynące z kanałów Wenecja i Amsterdam razem wzięte.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Miasto Spichlerzy; dzielnica Spichlerzy w Hamburgu; spichlerze Hamburg;

A przecież rzeki i kanały to nie wszystko. W sercu Hamburga, tuż obok ratusza, znajduje się także jezioro Alster. Można na nim pływać kajakiem, statkiem i żaglówką, lub po prostu pójść na spacer wzdłuż jego brzegu. Będąc w Hamburgu warto choć raz znaleźć się na wodzie, aby w pełni poczuć klimat tego miasta. Bardzo ciekawe są godzinne rejsy po porcie i Mieście Spichlerzy, które pozwalają spojrzeć na dzielnicę spichlerzy, HafenCity czy też na Elbphilharmonię z innej perspektywy oraz uświadamiają jak gigantycznym i świetnie funkcjonującym portem jest Hamburg.

Ruiny kościoła św. Mikołaja i wieże Hamburga

Hamburg to nie tylko miasto na wodzie, to także miasto po przejściach. Ponad 80% zabudowań Hamburga zniszczyły bombardowania alianckie pod koniec II Wojny Światowej. Upamiętnieniem ich ofiar są ruiny kościoła św. Mikołaja, z którego nienaruszona została jedynie wieża będąca najwyższym punktem w Hamburgu. Nie było w tym przypadku. Piloci bombowców otrzymali bowiem rozkaz, aby nie niszczyć wież kościołów i budynków Hamburga, miały być one dla nich punktem orientacyjnym podczas bombardowań. Dzięki tej decyzji prawie wszystkie wieże kościelne w Hamburgu przetrwały wojenne zawieruchy w nienaruszonym stanie.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Kościół św. Michała w Hamburgu; panorama Hamburga;

Pierwsza kaplica imienia św. Mikołaja powstała w tym miejscu w XII wieku. Wielokrotnie przebudowywany kościół doszczętnie spłonął w wielkim pożarze Hamburga w 1842 roku, który przez 3 dni trawił miasto. Po pożarze szybko podjęto decyzję o odbudowie kościoła w postaci, która przetrwała do II wojny światowej. Odbudowany kościół św. Mikołaja z wieżą o wysokości 147,88 metrów przez 3 lata był najwyższą budowlą na świecie. Tytuł ten utracił na rzecz nowo wybudowanej katedry w Rouen, pozostając do dziś drugim pod względem wysokości budynkiem Hamburga i trzecią pod względem wysokości wieżą kościelną w Niemczech. W Hamburgu wyższa jest tylko wieża telewizyjna.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Kościół św. Mikołaja w Hamburgu; panorama Hamburga;

W lipcu 1943 roku podczas jednego z bombardowań kościół uległ dużym zniszczeniom – walący się dach zniszczył całe jego wnętrze. Po wojnie nie zdecydowano się na odbudowę kościoła, a po latach uznano ruiny za pomnik ofiar wojny. W 2005 roku w ocalałej wieży zbudowano windę i taras widokowy na wysokości 75 metrów. Rozciąga się z niego piękny widok na okolicę kościoła i Miasto Spichlerzy.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Kościół św. Michała w Hamburgu; panorama Hamburga;
Elbphilharmonie z wieży kościoła św. Michała

Kościół św. Michała i Hamburg ze 105 metrów

Jeszcze wyżej można wjechać windą na wieżę w pobliskim kościele św. Michała. Na 105 metrze znajduje się jeden z najwyżej położonych tarasów widokowych w Hamburgu. Widać z niego świetnie Elbphilharmonie, port, centrum i pozostałe wieże Hamburga. Bardzo polecamy wjazd na górę i spojrzenie na Hamburg z wysokiej perspektywy.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Kościół św. Michała w Hamburgu; panorama Hamburga;
Widok z kościoła św. Michała

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Kościół św. Michała w Hamburgu;

Kościoł św. Michała uznawany jest on za najpiękniejszy kościół barokowy w północnych Niemczech oraz najważniejszy kościół w Hamburgu. Dla mieszkańców to najważniejszy symbol miasta. W jego wnętrzu znajdują się m.in. cztery zabytkowe organy. Przed drugą wojną światową w kościele znajdowały się największe organy na świecie, zostały one zniszczone podczas bombardowań. Choć dzisiejsze organy główne mają 86 głosów i 6665 piszczałek, czyli niemal o połowę mniej niż jego poprzednik, nadal uznawane są za wybitne. Można je usłyszeć codziennie przez 20 minut w samo południe. Warto być o czasie, ponieważ tuz przed 12.00 zamykane jest główne wejście, po rozpoczęciu można wejść tylko bocznymi drzwiami.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Miasto Spichlerzy; dzielnica Spichlerzy w Hamburgu; spichlerze Hamburg;

Miasto Spichlerzy w Hamburgu

Dochodzimy wreszcie do hamburskiego Miasta Spichlerzy, największego na świecie kompleksu połączonych magazynów. Dzielnica ta jest tak unikalna, że w 1991 roku trafiła na listę światowego dziedzictwa Unesco. Zupełnie nas to nie dziwi, bowiem widzieliśmy jej zdjęcia wiele razy, dobrze wiedzieliśmy, jak wygląda, ale i tak byliśmy zachwyceni.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Miasto Spichlerzy; dzielnica Spichlerzy w Hamburgu; spichlerze Hamburg;

Budowa Miasta Spichlerzy była nie lada wyzwaniem. Wzniesiono je na ponad milionie drewnianych pali, które zabezpieczają budynki przed przychylaniem się i działaniem wody. Pięciopiętrowe magazyny zbudowano w stylu nazywanym gotykiem ceglanym i wyposażono w dźwigi wyładowujące wszelakie dobra wprost ze statków wpływających do portu. Fronty spichlerzy wychodzą na ulicę, natomiast ich tyły są jednocześnie ścianami całkiem szerokich kanałów. Kanały połączone są mostkami i kładkami. Jeden z najładniejszych widoków znajdziecie na moście o nazwie Poggenmühlenbrücke. W Mieście Spichlerzy byliśmy o różnych porach dniach, niesamowite jest jak za sprawą pływów poziom wody zmienił się w tym czasie o kilka metrów. Odpływ i przypływ wody widać gołym okiem. Z tego powodu rejsy statkami po Mieście Spichlerzy odbywają się w zmiennych godzinach zależnych od poziomów wody. Trzeba je sprawdzać każdego dnia.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Miasto Spichlerzy; dzielnica Spichlerzy w Hamburgu; spichlerze Hamburg;
Widok z Poggenmühlenbrücke

Jeżeli myślisz, że Miasto Spichlerzy pełne jest hoteli i stylowych apartamentów do wynajęcia, to musimy wyprowadzić Ciebie z błędu. W przeważającej części dzielnicy wpisanej na listę Unesco nie można mieszkać, a przyczynił się do tego człowiek i jego działalność. Wielokrotne pogłębianie Łaby i ingerencja w naturę, podniosły poziom rzeki i uczyniły Miasto Spichlerzy terenem bardzo zalewowym. Zgodnie z prawem niemieckim nie można mieszkać tam, gdzie w momencie zagrożenia, czyli w tym przypadku powodzi, do miejsca zamieszkania może nie być w stanie dotrzeć lekarz. Tylko w tej części Miasta Spichlerzy, w której wybudowano wyższe kładki, można mieszkać. Z tego prozaicznego powodu Miasto Spichlerzy to dziś przede wszystkim muzea, biura, show roomy, knajpki, kawiarnie i sklepy, w tym bardzo wiele sklepów z orientalnymi dywanami. Być może także dzięki temu, Miasto Spichlerzy zachowało swoją unikalną architekturę oraz niepowtarzalny klimat i nie stało się dzielnicą pełną hoteli, mieszkań do wynajęcia i wszechobecnych turystów.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Miasto Spichlerzy; dzielnica Spichlerzy w Hamburgu; spichlerze Hamburg;

Miniatur Wunderland – świat w miniaturze

W jednym z dawnych spichlerzy znajduje się Miniatur Wunderland, nazywany także Parkiem Miniatur. Kiedy w czerwcu  200o roku dwóch braci Frederik i Gerrit Braun wpadło na pomysł stworzenia w jednym z dawnym magazynów na terenie Miasta Spichlerzy świata w miniaturze, nikt nie podejrzewał, że kilkanaście lat później Miniatur Wunderland stanie się jedną z największych atrakcji Hamburga. Prace nad pierwszą makietą ruszyły w grudniu tego samego roku, natomiast w sierpniu 2001 roku ukończono i udostępniono zwiedzającym trzy pierwsze sekcję – lotnisko Knuffingen, środkowe Niemcy oraz Austrię. Do dziś powstało 9 sekcji i cały czas trwają prace nad nowymi makietami.

Dzisiejsze Miniatur Wunderland to najdłuższa makieta kolejowa na świecie, 15 400 metrów miniaturowych torów kolejowych, 263 000 figur,  389 000 ledów, 4 340 miniaturowych budynków, ponad 300 pracowników, 923 000 godzin pracy nad makietami, koszt 35 000 000 euro oraz ponad 18 500 000 odwiedzających od momentu powstania. Ale to nie liczby są tu najważniejsze, a niezwykła precyzja, kreatywność, interaktywność i pomysłowość. Tysiące elementów się rusza, świeci i przemieszcza. Jest to jedyne miejsce na świecie, w którym można w ciągu kilkunastu minut przenieść się ze szwajcarskich gór do włoskiej Wenecji, zajrzeć do wnętrza Elbphilharmonie, czy też zobaczyć jak wygląda Wielki Kanion Colorado. Do tego co 15 minut na salach zapada zmrok, a makiety można zobaczyć w zupełnie innej, nocnej odsłonie.

W Miniatur Wunderland planowaliśmy spędzić jedną godzinę, byliśmy tam o wiele dłużej i zupełnie nie dziwią nas osoby oraz całe rodziny, które spędzają w tym niezwykłym miejscu wiele godzin. Przy każdym fragmencie można spędzić wiele minut obserwując jak się porusza i zmienia w czasie. Niezależnie od wieku i zainteresowań, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Elbphilharmonie; Hamburg, atrakcje Hamburga, HafenCity; elbphilharmonie w hamburgu; filharmonia w Hamburgu; Niemcy; atrakcje Niemiec;

Jej Wysokość Elbphilharmonie

Po przeciwnej stronie Miasta Spichlerzy przenosimy się do zupełnie innej architektonicznej epoki. Elbphilharmonie, przez mieszkańców Hamburga nazywana pieszczotliwie Elphi, to miejsce jednocześnie niezwykłe, niepowtarzalne, ale także początkowo wzbudzające kontrowersje. Budynek filharmonii jest nie tylko architektonicznym arcydziełem, jedną z największych i najbardziej zaawansowanych akustycznie sal koncertowych świata, ale także służy jako punkt nawigacyjny dla statków za sprawą drobinek metali w oknach.

Elbphilharmonie; Hamburg, atrakcje Hamburga, HafenCity; elbphilharmonie w hamburgu; filharmonia w Hamburgu; Niemcy; atrakcje Niemiec;

Najważniejszym miejscem Elbphilharmonie jest szklana fasada budynku zbudowana na fasadzie dawnego magazynu, która kształtem ma przypominać żagiel lub fale. Portowy klimat i inspiracje widać oraz czuć w Hamburgu na każdym kroku, także w architektonicznych koncepcjach.  Ten niesamowity szklany „żagiel” składa się łącznie z 1096 zakrzywionych szklanych elementów. W jego wnętrzu znajdują się nie tylko sale koncertowe na  2100 miejsc, ale także Westin Hamburg Hotel oraz 45 apartamentów. Taras widokowy znajduje się na poziomie Plaza, dokładnie 21,43 metra nad poziomem morza, w miejscu, gdzie historyczny magazyn łączy się ze szklaną nadbudową.

Elbphilharmonie; Hamburg, atrakcje Hamburga, HafenCity; elbphilharmonie w hamburgu; filharmonia w Hamburgu; Niemcy; atrakcje Niemiec;

Elbphilharmonie jest tak fantastycznie zaprojektowana, że stojąc w środku zapominasz, że jesteś w trzecim co do wielkości europejskim porcie. Nie dochodzą do Ciebie żadne portowe odgłosy czy też syreny wielkich atlantyckich kontenerowców wchodzących do portu. O historii, architekturze i zwiedzaniu filharmonii pisaliśmy szczegółowo w tym poście: Elbphilharmonie. Architektoniczny majstersztyk i nowy symbol Hamburga.

Chilehaus, Kontorhausviertel i ekspresjonizm ceglany

Tuż obok Miasta Spichlerzy znajduje się Kontorhausviertel. Obie dzielnice łączy nie tylko lokalizacja, ale także wpis na listę światowego dziedzictwa Unesco. Na listę Unesco wpisano zarówno Miasto Spichlerzy, jak i cztery budynki biurowe znajdujące się w Kontorhausviertel. Najsłynniejszym z nich jest Chilehaus będący niezwykle ciekawym przykładem ekspresjonizmu ceglanego z lat 20. XX wieku, a w momencie powstania także największym budynkiem biurowym w całych Niemczech.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Chilehaus, Kontorhausviertel, ekspresjonizm ceglany;

Chilehaus to bryła z ciemno-czerwonej cegły klinkierowej z 3 300 okien mająca przypominać kształtem statek. O tym budynku mówi się czasem, że został utkany z cegieł. Patrząc na Chilehaus pod odpowiednim kątem znikają wszystkie okna, a cegły zaczynają zlewać się w całość. Jego architekt Fritz Höger lubił bawić się cegłą oraz układać z niej przeróżne wzory. Miał też słabość do ceramiki i zwierzęcych motywów, co widać we wnętrzu budynku. Poręcze klatki schodowej wieńczą podobizny żółwi, a nazwy firmy mających dawniej biura w tym niezwykłym budynku do dziś widnieją na ceramicznej ścianie.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Chilehaus, Kontorhausviertel, ekspresjonizm ceglany;

Zastanawiasz się skąd nazwa i inspiracja Chile w sercu Hamburga? Właścicielem budynku był Henry B. Sloman, który wiele lat mieszkał właśnie w Chile. Pierwszy biurowiec, który wybudował po powrocie do rodzinnego Hamburga nosił jego imię, inspirację do drugiego znalazł w kraju, w którym wzbogacił się na handlu surowcami. Chilehaus najbardziej imponująco wygląda od strony wschodniej, gdzie ściany budynku łączą się w szpic, aby przypominać wyglądem dziób statku.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Ratusz w Hamburgu;

Ratusz i centrum Hamburga

W ścisłym centrum Hamburga znajduje się jeden z jego najciekawszych budynków, którego budowa trwała aż 55 lat. Ratusz miejski, bo o nim mowa, został w efekcie zbudowany w trzech różnych stylach. Jego wnętrze kryje aż 647 pomieszczeń. Taką liczbę podaje się oficjalnie, ale liczne spekulacje mówią, że pomieszczeń może być trochę więcej. Cześć pokojów udostępniona jest zwiedzającym, można je zobaczyć podczas 40-minutowego zwiedzania. Natomiast wejście do głównego hallu i na patio z fontanną z boginią higieny upamiętniającą epidemię cholery z 1892 roku jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Ratusz w Hamburgu;

Niedaleko ratusza, tuz obok kościoła św. Mikołaja znajduje się ciekawy budynek firmy Laiesz, będący typowym biurem dawnych kupców. W jego wnętrzu znajdziecie jedną z 30 ciągle funkcjonujących wind okrężnych typu paternoster, których kiedyś w Hamburgu było ponad 300, oraz typową dla ówczesnego budownictwa zdobioną klatką schodową z tzw. „okiem”. Budynek można rozpoznać po charakterystycznej postaci pudelka na dachu, który był pupilem żony kupca i stał się również symbolem jego firmy.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Dzielnica Kompozytorów, Ulica Kompozytorów
Komponistenquartier – dzielnica, a raczej ulica kompozytorów

Komponistenquartier, czyli dzielnicę, a raczej ulicę kompozytorów odkryliśmy przez czysty przypadek. Spacerując po Hamburgu nasz wzrok przyciągnęła ciekawa i spójna architektura kilku budynków. W budynkach przy ulicy Peterstraße znajduje się 6 prywatnych muzeów kompozytorów urodzonych lub zamieszkałych w Hamburgu m.in. Johannesa Brahmsa, Gustava Mahlera i Johanna Adolfa Hasse.

St. Pauli, StrandPauli i Fischmarkt

Jeszcze w XVII wieku dzielnica St. Pauli  była jedynie przedmieściem Hamburga słynącym dzielnicy czerwonych latarni oraz z barów dla spragnionych wrażeń marynarzy, w których alkohol lał się strumieniami. Dawne przedmieście marynarzy stała się z upływem czasu jednym z najbardziej pożądanych adresów Hamburga. To tutaj toczy się życie nocne i towarzyskie miasta. W ciągu dnia możesz łapać promienie słońca i sączyć koktajle na popularnej plaży miejskiej StrandPauli, znajdującej się nad brzegiem Łaby. Popołudniu napijesz się piwa i zjesz coś na szybko w jednym z food trucków, a wieczorem udasz się do jednego z wielu klubów przy słynnej Reeperbahn, najbardziej rozrywkowej ulicy całego Hamburga.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; St.Pauli; StrandPauli;
StrandPauli

Jeżeli nie lubisz imprez, to nic straconego, bowiem St. Pauli to także dzielnica musicali. Rozsławili ją m.in. Beatlesi, którzy w nieistniejącym już klubie ze striptizem Indra przy Reeperbahn stawiali swoje pierwsze muzyczne kroki. Hamburg jest dziś trzecim największym na świecie rynkiem musicali po Nowym Jorku i Londynie, ma ponad 300 scen teatralnych, a większość musicali grana jest właśnie w dzielnicy St. Pauli przyciągając prawdziwe tłumy.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Fischmarkt; targ rybny w Hamburgu; Fischmarkt w Hamburgu; kuchnia Hamburga, co zjeść w Hamburgu; Fischbrötchen; Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Fischmarkt; targ rybny w Hamburgu; Fischmarkt w Hamburgu; kuchnia Hamburga, co zjeść w Hamburgu; Fischbrötchen;

Tuż przy dzielnicy St. Pauli, na nabrzeżu Łaby znajduje się inne kultowe miejsce. To Fischmarkt, słynny targ rybny, który odbywa się w Hamburgu od ponad 300 lat. Targ rozpoczyna się o godzinie 5.30 i co tydzień odwiedza go ponoć 70 000 osób. Większość z nich zajada się rybnymi kanapkami lub dźwiga zakupy. W food trackach znaleźć można przeróżnej rodzaje Fischbrötchen oraz smażone ryby i owoce morza. Wybierając się do Hamburga  zaplanujecie podróż tak, aby być tu w niedzielny poranek, poczuć gwarną atmosferę tego niezwykłego rybnego targu i zjeść rybne śniadanie na brzegu Łaby. O targu rybnym pisaliśmy więcej tutaj: Słynny Fischmarkt w Hamburgu i kuchnia Hamburga. Co zjeść w Hamburgu?.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Landungsbrücken; port w Hamburgu;

Landungsbrücken i tunel pod Łabą

Idąc z Fischmarkt w kierunku Elbphilharmonie dojdziesz do Landungsbrücken, ciągnącego się przez 700 metrów hamburskiego nabrzeża. To właśnie tu rozpoczynają się rejsy wycieczkowe po porcie i Mieście Spichlerzy. W ciągu dnia Landungsbrücken tętni życiem, jest tu ciasno i gwarno jak w pszczelim ulu. Z jednej strony przypływają i odpływają promy, statki i stateczki, z drugiej ciągną się sklepiki z pamiątkami i bary z rybnymi kanapkami. Godzinny rejs kosztuje 18 euro za osobę, jak pisaliśmy wcześniej warto się na niego wybrać i spojrzeć na Hamburg z wodnej perspektywy. Alternatywą są miejskie promy, które są uwzględnione w ramach Hamburg Card.  Przykładowo linia wodna 62 odpływa z Landungsbrücke 3 i płynie wzdłuż portu do Fischmarkt, następnie dalej do podmiejskich części Hamburga.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; port w Hamburgu;
Port w Hamburgu
Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Alter Elbtunnel; tunel pod Łabą; Hamburg tunel;
W tunelu pod Łabą

Na Landungsbrücken znajduje się także najsłynniejszy tunel Hamburga. Alter Elbtunnel ma 426 metrów długości i poprowadzony jest pod Łabą 24 metry pod powierzchnią wody. Zbudowany został w 1911 roku i połączył dwie dzielnice leżące na przeciwległych brzegach Łaby. Dwa tunele otwarte są dla pieszych i rowerzystów przez całą dobę. Natomiast samochody mogą się nimi przemieszczać jedynie w dni powszednie w określonych godzinach. Warto wjechać do tunelu rowerem, który zresztą jest świetnym środkiem transportu po Hamburgu. Rowery miejskie wypożyczysz w licznych stacjach rowerowych w Hamburgu.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Landungsbrücken; port w Hamburgu;

Muzea w Hamburgu, Kunsthalle i Międzynarodowe Muzeum Morskie

Miniatur Wunderland, o którym pisaliśmy wyżej, to jedno z wielu muzeów Hamburga wartych odwiedzenia. Kilkaset metrów obok na terenie HafenCity znajduje się Międzynarodowe Muzeum Morskie. Na 9-piętrach pokazano 3000 lat naszej morskiej historii. Każde piętro poświęcone jest innej tematyce. Przykładowo na najwyższym piętrze, od którego powinno się rozpocząć zwiedzanie, znajdziecie setki modeli statków, okrętów, kontenerowców, żaglowców i wszelkich innych jednostek pływających. Na innym piętrze zgromadzono morskie stroje i mundury oraz pokazano jak zmieniały się one na przestrzeni wieków. Międzynarodowe Muzeum Muzeum to nie tylko eksponaty, znajduje się tam sporo interaktywnych plansz, gier, a nawet symulatory. Muzeum jest tak ogromne, że pasjonaci mogą spędzić w nim naprawdę wiele godzin. Otwarte jest codziennie od godziny 10.00 do 18.00, bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 13 euro.
Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Międzynarodowe Muzeum Morskie; International Maritime Museum;
Międzynarodowe Muzeum Morskie w Hamburgu ma aż 9 pięter

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Międzynarodowe Muzeum Morskie; International Maritime Museum;

Jeżeli lubisz malarstwo i galerie sztuki, polecamy Kunsthalle uznawane za najważniejsze muzeum w północnych Niemczech. Posiada ono ogromną kolekcję obrazów z XIX i XX wieku, na spokojne zwiedzanie zarezerwujcie co najmniej dwie godziny. W Kunsthalle zobaczycie m.in. prace Maneta, Muncha, Rembranta czy też Francisa Bacona. Galeria znajduje się niedaleko Dworca Głównego.  Pomimo, iż spędziliśmy w Hamburgu pełne 4 dni, nie daliśmy rady odwiedzić Muzeum Miasta Spichlerzy czy też Muzeum Przypraw, które ponoć są również bardzo ciekawe. W Hamburgu znajdziecie także mniej typowe muzea. Jednym z nich jest Cap San Diego, frachtowiec zacumowany na nabrzeżu Landungsbrücken, udostępniony zwiedzającym jako muzeum statków na wodzie.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Kunsthalle Hamburg, muzea w Hamburgu;
Kunsthalle
Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Kunsthalle Hamburg, muzea w Hamburgu;
Kunsthalle

Zielony Hamburg i Planten un Blomen

Na koniec wróćmy do tytułowej zieleni. Była ona pierwszą rzeczą, która uderzyła nas w Hamburgu jeszcze na pokładzie samolotu. Z góry nie widzieliśmy blokowisk, tylko budynki poukrywane w koronach drzew i zieleni. Nasze wrażenia potwierdziły liczby. Około 40% powierzchni miasta pokrywa zieleń. Jednym z najbardziej znanych zielonych miejsc jest park Planten un Blomen znajdujący się w centrum Hamburga i mający 47 hektarów powierzchni. Latem w parku odbywają się codziennie koncerty światła i wody, a także liczne spektakle muzyczne. Oby wszystkie miasta szły tym torem i zamiast w beton inwestowały w zieleń.

Hamburg, atrakcje Hamburga, Niemcy; Kościół św. Mikołaja w Hamburgu; panorama Hamburga;

Ciekawa i zrównoważona architektura, gwarne życie toczące się na ulicach miasta oraz jego luźna atmosfera sprawiają, że Hamburg jest niezwykle przyjaznym miastem. Warto go zobaczyć i zostać na chwilę dłużej. Przez 1-2 dni można jedynie przebiec po najważniejszych atrakcjach. Ale jeżeli chcesz także odwiedzić muzea, Fischmarkt, port i po prostu poczuć atmosferę miasta, to 4 dni będziesz miał wypełnione miejscami do odwiedzenia od rana do wieczora.

Hamburg – informacje praktyczne

 • DOJAZD: Do Hamburga lecieliśmy bezpośrednio LOT-em z Warszawy, dolecieć możecie także bezpośrednio tanimi liniami z Gdańska (Ryanair i Wizzair).
 • NOCLEG: Noclegi w Hamburgu wyszukacie pod tym linkiem: Noclegi w Hamburgu.
 • KOMUNIKACJA: Po Hamburgu poruszaliśmy się komunikacją publiczną. Sieć metra i szybkich pociągów jest rozbudowana i bardzo wygodna, to najlepszy sposób przemieszczania się po mieście. Warto jest wykupić Hamburg Card, która zapewnia darmowe przejazdy metrem, autobusami, szybkimi pociągami, w tym linią na lotnisko, oraz miejskimi promami. Podróżując w dwie osoby lub więcej najbardziej opłaca się kupić bilet grupowy. Jednodniowy bilet grupowy kosztuje 20,90 euro, dwudniowy 37,90 euro, trzydniowy 52,90 euro, czterodniowy 69,90 euro. Szczegółowe informacje oraz możliwość zakupu karty znajdziecie pod tym linkiem.

Wszystkie posty z Niemiec:
Niemcy

Do Hamburga pojechaliśmy we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyczną.

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

11 Comments

 1. W dużych metropoliach zazwyczaj śledzę architekturę – tą starą i młodszą. Post zachęca do odwiedzin miasta. Lubię m.in. architekturę modernistyczną międzywojennych Niemiec, trochę tego jest (choć w mniejszej skali) u mnie w regionie (Wrocław, Gliwice, Zabrze). Co do adaptacji starej zabudowy portowo-magazynowej (bądź ich współczesnych wariacji) – nawet ostatnio poczyniłem podobny wpis, acz o innej zacnej miejscówce.

 2. says: Agnieszka

  Jestem dośc często w Hamburgu służbowo i ta zieleń i spokój mnie powala. Te miasto ma jakas w sobie moc i sile 🙂

 3. says: Natalia

  Zawsze trzymałam się z dala od dużych miast, bowiem nie czułam, że tam mogę odpocząć. Po wpisie czuję, że mogłabym w Hamburgu spędzić parę ładnych dni – odpoczywając :]

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Choć Hamburg jest dużym miastem, zupełnie się tego nie czuje, nie ma tego pędu charakterystycznego dla wielkich miast. Bardzo polecamy Hamburg na kilka dni, pozdrawiamy!

Leave a comment

Zostaw komentarz