Swiss Travel Pass – sposób na oszczędniejsze podróżowanie po Szwajcarii

Podczas naszej relacji z podróży pociągami po Szwajcarii wiele osób pytało nas o ceny i sposób na oszczędniejsze podróżowanie po Szwajcarii. Dlatego w pierwszej kolejności postanowiliśmy opowiedzieć Wam o Swiss Travel Pass, dzięki któremu nasz pobyt był nie tylko bardzo przyjemny i bezproblemowy, ale przede wszystkim o wiele tańszy. Oto nasze doświadczenia z tygodniowej podróży przez przepiękną Szwajcarię, podczas której odwiedziliśmy kilka różnych regionów oraz pokonaliśmy setki kilometrów pociągami, statkami i autobusami.

Szwajcaria; Szwajcaria pociągi; Szwajcaria pociągami; pociąg ponaromiczny; Swiss Travel Pass; Ekspres Lucerna-Interlaken;
W ekspresie Lucerna-Interlaken

Darmowe przejazdy w całej Szwajcarii

Swiss Travel Pass to imienny bilet umożliwiający nieograniczone podróże po Szwajcarii, który kupujesz na wybraną liczbę dni oraz wybraną klasę środków transportu. Dzięki niemu można bezpłatnie i bez ograniczeń podróżować pociągami, autobusami, statkami publicznymi oraz komunikacją publiczną na terenie całej Szwajcarii. Wystarczy wsiąść do wybranego pociągu czy autobusu i podczas kontroli pokazać kod QR w telefonu lub wersji papierowej wraz z dokumentem tożsamości.

Szwajcaria; Szwajcaria pociągi; Szwajcaria pociągami; pociąg ponaromiczny; Swiss Travel Pass; Ekspres Panoramiczny Gotarda;

Oprócz oszczędności daje to niezwykłą elastyczność w podróży. W większości przypadków nie planowaliśmy z wyprzedzeniem podróży pociągiem czy statkiem o konkretnej godzinie. Po prostu sprawdzaliśmy w aplikacji SBB Mobile jakie mamy opcje i wsiadaliśmy do tego pociągu lub innego środka transportu, który w danym momencie pasował nam najbardziej. Robiliśmy też krótsze przystanki po drodze pozostawiając główny bagaż w samoobsługowych schowkach, które znajdują się na wielu szwajcarskich stacjach kolejowych. Ich lokalizację można również sprawdzić w aplikacji.

Szwajcaria; Szwajcaria pociągi; Szwajcaria pociągami; Swiss Travel Pass; Szwajcaria szafki na bagaż;
Na wielu stacjach znajdują się samoobsługowe szafki na bagaż umożliwiające bezproblemowe zrobienie przystanku bez noclegu
Szwajcaria; Szwajcaria pociągi; Szwajcaria pociągami; pociąg ponaromiczny; Swiss Travel Pass; Ekspres Lucerna-Interlaken;
Trasa Ekspresu Lucerna-Interlaken z atrakcjami i potencjalnymi przystankami po drodze

Swiss Travel Pass w pociągach panoramicznych

Posiadając Swiss Travel Pass możecie także podróżować pociągami panoramicznymi, które same w sobie są niezwykłym przeżyciem! W Szwajcarii jest kilka takich pociągów. Trzeba jednak pamiętać, że choć dla posiadaczy Swiss Travel Pass sam przejazd jest bezpłatny, to w większości takich pociągów obowiązuje dodatkowa płatna rezerwacja miejsc. Bez dodatkowych opłat i rezerwacji można pojechać panoramicznym ekspresem Lucerna-Interlaken (Luzern-Interlaken Express), którego regularna cena wynosi 33 CHF. Trasa nie jest długa – 98 kilometrów pociąg pokonuje w niespełna dwie godziny, ale jakże widowiskowa! Prowadzi wzdłuż pięciu jezior o turkusowym kolorze wody. Ta trasa tak nam się podobała, że pojechaliśmy nią dwa razy, bo kto posiadaczowi Swiss Travel Pass tego zabroni!

Szwajcaria; Szwajcaria pociągi; Szwajcaria pociągami; pociąg ponaromiczny; Swiss Travel Pass; Ekspres Panoramiczny Gotarda;
W Ekspresie Panoramicznym Gotarda

Drugim pociągiem panoramicznym, w który wsiedliśmy był Ekspres Panoramiczny Gotarda (Gotthard Panorama Express). Tutaj już obowiązują dopłaty i są one zależne od klasy Swiss Travel Pass. Jeżeli Swiss Travel Pass jest na pierwszą klasę, to obowiązuje tylko dopłata za rezerwację w wysokości16 CHF, jeżeli na drugą to oprócz dopłaty za rezerwację jest obowiązkowa opłata za upgrade klasy w pociągu (20 CHF), można też zrobić upgrade klasy statku. Regularna cena za przejazd bez zniżek to 153 CHF za bilet + 16 CHF za rezerwację, oszczędność jest więc ogromna! Szczegółowy cennik znajdziecie pod tym linkiem. Podobne dopłaty obowiązują także w Ekspresie Lodowcowym czy Bernina Express.

Szwajcaria; Szwajcaria pociągi; Szwajcaria pociągami; Pilatus; Pilatus kolejka; Pilatus widok; Lucerna; Lucerna atrakcje; okolice Lucerny;
Wjazd na Pilatus najbardziej stromą kolejką zębatą na świecie kosztuje ze Swiss Travel Pass o 50% taniej

Zniżki na kolejki górskie i darmowe muzea

Swiss Travel Pass to nie tylko darmowe przejazdy. To także wiele zniżek, w tym na kolejki górskie, które jak pewnie wiecie do najtańszych w Szwajcarii nie należą. Na wiele z nich można kupić bilet ze zniżką 50%. Dodatkowo wjazd na Rigi, Stoos i Stanserhorn są całkowicie darmowe. Ze zniżek korzystaliśmy równie intensywnie jak z darmowych przejazdów. Jest to ogromna oszczędność podczas podróży po Szwajcarii. Za sam wjazd na Schilthorn dzięki zniżkom ze Swiss Travel Pass zapłaciliśmy o 65,20 CHF mniej za osobę.

Szwajcaria; Szwajcaria pociągi; Rigi; Rigi kolejka; Rigi Szwajcaria; Rigi królowa gór; Lucerna atrakcje; okolice Lucerny;
Wjazd na Rigi jest bezpłatny dla posiadaczy Swiss Travel Pass

Za darmo można wejść także do ponad 500 muzeów w całej Szwajcarii. W Lucernie wybraliśmy się na wystawę malarstwa m.in. Pabla Picassa i Paula Klee do galerii Sammlung Rosengart, która znajduje się kilka kroków od dworca kolejowego, a także do Ogrodów Lodowcowych. Do obu tych miejsc weszliśmy bez dodatkowych opłat.

Szwajcaria; Szwajcaria pociągi; Szwajcaria pociągami; Lucerna; Lucerna atrakcje; okolice Lucerny;
Sammlung Rosengart w Lucernie

Nasze oszczędności

Ciężko jest podać całkowitą kwotę, którą zaoszczędziliśmy dzięki posiadaniu Swiss Travel Pass. Podczas tygodnia spędzonego w Szwajcarii skorzystaliśmy z dziesiątek połączeń pociągowych, kilka razy płynęliśmy statkiem i kilka razy jechaliśmy autobusem. Samo przepłynięcie statkiem w jedną stronę to koszt kilkunastu CHF, lokalny przejazd pociągiem z Interlaken do Lauterbrunnen 7,60 CHF w jedną stronę, a oszczędność na bilecie na Ekspres Panoramiczny Gotarda to 153 CHF. Na same przejazdy wydalibyśmy dobrych kilkaset CHF.

Szwajcaria; Szwajcaria pociągi; Szwajcaria pociągami; Valle Verzasca; Dolina Verzasca; wodospad Verzasca; Cascata la Froda; wodospad Froda;
Do Valle Verzasca dojechaliśmy z Locarno autobusem

Możemy natomiast łatwo podsumować zniżki na kolejki górskie i bilety do muzeów:

  • wjazd na Harder Kulm – 17 CHF zamiast 34 CHF
  • wjazd na Schilthorn – 42,80 CHF zamiast 108 CHF
  • wjazd na Rigi – bezpłatny, wjazd w dwie strony z Vitznau kosztuje 72 CHF
  • wjazd na Pilatus – 36 CHF zamiast 72 CHF
  • bilet do Sammlung Rosengart – bezpłatny zamiast 18 CHF
  • bilet do Ogrodów Lodowcowych – bezpłatny zamiast 20 CHF

Na samych kolejkach górskich i muzeach zaoszczędziliśmy więc 228,2 CHF za osobę, a na pociągach panoramicznych 219 CHF, czyli więcej niż kosztuje Swiss Travel Pass na 8 dni w 2 klasie. Do tego przez tydzień poruszaliśmy się codziennie pociągami lub autobusami, czasem kilkukrotnie, a także w sumie 4 razy płynęliśmy statkiem po Brienzersee i Jeziorze Czterech Kantonów. W naszym przypadku był on bardzo opłacalny.

Szwajcaria; Szwajcaria pociągi; Szwajcaria pociągami; Interlaken; Brienzersee
Na jeziorze Brienzersee koło Interlaken

Ile kosztuje Swiss Travel Pass?

Cena zależy od dwóch zmiennych – liczby dni podróży oraz klasy pociągów, którymi chcesz podróżować. Można go wykupić na 3, 4, 6, 8 i 15 kolejnych dni oraz na 1 lub 2 klasę statków i pociągów. Cena rośnie nieproporcjonalnie do liczby dni. Im więcej dni wybierzesz, tym mniej zapłacisz w przeliczeniu na jeden dzień. I tak za 3 dni w drugiej klasie zapłacicie 232 CHF, a w pierwszej 369 CHF. 4 dni kosztują 281 / 447 CHF, a 5 dni 359 / 570 CHF w zależności od wybranej klasy. Można wykupić także trochę droższy Swiss Travel Pass w wersji Flex, który umożliwia podróże w wybrane dni w ciągu kolejnych 30 dni kalendarzowych, oraz tańszą o 30% wersję Youth dla osób poniżej 25 roku życia. Szczegółowy cennik znajdziecie pod tym linkiem.

Czy warto kupić Swiss Travel Pass?

Swiss Travel Pass jest znakomitym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które chcą sporo zobaczyć i zamierzają przemieszczać się po Szwajcarii. Im intensywniej podróżujecie, tym więcej możecie z niego skorzystać, zobaczyć i zaoszczędzić. Jeżeli natomiast planujecie bardziej stacjonarny wyjazd i chcecie skupić się na jednym miejscu lub regionie, może okazać się, że zakup nie będzie dla Was tak bardzo opłacalny. W takich przypadkach sensowniejsze może być kupowanie biletów na pojedyncze atrakcje. Można też rozważyć zakup Swiss Travel Pass w wersji Flex lub jedynie na tę część wyjazdu, podczas której będziecie intensywniej podróżować i korzystać z kolejek górskich.

Szwajcaria; Szwajcaria pociągi; Szwajcaria pociągami; Lucerna; Lucerna atrakcje; okolice Lucerny;
Panorama Lucerny

My staraliśmy wycisnąć Swiss Travel Pass jak przysłowiową cytrynę! Dzięki niemu przez tydzień zobaczyliśmy bardzo dużo, więcej niż planowaliśmy, odwiedziliśmy kilka różnych szwajcarskich regionów i cieszyliśmy się nieograniczoną wolnością podróżowania. Do tego Łukasz, jako etatowy kierowca podczas naszych podróży, był bardzo zadowolony. Przyznamy, że były to bardzo intensywne dni. Wróciliśmy do domu trochę zmęczeni, ale jakże szczęśliwi!

Szwajcarię odwiedziliśmy we współpracy ze Szwajcarską Organizacją Turystyczną My Switzerland.

Wszystkie teksty ze Szwajcarii:
Szwajcaria

Lubisz nasze wpisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!

Zostaw komentarz