Dolina Lauterbrunnen nazywana doliną 72 wodospadów to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych dolin górskich w całej Szwajcarii. Jej wielką atrakcją są zarówno wodospady, jak i wjazd na sam szczyt Schilthorn na wysokość 2970 m n.p.m. Schilthorn to góra wybitnie widokowa i widowiskowa. Warto na nią wjechać z kilku powodów. Pierwszym jest Swiss Skyline, czyli wspaniały widok na szczyty: Eiger, Jungfrau i Mönch. Po drugie na samej górze znajduje się Piz Gloria, czyli obrotowa restauracja panoramiczna, którą ponad pięć dekad temu rozsławił Agent 007. Po trzecie wreszcie na przedostatniej stacji kolejki znajduje się Thrill Walk z kładką na wysokości 2677 metrów z widokiem na Swiss Skyline.
Spis treści
Schilthorn – góra pełna wrażeń i genialnych widoków
Kiedy planowaliśmy naszą podróż pociągami przez Szwajcarię, stanęliśmy przed trudnym dylematem. Musieliśmy wybrać czy wjedziemy na Schilthorn położony w Dolinie Lauterbrunnen czy też na Jungfraujoch w Dolinie Grindelwald. Wiedzieliśmy, że mamy za mało czas, aby podczas tej podróży wjechać na oba szczyty. Po długim namyśle uznaliśmy, że Schilthorn ma dla nas więcej argumentów.
Schilthorn to góra pełna wrażeń i genialnych widoków. Zapierające dech widoki towarzyszyły nam przez cały dzień od momentu wyjścia z pociągu. Oprócz zróżnicowanych atrakcji, które oferuje Schilthorn i o których piszemy szczegółowo poniżej, zobaczyliśmy tego dnia także rajską Dolinę Lauterbrunnen, jej soczyście zielone alpejskie łąki pełne pachnących ziół i kwiatów oraz malownicze wodospady, w tym wodospad Staubbach o wysokości 229 metrów i wydrążone w skale wodospady Trümmelbach. To był magiczny dzień pełen zachwytów!
Mürren – urocze miasteczko na 1650 metrach
Zacznijmy od Mürren, czyli naszego pierwszego przystanku w drodze na szczyt. Mürren to niewielka miejscowość z tradycyjną, drewnianą zabudową charakterystyczną dla regionu Jungfrau. Od pozostałych miejscowości odróżnia ją jedna istotna rzecz, mianowicie fantastyczna lokalizacja. Mürren położone jest na skalnym urwisku na wysokości 1650 metrów n.p.m. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest zawieszone nad Doliną Lauterbrunnen. Znajduje się tu także jedna ze stacji kolejki na Schilthorn. Jakby tego było mało, to właśnie tutaj rozpoczynają się cudowne widoki na szwajcarskie 4-tysięczniki. W Mürren można poczuć przedsmak tego, co czeka na samej górze!
Na co dzień mieszka tu około 400 osób. Oczywiście w Mürren są hotele i pensjonaty dla turystów, ale stałych mieszkańców nie ma zbyt wiele. Życie na wysokości nie jest bowiem dla każdego. Aury tajemniczości dodaje miasteczku fakt, że można do niego dojechać jedynie kolejką. Wyjątek robi się jedynie dla mieszkańców. Mogą oni ubiegać się o specjalne pozwolenie na wjazd samochodem w uzasadnionym celu np. dostarczenie zaopatrzenia. Dlatego właśnie na ulicach Mürren dostrzec mogliśmy kilka zaparkowanych samochodów.
Thrill Walk na wysokości 2677 metrów
Po spacerze w Mürren wsiedliśmy do kolejki linowej. Jeżeli wybieracie się na Schilthorn, koniecznie zatrzymajcie się na jej przedostatniej stacji. Znajduje się tam szczyt Birg o wysokości 2677 metrów, a na nim taras widokowy i ścieżka Thrill Walk zawieszona na zboczu skały nad stromym urwiskiem. Metalowe i szklane kładki poprowadzonej są wzdłuż urwiska, oczywiście z zapierającym dech widokiem na Swiss Skyline i Dolinę Lauterbrunnen!
Spacer po stalowej linie na wysokości 2677 metrów z widokiem na Swiss Skyline to niepowtarzalne i niezapomniane przeżycie! Jeżeli to dla Ciebie za mało, możesz także sprawdzić swoje nerwy w tunelu z metalowej siatki zawieszonym pomiędzy kładkami. Jeżeli jednak nie lubisz aż takich emocji, to bez problemu ominiesz te fragmenty trasy równolegle poprowadzoną metalową częścią kładki. Zawsze też możesz zawrócić i cieszyć oczy pięknym widokiem na Swiss Skyline z tarasu widokowego. Przejście Thrill Walk jest w cenie wjazdu kolejką na Schilthorn, za wejście na ścieżkę nie ma żadnych dodatkowych opłat.
Swiss Skyline ze szczytu Schilthorn
Kilkukrotnie w tekście wspomnieliśmy o Swiss Skyline. Warto napisać o nim kilka słów więcej. Swiss Skyline to fantastyczny, panoramiczny widok na trzy legendarne szwajcarskie szczyty – Eiger, Jungfrau i Mönch. Najwyższy z nich Eiger mierzy 4158 metry n.p.m. Trochę niższy jest Mönch – 4107 m n.p.m. Stawkę zamyka Eiger z 3970 m n.p.m. To bez wątpienia crème de la crème pośród okolicznych szczytów i szwajcarskich widoków.
Najbardziej spektakularny widok na Swiss Skyline rozciąga się oczywiście z samej góry. Stojąc na szczycie Schilthornu, czyli na 2970 metrach widoki zapierają dech w piersiach z każdej strony. Z dużego tarasu Skyline View Platform zobaczysz nie tylko Eiger, Mönch i Jungfrau, ale także ponad 200 innych alpejskich szczytów. Możesz je podziwiać zarówno gołym okiem, jak i w przybliżeniu przez potężne lornetki ustawione na tarasie. Było tak pięknie i tak się zapatrzyliśmy, że spóźniliśmy się na kolejkę powrotną. Dzięki temu na podziwianie widoków mieliśmy trochę więcej czasu niż pierwotnie zakładaliśmy.
Piz Gloria, James Bond i 007 Walk of Fame
Szczyt Schilthornu znany jest jeszcze z innego powodu. Na stacji końcowej znajduje się charakterystyczna okrągła konstrukcja. To Piz Gloria z obrotową restauracją, którą rozsławił lata temu agent 007. Fani Jamesa Bonda na pewno kojarzą Piz Glorię z filmu „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”. Restauracja położona jest na wysokości 2970 metrów n.p.m. i była budowana w latach 1963-1968 według projektu Konrada Wolfa. Piz Gloria ma 18 metrów średnicy i dokonuje pełnego obrotu w ciągu jednej godziny. Można więc siedząc przy stoliku, jedząc lokalne pyszności i zobaczyć tę niesamowitą alpejską panoramę na ponad 200 alpejskich szczytów.
Duch Jamesa Bonda cały czas jest wszechobecny na Schilthornie. Można zrobić sobie z „nim” zdjęcie, zobaczyć co widział przez swój celownik czy też przejść tematyczną ścieżką 007 Walk of Fame. Na ścieżce znajduje się 15 paneli z informacjami i ciekawostkami związanymi z filmem, jego obsadą i kręconymi na Schilthornie scenami. Ścieżkę kończy taras widokowy, z którego świetnie widać sylwetkę Piz Glorii.
Jak wjechać na Schilthorn?
Początkowa stacja kolejki linowej na Schilthorn znajduje się w Stechelbergu w Dolinie Lauterbrunnen. Tam też znajduje się spory, płatny parking. Jeżeli poruszasz się transportem publicznym, do Stechelbergu dojedziesz bezpośrednim autobusem ze stacji kolejowej Lauterbrunnen. Autobusy są świetnie skomunikowane z kolejką i pociągami, w końcu jesteśmy w Szwajcarii. Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Stechelbergiem a Lauterbrunnen znajdują się wodospady Trümmelbach. Przy wejściu znajduje się zarówno parking, jak i przystanek autobusowy. Naprawdę warto je zobaczyć!
Do Mürren można się bowiem dostać na dwa sposoby. Pierwszy to kolejka ze stacji kolejowej w Lauterbrunnen, która jedzie wzdłuż skalnego urwiska z pięknymi widokami na Lauterbrunnen i otaczające je szczyty. Drugi to wspomniana wcześniej kolejka linowa ze Stechelberg, która wjeżdża na sam szczyt Schilthornu. Obie kolejki dzieli piękny, kilkunastominutowy spacer pomiędzy tradycyjnymi drewnianymi domami. Jeżeli tak jak my będziesz poruszać się transportem publicznym, warto do Mürren w jedną stronę wjechać kolejką z Lauterbrunnen, w drugą kolejką linową ze Stechelbergu.
My przyjechaliśmy pociągiem z Interlaken do Lauterbrunnen, po czym przesiedliśmy się w kolejkę do Mürren. Spacerem przeszliśmy miasteczko i kolejką linową wjechaliśmy na przedostatnią stację, czyli Birg. Po przejściu Thrill Walk wjechaliśmy na Schilthorn. Następnie zjechaliśmy do Stechelbergu i wsiedliśmy w autobus do Trümmelbach / Lauterbrunnen. Zobaczyliśmy wodospady Trümmelbach, po czym autobusem pojechaliśmy do Lauterbrunnen. Przespacerowaliśmy się po miasteczku i zobaczyliśmy wodospad Staubbach. W drodze powrotnej zdążyliśmy podjechać pociągiem do Grindelwaldu, aby poczuć klimat tej słynnej doliny. Do Interlaken wróciliśmy na kolację.
Informacje praktyczne:
- BILET: Normalny bilet powrotny na kolejkę ze Stechelbergu na Schilthorn kosztuje 108 franków za osobę. Podróżując ze Swiss Travel Pass mieliśmy sporą zniżkę i zapłaciliśmy 42,80 franków za osobę. Wjazd kolejką do Mürren był dla nas bezpłatny w ramach Swiss Travel Pass. O Swiss Travel Pass pisaliśmy więcej w tym tekście: Swiss Travel Pass – sposób na oszczędniejsze podróżowanie po Szwajcarii. Szczegółowy cennik biletów na Schilthorn znajdziesz pod tym linkiem.
- PARKING: Jeżeli wybieracie się na Schilthorn samochodem, to spory, płatny parking znajduje się w Stechelbergu tuż przy dolnej stacji kolejki linowej na Schilthorn. Cennik znajdziesz pod tym linkiem.
- NOCLEG: Naszą bazą wypadową było Interlaken, o którym szczegółowo pisaliśmy w tym tekście. Nocowaliśmy w Hotelu Weisses Kreuz znakomicie zlokalizowanym przy Höheweg blisko do wszystkich atrakcji i dworców kolejowych. Za pokój 2-osobowy z prywatną łazienką i śniadaniem płaciliśmy 135 CHF. Link do rezerwacji: Hotel Weisses Kreuz. Pamiętajcie, że jeżeli zarezerwujecie nocleg na Bookingu przez nasz link to my dostaniemy niewielką prowizję, a Ty zapłacisz tyle samo. W ten sposób możecie podziękować nam za treści na blogu!
Szwajcarię odwiedziliśmy we współpracy ze Szwajcarską Organizacją Turystyczną My Switzerland.
Wszystkie teksty ze Szwajcarii:
Szwajcaria
Lubisz nasze wpisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!