Azulejos, porzucone hotele i kominy Algarve

Pomimo, iż Portugalia jest powszechnie znana z pięknej ceramiki, podczas podróży tamtejszymi bezdrożami uderza ich wszechobecność. Malowane ceramiczne płytki nazywane azulejos znajdują się dosłownie wszędzie – zdobią wnętrza kościołów, elewacje budynków, knajpy czy ulice, oraz są uznawane za symbol narodowy Portugalii.

_MG_5657

Słynne portugalskie azulejos

Historia tych ceramicznych dzieł sztuki sięga XV wieku. Pierwotnie zdobiono nimi kościoły i pałace, na płytkach dominował kolor błękitny i sceny sakralne. Z czasem zaczęto sięgać po inne kolory i motywy, a kafelki pojawiły się w parkach czy na ulicach i stały się niezbędnym elementem portugalskiej architektury. Motywów widniejących na płytkach jest bardzo dużo – mogą przedstawiać sceny z dziejów Portugalii, motywy roślinne, nazwy ulic czy po prostu abstrakcję. Zamiłowanie do błękitu pozostało – to właśnie ten kolor na białym tle zobaczymy najczęściej.

_MG_6361

Ażurowe kominy w Algarve

W Algarve wzrok przyciągają nie tylko kafelki. Charakterystyczne kominy domów na każdym kroku przypominają o korzeniach i odrębności tego regionu. Nieskazitelnie białe, ażurowe kominy, często osadzone na bielonych kopułach, to pozostałość po wpływach arabskich i mauretańskiej okupacji Algarve kilka wieków temu. Mauretańskim dziedzictwem jest także nazwa regionu, pochodząca od arabskiego słowa al-Gharb oznaczającego po prostu zachód.

_MG_6176

Puste hotele i apartamentowce

Jednak pierwszą rzeczą, która nas uderzyła nie była ani ceramika ani słynne kominy, tylko dziesiątki wystawionych na sprzedaż, pustych apartamentowców. Kryzysu na rynku nieruchomości, niedokończonych i porzuconych inwestycji czy powiewających płacht zachęcających do kupna apartamentów po atrakcyjnej cenie nie sposób nie zauważyć, zwłaszcza na początku sezonu. Na sprzedaż są także całe hotele, także te położone w znakomitych lokalizacjach takich jak Praia Dona Ana. Poruszając się po niektórych częściach kurortów można poczuć się jak w opuszczonym mieście. Robi to przygnębiające wrażenie i daje do myślenia.

_MG_5650

Wszystkie posty z podróży po Portugalii:
Portugalia

Lubisz nasze wpisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!

Zostaw komentarz