Sanktuarium Madonna della Corona zawieszone między niebem a ziemią

Sanktuarium Madonna della Corona sprawia wrażenie jakby było zawieszone między niebem a ziemią. Patrząc na nie z oddali lub lotu ptaka zaczynasz się zastanawiać czy jego niezwykłe położenie nie jest po prostu optycznym złudzeniem? Ale podchodzisz bliżej i widzisz, że nie jest to złudzenie, a prawdziwy architektoniczny majstersztyk. Sanktuarium wtulone jest w skałę,  jego dwie ściany to lita skała góry Monte Baldo.  Monte Baldo i Madonna della Corona, natura i ludzka precyzja, zlewają się w jedność. Sanktuarium Madonna della Corona chcieliśmy zobaczyć je już od dawna, ale cały czas coś stawało na naszej drodze, w końcu się udało.

Sanktuarium Madonna della Corona zawieszone pomiędzy niebem a ziemią

Wszystko zaczęło się w średniowieczu. Podobno już około 1000 roku okolice te były zamieszkane przez pustelników związanych z jednym z opactw z Werony. 200 lat później zbudowany został pierwszy klasztor oraz kaplica. Ale przyjmuje się, że Sanktuarium Madonna della Corona powstało trzy wieki później. Według legend pewnej nocy w 1522 roku nad Monte Baldo nagle rozbłysło światło. Były to  Anioły, które niosły z wyspy Rodos na zbocza Monte Baldo figurę Matki Boskiej, ratując ją przed atakującą wyspę armią osmańską. Tak mówią legendy, ale jak było naprawdę, tego nikt nie wie.

Sanktuarium Madonna della Corona, Spiazzi, okolice Werony, okolice Jeziora Garda, Wenecja Euganejska, atrakcje Włoch

Pewne jest natomiast, iż Sanktuarium Madonna della Corona zawieszone jest niezwykle malowniczo na wysokości 774 metrów nad poziomem morza. U jego stóp ciągnie się równie malownicza dolina Adygi. Dolinę i zbocze Monte Baldo, na którym wzniesiono to niezwykłe miejsce, otacza koroną górskich wierzchołków. To właśnie za sprawą tych widoków i korony gór nadano Sanktuarium nazwę Madonna della Corona. Zjawiskowe są nie tylko widoki, ale także, a może raczej przede wszystkim, architektura Sanktuarium. Jego dwie ściany to lita skała. Do skały przyklejona jest konstrukcja kościoła. Zbudowany został on z taką precyzją, że wydaje się jakby wyrastał ze skały i był jej częścią.

Sanktuarium Madonna della Corona, Spiazzi, okolice Werony, okolice Jeziora Garda, Wenecja Euganejska, atrakcje Włoch Sanktuarium Madonna della Corona, Spiazzi, okolice Werony, okolice Jeziora Garda, Wenecja Euganejska, wnętrze Sanktuarium Madonna della Corona w Spiazzi Sanktuarium Madonna della Corona, Spiazzi, okolice Werony, okolice Jeziora Garda, Wenecja Euganejska, atrakcje Włoch

Takie położenie i oddalenie od większej cywilizacji to idealne miejsce do wyciszenia i medytacji.  Tak było przez długie lata, ale dziś Sanktuarium Madonna della Corona jest także sporą atrakcją turystyczną przyciągającą czasem całkiem spore tłumy Włochów oraz turystów. Im bliżej sezonu, tym chętnych do zobaczenia tej architektonicznej perełki jest coraz więcej. Jeżeli możemy coś poradzić, to unikajcie włoskich świąt takich jak 1 maja czy 15 sierpnia, wtedy na pewno nie będziecie sami i nie poczujecie ducha tego miejsca.

Sanktuarium Madonna della Corona, Spiazzi, okolice Werony, okolice Jeziora Garda, Wenecja Euganejska, atrakcje WłochDojazd do Sanktuarium Madonna della Corona

Sanktuarium Madonna della Corona położone jest poniżej Spiazzi, niewielkiego miasteczka w prowincji Werony, w bezpośredniej okolicy Jeziora Garda.  Choć zlokalizowane jest trochę na uboczu, dojazd samochodem jest bardzo łatwy. Do Sanktuarium dojedziesz w pół godziny z miejscowości Garda,  w godzinę z Malcesine nad jeziorem Garda oraz w 50 minut z Werony. Planując wyjazd w te okolice naprawdę warto ułożyć podróż tak, aby sanktuarium znalazło się na jej trasie.

Sanktuarium Madonna della Corona, Spiazzi, okolice Werony, okolice Jeziora Garda, Wenecja Euganejska, droga krzyżowa Sanktuarium Madonna della Corona, Spiazzi, okolice Werony, okolice Jeziora Garda, Wenecja Euganejska, droga krzyżowa

Dziś do Sanktuarium Madonna della Corona ze Spiazzi prowadzi wygodna, asfaltowa droga oraz schody, ale wieki temu dostać się do niego można było jedynie stromą ścieżką prowadzącą po skalnych zboczach. W Spiazzi przygotowano parkingi, z których prowadzi szlak do Sanktuarium. Zejście ze Spiazzi spacerem zajmuje 15-20 minut, schodami kilka minut krócej. Z parkingu do Sanktuarium kursuje także autobus, zachęcamy jednak do spaceru asfaltową drogą. Szlak prowadzi w malowniczych okolicznościach przyrody,  znajdziesz na nim nie tylko piękne widoki, ale także rzeźby przedstawiające drogę krzyżową.

Sanktuarium Madonna della Corona, Spiazzi, okolice Werony, okolice Jeziora Garda, Wenecja Euganejska, atrakcje Włoch

Jeżeli masz ochotę na dłuższy spacer, możesz dojść do Sanktuarium z Brentino położonego w dolinie. Trasa ma 2,5 kilometra i 600 metrów przewyższenia, na jej pokonanie trzeba zarezerwować 2 godziny. Ale nie potwierdzimy tego czasu, ponieważ tej trasy nie przeszliśmy.

Informacje praktyczne:

  • GODZINY OTWARCIA: Sanktuarium Madonna della Corona od kwietnia do października otwarte jest od godz. 7.00 do godziny 19:30, a od listopada do marca od godz. 8.00 do godziny 18:00. Wstęp jest bezpłatny.
  • PARKING: Bezpłatne miejsca parkingowe znajdziesz z miejscowości Spiazzi, z której prowadzi szlak do sanktuarium. Jeżeli parking przy zejściu na szlak będzie pełny, poszukaj miejsca na parkingu położonym 200 metrów dalej.
  • SHUTTLE BUS: Przejazd w jedną stronę kosztuje 1,8 euro za osobę, w dwie strony 3 euro, autobusy odjeżdżają co 15 minut w weekendy i święta oraz co 30 minut w dni tygodnia.
  • NOCLEG: Noclegi w najbliżej położonej miejscowością, czyli w Spiazzi, wyszukasz pod tym linkiem: Noclegi w Spiazzi. Sanktuarium położone jest zarówno blisko jeziora Garda, jak i Werony, dojedziesz do niego bez problemu nocując w jednym z tych dwóch miejsc.

Wszystkie posty z Wenecji Euganejskiej:
Wenecja Euganejska

Wszystkie posty z podróży do Włoch:
Włochy

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

2 Comments

    1. says: zlotaproporcja.pl

      W Montserrat niestety jeszcze nie byliśmy, więc nie mamy porównania, ale Madonna della Corona jest niezwykle malowniczo położona, warto odwiedzić będąc w okolicy! Pozdrawiamy 🙂

Leave a comment

Zostaw komentarz