Vaporetto, czyli tramwaj wodny w Wenecji. Co warto wiedzieć?

Wenecja; Włochy; Burano; kolorowa wyspa Wenecja; Burano jak dojechać;

Tramwaj wodny w Wenecji to nasz ulubiony sposób na poruszanie się pomiędzy weneckimi wyspami. W Wenecji byliśmy już wiele razy i lubimy do niej wracać, za każdym razem odkrywamy coś nowego! Najchętniej i najczęściej kupujemy dobowy bilet na tramwaj wodny w Wenecji. Jest to znakomity wybór, jeżeli chcesz zobaczyć różne zakątki weneckiej laguny oraz przemieszczać się po niej swobodnie i bez ograniczeń. Połączeń wodnych jest naprawdę wiele, do tego można pływać nie tylko pomiędzy wyspami, ale także bardzo widokową linią przez Canal Grande. Jeżeli wybierasz się do Wenecji z Jesolo, Caorle i okolic, polecamy zostawić samochód w Punta Sabbioni i tam przesiąść się do vaporetto. Co warto wiedzieć o tramwajach wodnych w Wenecji?

Vaporetto, czyli tramwaj wodny w Wenecji

Tramwaj wodny w Wenecji to najważniejszy środek transportu, którym poruszają się wszyscy – zarówno mieszkańcy laguny, jak i turyści. Dla turystów jest to także atrakcja sama w sobie oraz fajny i niedrogi sposób na poznanie Wenecji od strony wody. Vaporetto to nic innego jak promy pasażerskie, które kursują pomiędzy licznymi wodnymi przystankami rozsianymi na wielu weneckich wyspach.

Wenecja; vaporetto; tramwaj wodny mapa; mapa vaporetto
Połączeń jest naprawdę sporo!

Tramwajowych linii jest naprawdę wiele. Z łatwością możesz dopłynąć do wielu bliższych i dalszych zakątków laguny, a do najpopularniejszych miejsc jak Plac Świętego Marka czy okolice Mostu Rialto, można dostać się na wiele sposobów. Bilety są czasowe – możesz kupić bilet na 75 minut (9,5 euro), 24 godziny (25 euro), 48 godzin (35 euro), 72 godziny (45 euro) i 7 dni (75 euro). Jeżeli posiadasz kartę Rolling Venice, możesz dokupić do niej bilet na 72 godziny za 27 euro. Podane ceny obowiązują w 2024 roku, możesz je sprawdzić także na tej stronie.

Wenecja; Włochy; vaporetto; Wenecja tramwaj wodny; tramwaj wodny w Wenecji;
Tramwaj wodny w Wenecji
Wenecja; Włochy; vaporetto; Wenecja tramwaj wodny; tramwaj wodny w Wenecji;
Do wyboru jest kilka taryf

Jeżeli chcesz poruszać się pomiędzy wyspami, warto jest kupić bilet co najmniej dobowy. Jeżeli zamierzasz skupić się na głównej weneckiej wyspie, to rozważ zakup 75-minutowego biletu i widokową linię przez Canal Grande, o której piszemy poniżej. My najczęściej decydowaliśmy się na dobowy bilet jeżeli nie nocowaliśmy w Wenecji, zostawialiśmy samochód w Punta Sabbioni lub przyjeżdżaliśmy do Wenecji pociągiem.

Wenecja; Włochy; vaporetto; Wenecja tramwaj wodny; tramwaj wodny w Wenecji;
Tramwaj wodny w wewnątrz
Wenecja; Włochy; vaporetto; Wenecja tramwaj wodny; tramwaj wodny w Wenecji;
Przystanek tramwajowy na Torcello

Bilety kupisz w kasach i w biletomatach przy przystankach vaporetto. Testowany jest także zakup przez WhatsApp, ale nie kupowaliśmy biletów w ten sposób, więc nie wypowiemy się o nim. Na przystankach są bramki biletowe, wystarczy zeskanować w nich bilet, aby dostać się na pokład tramwaju wodnego.

Wenecja; Włochy; vaporetto; Wenecja tramwaj wodny; tramwaj wodny w Wenecji;
San Marco widziane z vaporetto

Vaporetto przez Canal Grande

Będąc w Wenecji koniecznie przepłyń tramwajem wodnym numer 1 lub 2 przez Canal Grande! To zdecydowanie najpiękniejsze trasy weneckiego vaporetto. Najlepiej wsiądź w tramwaj wodny w godzinach porannych lub późnym popołudniem, kiedy większość jednodniowych turystów jeszcze nie dotrze lub już ucieknie z Wenecji. W maju po godzinie 19.00 płynęliśmy praktycznie pustym vaporetto. Oprócz nas na pokładzie było zaledwie kilka osób, mogliśmy więc podziwiać widoki w ciszy i spokoju!

Wenecja; Włochy; vaporetto; Wenecja tramwaj wodny; tramwaj wodny w Wenecji; Canal Grande;
Tramwajem wodnym przez Canal Grande

A na tej trasie jest co podziwiać! Przy Canal Grande znajdują się najpiękniejsze pałace Wenecji. Zobaczysz je z najlepszej, wodnej perspektywy. To właśnie od strony wody ich fasady są najbardziej reprezentacyjne i najbogaciej ozdobione. Przepłyniesz także pod słynnym Mostem Rialto, a ten niecodzienny rejs możesz rozpocząć lub zakończyć na Placu Św. Marka. Oprócz wodnej perspektywy polecamy także widoki na Canal Grande i Most Rialto z darmowego tarasu na dachu Fondaco dei Tedeschi. O tym jak się tam dostać pisaliśmy szczegółowo w tym tekście.

Wenecja; atrakcje Wenecji; taras widokowy Wenecja; punkt widokowy Wenecja; Fondaco dei Tedeschi; Canal Grande; Rialto; co zobaczyć w Wenecji; darmowy punkt widokowy Wenecja;
Canal Grande z Fondaco dei Tedeschi
Wenecja; Włochy; Burano; kolorowa wyspa Wenecja; Burano jak dojechać;
Na kolorowe Brano dopłyniesz m.in. z Punta Sabbioni

Tramwaj wodny z Punta Sabbioni

Jeżeli zatrzymujesz się na wybrzeżu na północ od Wenecji w okolicach Jesolo czy Caorle, bardzo dobrym pomysłem na zwiedzanie weneckiej laguny jest vaporetto z Punta Sabbioni. Punta Sabbioni to najbardziej wysunięty na południe cypelek tego wybrzeża. Na jego krańcu znajduje się przystanek, z którego dopłynięcie tramwajem wodnym na główną wyspę, pobliskie Burano czy też Murano. Sami płynęliśmy już z Punta Sabbioni kilka razy.

Wenecja; Włochy; vaporetto; Wenecja tramwaj wodny; tramwaj wodny w Wenecji;
Punta Sabbioni
Wenecja; Włochy; vaporetto; Wenecja tramwaj wodny; tramwaj wodny w Wenecji;
Punta Sabbioni

Tuż obok przystanku vaporetto znajduje się wiele parkingów dla turystów. Bez problemu znajdziesz tam miejsce do zaparkowania. W maju 2024 roku za całodniowy postój zapłaciliśmy 8 euro. Bilety na vaporetto kupisz na miejscu w kasie biletowej lub w jednym z kilku biletomatów, do tych drugich zazwyczaj jest mniejsza kolejka.

Wenecja; Włochy; Burano; kolorowa wyspa Wenecja; Burano jak dojechać;
Burano

Linie vaporetto z Punta Sabbioni i Burano

Do Punta Sabbioni przypływa kilka linii vaporetto, dzięki czemu jest ono dobrze skomunikowane z wieloma wyspami laguny. Poniżej znajdziesz linie, których przystanki znajdują się w Punta Sabbioni. Wśród nich jest także linia nocna. Mieliśmy okazję płynąć nią kilka lat temu i zobaczyć zupełnie inne, opustoszałe Burano po zmroku. Kilka wieczornych zdjęć znajdziesz w tekście o Burano.

  • Numer 9 – BURANO – TORCELLO
  • Numer 12 – VENEZIA/F.TE NOVE – MURANO – MAZZORBO – (TORCELLO) – BURANO – TREPORTI – tą linią dopłyniesz z Burano na Murano, następnie z Murano na główną wyspę
  • Numer 14 – VENEZIA/S. MARCO-S. ZACCARIA – LIDO S.M.E. – PUNTA SABBIONI – (BURANO) –  dopłyniesz w okolice Placu Św. Marka i na Lido, wybrane kursy płyną także z Punta Sabbioni na Burano
  • Numer 15 – VENEZIA/S. MARCO-S.ZACCARIA – PUNTA SABBIONI – tą linią dopłyniesz bezpośrednio w okolice Placu Św. Marka
  • Numer 22 – PUNTA SABBIONI – OSPEDALE – F.TE NOVE – S. GIOBBE
  • Linia nocna – NOTTURNO LAGUNA NORD: VENEZIA/F.TE NOVE – S.ERASMO – BURANO – PUNTA SABBIONI

Jeżeli wybierasz się do Wenecji po raz pierwszy, to polecamy całodniową klasyczną trasę Wenecja – Murano – Burano. Jeżeli znasz już Murano i Burano, to z Punta Sabbioni łatwo dotrzesz na urokliwe i spokojne Torcello położone jest tylko 5 minut tramwajem wodnym od Burano, czy też na Lido z piaszczystą plażą. Na Torcello zobaczysz przepiękne bizantyjskie mozaiki z VI wieku, widok z dzwonnicy na Burano i malowniczy most Ponte del Diavolo.

Wenecja; Włochy; Burano; kolorowa wyspa Wenecja; Burano jak dojechać;
Burano

Planując trasę z Punta Sabbioni warto zwrócić uwagę na czas, który poświęcisz na komunikację. Vaporetto nie jest ekspresowym środkiem transportu, podróż zajmuje trochę czasu. Przykładowo linią 14 z San Zacchario, czyli okolic Placu św. Marka, płynęliśmy do Punta Sabbioni 40 minut, a linią 12 z Torcello do Venezia Fondamente Nove około 45-50 minut. Z Punta Sabbioni na Burano płynęliśmy 30 minut, a z Burano na Torcello 5 minut. Oba połączenia obsługiwała linia 12.

Wenecja; Włochy; Torcello; Torcello Wenecja; Ponte del Diavolo; Ponte del Diavolo Torcello;
Torcello, Ponte del Diavolo

Dojazd wodą na lotnisko Wenecja – Marco Polo

Pisząc o tramwajach wodnych warto wspomnieć także o dojeździe od strony wody na lotnisko Wenecja – Marco Polo. Jest ono jedynym znanym nam lotniskiem, na które można dopłynąć zorganizowanym transportem wodnym. Ale pamiętaj, że dojazd na lotnisko obsługiwany jest wyłącznie przez Alilaguna, a bilety na tramwaj wodny w Wenecji nie obowiązują na ich trasach na lotnisko. Ceny i trasy Alilaguny sprawdzisz na tej stronie.

Wenecja; Włochy; vaporetto; Wenecja tramwaj wodny; tramwaj wodny w Wenecji; Canal Grande;

Wszystkie testy z Wenecji Euganejskiej:
Wenecja Euganejska

Nasze włoskie podróże:
Włochy

Lubisz nasze wpisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!

Zostaw komentarz