Certovy Hlavy, Klacelka i Harfenice – niezwykłe skalne rzeźby w czeskim Kokorinsko

Rzeźba zazwyczaj nie ma zbyt wiele wspólnego z naturą. Ale w regionie Kokorinsko natura gra pierwsze skrzypce także w sztuce. To ona była inspiracją dla lokalnego rzeźbiarza Vaclava Levego, który swoje dzieła sztuki tworzył nie tylko na łonie natury, ale przede wszystkim z materiałów, które cały czas są jej częścią.  Najpierw usłyszeliśmy o Certovy Hlavy, monumentalnych rzeźbach z piaskowca nad miasteczkiem Zelizy na obrzeżach Kokorinsko. Im bardziej zagłębialiśmy się w okolice Zelizy, tym więcej skalnych rzeźb i rzeźbionych jaskiń odkrywaliśmy. Nasze zdumienie było jeszcze większe, kiedy odkryliśmy ich wiek. Wszystkie powstały około 170 lat temu. Przetrwały dwie wojny światowe, setki burz i  potężnych ulew. Pomimo upływu czasu i delikatnego materiału, z którego powstały nadal wyglądają zjawiskowo.

Wszystko zaczęło się przypadkowo. Vaclav Levy był samoukiem. Już jako dziecko bawił się rzeźbą i tworzył w drewnie, ale jego rodzice nie rozumieli tej pasji. Naciskali, aby zdobył zawód, który zapewni mu stabilne zarobki. Pod ich wpływem został kucharzem, ale na szczęście nie porzucił rzeźbiarskich marzeń. W roku 1845 roku, kiedy pracował w Pałacu w Libechovie jako kucharz, poeta Frantisek Klacel podsunął mu niezwykły pomysł. Vaclav Levy szybko go podchwycił i zaczął zmieniać okoliczne skały w rzeźbiarskie cuda.

Certovy Hlavy, Diabelskie Głowy, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy

Certovy Hlavy – Diabelskie Głowy nad miasteczkiem Želízy

Certovy Hlavy, czyli Diabelskie Głowy, widać już stojąc na jednej z ulicy Zelizy. Dwie rzeźbione głowy górują kilkadziesiąt metrów nad miasteczkiem.  Po kilku minutach spaceru niebieskim szlakiem stoimy u ich podstawy. Certovy Hlavy są najbardziej znaną skalną rzeźbą Vaclava Levego i jedną z najbardziej efektownych. Diabelskie Głowy mają około 9 – 10 metrów wysokości, ale wydają się być wyższe. Pewnie dlatego, że są częścią sporej skały potęgującej ich wielkość. Na skałę można wejść i spojrzeć na wyrzeźbione postaci z góry, co też większość spacerujących tu osób ochoczo  czyni.

Certovy Hlavy, Diabelskie Głowy, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy

Przyglądając się im z bliska widać brak szczegółowości i pieczołowitych dekoracji. Surowość rzeźby rzuca się w nasze oczy nie tylko w Certovy Hlavy, ale niemalże w każdej skalnej rzeźbie Vaclava Levego, którą mieliśmy okazję zobaczyć w Kokorinsko. Duży wpływ ma na to krucha struktura skały i upływ czasu. Rzeźby zostały wykute w miękkim piaskowcu mocno podatnym na działania wiatru i deszczu, na szczęście póki co natura obchodziła się z Diabelskimi Głowami bardzo łagodnie.

Klacelka, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy Klacelka, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy

Klacelka i rzeźby jak z bajki

Wracamy na niebieski szlak i idziemy dalej. Szlak zaczyna krążyć pomiędzy skalnymi dziurami i szczelinami. Po kilkunastu minutach doprowadza nas do niepozornych skałek. Wchodzimy przez skrzypiącą, zardzewiałą i nadgryzioną przez ząb czasu bramę.  Choć Certove Hlavy są bardziej znane, to Klacelka zrobiła na nas największe wrażenie. Są tu rycerze, krasnoludy i władca na tronie, a wszystko to pokryte delikatną warstwą mchu. Jest też niewielka jaskinia z wyrzeźbionymi ławami, na których można przesiąść i podziwiać to niezwykłe, skalne dzieło.

Klacelka, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy
Widok z pieczary
Klacelka, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy
Władca na tronie
Klacelka, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy
Krasnoludy
Klacelka, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy
Wyrzeźbione wejście do pieczary

Rzeźbiąc jaskinię Levy najprawdopodobniej inspirował się bajką o lisie “Ferina Lisak”napisaną przez wspomnianego wcześniej Frantiska Klacela. Ta bajkowa atmosfera udziela się w Klacelce. Przestępując próg bramy czuliśmy się jakbyśmy weszli do innej epoki i innego stulecia.  Klacelka jest zdecydowanie bardziej klimatyczna i mistyczna niż Certovy Hlavy. Dzieje się tak pewnie za sprawą położenia gdzieś w środku lasu, baśniowych motywów płaskorzeźb i misternie wyrzeźbionego wejścia do pieczary. W powietrzu unosił się trochę tolkienowski klimat. Jakże tajemniczo musi wyglądać Klacelka, kiedy okoliczne lasy spowija gęsta mgła.

Klacelka, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy
Kaplica Marii Magdaleny

Harfenice, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy

Harfenice, rzeźbione głowy i kobieta z harfą

Niebieski szlak prowadzi do kolejnych rzeźb Vaclava Levego. Tym razem trzeba przejść kilka przyjemnych kilometrów lasem. Najpierw mijamy kapliczkę Marii Magdaleny. Levy wykuł ją z samotnej skały. Pośród jesiennych czerwieni i pomarańczy idziemy dalej aż dochodzimy do Harfenic. Z daleka dostrzegamy charakterystyczne głowy. To znak rozpoznawczy Harfenic. Tuż obok głów jest kobieta z harfą, mniej wyrazista i rzucająca się w oczy niż głowy, ale to ona musiała być dla Levego najważniejsza, skoro od jej postaci i od harfy pochodzi nazwa rzeźbionej skały.

Harfenice, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy Harfenice, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy Harfenice, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy

Także Harfenice mają swoją małą, rzeźbioną pieczarę. A tuż obok niej urokliwe kamienne schodki prowadzące na wierzchołek skały. To łączy wszystkie skalne rzeźby Levego – można na nie wejść i po nich chodzić. Jego rzeźby nie są tradycyjnymi dziełami sztuki. Nie są niedostępnym eksponatem schowanym za szklaną szybą czy też odseparowanym w jakikolwiek sposób od zwiedzających. Są na wyciągnięcie ręki każdego zainteresowanego. Każdy może je dotknąć i poczuć. Są częścią lokalnej przyrody oraz pięknym przykładem symbiozy człowieka i natury.

Harfenice, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy Harfenice, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy

Informacje praktyczne:

 • ZWIEDZANIE: Zwiedzanie skalnych rzeźb jest oczywiście bezpłatne. Rzeźby wspomniane w poście połączone się niebieskim szlakiem. Certovy Hlavy i Klacelka położone są bardzo blisko siebie. Do Harfenice trzeba przejść od Certovy Hlavy kilka kilometrów. Można też skrócić sobie drogę i przejechać część trasy idącej przez miasteczko samochodem, zostawiając samochód około 2 kilometrów przed Harfenicami.
 • DOJAZD: Zelizy znajdują się 55 kilometrów na północ od Pragi. Po Kokorinsko poruszaliśmy się samochodem i jest to najlepszy środek transportu. Z tego co się orientujemy nie ma bezpośredniego połączenia z Pragą. Z Warszawy jechaliśmy do Kokorinska około 6 godzin.
 • NOCLEG: Spaliśmy w cudownym apartamencie Apartmán U rybníka w miasteczku Lobec. Apartament jest przestronny, ma duży salon z kuchnią i kozą, 1 sypialnię oraz łazienkę. Gospodarze są bardzo życzliwi i mieszkają na tej samej działce w drugim domu. Apartament zarezerwujesz pod tym linkiem: Apartmán U rybníka. Dodatkowo 3 minuty spacerem od domu znajduje się zabytkowy browar z wyśmienitym piwem i naprawdę dobrą, czeską kuchnią. Noclegi w Zelizy i okolicy znajdziesz pod tym linkiem.

Wszystkie posty z podróży po Czechach:
Czechy

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie.

Join the Conversation

4 Comments

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Skalne rzeźby i region Kokorinsko nie są zbyt popularne w Polsce, a jest tam bardzo pięknie i ciekawie. Są nie tylko rzeźby, ale także zamki, miasto skalne, ciekawe formacje skalne i gęste lasy. Pozdrawiamy serdecznie!

 1. Świetne miejsce, jadąc niedawno pociągiem do Czeskiego Średniogórza mieliśmy postój w Ceskiej Lipie i aż mnie skręcało, że nie mamy więcej czasu by skoczyć do Kokorinska 🙂

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Może następny razem bo miejsce ma naprawdę MOC!!! jest spokój, cisza a wszystko pogrążone w lesie miedzy skałami pokrytymi mchem :]

Leave a comment

Zostaw komentarz