Oybin – malownicze ruiny skalnego klasztoru i zamku w sercu Gór Żytawskich

Oybin, klasztro Oybin, ruiny Oybin, Góry Żytawskie, Saksonia, atrakcje Saksonii

W sercu Gór Żytawskich, na samym krańcu Saksonii, bardzo blisko granicy z Polską i Republiką Czeską leży kurort i góra Oybin. Na tej malowniczej skale położonej w samym centrum miasteczka znajdują są zjawiskowe ruiny dawnego klasztoru i zamku, których początki sięgają XIII wieku. Pozbawione dachu, strzeliste ruiny klasztoru Oybin miały być krótkim przystankiem na trasie naszej podróży, ale spędziliśmy w nich trzy godziny spacerując pomiędzy dawnymi murami „wyrastającymi” z litej skały. Nie spodziewaliśmy się, że to niewielkie miasteczko kryje w sobie takie historyczne perełki. Jeżeli jeszcze nie słyszałeś o Oybin, zapamiętaj tę nazwę, zwłaszcza, że znajdziesz tu nie tylko wspomniane ruiny, ale także czerwone skały Kelchstein, niezwykłe formacje skalne o kształcie grzybów wyrastające pośród gęstych i pięknych lasów Gór Żytawskich. 

Oybin, klasztro Oybin, ruiny Oybin, Góry Żytawskie, Saksonia, atrakcje Saksonii
Ruiny dawnego klasztoru

Wszystko zaczęło się w XIII wieku kiedy Chvala z Lipé wybudował na górze Oybin obronną strażnicę. W kolejnym wieku zamek był rozbudowany, a król czeski i cesarz rzymski Karol IV ufundował klasztor celestynów. Zamek i klasztor przetrwały wojny husyckie, ale nie dały rady sprostać żywiołom natury. W XVI i XVII wieku uderzenie pioruna, pożar i obsunięcie skały zamieniły obie imponujące budowle w ruiny, które nigdy nie zostały odbudowane.  Ich magię odkryli malarze epoki romantyzmu, w tym Caspar David Friedrich, który wiele razy nawiązywał w swoich obrazach do klasztoru w Oybin. Dzięki ich obrazom Oybin trafił do galerii i na ówczesne salony, a świat usłyszał o malowniczych ruinach na krańcu Saksonii.

Oybin, klasztro Oybin, ruiny Oybin, Góry Żytawskie, Saksonia, atrakcje Saksonii
Ocalała ściana zamku
Oybin, klasztro Oybin, ruiny Oybin, Góry Żytawskie, Saksonia, atrakcje Saksonii
Widok z wieży klasztornej na ruiny zamku.

Ruiny w Oybin i ich fantastyczne położenie

Góra Oybin o wysokości 514 metrów wyrasta pośrodku miasteczka. Z perspektywy jej podnóża ruiny wyglądają bardzo niepozornie, tylko z jednej strony widać ruiny zamku królewskiego i skrawek dawnego klasztoru celestynów. Widok ten nie sugeruje, aby na szczycie samotnej skały znajdowało się coś imponującego. Ale to tylko pozory, ponieważ ruiny są niesamowicie wkomponowane w krajobraz. Dopiero kiedy wejdziesz na samą górę, Oybin zaczyna ukazywać swoje najpiękniejsze zakątki.

Oybin, klasztro Oybin, ruiny Oybin, Góry Żytawskie, Saksonia, atrakcje Saksonii
Tak w czasach świetności wyglądał zamek i klasztor w Oybin. Makietę można zobaczyć w zamkowych podziemiach.

Droga do wejścia prowadzi przyjemnymi schodkami. Po kilku minutach wchodzimy na dziedziniec zamku. Ot, kilka wystających ze skały murów i wieża. Ale to wszystko pozory, bo większość zamkowych korytarzy udostępnionych do zwiedzania kryje się pod ziemią. A w nich makiety zamku i klasztoru w czasach największej świętości oraz wiele ciekawych informacji, niestety tylko po niemiecku. Wychodzimy z zamkowych podziemi, przed nami wyrastają ruiny dawnego klasztoru celestynów.

Oybin, klasztro Oybin, ruiny Oybin, Góry Żytawskie, Saksonia, atrakcje Saksonii

Zjawiskowe ruiny gotyckiego klasztoru Oybin

Klasztor zbudowany jest w skalnej niecce, skały otaczają go aż z trzech stron.  Wygląda wręcz jakby był wpuszczony w skałę na kilka metrów. To dlatego tak ciężko jest go dostrzec z miasteczka. Strzeliste ruiny pozbawione dachu w środku wyglądają jeszcze bardziej imponująco. Akustyka nadal jest tu znakomita, o czym przekonać się można podczas organizowanych w ruinach klasztoru koncertach. Zwiedzającym udostępniona jest też wieża widokowa, wejść trzeba na nią koniecznie, bowiem z góry roztacza się piękna panorama Oybinu, jak i widok na klasztor z góry.

Oybin, klasztro Oybin, ruiny Oybin, Góry Żytawskie, Saksonia, atrakcje Saksonii Oybin, klasztro Oybin, ruiny Oybin, Góry Żytawskie, Saksonia, atrakcje Saksonii

Na terenie wokół klasztoru wyznaczono kilka ścieżek dla zwiedzających. Aby w pełni zrozumieć architektoniczną finezję tej budowli, wystarczy przejść się dwoma ścieżkami poprowadzonymi bezpośrednio przy klasztorze. Pierwsza prowadzi wzdłuż ścian pomiędzy skałami i można poczuć się na niej przez moment jak w skalnym mieście. Zobaczysz na niej jak z litej skały wyrastają ściany klasztoru. Druga prowadzi niemalże tą samą drogą, ale położona jest na skałach, kilkanaście metrów powyżej pierwszej ścieżki. Z jej perspektywy widać świetnie z jaką dokładnością i finezją zaprojektowano klasztorne mury.

Oybin, klasztro Oybin, ruiny Oybin, Góry Żytawskie, Saksonia, atrakcje Saksonii Oybin, klasztro Oybin, ruiny Oybin, Góry Żytawskie, Saksonia, atrakcje Saksonii Oybin, klasztro Oybin, ruiny Oybin, Góry Żytawskie, Saksonia, atrakcje Saksonii

Warto również wyjść poza mury klasztoru, zobaczyć zabytkowy cmentarz i punkt widokowy z cmentarza na ruiny zamku. Ścieżek i możliwości jest tyle, że na zwiedzanie ruin zarezerwuj co najmniej dwie godziny. My w dwóch godzinach się nie wyrobiliśmy, a przecież nie byliśmy w szczycie sezonu, kiedy chętnych do odwiedzenia Oybin jest zdecydowanie najwięcej.

Oybin, klasztro Oybin, ruiny Oybin, Góry Żytawskie, Saksonia, atrakcje Saksonii Oybin, klasztro Oybin, ruiny Oybin, Góry Żytawskie, Saksonia, atrakcje Saksonii

Czerwone formacje skalne Kelchstein w pobliżu Oybin

Opuszczając Oybin jedziemy drogą prowadzącą przez piękne lasy Gór Żytawskich. Nie śpieszymy się, lecz cieszymy oczy widokami, w kolorach jesieni Góry Żytawskie wyglądają niezwykle urokliwie. Nagle po kilku kilometrach pośród drzew wyrastają czerwone skały o dziwnych kształtach. Czyżby były to jakieś rzeźbione głowy? Zatrzymujemy na leśnym parkingu i po kilku minutach spaceru wyrastają przed nami  formacje skalne o kształcie grzybów. Z bliska wyglądają jeszcze bardziej niezwykle niż przez szybę samochodu.

Oybin, Góry Żytawskie, Saksonia, atrakcje Saksonii, skały Kelchstein Oybin, Góry Żytawskie, Saksonia, atrakcje Saksonii, skały Kelchstein

Te skalne grzyby to skały Kelchstein, jedne z najbardziej znanych skał wspinaczkowych w Górach Żytawskich. Podobno wspinano się na nie już przed 1785 rokiem. Niezwykły kształt skał Kelchstein to efekt erozyjnej działalności wiatru i wody na piaskowe skały z warstwami o różnym stopniu twardości. Wyrastają nagle pośród gęstego lasu, skał jest zaledwie kilka, ale jakże są efektowne. Ich rdzawo-pomarańczowy kolor odcina się wyraźnie od jesiennych pomarańczy i czerwieni. Wiosną i latem muszą wyglądać niezwykle ciekawe. Do Kelchstein dojedziesz samochodem lub dojdziesz z klasztoru Oybin zielonym szlakiem.

Oybin, klasztro Oybin, Góry Żytawskie, Saksonia, atrakcje Saksonii, skały Kelchstein

Informacje praktyczne:

  • ZWIEDZANIE: Wejście do ruin zamku i klasztoru w Oybin jest płatne. Bilet normalny kosztuje 6 euro, bilet dla dzieci 2,5 euro. Od kwietnia do października ruiny otwarte są w godzinach 9-18, od listopada do marca 10-16. Na zwiedzanie radzimy zarezerwować co najmniej 2 godziny.
  • DOJAZD: Do Oybin pojechaliśmy samochodem. Całkiem spory parking znajduje się w centrum miasteczka, kilka minut od ruin, postój do dwóch godzin kosztuje 1 euro, postój do 6 godzin 3 euro. Do miasteczka dojedziesz z Żytawy / Zittau słynną Żytawską Kolejką Wąskotorową z parową lokomotywą, rozkład jazdy i cennik znajdziesz pod tym linkiem.
  • NOCLEG: Noclegi w Oybinie i okolicy wyszukasz tutaj: Noclegi w Oybinie oraz Noclegi w Żytawie / Zittau.

Wszystkie posty z Saksonii:
Saksonia

Wszystkie posty z Niemiec:
Niemcy

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Zostaw komentarz