Zdrój Wojciech w Lądku-Zdrój i najpiękniejszy basen termalny w Polsce

Zdrój Wojciech; Lądek Zdrój; Dolny Śląskl Zdrój Wojciech basen; Lądek Zdrój basen termalny; Zdrój Wojsciech termy; Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju;

Z czym Wam się kojarzy Lądek-Zdrój? Ciekawe czy wiecie, że znajduje się tam basen termalny uznawany za najpiękniejszy w Polsce? Zdrój Wojciech to najstarszy i najokazalszy obiekt w Lądku-Zdrój. Zaskakuje wielkością i architekturą, a w jego wnętrzu kryje się prawdziwa perełka, czyli basen termalny, który nie tylko koi zmysły i ciało termalną wodą, ale także cieszy oczy swoim niezwykłym wyglądem. Oto jego historia i garść wskazówek, które powinny ułatwić Wam zwiedzanie i kąpiel.

Zdrój Wojciech w Lądku-Zdrój i jego historia

Zdrój Wojciech w Lądku Zdrój wybudowano w roku 1680 bezpośrednio nad źródłem wody leczniczej o tej samej nazwie. To właśnie źródło Wojciech przepływające przez budynek zasila basen termalny uznawany obecnie za najpiękniejszy w Polsce. W dawnych czasach Zdrój nosił nazwę Marienbad i już wtedy cieszył się sporą sławą. Kąpieli w Zdroju Wojciech zażywał m.in. król pruski Fryderyk II.

Zdrój Wojciech; Lądek Zdrój; Dolny Śląskl Zdrój Wojciech basen; Lądek Zdrój basen termalny; Zdrój Wojsciech termy; Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju;

Zdrój Wojciech swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowie w latach 1878-1880 w stylu neobarokowym. Budynek zbudowano na planie koła, a jego wnętrze wzorowano na łaźni tureckiej, konkretnie na łaźni tureckiej w węgierskiej Budzie. Na niższym piętrze znajduje się basen termalny i pokoje zabiegowe, na wyższym, pijalnia wód, część hotelowa i zdrojowa kawiarnia. Najpiękniejszą częścią budynku jest bez wątpienia bogato zdobiona kopuła, która jest najlepiej widoczna z basenu termalnego.

Zdrój Wojciech; Lądek Zdrój; Dolny Śląskl Zdrój Wojciech basen; Lądek Zdrój basen termalny; Zdrój Wojsciech termy; Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju;

Kąpiel w najpiękniejszym basenie termalnym w Polsce

Na kąpiel w basenie termalnym w Zdroju Wojciech może umówić się każdy, ale wejście lepiej jest rezerwować z wyprzedzeniem. Podczas naszej kąpieli przy pełnym obłożeniu na basenie było około 10 osób, liczba miejsc jest więc mocno ograniczona. Kiedy robiliśmy rezerwację najbliższe wolne terminy były dopiero za dwa dni. Warto też wiedzieć, że obowiązkowe jest posiadanie czepka, nie dotyczy to osób ostrzyżonych na łyso. Co ciekawe nie musi to być czepek pływacki, może być też materiałowy lub taki zwykły kąpielowy pod prysznic. Jeżeli nie masz ze sobą czepka, to o dziwo nie kupisz go Zdroju Wojciech. Bez problemu znaleźliśmy czepki w sklepie ABC tuż za rogiem, ponoć można je kupić także w automacie na krytym basenie miejskim.

Zdrój Wojciech; Lądek Zdrój; Dolny Śląskl Zdrój Wojciech basen; Lądek Zdrój basen termalny; Zdrój Wojsciech termy; Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju;

Sama kąpiel trwa dokładnie 30 minut. Trzeba pojawić się 10 minut wcześniej, w przeciwnym razie można nie zostać wpuszczonym do środka. Woda w basenie ma według oficjalnych informacji od 28 do 32 stopni, podczas naszej kąpieli zdecydowanie jej temperatura była bliższa dolnej granicy. Szczerze mówiąc spodziewaliśmy się, że będzie trochę cieplejsza. Być może w zimie ze względu na otwartą konstrukcję basenu temperatura jest trochę niższa. Aby móc w pełni podziwiać architekturę basenu, na kąpiel najlepiej jest umówić się w godzinach dziennych i porannych. Po zmroku architektoniczne detale staja się mniej widoczne. Do tego dochodzą kwestie higieniczne – woda w basenie jest ponoć całkowicie wymieniana każdego dnia. Im wcześniejsza kąpiel, tym świeższa woda.

Zdrój Wojciech; Lądek Zdrój; Dolny Śląskl Zdrój Wojciech basen; Lądek Zdrój basen termalny; Zdrój Wojsciech termy; Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju;Czy warto odwiedzić Zdrój Wojciech?

Jeżeli jesteście w Masywie Śnieżnika lub okolicy, to bardzo polecamy kąpiel w Zdroju Wojciech. Tylko w ten sposób można zobaczyć jego wnętrze w pełnej okazałości. Koszt kąpieli nie jest wygórowany i wynosi 30 zł za osobę. Owszem, do budynku i pijalni wód może wejść każdy, ale w ten sposób można zobaczyć jedynie część zdobień, prawdziwa uczta dla oczu czeka w basenie termalnym. Z pijalni wód może skorzystać każdy zainteresowany, kubeczki można kupić w kawiarence zlokalizowanej przy pijalni.

Zdrój Wojciech; Lądek Zdrój; Dolny Śląskl Zdrój Wojciech basen; Lądek Zdrój basen termalny; Zdrój Wojsciech termy; Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju; Zdrój Wojciech; Lądek Zdrój; Dolny Śląskl Zdrój Wojciech basen; Lądek Zdrój basen termalny; Zdrój Wojsciech termy; Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju;

O ile sam basen i kopuła są naprawdę świetnie wyremontowane, to pozostała część obiektu, w tym szatnie, recepcja czy prysznice sprawiają wrażenie jakby się zatrzymały w minionej epoce. Rezerwację robiliśmy na miejscu, bo przez kilka dni nikt nie odbierał telefonów. Taki urok tego miejsca. Mimo to chętnie wybierzemy się ponownie na basen w Zdroju Wojciech, kiedy wrócimy w te rejony. A Wam możemy polecić jeszcze jedno lokalne miejsce. Jeżeli po kąpieli będziecie mieli ochotę na ciasto, kawę, herbatę czy też gorącą czekoladę, to odwiedźcie bardzo przyjemną kawiarnię Coffee Ride zlokalizowaną w odremontowanym budynku dawnego dworca kolejowego w Lądku-Zdrój.

Zdrój Wojciech; Lądek Zdrój; Dolny Śląskl Zdrój Wojciech basen; Lądek Zdrój basen termalny; Zdrój Wojsciech termy; Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju;
Coffee Ride w budynku dawnego dworca w Lądku-Zdrój

Zdrój Wojciech i Lądek-Zdrój zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie pełnego różnorodnych atrakcji Masywu Śnieżnika. O tym, co warto zobaczyć w Masywie Śnieżnika pisaliśmy więcej tutaj: Masyw Śnieżnika to nie tylko Śnieżnik! Atrakcje Masywu Śnieżnika.

Wszystkie teksty z Dolnego Śląska:
Dolny Śląsk

Nasze polskie podróże:
Polska

Spodobał się Tobie ten tekst? Podziel się nim ze znajomymi i bądź z nami na blogu, Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment

Zostaw komentarz