Skalna Czaszka w Górach Stołowych to miejsce, które chcieliśmy odwiedzić od dawna, ale dopiero od ubiegłego roku można to zrobić legalnie. Skalna Czaszka położona jest przy malowniczym szlaku prowadzącym przez Narożnik i Kopę Śmierci. Na szlak weszliśmy po godzinie 17-stej i spotkaliśmy na nim zaledwie garstkę osób mijających nas z naprzeciwka. Było tak jak lubimy – pusto i spokojnie, a bajeczne widoki podkreślały miękkie promienie chylącego się ku zachodowi słońca. Odwiedzając Błędne Skały i Szczeliniec, pamiętajcie, że Góry Stołowe kryją wiele ciekawych miejsc i tras zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy!
Skalna Czaszka w Górach Stołowych
Formacje skalne od zawsze poruszają ludzką wyobraźnię. Budowa geologiczna Gór Stołowych sprawia, że fascynujących tworów jest tu naprawdę wiele. Jednym z nich jest właśnie Skalna Czaszka od lat wzbudzająca niemałe emocje. Po pierwsze dlatego, że swoim wyglądem do złudzenia przypomina ludzką czaszkę. W przypadku wielu innych skalnych tworów skojarzenia bywają nieoczywiste i umowne, ale tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Wystarczy zejść kilkadziesiąt metrów ze szlaku, aby stanąć twarzą w twarz z czaszką wyrzeźbioną w skale rękami natury.
Skalna Czaszka kontrowersje wzbudzała nie tylko wyglądem. Choć położona jest tuż przy oficjalnym szlaku i była powszechnie znana od wielu lat, to ze szlaku nie była widoczna, a zejście do niej do roku 2021 było nielegalne. Góry Stołowe są bowiem Parkiem Narodowym, a jak wiadomo w takich miejscach można poruszać się tylko i wyłącznie po wytyczonych szlakach. Dopiero w ubiegłym roku władze parku zalegalizowały Skalną Czaszkę i udostępniły do niej zejście odbijające ze szlaku. Pojawiły się zarówno oficjalne oznaczenia, jak i metalowe schody bezpiecznie prowadzące do tej mrocznej skalnej formacji.
Skalna Czaszka – trasa i parking
Jak więc najłatwiej dojść do Skalnej Czaszki? Najkrótsza droga prowadzi z Lisiej Przełęczy. Lisia Przełęcz położona jest na wysokości 790 m n.p.m., oddziela ona Skalniaka i Narożnik. Jak wspomnieliśmy na wstępie, Skalna Czaszka znajduje się na niebieskim szlaku prowadzącym właśnie przez Narożnik. Na Lisiej Przełęczy znajduje się początek tego szlaku, a także bezpłatny parking, na którym zostawiliśmy samochód. Według oficjalnych oznakowań trasę pokonuje się w 40 minut, ale po drodze jest tak wiele niezwykle malowniczych punktów widokowych, że naprawdę nie ma co się śpieszyć. Trzeba liczyć, że dojście i powrót zajmie około 1,5 godziny.
Sam szlak jest bardzo prosty. Jedynie na początku czeka na Was niezbyt trudne podejście na Narożnik, które po opadach i zimą może być dosyć śliskie. W dalszej części jest już płasko i niezwykle urokliwie. Warto jednak zachować ostrożność podchodząc do punktów widokowych i patrzeć pod nogi czy nie ma na drodze skalnych szczelin. Zejście na Skalną Czaszkę jest bardzo dobrze oznaczone, na pewno je zauważycie. Potem wystarczy pokonać kilkanaście metalowych schodów, aby dostrzec czaszkę. Wrócić możesz tą samą trasą albo pójść dalej do Skał Puchacza i Białych Skał robiąc 3-4 godzinną pętelkę niebieskim, zielonym i żółtym szlakiem.
Kiedy warto odwiedzić Skalną Czaszkę?
Formacje skalne takie jak Skalna Czaszka mają to do siebie, że wyglądają trochę inaczej w zależności od pory dnia i padającego na nie światła. Na szlak wybraliśmy się w majowe popołudnie i właśnie o tej porze dnia Skalną Czaszkę oświetlały promienie słońca. Kiedy słońce zachodziło za chmury, czaszka robiła się bardziej mroczna i ponura. W zimowej aurze musi wyglądać jeszcze inaczej, zapewne magicznie! Popołudniowe godziny, oprócz oświetlenia, mają jeszcze dwie istotne zalety. Na szlaku nie ma wtedy zbyt wiele osób, co może być bardzo istotne zwłaszcza w weekendy. Po drugie o tej porze dnia możesz podziwiać zapierające dech w piersi widoki z Narożnika tuż przed lub o zachodzie słońca, kiedy promienie słońca dosłownie zmieniają kolor skał na tym wzniesieniu.
Widokowy Narożnik przez zachodem słońca
Pionowe ściany Narożnika mierzącego 849 m n.p.m. opadają ku południu i zachodowi. Punkty widokowe na Narożniku, które same w sobie i tak są bardzo malownicze, przed zachodem słońca robią się wręcz magiczne. Przyznamy się, że nasz powrót na parking trwał zdecydowanie dłużej niż pełne przystanków dojście do Skalnej Czaszki. O złotej godzinie na Narożniku rozpoczęła się magia. Nieśpiesznie zatrzymywaliśmy się, aby podziwiać te cudowne widoki na Góry Stołowe, Obniżenie Dusznickie, Góry Orlickie i Bystrzyckie. Aż w końcu usiedliśmy na jednej ze skał, aby cieszyć oczy tymi błogimi krajobrazami podkreślonymi przez miękkie i ciepłe promienie niezwykle łaskawego tego dnia słońca!
Wszystkie teksty z Dolnego Śląska:
Dolny Śląsk
Nasze polskie podróże:
Polska
Spodobał się Tobie ten tekst? Podziel się nim ze znajomymi i bądź z nami na blogu, Facebooku i Instagramie!
Jak tutaj nie kochać gór, gdy widzi się taki widoki. Mi ta skała przypomina bardziej kask gladiatora czy głowę golema niż czaszkę.