Portugalska Fiesa – największy na świecie festiwal rzeźb z piasku

Od jedenastu lat rzeźbiarze z całego świata przyjeżdżają do portugalskiego Algarve, aby wziąć udział w największym na świecie Międzynarodowym Festiwalu Rzeźb z Piasku Fiesa. Przez 8 tygodni 50 wybranych artystów wykonuje kilkaset rzeźb z niewiarygodnej ilości piasku – co roku rzeźby pochłaniają około 40 tysięcy ton tego materiału! Rzeźby mają nawet ponad 3,5 metra wysokości i są rozmieszczone na ponad 15 000 m2 powierzchni, chociaż samo miasto z piasku wygląda bardzo niepozornie i byliśmy niezwykle miło zaskoczeni po wejściu do środka jego wielkością i rozmachem.

_MG_6139
_MG_6086

Fiesa – Międzynarodowy Festiwal Rzeźb z Piasku

Każda edycja Międzynarodowego Festiwalu Rzeźb z Piasku Fiesa to nowy temat przewodni. Tegoroczna edycja, która będzie otwarta dla publiczności już za tydzień, poświęcona będzie muzyce. Ubiegłoroczna edycja, którą mieliśmy szczęście odwiedzić, poświęcona była idolom. Po zaprojektowaniu rzeźby są utwardzane – dotykając je ma się wrażenie, że jest to twarda glina, a nie piasek. Dzięki temu zabiegowi przetrwają trzy miesiące na otwartym powietrzu.

_MG_6138

Fiesa rozciąga się na 15,000 m2.  Na terenie wystawy znajdziesz kilkanaście rzeźb, większość z nich ma całkiem spore rozmiary dochodzące nawet do 12 metrów wysokości. Na spokojne obejście całego terenu wystawy zarezerwuj sobie co najmniej godzinę. Wystawę zwiedzasz w pełnym słońcu, nie zapomnij więc o kremie z filtrem i nakryciu głowy.

_MG_6132
Elvis

_MG_6129
Tina Turner, Freddie Mercury, Luciano Pavarotti

_MG_6145
Z Einsteinem

_MG_6127
Bob Marley

_MG_6124
_MG_6117
_MG_6114
_MG_6090
Człowiek witruwiański Leonardo da Vinci o złotych proporcjach

_MG_6084
Mahatma Gandhi

_MG_6068
Joda

_MG_6080
_MG_6072
Arafat

_MG_6079
_MG_6074

Nie wszystkie rzeźby idealnie oddają rzeczywiste postaci. Indiana Jones wyglądał bardziej jak Tommy Lee Jones, scenę z Titanica, Leonardo di Caprio i Kate Winslet rozpoznaliśmy tylko dzięki podpisom pod rzeźbą, a Marylin Monroe przypominała trochę świnkę Piggy.

_MG_6062

Informacje praktyczne:

 • Międzynarodowy Festiwal Rzeźb z Piasku Fiesa odbywa się w samym sercu Algarve, pomiędzy Albufeirą a Armacao de Pera.
 • Wystawę zwiedzać można od kwietnia do października, szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Fiesy.

Wszystkie posty z podróży po Portugalii:
Portugalia

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

8 Comments

 1. says: Ania

  Rewelacja! Wiedziałam tylko o chińskim festiwalu rzeźb z lodu, a tu taka impreza i to całkiem niedaleko. Dodaję do listy miejsc do zobaczenia w Portugalii, wychodzi już minimum dwu tygodniowy wyjazd 🙂

  1. says: zlotaproporcja.pl

   To fakt, im więcej czytasz o Portugalii, tym więcej miejsc chcesz zobaczyć. A będąc latem w Algarve, trzeba koniecznie zobaczyć Fiesę!

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Cześć, byliśmy tam samochodem i niestety nie orientujemy się, czy da się dojechać komunikacją publiczną, wydaje mi się, że jest to na tyle duża i znana atrakcja, że powinni zadbać o dojazd komunikacją. Pozdrawiam!

Leave a comment

Zostaw komentarz