Magiczny kamień ałun – naturalny dezodorant

Naturalnego i skutecznego dezodorantu szukaliśmy dobrych kilka lat. Przypadkiem odkryliśmy go w Tajlandii. Na straganie z naturalnymi kosmetykami znaleźliśmy sztyft będący minerałem górskim o mało zachęcającej nazwie ałun potasowy. Właścicielka straganu rozpływała się w pochwałach nad jego ponadprzeciętnymi właściwościami. Słuchaliśmy jej z przymrużeniem oka, ale postanowiliśmy przetestować ten magiczny kamień. Po kilku dniach stosowania wiedzieliśmy, że jest dokładnie tym, czego szukaliśmy.

Kosmetyczne dezodoranty i antyperspiranty, dziś tak popularne i rozreklamowane, zawierają glin (czyli sole aluminium), alkohol oraz parabeny. Składniki te blokują gruczoły potowe i w ten sposób zapobiegają tworzeniu się nieprzyjemnego zapachu nawet do 72 godzin (WOW tyle godzin bez mycia – ciekawe jak wiele osób wytrzyma 3 dni bez kąpieli..). Niestety mają też skutki uboczne – zaburzają naturalną termoregulację organizmu, a blokując gruczoły potowe blokują także naczynia limfatyczne zatrzymując toksyny w organizmie. W miejscu długotrwałego stosowania antyperspirantów czy dezodorantów na bazie glinu mogą zachodzić reakcje toksyczne, które prowadzą do powstawania komórek rakowych.

Ałun działa w bardzo prostu sposób – wytwarza na skórze środowisko, w którym bakterie i mikroorganizmy nie są w stanie się rozwijać. Dzięki temu nie powstaje mało przyjemny zapach potu, a gruczoły potowe mogą pracować bez zaburzeń. Dezodoranty z ałunu nie zawierają sztucznych substancji chemicznych, alkoholu czy barwników. W 100% składają się ze skrystalizowanych soli mineralnych bezpiecznych i hipoalergicznych dla naszej skóry, nie zatykają gruczołów potowych i pozwalają skórze normalnie oddychać.

Po kilku miesiącach używania możemy potwierdzić, że świetnie dezodoryzują i nie pozostawiają na ubraniach żadnych śladu. W dodatku są bardzo wydajne – wystarcza na parę miesięcy używania i działa przez cały dzień :).
dezodorant - ALU

Ałun odkryty został wiele lat temu. Nasi dziadkowie tamowali nim zacięcia po goleniu, kilkadziesiąt lat temu znany był jako kamień do golenia. Ma też więcej zastosowań – łagodzi także ukąszenia owadów, ślady po depilacji i oparzenia słoneczne. Jak go stosować? Wystarczy zmoczyć kamień pod bieżącą wodą i zwilżyć nim skórę. Ałun można kupić w internetowych sklepach w kilku postaciach – na sznurku, w sztyfcie lub w kostce. Dla nas najwygodniejszy jest kryształ w sztyfcie.

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

9 Comments

 1. says: ekolokalnie.pl

  Super odkrycie i ciekawy wpis 🙂 Korzystamy od kilku lat i polecamy wszystkim, dla których ważne jest życie w zgodzie z naturą.

  1. says: Złota Proporcja

   my też już przekonaliśmy kilku znajomych, cieszymy się, że rośnie grono ludzi świadomych i żyjących w zgodzie z naturą 🙂

 2. says: Rafał

  takie antyperspiranty są dostepne w kazdej drogerii w Niemczech już od bardzo dawna. Nie trzeba jechac do Tajlandii. Potwierdzam skuteczność, starcza na 1,5 roku.

  1. says: Złota Proporcja

   też nas rozbawił fakt, że przejechaliśmy tyle kilometrów, żeby odkryć coś, co jest dostępne niemalże pod nosem 🙂 ałun może bez problemu kupić także w Polsce.

 3. says: Anonim

  ałun to też zawiera glin; jest to siarczan glinowo-potasowy dlatego zastanawiam się czy rzeczywiście to jest takie super …

 4. says: ałun

  Magiczny to on może nie jest 🙂 Ale to i tak jakaś alternatywa dla tej całej syntetycznej chemii występującej obecnie w komercyjnych antyperspirantach. W ostateczności taki kryształowy sztyft może śmiało posłużyć nam jako neutralizator nieprzyjemnych zapachów które pozostają zazwyczaj po krojeniu cebuli lub przyrządzaniu ryb 🙂

 5. Wczoraj kupiłam i mam wielkie nadzieję, że uda mi się przerwać maraton z drogeryjnymi antyperspirantami. Znalazłam Was blog dziś rano przez durszlaka i zaczęłam zachwycona skakać po postach. Bo i podróże i kulinaria bardzo mnie interesują! skaczę, skaczę, a tu nagle bach – ten ałun, co go wczoraj kupiłam – to musi być jakiś znak :):):). Do zobaczenia, bo będę tu zaglądać!

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Bardzo nam miło, zapraszamy 🙂 A antyperspirantów od dawna nie używamy, blokują naczynia limfatyczne i toksyny nie mają jak się wydostać z organizmu. Ałun jest dobry, ale nie każdemu może pasować, mam tu na przykład na myśli osoby, które pocą się obficie.

Leave a comment

Zostaw komentarz