Słowacki Raj- Suchą Belą i Przełomem Hornadu

Słowacki Raj; Słowacki Raj szlaki; Słowacki Raj wycieczki; Słowacja; Sucha Bela;

Kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko – słowackiej, u stóp Wysokich Tatr leży kraina nazywana Słowackim Rajem. Pojechaliśmy sprawdzić czy słusznie. Miało być pięknie i emocjonująco. Było bardzo malowniczo i urokliwie, było też sporo drabinek, łańcuchów i kładek. Piękna Słowackiemu Rajowi odmówić nie możemy.

Słowacki Raj; Słowacki Raj szlaki; Słowacki Raj wycieczki; Słowacja; Sucha Bela;

Jak powstał Słowacki Raj?

Słowacki Raj swoje powstanie zawdzięcza dwóm rzekom. Przez setki tysięcy lat Hornad i Hnilec wyrzeźbiły w krasowym płaskowyżu dziesiątki wąwozów i wodospadów tworząc jedną z najbardziej malowniczych słowackich krain. Nie oszałamia ona wysokością, bo w najwyższym miejscu sięga zaledwie tysiąca metrów. Urzeka za to urokliwymi kaskadami i wąwozami.

Słowacki Raj; Słowacki Raj szlaki; Słowacki Raj wycieczki; Słowacja; Sucha Bela;

Sucha Bela – najbardziej znana roklina w Słowackim Raju

Połączyliśmy dwa szlaki – Suchą Belę i Przełom Hornadu, w sumie wyszło około 20 km. Ruszyliśmy z Podlesoka na Suchą Belę – kolejność musi być taka, bo Sucha Bela, podobnie jak wiele innych szlaków w Raju, jest jednokierunkowa. Zastanawialiśmy się nad innymi kombinacjami, ale ta jednokierunkowość mocno nas ograniczyła.

Słowacki Raj; Słowacki Raj szlaki; Słowacki Raj wycieczki; Słowacja; Sucha Bela;

Sucha Bela to najbardziej znana roklina w Słowackim Raju i podobno najładniejsza. Prowadzi przez 4 km w wąskim skalnym wąwozie pełnym drabinek nad potokami. Buty trzeba mieć dobre – przeskakiwanie nad potokami i przedzieranie się po drewnianych pniach rzuconych na wodę na tym szlaku nie należy do rzadkości.

Słowacki Raj; Słowacki Raj szlaki; Słowacki Raj wycieczki; Słowacja; Sucha Bela;

Na początku było pięknie. Minęliśmy szybko kilka rodzin z dziećmi i byliśmy na szlaku praktycznie sami. Do czasu. Mniej więcej w połowie drogi doznaliśmy ciężkiego szoku – przed nami korek i kolejka kilkudziesięciu osób. Wszystkiemu winna głównie głupota ludzka. Po prostu niektórzy ludzie nie myślą o innych. Nieważne, że kolejka do drabinki w wąskim przejściu rośnie. Samotne zdjęcie na tle skał musi być i tyle. Jeszcze większym szokiem było zachowanie ludzi w kolejce. Na oko pięćdziesięcioletni pan z rodziną postanowił zignorować kolejkę. Na uprzejme uwagi ludzi, że nie ma innego przejścia i jego miejsce jest na końcu odpowiedział, że on tu nie przyszedł stać w kolejce i przedzierał się dalej. Wściekły tłum mówi, że nikt tu nie przyszedł stać w kolejce. A on na to „to po co w niej stoicie?”. Zatrzymał go dopiero syn, który spalił się ze wstydu do czerwoności.

Słowacki Raj; Słowacki Raj szlaki; Słowacki Raj wycieczki; Słowacja; Sucha Bela; Słowacki Raj tłumy; Sucha Bela tłumy

Po odstaniu swojego w kolejce i pokonaniu wejścia po drabinkach znowu było miło. Tłum się rozpłynął tak nagle jak się pojawił.

Słowacki Raj; Słowacki Raj szlaki; Słowacki Raj wycieczki; Słowacja; Sucha Bela;

Z Suchej Beli musieliśmy przejść kilka kilometrów dosyć monotonną leśną drogą. Niezależnie od tego czy schodzisz już ze szlaku czy odbijasz na przełom Hornadu i tak musisz pokonać większość tej leśnej trasy. Pamiętaj, że im wcześniej przyjedziesz, tym kolejka na drabinki w Suchej Beli będzie krótsza, jest to istotne zwłaszcza w szczycie sezonu.

Słowacki Raj; Słowacki Raj szlaki; Słowacki Raj wycieczki; Słowacja; Sucha Bela;

Przełom Hornadu – skalne półki, mostki i błoto

Po krótkim odpoczynku w schronisku przy Klasztorzysku weszliśmy na niebieski szlak Przełomu Hornadu. I tu zaczęła się prawdziwa błotna przygoda. Pogoda popsuła się już kilkadziesiąt minut wcześniej. Ulewy nie było, ale trochę się rozpadało. Nie przeszkadzałoby nam to za bardzo gdyby szlak nie zmienił się w strugę błota po kostki, a górski potok w szarobrunatną rzekę. Przed nami było kilka dobrych kilometrów w błocie.

Słowacki Raj; Słowacki Raj szlaki; Słowacki Raj wycieczki; Słowacja; Przełom Hornadu;

Słowacki Raj; Słowacki Raj szlaki; Słowacki Raj wycieczki; Słowacja; Przełom Hornadu;

Szlak Przełomu Hornadu słynie z półek wiszących nad wodą, mostków i emocjonujących mijanek. Ponieważ byliśmy na szlaku sami, to mijanek nie doświadczyliśmy, ale pewnie robią wrażenie. My zamiast tego mieliśmy prawdziwą błotną przeprawę. Po przejściu szlaku czuliśmy się jak po kąpieli błotnej. Ale przecież są one zdrowe, więc nie ma co narzekać 😀

Słowacki Raj; Słowacki Raj szlaki; Słowacki Raj wycieczki; Słowacja; Przełom Hornadu;
Jedna z niewielu ekspozycji na szlaku

Komu polecamy Słowacki Raj? Tak naprawdę każdemu. Dla dzieci i mniej wprawionych w górskich wędrówkach szlaki mogą być małym wyzwaniem. Dla pozostałych są świetną alternatywą w przypadku słabej pogody w Tatrach i miłym odpoczynkiem pomiędzy zdobywaniem kolejnych tatrzańskich szczytów.

Informacje praktyczne:

 • BILETY: Wejście do Słowackiego Raju kosztuje 2 euro dla osoby na 1 dzień, 1 euro dla dzieci w wieku 6-15 lat i osób powyżej 62 lat.
 • PARKING: Parking znajduje się w Podlesoku tuz obok rozpoczęcia się szlaków, całodzienny parking to koszt dwóch euro.
 • TRASA: Powrót z Klasztorzyska do Podlesoka szlakiem przełomu Hornadu to około 12 km. Cała nasza trasa miała około 20 kilometrów.
 • NOCLEG: Najwygodniejszym miejscem na nocleg są Hrabuszyce, skąd blisko jest do Suchej Beli i Przełomu Hornadu. Noclegi wyszukasz pod tym linkiem: Noclegi w Hrabuszycach.
 • TERMY: Niedaleko Słowackiego Raju znajdują się dwa kąpieliska. W Popradzie jest wielki AquaCity Poprad, my natomiast polecamy bardziej kameralne kąpielisko termalne w miejscowości Vrbov. Wejście na 2,5 godziny kosztuje 8,5 euro dla osoby dorosłej oraz 6 euro dla dzieci i seniorów.

Polecamy także słowackie doliny w Górach Choczańskich, czyli Dolinę Prosiecką i Dolinę Kwaczańską. Doliny łączy wielogodzinny szlak o długości 20 kilometrów, można je więc przejść za jednym razem lub podzielić na dwa osobne wypady. Dolina Kwaczańska to także dobry wybór dla rodzin z małymi dziećmi. O obu dolinach przeczytasz więcej tutaj: Dolina Prosiecka i Dolina Kwaczańska – malownicze doliny w Górach Choczańskich.

Wszystkie posty z podróży po Słowacji:
Słowacja

Wszystkie posty o kuchni słowackiej:
Kuchnia słowacka

Lubisz nasze wpisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

29 Comments

 1. says: Mariusz Stachowiak

  Hmm, miałem tam kiedyś jeszcze wpaść. Pamiętam obóz wędrowny w tych regionach. To jest dobra złota porcja zdjęć. Można poczuć się tam jak radosny dzieciak biegający po drabinach. Czekam na dokładkę przy kolejnej porcji 🙂

  1. says: Złota Proporcja

   nie tylko wygląda, ale też jest boska, Luśka też będzie zadowolona, tylko może nie pokonać wszystkich drabinek.. Aleksandra Makulska

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Podobnie jak korki, czasem nie wiadomo skąd 🙂 A na poważnie, po prostu prawie każdy chciał sobie zrobić samotne zdjęcie na tej imponującej drabince i zrobił się wielki zator.

 2. says: Diana Demi

  Fantastycznie! Dziękuję za ten post! Tyle w Tatrach się na chodziłam, a nigdy, nawet w okolicach po słowackiej stronie nie byłam. Ach, może uda się w następne wakacje? W każdym razie, zawsze mnie to miejsce zachwyca! Tylko żeby trafić tak, żeby ludzi nie było za dużo 😀

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Z Tatr jest naprawdę niedaleko, Słowacki Raj można fajnie połączyć z Tatrami albo zostać w nim na kilka dni, tras jest sporo!

 3. says: Kinga

  To jest to! Widziałam zdjęcia dawno temu na internecie, ale nie wiedziałam, że to Słowacki Raj. Strasznie chciałabym zrobić tą trasę, tylko się zastanawiam, czy trzeba mieć tam jakiegoś większego chodziarskiego skilla? Polecilibyście to osobie z umiarkowanym lękiem wysokości? :-b

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Nie musisz mieć żelaznej kondycji, nie ma ogromnych przewyższeń, ale zastanowiłabym się czy iść Przełom Hornadu z lękiem wysokości. Jest tam kilka ekspozycji,takich jak na zdjęciu, ruch jest tam dwukierunkowy, więc może trafić się mijanka, która dla osoby z lękiem wysokości może być wyzwaniem!

 4. says: Tati B.

  Wygląda faktycznie jak Raj. Uwielbiam takie miejsca. Mniej – tłumy na trasach. Z każdym rokiem coraz bardziej trzeba się naszukać albo nadłożyć kilometrów, by pospacerować we względnej ciszy. A mus posiadania selfie pogłębia problem (jak np. śmiertelny wypadek w Norwegii by mieć takie zdjęcie, że wszyscy znajomi będą achać z zachwytu). Dopisuję sobie do listy!

  1. says: zlotaproporcja.pl

   no niestety głupota ludzka nie zna granic, ważniejsze bywa pokazanie się niż rozsądek. Tłum był tylko w jednym miejscu na jednym szlaku, to drabinka to jego wąskie gardło!

 5. says: Anonim

  Cześć ! mam takie pytanie, czy te drabinki, to sam strach polega by tak się wysoko wspiąć, czy żeby później zejść z tej drabinki ? Oglądałem filmik z Misowego Wodospadu i proszę mi powiedzieć, jak technicznie wygląda zejście z tej drabiny (u góry). Dzięki !

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Szlak jest jednokierunkowy, więc Misiowym Wodospadem tylko wchodzi się na górę. Jest zbyt wąsko, żeby można było iść w dwie strony, nie byłoby szans na minięcie, pozdrawiamy!

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Połowę trasy szliśmy w błocie i deszczu, było bardzo ślisko i musieliśmy iść dużo wolniej niż normalnie, w związku z tym czas naszego przejścia nie jest wiarygodny, dlatego też go nie podaliśmy. Z drugiej strony na trasie Przełomu Hornadu było pusto i nie mieliśmy mijanek. Cała trasa zajęła nam 5-6 godzin z przystankiem w schronisku, w normalnych warunkach pogodowych przeszlibyśmy ją szybciej. Pozdrawiamy!

 6. says: Krystek

  Słowacki Raj jest prześwietny, ale warto tam się wybrać nieco po sezonie, albo mega wcześnie o poranku, tak żeby uniknąć kolejek do drabinek 🙂 Cudnie tam jest!

Leave a comment

Zostaw komentarz