Kokorinsko – zamek Kokorin, labirynt Bludiste, Poklicky, skalne rzeźby i inne atrakcje

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Zamek Kokorin; zamki w Czechach; Kokorin;

Kokorinsko to malownicze zamki, skalne rzeźby i labirynty, fantazyjnie ukształtowane skały, gęste, głębokie lasy oraz skalne wąwozy i doliny. Kto z Was słyszał o tym malowniczym miejscu położonym całkiem blisko polskiej granicy oraz czeskiej stolicy? Jego symbolem jest romantyczny zamek Kokorin o charakterystycznym podłużnym kształcie, natomiast naszym pierwszym spostrzeżeniem było niezwykle malownicze ukształtowanie terenu.

Natura bawi się tutaj krajobrazem. Pofałdowany teren co chwilę zmienia kierunek, raz wspina się w górę, raz schodzi w dół. Przez Kokorinsko przebiega Kokorinski Dul, jedna z najpiękniejszych czeskich dolin, o długości 14 kilometrów. Wokół niej wyrastają fantazyjne piaskowce i formacje skalne. Jeżeli podobała się Tobie Czeska i Saksońska Szwajcaria, Czeski Raj lub inne skalne miasta, Kokorinsko jest miejscem dla Ciebie.

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Zamek Kokorin; zamki w Czechach; Kokorin;

Zamek Kokorin, symbol Kokorinsko

Zamek Kokorin to serce i symbol regionu Kokorinsko. Zamek, który powstał na początku XIV wieku, na przestrzeni ostatnich stuleci przebudowany był wiele razy, aż w końcu uzyskał swój charakterystyczny, podłużny kształt. Niektórzy twierdzą wręcz, że kształt murów obronnych Kokorina przypomina łódź, której masztem jest malownicza okrągła wieża. Zamek zbudowano na stromej skale, jakich jest wiele w tej okolicy. Stojąc u jego stóp mamy wrażenie, że wyrasta on ze skały. W skalnych szczelinach umieszczono cegły i murarską zaprawę, tworzą solidną, wysoką fasadę, która zapewniała Kokorinowi bezpieczeństwo i uczyniła z niego twierdzę niezwykle trudną do zdobycia.

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Zamek Kokorin; zamki w Czechach; Kokorin; Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Zamek Kokorin; zamki w Czechach; Kokorin; Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Zamek Kokorin; zamki w Czechach; Kokorin;

Poprzez swoje malownicze położenie pośród gęstych pachnących lasów, na skraju długiego i stromego wąwozu, uznawany jest za najromantyczniejsze miejsce w Kokorinsko. W jego wnętrzu odbywają się nawet ceremonie ślubne. Zamek Kokorin jest pięknie oświetlony zarówno o wschodzie słońca, kiedy wschodzi ono za lasami, jak i zachodzie, mającym miejsce za polami. Z  asfaltowej drogi do zamku można dojść schodkami lub okrężną, bardziej malowniczą zwłaszcza jesienią ścieżką. Przynajmniej w jedną stronę warto się nią udać. Po wyjściu z zamku warto też podjechać na kilka chwil  asfaltową krętą drogą w górę do punktu widokowego, z którego rozciąga się piękny widok na wyłaniający się spośród drzew i krzewów zamek.

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Poklicky; Skalne pokrywki Kokorin; skalne grzyby;

Poklicky, czyli skalne pokrywki

Kilka minut jazdy samochodem od Zamku Kokorin znajdują się schody prowadzące do tarasu panoramicznego z widokiem na Poklicky. Poklicky to potężne formacje skalne kształtem przypominające dorodne prawdziwki, powstałe na skutek zwietrzenia wapienia. To także jedno z najbardziej znanych miejsc w Kokorinsko. Poklicky w dosłownym tłumaczeniu oznaczają pokrywki, bowiem ich kształt kojarzy się niektórym nie z grzybami, ale z pokrywkami ułożonymi na skalnych słupach mających ponad 12 metrów wysokości.

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Poklicky; Skalne pokrywki Kokorin; skalne grzyby; Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Poklicky; Skalne pokrywki Kokorin; skalne grzyby;

Po 10 minutach i pokonaniu kilkuset schodów, jesteśmy na górze. Stojąc u stóp Poklicek nie widzimy ani ich kształtu ani charakteru. Musimy pokonać kolejnych kilkanaście schodów i wejść na sąsiednią skałę będącą naturalnym tarasem widokowym, aby zobaczyć je w pełnej okazałości. Widok jest bardzo przyjemny, a na szlaku nie ma ani jednej osoby. Kokorinsko jesienią jest nie tylko piękne, ale też cudownie puste. Bardzo polecamy tę porę roku na odwiedziny.

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Cinibulkova Stezka; miasta skalne w Czechach;

Cinibulkova Stezka – najpiękniejszy szlak Kokorinsko

Dwa kilometry od tarasu widokowego na Poklicky znajduje się szlak Cinibulkova Stezka, słusznie uznawany za najpiękniejszy w regionie Kokorinsko. Na szlaku zobaczycie wspomniane na wstępie zabawy natury z krajobrazem i fantazyjnie pofałdowany teren.  Trasa prowadzi zarówno pomiędzy skałami i liściastym lasem, jak i głęboką, iglasta doliną. Na szlaku znajduje się skalny labirynt Bludiste, skalne wąwozy porośnięte soczyście zielonym mchem, głębokie, pachnące lasy i ciekawe formacje skalne jak Głowa, Żaba i Faraon. Cinibulkova Stezka nie jest specjalnie wymagająca, nie ma dużych przewyższeń ani trudnych przejść, jedynie w jednym miejscu znajduje się łatwy łańcuch pomagający wejść na skałę.

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Cinibulkova Stezka; miasta skalne w Czechach;
Skalny wąwóz na Cinibulkovej Stezce
Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Cinibulkova Stezka; miasta skalne w Czechach;
Na Cinibulkovej Stezce
Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Cinibulkova Stezka; miasta skalne w Czechach;
Najtrudniejszy fragment Cinibulkovej Stezki
Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Cinibulkova Stezka; miasta skalne w Czechach;
Faraon
Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Cinibulkova Stezka; miasta skalne w Czechach;
Głowa i żaba

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Cinibulkova Stezka; mia; sta skalne w Czechach;

Cinibulkova Stezka to pętla o długości 9 kilometrów, jej pokonanie zajmuje około 3 godzin. Szlak można skrócić o 3-4 kilometry i odcinek prowadzący przez pola, miasteczko Msena i asfaltową drogę. Najlepiej jest zaparkować samochód na parkingu przy gospodzie w Romanovie, wejść na żółty szlak w kierunku miasta skalnego Bludiste, po kilku kilometrach i dotarciu do skalnego Faraona zamiast iść dalej do Mseny, cofnij się kawałek do Romanova. W ten sposób zrobisz mniejszą pętle, ominiesz nudny odcinek trasy i jednocześnie zobaczysz wszystkie najpiękniejsze miejsca na szlaku. Możesz także połączyć Cinibulkovą Stezkę z Poklickami, droga łącząca szlaki prowadzi przez las, nic więcej jednak nie powiemy, ponieważ jej nie pokonywaliśmy.

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Cinibulkova Stezka; miasta skalne w Czechach; Bludiste; Labirynt Skalny Bludiste; Labirynt Kokorinsko;

Labirynt skalny Bludiste

Labirynt skalny Bludiste to najpiękniejsze miejsce na Cinibulkovej Stezce. Przypomina trochę znane nam czeskie skalne miasta, często jest też nazywany skalnym miastem. Bludiste w dosłownym tłumaczeniu oznacza labirynt i to słowo najlepiej oddaje jego charakter. Nie jest tak duży jak Prachovskie Skały w Czeskim Raju czy też skalne miasto Adsprach, ale jest dziki, tajemniczy i bardzo efektowny. W niektórych miejscach trzeba się wręcz przeciskać przez wąskie, skalne szczeliny.

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Cinibulkova Stezka; miasta skalne w Czechach; Bludiste; Labirynt Skalny Bludiste; Labirynt Kokorinsko; Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Cinibulkova Stezka; miasta skalne w Czechach; Bludiste; Labirynt Skalny Bludiste; Labirynt Kokorinsko; Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Cinibulkova Stezka; miasta skalne w Czechach; Bludiste; Labirynt Skalny Bludiste; Labirynt Kokorinsko; Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Cinibulkova Stezka; miasta skalne w Czechach; Bludiste; Labirynt Skalny Bludiste; Labirynt Kokorinsko; Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Cinibulkova Stezka; miasta skalne w Czechach; Bludiste; Labirynt Skalny Bludiste; Labirynt Kokorinsko;

Bludiste bardzo ciekawie wygląda z góry. Z drona było kompletnie ukryte pomiędzy drzewami, nie sposób było dojrzeć, że pomiędzy nimi znajduje się skalny labirynt. Można także wejść na jedną ze skał i spojrzeć na skalne korytarze z góry, jest to bardzo ładna perspektywa. Przejście tego naturalnego labiryntu zajmuje około 10 minut, dalej szlak prowadzi po równie malowniczych skałach. Wejście do Bludiste jest darmowe, jak wszystkie miejsca znajdujące się na Cinibulkovej Stezce, w Kokorinsko płatne są jedynie niektóre parkingi i wejścia do zamków.

Certovy Hlavy, Diabelskie Głowy, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy

Skalne rzeźby Kokorinsko – Certovy Hlavy, Klacelka i Harfenice

W Kokorinsko nie tylko natura bawiła się kształtem skał i formacji skalnych. Ponad 170 lat temu na tych terenach tworzył Vaclav Levy, natura była dla niego zarówno materiałem, jak i inspiracją. Vaclac Levy rzeźbił bezpośrednio w skałach znajdujących się w okolicach Zelizy. Jego najbardziej znane dzieło to Diabelskie Głowy o wysokości 9 metrów górujące nad Želízy. Kilkaset metrów obok znajduje się bardzo ciekawa rzeźbiona jaskinia Klacelka, a kawałek dalej rzeźby skalne Harfenice.

Harfenice, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy Klacelka, Kokorinsko, atrakcje Kokorinsko, sklane rzeźby Vaclava Levy, okolice Pragi, Czechy

Trasa śladem rzeźb Vaclava Levego to bardzo przyjemny całodzienny spacer, także dla mieszkańców i osób odwiedzających Pragę, znajdującą się 55 kilometrów od Zelizy. Spotkaliśmy tu zdecydowanie więcej osób niż w innych miejscach na terenie Kokorinska. O skalnych rzeźbach i twórczości Vaclava Levego pisaliśmy więcej w naszym pierwszym tekście z Kokorinsko: Certovy Hlavy, Klacelka i Harfenice – niezwykłe skalne rzeźby w czeskim Kokorinsko.

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,;

Zamek Houska i wejście do piekła

Zamek Houska nie jest tak pięknie położony jak Zamek Kokorin. Z zewnątrz nie jest też ani piękny ani romantyczny, ale mimo tego jest niezwykle popularny ze względu na piekielną legendę. Legenda mówi, że zamek położony jest nad jamą prowadzącą do piekła, a wejścia do niej strzeże tajemniczy czarny mnich bez twarzy. Niestety wejścia do piekieł nie udało nam się zobaczyć. Zamki w Czechach nie są udostępniane zwiedzającym zimą i późna jesienią, do środka można wejść jedynie do końca października. 1 listopada zobaczyliśmy jedynie zamknięta bramę oraz dwa psy pilnujące zamku i jego wrót do piekła. W okolicy Kokorinska znajduje się także zamek Bezdez malowniczo położony na szczycie wysokiej skały. Był on miejscem inspiracji dla najsłynniejszego czeskiego poety z okresu romantyzmu Karela Hynka Macha.

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; Pivovar Lobec, Lobe; Browar Lobec; atrakcje Kokorinsko,;

Pivovar Lobec

Pivovar Lobec to browar powstały kilka lat temu w miejscu z tradycjami. Piwo w miasteczku Lobec warzono w XVI wieku, a najstarsze części zabytkowego budynku dzisiejszego browaru, czyli suszarnie chmielu, pochodzą z 1600 roku. Właściciele kultywując dawne tradycje wytwarzają piwo z dbałością o każdy szczegół. Musimy przyznać, że każde piwo, które piliśmy było ciekawe i bardzo dobre. W browarze znajduje się także interesująca, interaktywna wystawa poświęcona historii czeskiego piwowarstwa. W browarze organizowane jest zwiedzanie w wybrane dni o 14.30, szczegółowe informacje znajdują się na stronie Pivovaru Lobec. Nie braliśmy w nim udziału, więc nie wypowiemy się jak ono wygląda.

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; Pivovar Lobec, Lobe; Browar Lobec; atrakcje Kokorinsko,; Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; Pivovar Lobec, Lobe; Browar Lobec; atrakcje Kokorinsko,; Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; Pivovar Lobec, Lobe; Browar Lobec; atrakcje Kokorinsko,;

Pivovar Lobec to miejsce z wyśmienitym piwem oraz naprawdę dobrą, czeską kuchnią, co rzadko zdarza się na czeskiej prowincji. Karta jest co prawda krótka, ale dania są smaczne, polecamy zwłaszcza gulaszową i utopenca. Duże piwo kosztuje 40-50 koron, zupa gulaszowa 48 koron, utopenec 58 koron. Nie polecamy jedynie cydru, który w smaku jest nijaki, zdecydowanie lepiej jest skupić się na piwie.

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,;

Kokorinsko – nasze propozycje tras:

Dzień 1 – Zamek Kokorin, Poklicky, Cinibulkova Stezka
Dzień 2 – Rzeźby Vaclawa Levego: Certovy Hlavy, Klacelka i Harfenice
Dzień 3 – Zamek Houska, Zamek Bezdez, Pivovar Lobec

Region Kokorinsko położony jest bardzo blisko Czeskiego Raju, a którym pisaliśmy tutaj: Czeski Raj – miasta skalne, zamki, jaskinie i inne atrakcje. Subiektywny przewodnik. Jeżeli planujesz dłuższy pobyt w Czechach, łatwo jest połączyć te dwa miejsca. Niedaleko Kokorinsko znajduje się także popularne Jezioro Machy oraz Praga.

Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Zamek Kokorin; zamki w Czechach; Kokorin; Kokorinsko, Czechy, atrakcje Czech; atrakcje Kokorinsko,; Zamek Kokorin; zamki w Czechach; Kokorin;

Informacje praktyczne:

 • ZWIEDZANIE: Zwiedzanie Kokorinska, skalnych miast, skalnych rzeźb i szlaków jest bezpłatne. Płatny jest jedynie wstęp do zamków oraz niektóre parkingi przy atrakcjach. Przykładowo parking przy Zamku Kokorin kosztuje 60 koron, przy Poklickach 20 koron.
 • DOJAZD: Kokorinsko położone jest 75-85 km od granicy z Polską oraz około 50 kilometrów na północ od Pragi. Po Kokorinsko poruszaliśmy się samochodem i jest to najlepszy środek transportu. Z tego co się orientujemy nie ma bezpośredniego połączenia z Pragą. Z Warszawy jechaliśmy do Kokorinska około 6 godzin.
 • NOCLEG: Spaliśmy w cudownym apartamencie Apartmán U rybníka w miasteczku Lobec. Apartament jest przestronny, ma duży salon z kuchnią i kozą, 1 sypialnię oraz łazienkę. Gospodarze są bardzo życzliwi i mieszkają na tej samej działce w drugim domu. Za trzy noce zapłaciliśmy 482 zł za dwie osoby. Apartament zarezerwujesz pod tym linkiem: Apartmán U rybníka. Dodatkowo 3 minuty spacerem od domu znajduje się Pivovar Lobeč, oferujący apartamenty-lofty w industrialnym stylu, zarezerwujesz je tutaj: Pivovar Lobeč. Noclegi w Zelizy i okolicy skalnych rzeźb znajdziesz pod tym linkiem. Będzie nam miło, jeśli rezerwując polecany przez nas nocleg skorzystasz z naszego linka – dla Ciebie cena się nie zmieni, a Booking podzieli się z nami swoją prowizją.

Wszystkie posty z podróży po Czechach:
Czechy

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie.

Join the Conversation

5 Comments

 1. says: Burzosław

  Dodane na wakacje! mam tak blisko, a nigdy tam nie byłem! zachęciliście mnie aby wyjść z domu, ruszyć się :] pozdrawiam!

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Kokorinsko to nasze ubiegłoroczne, czeskie odkrycie, w Polsce mało kto o nim słyszał, a jest tak pięknie i ciekawie, bardzo polecamy 🙂

Leave a comment

Zostaw komentarz