Półwysep Gargano – co warto zobaczyć? Miasteczka, plaże i inne atrakcje.

Vieste; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; Vieste Gargano, co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Plaża Pizzomunno; Pizzomunno; Pizzomunno Vieste; plaże Vieste; plaże Gargano; plaże Apulii;

O Półwyspie Gargano i jego magicznej naturze po raz pierwszy usłyszałam dawno temu. Kilka zobaczonych zdjęć utwierdziło mnie w przekonaniu, że muszę tu koniecznie kiedyś przyjechać. Niestety to kiedyś okazało się trwać bardzo długo. Im lepiej poznawałam Włochy, tym bardziej puchła moja lista włoskich miejsc do odwiedzenia. Zresztą do dziś się to nie zmieniło. Lata mijały, Gargano chodziło mi gdzieś po głowie, ale cały czas było nam nie po drodze, aż w końcu w tym roku się udało.

Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Peschici;

Pierwszą rzeczą, która zwróciła naszą uwagę była soczysta zieleń gargańskich pejzaży. Gargano to zarówno nazwa półwyspu położonego w północnej Apulii, jak i utworzonego w 1991 roku parku narodowego. Jego dumą i chlubą jest las Foresta Umbra. To właśnie on porasta wnętrze półwyspu, który słynie przede wszystkim z piaszczystych plaż, urokliwych zatoczek i formacji skalnych oraz położonych na klifach apulijskich miasteczek. Oto nasz subiektywny przewodnik po Półwyspie Gargano oraz miejsca, które według nas warto zobaczyć, poczuć lub posmakować.

Vieste; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; Vieste Gargano, co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii;

Vieste – najpiękniejsze miasteczko Gargano

Zacznijmy od Vieste, najpiękniejszego miasteczek ze wszystkich, które odwiedziliśmy na półwyspie. Będąc na Gargano to miasteczko trzeba odwiedzić koniecznie. Labirynt białych uliczek, fantastyczne zachody słońca, bliskość piaszczystych plaż i autentyczność. Położone na samym krańcu Półwyspu Gargano białe miasto Vieste ma to wszystko. Vieste uznawane jest za nieformalną stolicę Gargano, znajdującego się na północy Apulii. Jego historyczne centrum tzw. Vieste Vecchia położone jest na malowniczym klifie oraz cyplu wysuniętym daleko w morze.
Na jego skalistym krańcu znajduje się kościół San Francesco, będący jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Vieste. Cypel to plątanina białych, do bólu włoskich uliczek, gdzie przy jednej z nich nocowaliśmy. To był nocleg z jednym z najlepszych widoków w Vieste.  Śniadanie i zielona herbata na tarasie z widokiem na zatokę i zabytkową część miasteczka smakowały podwójnie.  Ale nie będziemy się powtarzać, Vieste i jego okolicą zachwycaliśmy się już przecież w tym tekście: Vieste, urocze białe miasteczko na krańcu Półwyspu Gargano. Tam też znajdziecie więcej zdjęć tego miasteczka.

Vieste; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; Vieste Gargano, co zobaczyć na Gargano; uliczki Vieste; centro storico Vieste; atrakcje Apulii; Vieste; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; Vieste Gargano, co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii;

Pizzomunno i Arco San Felice – najsłynniejsze formacje skalne Gargano

Tuż obok historycznej części Vieste znajduje się jedna z najbardziej charakterystycznych plaż Gargano. Pizzomunno słynie z skalnej iglicy, która wyrasta kilkadziesiąt metrów od klifu, na którym położone jest Vieste. O historii jej powstania przeczytasz również w poście poświęconym Vieste. Skała jest faktycznie spektakularna, trzeba ją zobaczyć, ale na plażowanie warto oddalić się także kawałek dalej od Vieste. Po obu stronach miasteczka rozciągają się przyjemne, piaszczyste i zorganizowane plaże. Wystarczy pojechać kilka kilometrów dalej w kierunku Mattinaty, aby dojechać do dzikich oraz niezorganizowanych plaż i zatok.

Vieste; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; Vieste Gargano, co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Plaża Pizzomunno; Pizzomunno; Pizzomunno Vieste; plaże Vieste; plaże Gargano; plaże Apulii;
Pizzomunno

Około 5 kilometrów od Vieste w kierunku Mattinaty znajduje się najsłynniejszy łuk skalny Gargano. Arco San Felice można zobaczyć z dwóch punktów widokowych, żaden z nich nie jest oznaczony. Pierwszy jadąc od strony Vieste znajduje się kilka minut pieszo od głównej drogi. Musisz zostawić samochód na poboczu, w miejscu które powinna wskazać nawigacja, a następnie wejść na wydeptaną ścieżkę. Ostrzegamy, że ścieżka jest wąska i momentami trzeba się przebierać pomiędzy krzakami gęsto porastającymi obie strony dróżki. Drugi punkt jest natomiast bardzo łatwo dostępny, znajduje się po drugiej stronie łuku, przy wieży Torre di San Felice. Bez problemu dostrzeżesz go z głównej drogi.

Vieste; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; Vieste Gargano, co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Arco di San Felice; plaże Gargano, plaże Apulii; Vieste; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; Vieste Gargano, co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Arco di San Felice; plaże Gargano, plaże Apulii;

Baia delle Zagare, Baia dei Faraglioni i Vignanotica

Najbardziej znaną i najczęściej fotografowaną plażą Gargano jest Baia delle Zagare, nazywana także Baia dei Faraglioni. To są tak naprawdę dwie plaże rozdzielone formacjami skalnymi o nazwie Faraglioni. Dostać się tam można na trzy sposoby. Po pierwsze łódką w ramach wycieczki lub wynajętą na własną rękę. Po drugie przez hotele, do których przynależy część plaży nazywana Baia delle Zagare. Po trzecie leśną ścieżką, której przejście zajmuje około 20-25 minut, i która prowadzi na Baia dei Faraglioni. Dojście ścieżką nie jest oczywiste, ponieważ na głównej drodze nie ma żadnych oznaczeń.

Vieste; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; Vieste Gargano, co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Baia Dei Faraglioni; plaże Gargano, plaże Apulii;

Aby na nią wejść, trzeba wejść pod mały wiadukt znajdujący się kilkaset metrów przed skrętem do Hotelu delle Zagare, jadać od strony Vieste. Nie warto zostawiać samochodu przy samym wiadukcie, ponieważ znajduje się on przy skręcie i policja lubi wlepiać za to grzywny. My zostawiliśmy samochód w pobliżu Ristorante Monte Barone da „Sor Pascal”, w której jedliśmy potem całkiem dobre orecchiette alla mattinatese oraz calamari fritti.

Vieste; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; Vieste Gargano, co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Baia Dei Faraglioni; plaże Gargano, plaże Apulii; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; orecchiette alla mattinatese;

Po wejściu na ścieżkę pojawia się pierwszy rozstaj z niewielką tabliczką informacyjną, tutaj trzeba skręcić w prawo na Baia dei Faraglioni. Skręt w lewo prowadzi do plaży Vignanotica, Na kolejnym, nieoznaczonym rozstaju musisz skręcić w lewo w drogę prowadzącą w dół i iść cały czas tą ścieżką aż dojdziesz do Baia dei Faraglioni. Plaża jest bardzo urokliwa, formacje skalne są malownicze, a sama skała ma bardzo ciekawą strukturę. Baia dei Faraglioni jest także popularna. Nam trafiła się autokarowa wycieczka, która zajęła spory kawałek plaży. Do wspomnianej plaży Vignanotica, uznawanej za jedną z najładniejszych plaż na Gargano, najłatwiej jest dotrzeć od strony Lido Vignanotica. Z opisanej ścieżki musisz do niej iść około 2 kilometry. Warto także poszukać mniej znanej plaży, w tych okolicach jest ich całkiem sporo.

Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Peschici;
Peschici

Peschici – urokliwe miasteczko w cieniu Vieste

Do Peschici jechaliśmy pełni oczekiwań, że ujrzymy kolejne cudowne i urokliwe miasteczko. Słyszeliśmy opinie, że jest równie piękne jak Vieste, a nawet piękniejsze niż Vieste. Zgodnie stwierdziliśmy, że jednak nie jest. Na pewno jest wspaniale położone na wysokim klifie. Średniowieczny zamek, który datuje się na X wiek, wręcz wyrasta ze skały, widać to świetnie stojąc u jego stóp na falochronie wdzierającym się głęboko w morze. Ten widok jest fantastyczny, a Peschici prezentuje się jeszcze lepiej z sąsiedniego klifu kiedy widać u jego stóp plażę i rozbijające się o nią fale.

Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Peschici; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Peschici;

Sama plaża jest bardzo ładna i kameralna, ta okolica jest też według nas najlepsza na nocleg. Do centro storico idzie się około 15 minut. I właśnie centro storico jest miejscem, które trochę nas rozczarowało. Nie miało tego klimatu, który czuliśmy w Vieste i pamiętamy z innych apulijskich miasteczek odwiedzonych podczas wcześniejszej podróży. Miało natomiast sporo sklepików dla turystów z towarami wszelkiej maści i informacjami  w trzech językach. W Peschici byliśmy tuż po deszczu, jeszcze nie zdążyło zaświecić nam słońce, to na pewno wpłynęło na nasze postrzeganie. Ale jesteśmy pewni, że nawet w słońcu nie wygrałoby z Vieste.

Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Peschici;
Peschici i otaczające je plaże

Oczywiście Peschici trzeba zobaczyć, choć niekoniecznie trzeba robić z niego główną bazę noclegową. Są tu ładne plaże, ale więcej jest ich wokół Vieste i Mattinaty. Kilka kilometrów od Peschici znajduje się małe miasteczko Vico del Gargano, wpisane na listę najpiękniejszych włoskich miasteczek. Jego średniowieczna starówka jest bardziej klimatyczna i  bardziej autentyczna niż w Peschici, jeżeli jest ono na Twojej trasie, możesz pomyśleć, aby je odwiedzić.

Vico del Gargano

Trabucco Da Mimi

Jadąc z Vieste do Peschici lub dalej w kierunku Molise na pewno zobaczycie trabucchi, czyli drewniane konstrukcje zbudowane na brzegu, służące do połowu ryb. Lokalni rybacy musieli kiedyś zadać sobie pytanie po co wypływać w morze, skoro ryb jest tak wiele przy brzegu, po czym znaleźli jakże prosty i efektowny sposób, aby je poławiać. Tym sposobem są właśnie trabucchi. Jedno z najbardziej znanych znajduje się tuż koło Peschici.

Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Trabuccho Da Mimi, Peschici, atrakcje Peschici, gdzie zjeść w Peschici; Trabucco Da Mimi; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Trabuccho Da Mimi, Peschici, atrakcje Peschici, gdzie zjeść w Peschici; Trabucco Da Mimi; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Trabuccho Da Mimi, Peschici, atrakcje Peschici, gdzie zjeść w Peschici; Trabucco Da Mimi; ośmiornica

Trabucco Da Mimi cały czas pełni swoją podstawową funkcją, jaką jest połów ryb, ale równocześnie jest czymś więcej niż jednym z trabucchi. Tuż obok drewnianej konstrukcji znajduje się ceniona restauracja o niezwykłym portowym klimacie. Dzięki temu możesz najpierw zobaczyć tę niepowtarzalną konstrukcję, a następnie usiąść przy drewnianym stoliku z widokiem na morze i spróbować, co oferują tamtejsze wody. Ceny są umiarkowane, porcje średniej wielkości, a rezerwacja raczej konieczna. Polecamy ośmiornicę z rusztu podaną na ziemniaczanym puree z dodatkiem hiacyntów oraz stolik tuż przy oknie lub balustradzie z widokiem na morze i fale roztrzaskujące się o skały.

Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Foresta Umbra; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Foresta Umbra;

Foresta Umbra – niezwykły las z listy Unesco

Jak wspomnieliśmy na wstępie wnętrze Półwyspu Gargano zaskakuje kolorem soczystej zieleni. Zupełnie nie przypomina często wypalonych i niezalesionych krajobrazów w środkowej Apulii. Wnętrze Gargano porasta gęsty, głęboki las o nazwie Foresta Umbra. Jest on tak malowniczy i niezwykły, że został wpisany na listę Unesco. W Foresta Umbra wyznaczono wiele szlaków pieszych i rowerowych, przewyższenia nie są duże, a same trasy wielce wymagające.  Jest tu kilka stopni chłodniej, więc w bardzo upalne dni w lesie można szukać wytchnienia. Podczas spaceru towarzyszyła nam cały czas ptasia orkiestra, a w niektórych miejsca las był tak gęsty, że nie przecisnął się przez niego żaden promień słońca. Foresta Umbra warto odwiedzić lub chociaż przejechać niezwykle malowniczą trasą, która prowadzi z Monte Sant’Angelo do Vieste.

Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Monte Sant’Angelo;

Monte Sant’Angelo, grota objawień, malownicze domy i opactwo w Pulsano

Do wspomnianego Monte Sant’Angelo pojechaliśmy zobaczyć sanktuarium św. Michała Archanioła, drugie po Foresta Umbra miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. W sanktuarium znajduje się grota objawień Michała Archanioła, która jest głównym celem dosyć licznych i często zorganizowanych w grupy zwiedzających. Poza kilkoma uliczkami ze straganami w okolicy sanktuarium, miasteczko jest całkiem przyjemne, spokojne.

Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Monte Sant’Angelo; sanktuarium św. Michała Archanioła; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Monte Sant’Angelo; sanktuarium św. Michała Archanioła; grota objawień Michała Archanioła

W Monte Sant’Angelo  znajdują się tu ciekawe ruiny zamku (wstęp 2 euro), malownicza dzielnica Junno oraz labirynt białych uliczek w centro storico. Miasteczko znane jest ze znakomitego chleba, który można spróbować w niemalże każdym sklepiku z pamiątkami i lokalnymi produktami. Ponoć wyśmienite są także focaccie, ale nie udało nam się ich spróbować, popołudniu nie zostało w miasteczku ani jednej.

Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Monte Sant’Angelo; zamek w Monte Sant’Angelo; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Monte Sant’Angelo; zamek w Monte Sant’Angelo; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Monte Sant’Angelo; zamek w Monte Sant’Angelo; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Monte Sant’Angelo; dzielnica Junno;

Kilka kilometrów od Monte Sant’Angelo znajduje się opactwo w Pulsano. Droga jest bardzo kręta i jednocześnie malownicza. Chociażby dla tych widoków warto pojechać do Pulsano. Opactwo Santa Maria di Pulsano zbudowano w 591 roku na wysokiej skale, w jej niższych częściach wykuto proste pustelnie. Były one trudno dostępne, dawni pustelnicy często musieli używać lin lub drabin, aby się do nich dostać. Dziś z opactwa poprowadzony jest szlak widokowy, którym można zejść niżej, aby zobaczyć te skalne komnaty, które setki lat temu służyły za schronienie i miejsce odosobnienia.

Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; klasztor w Pulsano, Pulsano;
Opactwo w Pulsano

San Giovanni Rotondo i kult Ojca Pio

Najbardziej turystycznym miejscem, które odwiedziliśmy na Gargano, było San Giovanni Rotondo. Byłoby to miasteczko jakich w Apulii wiele, niczym specjalnym się nie wyróżniające, gdyby nie postać uwielbianego przez Włochów Ojca Pio, który został tu pochowany. San Giovanni Rotondo to drugie po Lourdes najczęściej odwiedzane miejsce pielgrzymek na świecie. Kult Ojca Pio przyciąga tu ponoć ponad 7 000 000 pielgrzymów rocznie. Ogromna liczba, w sezonie i dni uroczystości religijnych San Giovanni Rotondo musi być zapchane ludźmi do granic możliwości. W spokojny, majowy dzień i tak było ich zaskakująco dużo. Co krok trafialiśmy na stragany z figurkami Ojca Pio przeróżnej wielkości, różańcami, zawieszkami z podobizną Ojca Pio i innymi dewocjonaliami. Obok religijnego kultu wyrósł niezły biznes.

Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; San Giovanni Rotondo; Ojciec Pio; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; San Giovanni Rotondo; Ojciec Pio;

Pielgrzymi kierują się w San Giovanni Rotondo przed wszystkim do dwóch kościołów. Starego, w którym pochowano Ojca Pio oraz nowego zaprojektowanego z rozmachem w 2004 roku przez architekta Renzo Piano. Myślą przewodnią nowego projektu był wąż. Kościół i miejsce dla pielgrzymów mają wijący się kształt przypominający serpentynę. Architektonicznie projekt jest ciekawy, choć według nas jest mało uduchowiony. Świetnie wyglądają symetrycznie posadzone drzewa na placu dla pielgrzymów, natomiast wnętrze świątyni jest trochę kiczowate, zwłaszcza materiałowe plandeki zastępujące witraże. Bardzo wyróżniają się na tle innych wiekowych i pełnych dbałości o architektoniczne szczegóły włoskich kościołów.

Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; San Giovanni Rotondo; Ojciec Pio; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; San Giovanni Rotondo; Ojciec Pio;

Rejs na wyspy Tremiti

Dużą popularnością podczas pobytu na Gargano cieszą się jedno- lub wielodniowe rejsy na wyspy, które do Apulii wcale nie przynależą. Nam niestety nie starczyło na to czasu, ale uważamy, że powinniśmy w tym tekście o nich wspomnieć. Wyspy Tremiti to część sąsiedniego regionu Molise. W sezonie można na nie dopłynąć z trzech miejscowości na Gargano – Vieste, Peschici oraz Rodi Garganico. Rozkład promów oraz ich ceny znajdziesz pod tym linkiem. Całoroczne połączenie promowe na Tremiti funkcjonuje z miasteczka Termoli w regionie Molise. Jeżeli nie masz tyle czasu a chciałbyś zobaczyć Gargano od strony wody, może rozważyć wycieczkę łódką do grot wokół Vieste, niektóre z nich obejmują także te plaże. Wycieczka trwa 3 godziny i kosztuje 13 euro za osobę, ale nie spodziewajcie się bardzo kameralnej atmosfery, widzieliśmy łódki z fotelami nawet dla kilkudziesięciu osób.

Vieste; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; Vieste Gargano, co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii;

Jak dojechać na Gargano?

Na półwysep Gargano najłatwiej jest dotrzeć z lotniska w Bari lub Pescarze. Choć Pescara położona jest w zupełnie innym regionie (Abruzzo), dojazd samochodem z obu miejsc trwa mniej więcej tyle samo – niespełna trzy godziny, a loty do Pescary są zazwyczaj o wiele tańsze.  Za bilety lotnicze dla dwóch osób Warszawa-Pescara-Warszawa zapłaciliśmy 420 zł z bagażem. Do tego trzeba doliczyć niespełna 20 euro na opłaty za autostradę w obie strony. Wypożyczalnie samochodów znajdują się bezpośrednio na lotnisku w Pescarze, za samochód na cztery dni w klasie ekonomicznej (klasa Volkswagen Polo) zapłaciliśmy 383 zł z pełnym ubezpieczeniem. Wypożyczalnie znajdują się także na lotnisku w Bari. W sezonie (31 maja – 22 września) z lotniska w Bari kursuje specjalna linia autobusowa Pugliairbus na Gargano, autobus zatrzymuje się m.in. w Vieste, Mattinacie, Manfredonii i Monte Sant’Angelo, rozkład jazdy dostępny jest pod tym linkiem. Zgodnie z rozkładem podróż z lotniska do Vieste trwa 2 godziny 51 minut. Do Vieste można także dojechać lokalnymi autobusami Sita z przesiadką w Manfredonii, rozkład jazdy znajdziesz tutaj.

Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Monte Sant’Angelo;

Gargano – nasze polecane noclegi

Na Gargano nocowaliśmy w dwóch miejscach – w Vieste oraz Peschici, oba noclegi możemy bardzo polecić. W Vieste wybraliśmy nocleg w samym sercu miasteczka w Casa Giuglia. Lokalizacja i taras na dachu są fantastyczne, pokoje są bardzo przyjemne, jest w nich wszystko czego potrzebujesz. Casa Giulia zarezerwujesz pod tym linkiem. Wzdłuż plaż wokół Vieste znajduje się dobrze rozbudowana infrastruktura hotelowa i kempingowa. Można spać tak jak my w centrum miasteczka, ale jeżeli jesteś nastawiony na plażowanie dobrym wyborem może być lokalizacja przy plaży. Więcej opcji noclegowych znajdziesz tutaj: Noclegi w Vieste.

Vieste; Gargano; Apulia; atrakcje Gargano; Vieste Gargano, co zobaczyć na Gargano; atrakcje Apulii; Vieste nolceg

W Peschici zdecydowaliśmy się na nocleg blisko plaży w B&B Villa D’Amato. Do pokoju z sporą łazienką i małą garderobą przynależał także mały taras. W obiekcie można korzystać także z basenu i tarasu słonecznego. Do plaży szliśmy jedną minutę, natomiast do historycznego centrum miasteczka około 15 minut. Jeżeli zdecydujesz się na nocleg w tym miejscu, koniecznie spróbuj znakomitych domowych ciast pieczonych przez mamę właściciela! B&B Villa D’Amato zarezerwujesz pod tym linkiem. Będzie nam miło, jeśli rezerwując polecany przez nas nocleg skorzystasz z naszego linka – dla Ciebie cena się nie zmieni, a Booking podzieli się z nami swoją prowizją.

Wszystkie posty z Apulii:
Apulia

Wszystkie posty z podróży do Włoch:
Włochy

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

18 Comments

 1. says: Dorota

  Ale tam łądnie. Nigdy o tym miejscu nie słyszałam, az do teraz! Ach te Włochy, w sumie gdzie nie pojechać to jest czym sie zachwycać!!!

  1. says: zlotaproporcja.pl

   To prawda, każdy region jest piękny, im dłużej jeździmy do Włoch, tym więcej miejsc chcemy zobaczyć lub ponownie odwiedzić. Pod względem urody oraz liczby pięknych i ciekawych miejsc ten kraj jest niesamowity! Pozdrawiamy serdecznie!

 2. says: Barbara

  Myśmy na Gargano jeździli samochodem (20 lat temu) – raz z noclegiem w okolicach Rimini, a dwa razy jednym ciągiem, co zajmowało mojemu mężowi ok. 22-23h. Oczywiście po drodze zaglądaliśmy tu i ówdzie, ale generalnie gnało nas do naszego ośrodka Piccolo Friuli, kilka km na północ od Vieste. Plaża tu jest bardzo malownicza, tuż obok znajdują się ruiny zamku Fryderyka II Barbarossy, który dość solidnie fortyfikował wschodnie wybrzeże. Była to nasza baza wypadowa do pięknych wycieczek w okolice. Najdalej na południe dotarliśmy do Alberobello. W San Giovanni Rotondo nie było jeszcze tego nowego kościoła, o którym piszesz, ale kolejka do grobowca Ojca Pio była ogromniasta.
  Zakochaliśmy się w Gargano, w przyjaznej atmosferze PF, leniwych spacerach wieczorami po Vieste, pięknych krajobrazach do tego stopnia, że z przyjemnością wracaliśmy.
  Serdecznie pozdrawiam i czekam na następne wpisy:)

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Gargano 20 lat temu musiało być cudowne! Teraz dzięki bezpośrednim lotom dużo łatwiej jest dotrzeć do Apulii. Cały czas na Gargano nie jest bardzo turystycznie poza San Giovanni Rotondo, ale 20 lat temu musiało być tu kompletnie nieturystycznie! Pozdrawiamy serdecznie!

 3. says: Jędrek

  niesamowita jest biel tych wapieni i nasuwa się mi takie pytanie jak intensywne, bogate musiało być życie w wodach i jak długie żeby stworzyć takie formy skalne

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Skały i poszarpane wybrzeże Gargano są przepiękne, fajnie byłoby móc przenieść się w przeszłość i zobaczyć jak te skały powstawały, życie w tych wodach na pewno było intensywne 😉 Pozdrawiamy!

 4. says: lokin

  We Vieste, Peschici byliśmy już 14 razy, jest to nasze miejsce na ziemi, w tym roku tez tam jedziemy, bajkowe miejsce, ceny idealne, klimat super, ale na odpoczynek polecamy wyłącznie wrzesień, lipiec i serpien jest upalny.

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Zupełnie mnie nie dziwią te powroty, Gargano jest przepiękne! Również polecamy miesiące poza szczytem sezonu, w lipcu i sierpniu bywa nie tylko upalnie, ale także bardzo tłoczno. Zdecydowanie przyjemniej jest we wrześniu czy w czerwcu. W maju tego roku pogoda była natomiast zmienna, było bardzo ciepło, ale także potrafił pokropić deszcz. Pozdrawiamy serdecznie!

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Dziękujemy za informację! W maju bez problemu można było dotrzeć tą drogą do plaży. Było jedno rozwidlenie prowadzące do prywatnego domu i na plażę, jeżeli nie masz na myśli furtki do tego domu, to najwidoczniej ktoś zagrodził przejście na plażę. Pozdrawiamy serdecznie!

  2. says: Anton Pemmer

   To prawda, przejście zostało zagrodzone. Ale…Polak potrafi. Plaża, klify sa przecudowne. DZIĘKUJE !!!! Bez Was bym tam nie trafiła! A jestem wielką miłośniczką białych klifów….Dojazd do Monte Sant’Angelo od strony wybrzeża o zachodzie słońca -niesamowite przeżycie. DZIĘKUJE i pozdrawiam : )

   1. says: zlotaproporcja.pl

    Dziękujemy za miłe słowa, cieszymy się, że nasze wpisy były pomocne 🙂 Krajobrazy na Gargano są przepiękne, widoki na drodze do Monte Sant’Angelo o zachodzie słońca musiały być fantastyczne, pozdrawiamy serdecznie!

 5. says: Asia

  Przez przypadek trafiłam na Wasz blog i bardzo mi się podoba. Uwielbiamy Włochy, a Vieste jednym z tych miejsc, do których wracamy. W zeszłym roku pierwszy raz z dziećmi.

 6. says: Waldemar Paskucki

  Vieste to moje miejsce na Ziemi, już drugie i trzecie pokolenie naszej rodziny spędza wakacje na Gargano.
  Polecam jest pięknie i smacznie.

  1. says: zlotaproporcja.pl

   Również gorąco polecamy Vieste, jest niezwykle piękne i malownicze! Pozdrawiamy serdecznie 🙂

Leave a comment

Zostaw komentarz