Teatr w Epidauros – doskonała akustyka i najlepiej zachowany antyczny teatr w Grecji

Teatr w Epidauros; Epidauros; Peloponez; atrakcje Peloponezu; najlepiej zachowany teatr antyczny; Zatoka Sarońska; atrakcje Grecji; okolice Aten;

Była druga połowa XIX wieku. Teatr w Epidauros był jedynie legendą zapisaną w kilku antycznych tekstach. Mało kto wierzył, że okolicach miasteczka Epidauros na Półwyspie Peloponeskim, gdzieś pośród gajów oliwnych i pól, znajdują się ruiny antycznego teatru słynącego z fantastycznej akustyki oraz sanktuarium greckiego boga Asklepiosa.

Najlepiej zachowany antyczny teatr w Grecji

W legendę wierzył jednak grecki archeolog Panagiotis Kavvadias.  Postanowił on odszukać teatr opisywany przez greckiego geografa Pauzaniasza jako jeden z największych i najwspanialszych w antycznym świecie. Wykopaliska trwały kilka lat, przełomem okazał się rok 1881, kiedy Kavvadias odkrył przykryte ziemią ruiny legendarnego teatru. Warstwa ziemi przez setki lat chroniła budowlę przed wodą, wiatrem, erozją oraz działaniem człowieka, dzięki czemu teatr i jego widownia były w znakomitym stanie. W ten oto sposób odnaleziono ruiny uznawane dziś za najlepiej zachowany antyczny teatr w Grecji.

Teatr w Epidauros na 12 000 widzów

Teatr w Epidauros ma dziś około 2350 lat. Został zbudowany w 330 roku przed naszą erą z niezwykłym rozmachem. Antyczna widownia miała 55 rzędów mogła pomieścić aż 12 000 osób. Jego wielkość także robi wrażenie, zwłaszcza, że został tak zaprojektowany, aby z każdego miejsca było widać scenę oraz słyszeć każde słowo, a nawet szept znajdującego się na scenie aktora. Także z najdalej położonych rzędów oddalonych aż o 60 metrów od sceny. Teatr w Epidauros obecnie jest nie tylko świetnie zachowanym zabytkiem, o którym mówi się, że zostanie zgłoszony na listę światowego dziedzictwa Unesco. Cały czas wystawiane są w nim antyczne sztuki podczas letniego festiwalu teatralnego Epidauria, odbywającego się nieprzerwanie od 1954 roku. Antyczne tragedie Sofoklesa czy Eurypidesa w takim miejscu muszą być niezwykłym spektaklem.

Teatr w Epidauros; Epidauros; Peloponez; atrakcje Peloponezu; najlepiej zachowany teatr antyczny; Zatoka Sarońska; atrakcje Grecji; okolice Aten;

Teatr w Epidauros i jego doskonała akustyka

Akustykę sprawdzaliśmy empirycznie w kilku różnych częściach teatru. Część z nas siedziała na samej górze widowni, część stała na antycznej scenie. Ponieważ nie byliśmy sami oraz wokół nas trwały inne próby i rozmowy, nie mówiliśmy szeptem a normalnym głosem, takim jakim prowadzimy rozmowę z osobą stojącą obok. Rozmówcę od słuchacza dzieliło więc dobrych kilkadziesiąt metrów oraz różnica wysokości. Test był prosty – prosiliśmy osoby siedzące na widowni o wstanie, dotknięcie lewego lub prawego ucha, zmianę rzędu czy też podrapanie się po nosie. Skuteczność była zaskakująca, bowiem 100%. Nasze intencje zostały odczytane prawidłowo za każdym razem!

Teatr w Epidauros; Epidauros; Peloponez; atrakcje Peloponezu; najlepiej zachowany teatr antyczny; Zatoka Sarońska; atrakcje Grecji; okolice Aten;

Jak to jest możliwe? Na to pytanie nie ma jednej prostej odpowiedzi. Od momentu odkopania, Teatr w Epidauros i  akustyka są  przedmiotem licznych badań. Naszą uwagę zwróciła specyficzna budowa wykutych w skale ławek. Ich podstawa ma kształt półkola, przez co dźwięk się łatwiej odbija od kamienia i lepiej go słychać. Jest to zapewne jedna z wielu zastosowanych tutaj architektonicznych sztuczek, a genialna akustyka teatru jest wypadkową wielu różnych czynników.

Strefa archeologiczna w Epidauros; Epidauros; Peloponez; atrakcje Peloponezu; Zatoka Sarońska; atrakcje Grecji; okolice Aten;

Sanktuarium i świątynia Asklepiosa w Epidauros

Choć bez wątpienia największą gwiazdą w Epidauros jest obecnie teatr, to w czasach antycznych był on częścią sanktuarium Asklepiosa,  greckiego boga sztuki lekarskiej. Według mitologii Asklepios został zabity przez Zeusa piorunem, a następnie pochowany właśnie w Epidauros. Z czasem Epidauros stało się jednym z głównych ośrodków kultu Asklepiosa. Co pięć lat w Epidauros odbywało się ogólnogreckie święto ku czci Asklepiosa. Najważniejszą budowlą sanktuarium była Świątynia Asklepiosa tzw. Asklepiejon, która spłonęła wieki temu w pożarze i dziś możemy podziwiać jedynie jej niewielkie fragmenty. Asklepiejon składał się z wielu budynków, zarówno sakralnych, jak i świeckich, dlatego teren wykopalisk jest dosyć rozległy. Niestety z dawnych budowli nie pozostało wiele.

Strefa archeologiczna w Epidauros; Epidauros; Peloponez; atrakcje Peloponezu; Zatoka Sarońska; atrakcje Grecji; okolice Aten;

Port w Epidauros

Samo Epidauros to niewielkie portowe miasteczko jakich wiele w Zatoce Sarońskiej. W październiku było dosyć puste i senne, ale też nie trafiliśmy na słoneczną pogodę. Jest tu kilka knajpek i sklepików, a wejście do portu jest urokliwe. Niestety miejsc w porcie jest niewiele, więc zmuszeni byliśmy nocować na kotwicy. Strefa archeologiczna oddalona jest od portu o 8 kilometrów. Z portu można do niej dojechać autobusem lub taksówką, która czeka na miejscu na zwiedzających. Ponieważ mieliśmy ograniczony czas, do teatru jechaliśmy taksówkami. Przy czterech osobach w taksówce wyszło po 10 euro za osobę. Taksówkarz czekał na nas na parkingu ponad godzinę, w tym czasie zwiedziliśmy dokładnie teatr oraz przespacerowaliśmy się po całej strefie. Jeżeli chcesz zajrzeć w każdy kąt lub jedziesz w szczycie sezonu, zapewne będziesz potrzebować więcej czasu.

Port w Epidauros; atrakcje Peloponezu; Zatoka Sarońska; Epidauros; Peloponez; atrakcje Grecji; okolice Aten; Port w Epidauros; atrakcje Peloponezu; Zatoka Sarońska; Epidauros; Peloponez; atrakcje Grecji; okolice Aten; Port w Epidauros; atrakcje Peloponezu; Zatoka Sarońska; Epidauros; Peloponez; atrakcje Grecji; okolice Aten;

Informacje praktyczne:

  • BILETY: Bilet do teatru i strefy archeologicznej dla osoby dorosłej kosztuje 12 euro. Strefa jest otwarta od godziny 8.00 do do 20.oo od maja do sierpnia, do 19.00 w kwietniu i wrześniu, do 18.00 w marcu i październiku oraz do 17.00 od listopada do lutego. W dni świąteczne mogą być inne godziny otwarcia.
  • DOJAZD Z EPIDAUROS: Bilet w jedną stronę kosztuje 3euro. Autobusy jeżdżą rzadko, rozkład znajduje się na przystanku. Alternatywą jest taksówka, która czeka na zwiedzających standardowo przez 1 godzinę, koszt przejazdu w dwie strony to 40 euro.
  • DOJAZD Z ATEN: Z Aten najłatwiej jest dojechać do teatru wynajętym samochodem. Jest też możliwość dojazdu publicznym autobusem z przesiadką w Nafplio (więcej informacji o tym połączeniu znajdziesz tutaj), a także transferu prywatnymi busami.
  • NOCLEG: Noclegi w okolicy teatru wyszukasz tutaj: Noclegi Epidauros.

Nasze greckie podróże:
Grecja

Kulinarne opowieści z Grecji:
Kuchnia grecka

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Zostaw komentarz