Masyw Śnieżnika. Trójmorski Wierch z Jodłowa przez źródła Nysy Kłodzkiej.

Masyw Śnieżnika; Trójmorski Wierch; Trójmorski Wierch z Jodłowa; Kotlina Kłodzka, Dolny Śląsk

Trójmorski Wierch w Masywie Śnieżnika położony jest niemalże na granicy polsko-czeskiej. Choć nie imponuje specjalnie wysokością mierząc 1145 metrów, to jest niezwykle ciekawym szczytem zarówno pod względem widokowym, jak i geograficznym. Z Trójmorskiego Wierchu pięknie prezentuję się Śnieżnik i Mały Śnieżnik oraz Kotlina Kłodzka. Na jego zboczach łączą się trzy europejskiej działy wodne, a na szlaku prowadzącym od strony Jodłowa można orzeźwić się przy źródle Nysy Kłodzkiej.

Trójmorski Wierch z Jodłowa lub Potoczka

Najpopularniejszy szlak na Trójmorski Wierch prowadzi z Jodłowa, a dokładnie z bezpłatnego parkingu znajdującego się w Jodłowie. Początkowy odcinek to bardzo przyjemny i niezbyt wymagający spacer leśną drogą czerwonym, a potem czerwono-żółtym szlakiem. Podejście jest naprawdę łagodne i nie powinno sprawić problemu. Jeżeli tak jak my, zatrzymacie się w Potoczku, możecie wejść na żółty szlak bezpośrednio z tej maleńkiej, ale jakże urokliwej miejscowości, skracając dystans do wejścia na szczyt.

Masyw Śnieżnika; Trójmorski Wierch; Trójmorski Wierch z Jodłowa; Kotlina Kłodzka, Dolny Śląsk

W miejscu, gdzie kończy się żółty szlak, a szlak czerwony łączy się z zielonym, rozpoczyna się trudniejszy i bardziej wymagający odcinek. Jest bardziej stromy, do tego przyjemna leśna droga zmienia się w węższy szlak z dużą ilością kamieni. Podejście trwa około 45 minut. Spotkaliśmy na szlaku kilka osób na rowerach, ale nie wszyscy wjechali na samą górę, zdecydowanie nie jest to szlak stworzony z myślą o rowerzystach.

Masyw Śnieżnika; Trójmorski Wierch; Trójmorski Wierch z Jodłowa; Kotlina Kłodzka, Dolny Śląsk

Widok na Śnieżnik i zamknięta wieża widokowa

Na szczycie Trójmorskiego Wierchu znajduje się drewniana wieża widokowa. Wieża ma 25 metrów wysokości i informuje o niej wiele znaków na szlakach. Została ona udostępniona zwiedzającym całkiem niedawno, bo w 2010 roku. Niestety mimo niezbyt długiego stażu wieża na Trójmorskim Wierchu jest aktualnie zamknięta z powodu złego stanu technicznego. Jej konstrukcja została co prawda wzmocniona stalowymi linami i drewnianymi belkami, ale gołym okiem widać ubytki w drewnie.

Masyw Śnieżnika; Trójmorski Wierch; Trójmorski Wierch z Jodłowa; Kotlina Kłodzka, Dolny Śląsk
Widok na Śnieżnik ze szczytu Trójmorskiego Wierchu

Część osób nic sobie z tego nie robi i wchodzi na górę na własne ryzyko. My natomiast zastanawiamy się jaki jest sens budowy kolejnej wieży na Śnieżniku i czy nie lepiej (i taniej) byłoby wyremontować wieżę na Trójmorskim Wierchu? Na szczęście widoki z samego szczytu są również piękne i rekompensują brak możliwości wejścia na wieżę widokową. Dostrzec można zarówno Śnieżnik, Mały Śnieżnik, jak i piękną panoramę Kotliny Kłodzkiej.

wieża na Trójmorskim Wierchu; Masyw Śnieżnika; Trójmorski Wierch; Trójmorski Wierch z Jodłowa; Kotlina Kłodzka, Dolny Śląsk; wieża widokowa Tójmorski Wierch
Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu

Powrót do Jodłowa przez Przełęcz Puchacza i Mały Śnieżnik

Z Trójmorskiego Wierchu do Jodłowa można wrócić na kilka sposobów. Po pierwsze można wrócić czerwonym i żółtym szlakiem opisanym wyżej. Po drugie można pójść dalej czerwono-zielonym szlakiem przez Puchacz do Przełęczy Puchacza, następnie skręcić w żółty szlak i wejść na bardzo łatwy niebieski szlak.  Niebieski szlak prowadzi leśnym zboczem z szumiącymi potoczkami do punktu wyjścia, czyli parkingu w Jodłowie. W ten sposób robi się przyjemną i dosyć zróżnicowaną widokowo pętelkę o długości niespełna 11 kilometrów z szacunkowym czasem przejścia około 3,5 godziny.

Masyw Śnieżnika; Trójmorski Wierch; Trójmorski Wierch z Jodłowa; Kotlina Kłodzka, Dolny Śląsk
Widok na Kotlinę Kłodzką z Trójmorskiego Wierchu

Na Przełęczy Puchacza można także pójść zielonym szlakiem prowadzącym na Mały Śnieżnik. Po wejściu na Mały Śnieżnik najsensowniej jest pójść dalej zielonym szlakiem, który łączy się ze wspomnianym wcześniej niebieskim szlakiem prowadzącym na parking w Jodłowie. Wydłuży to trasę o kilka kilometrów. Niebieskim szlakiem można pójść także w drugą stronę do hali pod Śnieżnikiem i dalej na sam Śnieżnik. Opcji jest wiele, wszystko zależy od chęci i dyspozycji.
wieża na Trójmorskim Wierchu; Masyw Śnieżnika; Trójmorski Wierch; Trójmorski Wierch z Jodłowa; Kotlina Kłodzka, Dolny Śląsk; wieża widokowa Tójmorski Wierch

Na styku trzech europejskich działów wodnych

Trójmorski Wierch to nie tylko szczyt w Masywie Śnieżnika. To także jedyne miejsce w Polsce, w którym łączą się trzy europejskiej działy wodne. Na zboczach Trójmorskiego Wierchu swoje źródła ma Nysa Kłodzka znajdująca się w zlewisku Morza Bałtyckiego, Lipkovský potok ze zlewiska Morza Północnego oraz Morawa ze zlewiska Morza Czarnego. To właśnie do tego faktu nawiązuje obecna nazwa szczytu pochodząca z roku 1946. Wcześniej Trójmorski Wierch nazywano Klepaczem, taka nazwa cały czas funkcjonuje po czeskiej stronie granicy (Klepáč).

źródła Nysy Kłodzkiej; Trójmorski Wierch; Kotlina Kłodzka; Nysa Kłodzka

Przez źródło Nysy Kłodzkiej

Na żółto-czerwonym odcinku szlaku z Trójmorskiego Wierchu do Jodłowa warto odbić kilka kroków do źródła Nysy Kłodzkiej. Znajduje się ono dosłownie kilkadziesiąt metrów od głównego szlaku. Miejsce jest bardzo spokojne i urokliwe. Warto się tutaj na chwilę zatrzymać, napić się wody i obmyć twarz. Źródło wypływa z potężnego drzewa, aż ciężko sobie wyobrazić, że ten niewielki potoczek podczas powodzi w 1997 roku zdewastował ulice i zabudowania Kłodzka znajdujące się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów dalej.

Źródło Nysy Kłodzkiej
Źródło Nysy Kłodzkiej
źródła Nysy Kłodzkiej; Trójmorski Wierch; Kotlina Kłodzka; Nysa Kłodzka
Koniecznie napij się wody

Na zboczu Trójmorskiego Wierchu wygląda on niezwykle niewinnie i spokojnie. Woda wypływająca ze źródełka jest pitna i przyjemnie orzeźwiająca. Tuż obok niego znajduje się drewniana ławka, na której na kilka chwil przysiedliśmy, aby odpocząć od ciężkiego, gorącego tego dnia powietrza i nacieszyć oczy pięknym widokiem źródełka.

źródła Nysy Kłodzkiej; Trójmorski Wierch; Kotlina Kłodzka; Nysa Kłodzka

Informacje praktyczne:

  • PARKING: Ogólnodostępny parking znajduje się przy rozwidleniu szlaków w Jodłowie. Przy parkingu jest wejście na szlak na Trójmorski Wierch. Parking jest bezpłatny.
  • NOCLEG: Nocowaliśmy w Potoczku 19 niezwykle malowniczo zlokalizowanym przy żółtym szlaku na Trójmorski Wierch. Bardzo polecamy to miejsce chcącym odpocząć na łonie natury z dala od cywilizacji. O Potoczku 19 pisaliśmy więcej w tekście: Potoczek 19 – sielski nocleg w naturze u stóp Masywu Śnieżnika.
  • ATRAKCJE MASYWU ŚNIEŻNIKA: Masyw Śnieżnika to nie tylko malownicze i przyjemne trasy piesze czy rowerowe. W tym tekście opisaliśmy miejsca i atrakcje w polskiej części Masywu Śnieżnika, które według nas warto zobaczyć i doświadczyć: Masyw Śnieżnika to nie tylko Śnieżnik! Atrakcje Masywu Śnieżnika.

Wszystkie teksty o Dolnym Śląsku:
Dolny Śląsk

Nasze polskie podróże:
Polska

Spodobał się Tobie ten tekst? Podziel się nim ze znajomymi i bądź z nami na blogu, Facebooku i Instagramie!

Zostaw komentarz