Potoczek 19 – sielski nocleg w naturze u stóp Masywu Śnieżnika

Dolny Śląsk; Masyw Śnieżnika; nocleg Masyw Śnieżnika; nocleg Międzylesie; nocleg Potoczek; Potoczek 19;

U stóp Masywu Śnieżnika, tuż przy granicy z Czechami leży niezwykle sielskie miejsce, w którym falują krajobrazy, a pełne kwiatów łąki przecinają niepozorne górskie potoczki. Wokół jest tylko natura – góry, łąki, ćwierkające ptaki i szum przepływającej wody w oddali. Od sklepów, komunikacji publicznej i innych dobrodziejstw cywilizacji dzieli Ciebie dobrych kilkanaście kilometrów. Za to szlak na Trójmorski Wierch czy do źródeł Nysy Kłodzkiej jest na wyciągnięcie ręki. Tym miejscem jest Potoczek 19. Sielska oaza dla tych, którzy chcieliby złapać oddech na łonie natury z dala od ludzi, zgiełku i odgłosów miasta.

 Dolny Śląsk; Masyw Śnieżnika; nocleg Masyw Śnieżnika; nocleg Międzylesie; nocleg Potoczek; Potoczek 19;

U stóp Masywu Śnieżnika i na krańcu Polski

Kiedy zbliżaliśmy się do Potoczka wydawało nam się, że dotarliśmy na daleki kraniec Polski. A przecież byliśmy zaledwie dziesięć kilometrów od Międzylesia! Zjechaliśmy w boczną drogę prowadzącą do naszego celu. Wokół nas nie było nikogo. Pozostawiliśmy za sobą wszelkie zabudowania. Dom, do którego zmierzaliśmy, był ukryty pomiędzy pagórkami. Na horyzoncie widzieliśmy jedynie łąki, drzewa i wierzchołki gór w oddali.

 Dolny Śląsk; Masyw Śnieżnika; nocleg Masyw Śnieżnika; nocleg Międzylesie; nocleg Potoczek; Potoczek 19;
Potoczek 19 z Masywem Śnieżnika w tle

Aż w końcu wjechaliśmy na posesję i ujrzeliśmy uroczy, drewniany dom gościnny. Od razy poczuliśmy jego dobrą energię i swobodną atmosferę. Falujący krajobraz potęgował sielskość i ciszę, w której się znaleźliśmy. Ciszę przerywał jedynie szum potoczka, który przepływa przez posesję.

Potoczek 19 koło Międzylesia

Potoczek 19 to nie jest miejsce dla każdego. Jeżeli lubisz wieczorem pójść na spacer po deptaku lub nie wyobrażasz sobie przygotowywania śniadania na wyjeździe lub kilku dni ze słabym zasięgiem i internetem, to lepiej pojedź w inne miejsce. Tu do najbliższego sklepu i knajpy będziesz jechać kilkanaście minut samochodem. Ale jeżeli masz ochotę uciec na przysłowiowy koniec świata, zostawić za sobą wszelką cywilizację i chłonąć naturę wszystkimi zmysłami, to trafisz we właściwe miejsce.

 Dolny Śląsk; Masyw Śnieżnika; nocleg Masyw Śnieżnika; nocleg Międzylesie; nocleg Potoczek; Potoczek 19;

W domu jest zaledwie sześć pokojów gościnnych. Z jednej strony są one bardzo czyste i proste, z drugiej naprawdę komfortowe. Do dyspozycji gości jest salon z jadalnią oraz przestronna i znakomicie wyposażona kuchnia. Dom jest niezwykle schludny i świetnie zorganizowany. W kuchni znajdziesz wszystko, co mógłbyś potrzebować, od razu poczuliśmy się w niej jak u siebie. Przy domu są dwa tarasy, a także miejsce na ognisko. Każdy znajdzie więc przestrzeń dla siebie i nie będzie sobie wchodził w drogę. Właściciele planują także przebudowę stodoły znajdującej się na posesji, więc w niedalekiej przyszłości mogą pojawić się nowe przestrzenie dla gości.

 Dolny Śląsk; Masyw Śnieżnika; nocleg Masyw Śnieżnika; nocleg Międzylesie; nocleg Potoczek; Potoczek 19;

Potoczkiem opiekuje się nimi przemiła i bardzo dyskretna Ania. Jeżeli będziesz chcieć, opowie Tobie, co zobaczyć i zjeść w okolicy. To dzięki niej trafiliśmy do lokalnej gospodyni z Różanki robiącej pyszne wędzone sery z niepasteryzowanego mleka krowiego. Ceny pokojów zaczynają się od 200 zł za dobę, rezerwację możesz zrobić na Bookingu lub na tej stronie.

 Dolny Śląsk; Masyw Śnieżnika; nocleg Masyw Śnieżnika; nocleg Międzylesie; nocleg Potoczek; Potoczek 19;  Dolny Śląsk; Masyw Śnieżnika; nocleg Masyw Śnieżnika; nocleg Międzylesie; nocleg Potoczek; Potoczek 19;

Co zobaczyć w okolicy?

Potoczek 19, jak wspomnieliśmy na wstępie, położony jest przy Masywie Śnieżnika tuż obok szlaku na Trójmorski Wierch przez źródła Nysy Kłodzkiej, o którym pisaliśmy szczegółowo w tym tekście: Masyw Śnieżnika. Trójmorski Wierch z Jodłowa przez źródła Nysy Kłodzkiej. Z Trójmorskiego Wierchu możesz pójść dalej na Mały Śnieżki lub Śnieżnik Kłodzki, ale jest to już całodniowa trasa. Jeżeli chcesz skrócić wejście na jeden ze Śnieżników, to możesz podjechać do oddalonego o kilka minut samochodem Jodłowa. Tam znajduje się bezpłatny parking i rozgałęzienie szlaków.

Masyw Śnieżnika; Trójmorski Wierch; Trójmorski Wierch z Jodłowa; Kotlina Kłodzka, Dolny Śląsk
Widok z Małego Śnieżnika na Trójmorski Wierch

Polecamy gorąco także Międzygórze i wodospad Wilczki, przeczytasz o nich tutaj: Międzygórze, wodospad Wilczki i architektoniczna perła Sudetów. Blisko są także Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Góry Stołowe czy też Ścieżka w obłokach Dolni Morawa po czeskiej stronie. Ale pamiętaj, że w Potoczku jest tak sielsko, że po prostu możesz mieć ochotę, aby nic nie zwiedzać i nic nie robić. Po prostu usiąść na trawie, zamoczyć stopy w potoczku lub pójść na nieśpieszny spacer po okolicznych łąkach, a po zmroku starać się policzyć wszystkie gwiazdy które tam widać 🙂

droga mleczna; dolny śląsk
Nocne niebo nad Potoczkiem

Wszystkie teksty o Dolnym Śląsku:
Dolny Śląsk

Nasze polskie podróże:
Polska

Spodobał się Tobie ten tekst? Podziel się nim ze znajomymi i bądź z nami na blogu, Facebooku i Instagramie!

Zostaw komentarz