Najpiękniejsze plaże Portugalii i południowo-zachodni kraniec Europy

Zachodnie Algarve śmiało można nazwać najlepszymi plażami w Europie. Każdy kto tu przyjedzie,wyjedzie z niedosytem i będzie chciał ponownie wrócić. Najbardziej spektakularne formacje skalne znajdują się wokół Lagos, ale dopiero na zachód od tego miasteczka można znaleźć ciche, spokojne i urokliwe zakątki oraz najpiękniejsze plaże Portugalii.

lagos

Najpiękniejsze plaże Portugalii – Lagos, plaża Praia Dona Ana i Ponta da Piedade

Do Lagos zajechać warto dla jego plaży. Jest tam przepiękna, choć trochę zatłoczona, plaża Praia Dona Ana położona przy kilkudziesięciometrowym skalnym urwisku. Jej wody pełne są samotnych skalnych ostańców, przepięknie wtapiających się w morski krajobraz. Samo miasteczko, poza starówką z wąskimi, uroczymi ulicznkami, nie jest zbyt ciekawe.

_MG_6204

Na obrzeżach Lagos zobaczyć można jedne z najładniejszych i najsłynniejszych formacji skalnych w Algarve czyli Ponta da Piedade. Jest to punkt obowiązkowy wizyty w zachodnim Algarve. Zwiedzić je można na dwa sposoby. Pierwszy jest prosty i darmowy – to spacer klifami z zapierającymi dech widokami. Na skały zupełnie inaczej spojrzycie będąc na wodzie – za 10 euro lokalni rybacy zabiorą Was do wnętrza licznych grot. Miejsce jest magiczne, warto je zaobaczyć o zachodzie słońca wsłuchując się w szum rozbijających się o klify fal.

_MG_6216

_MG_6219

Fortaleza de Sagres

Kierując się na zachód od Lagos dojedziemy do Sagres i jej głównej atrakcji fortyfikacji Fortaleza de Sagres, w których Henryk Żeglarz miał założyć swoją słynną szkołę żeglarską. Niestety była ona dla nas rozczarowaniem – poza murami i kilkoma ruinami nie ma tam zupełnie nic. Prawie nic, jest przecież porwisty wiatr – smaga bardziej niż na Cabo de Sao Vincente. Za to kilka kilometrów dalej kryje się prawdziwa perełka.

sagres

_MG_6343

Najpiękniejsze plaże Portugalii – Praia de Beliche

Jest nią najpiękniejsza według nas plaża Algarve, czyli Praia de Beliche. Nie dość, że piękna, to jeszcze niezatłoczona, bo mało kto zapuszcza się tak daleko. Piasek jest miękki jak mąka i złocisty. Sama plaża wychodzi na otwarty ocean, ale jest położona w osłoniętej od wiatru lagunie. Prawdziwy raj na krańcu Europy.

_MG_6315

_MG_6335

Cabo de Sao Vincente – południowo-zachodni kraniec Europy

Kilka kolejnych kilometrów na zachód i dojeżdzamy do Cabo de Sao Vincente, najbardziej wysuniętego na południowy-zachód przyczółka Europy. Kiedyś żeglaże nazywali go końcem świata, dziś przyciąga zaskakujące tłumy, które chcą postawić stopę na końcu Europy. Czy warto? Warto, dla pięknych widoków, błękitu i zapachu oceanu oraz drogi smaganej wiatrami wiejącymi z kilku stron.

IMG_6349

Wszystkie posty z podróży po Portugalii:
Portugalia

Lubisz nasze wpisy? Udostępnij je znajomym i śledź nas na Facebooku i Instagramie!

 

Join the Conversation

3 Comments

Leave a comment

Zostaw komentarz