Aurangabad i Bibi Ka Maqbara, Taj Mahal południa Indii

Aurangabad to nasza baza wypadowa do świątynnych jaskiń w Ellorze i Ajancie oraz wielka, prowincjonalna wiocha. Kilkaset lat temu przez 50 lat Aurangabad był nawet stolicą Imperium Mogołów, ale nie miało to żadnego przełożenia na architekturę i wygląd miasta. Jest w nim jednak jedno miejsce, które przyciąga prawdziwe tłumy Indusów – Bibi Ka Maqbara, nazywany Taj Mahalem południa.

 Bibi Ka Maqbara, Taj Mahal południa Indii

Bibi Ka Maqbara to mauzoleum zbudowane dla matki przez syna Auranzeba, jednego z władców Imperium Mogołów. Znane jest też jako Tah Mahal biednych, ale chyba nie zasłużył sobie na aż tak negatywną opinię. Nie dorasta zapewne do pięt pierwowzorowi, ale i tak robi wrażenie. Piękna bryła wznosi się dumnie wśród zielonych krzewów i jest miłą odmianą dla oczu po spacerze po brudnym i hałaśliwym mieście.

Rodzinne zdjęcie przed Taj Mahalem jest obowiązkowe.
Jeszcze bardziej pożądane jest zdjęcie z białym turystą – znowu ustawiły się do nas kolejki chętnych

Aurangabad – wioska, która ma 1,5 miliona mieszkańców

Aurangabad ma 1,5 milion mieszkańców, czyli niewiele mniej niż Warszawa  i zaledwie kilkanaście dróg pokrytych dziurawym i wybrakowanym asfaltem. Pozostałe wyglądają jak klepisko, nad którym unoszą się kłęby  kurzu. Po mieście biegają kozy, krowy, świnie i psy. Z okien wyglądają kury. Na ulicach pełno jest rikszy oraz rozklekotanych samochodów, których zadaniem jest zarabianie na turystach.

Większość domów to prowizoryczne lepianki ułożone z cegły i pokryte blachą przykrytą kamieniami, dzięki czemu dach nie odfrunie przy większym podmuchu wiatru. Niektóre domy wyglądają tak jakby jedna połowa domu po prostu odpadła, zostawiając  pół pokoju z widokiem na ulice. Pomimo tej biedy na dachach wielu lepianek zobaczyć można satelitarne anteny HD – takie są Indie, to kraj gigantycznych kontrastów.
Aurangabad, Indie
Aurangabad, Indie

Aurangabad, Indie

Ulice popłynęły po 20-minutowej ulewie i gradobiciu. Aż strach pomyślec, co tu się dzieje w porze monsunowej…
Niestety taki widok nie należy w Indiach do rzadkości

Wszystkie posty z podróży po Indiach:
Indie

Wszystkie przepisy z Indii:
Kuchnia indyjska

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Join the Conversation

3 Comments

  1. says: toexplore

    Taj Mahal robi wrażenie. Taką mało podpowiedzią może być wskazówka aby wybrać się tam wcześnie rano. My rozpoczęliśmy zwiedzanie o 6 rano. Pomogło to uniknąć tłumów turystów i pozwoliło na zrobienie zdjęć w blasku wschodzącego słońca.

    1. says: zlotaproporcja.pl

      Ten tekst jest poświęcony Bibi Ka Maqbara, nazywanym Taj Mahalem południa Indii, a nie samemu Taj Mahalowi, ale w Taj Mahal na pewno warto być z samego rana, ta zasada sprawdza się w wielu znanych i obleganych miejscach, pozdrawiamy!

Leave a comment

Zostaw komentarz