Kerala. Chińskie sieci i targ rybny w Koczin.

Koczin, Kerala, Indie, atrakcje Kerali; targ rybny w Koczin

Koczin to nasz najsłabszy i najbardziej turystyczny przystanek w Kerali. Miało być pięknie i klimatycznie, a było strasznie nijako, tłoczno i nieciekawie. Szybko stamtąd uciekliśmy. Nie rozumiemy zupełnie zachwytów nad Koczinem, ale jest tam jedno miejsce, które chcemy Wam pokazać.

Koczin, Ernakulam a Fort Koczin

Koczin to właściwie trzy miasta. Brudny i zakorkowany Koczin, komunikacyjny węzeł Ernakulam oraz Fort Koczin, w którym się zatrzymaliśmy. Fort Koczin w przeszłości miał wielu właścicieli. Był w rękach Portugalczyków, Anglików i Holendrów. Dotarli tu także Żydzi i Chińczycy. Wszyscy pozostawili coś po sobie – Portugalczycy i Holendrzy kościoły i cmentarze, Żydzi dzielnicę żydowską z mało imponującą synagogą, Chińczycy sieci rybackie będące symbolem tej części miasta. Niestety magia tego kulturowego tygla na nas nie zadziałała. I zadziałać nie mogła, bo czar prysł razem z wszechobecną turystyczną komercją. Być może kiedyś to miejsce było naprawdę klimatyczne. Dziś jest opanowane przez masowych turystów, tandetne i relatywnie drogie sklepiki i knajpy oraz agencje turystyczne oferujące szybkie wycieczki po Kerali.

Koczin, Kerala, Indie, atrakcje Kerali;

Międzynarodowa Giełda Pieprzu i przyprawy w Koczin

Po Międzynarodowej Giełdzie Pieprzu pozostał jedynie budynek. Spice market to dzisiaj nazwy sklepów z przyprawami, w których ceny są kilka razy wyższe niż w Munnarze i okolicach (O Munnarze przeczytasz tutaj: Munnar. Plantacje herbat i przypraw w Munnarze.). Dzielnica żydowska opanowana jest przez Kaszmirczyków oraz ich sklepy i stragany z niemal identycznym asortymentem – szale, ubrania, biżuteria, ozdobne pudełka i nic więcej. Żydzi dawno stąd wyjechali, a wraz z ich wyjazdem prysł czar dzielnicy. Dobre, hinduskie jedzenie znaleźliśmy dopiero w lokalnym barze Krishna w dzielnicy muzułmańskiej. Knajpy są tu nastawione na masowego turystę. Dlatego też długo tam nie zabawiliśmy. Ale zanim pojechaliśmy dalej, odwiedziliśmy najsłynniejsze miejsce w Forcie Koczin – chińskie sieci rybackie, a pomiędzy nim odkryliśmy kawałek prawdziwych Indii, czyli lokalny targ rybny.

Koczin, Kerala, Indie, atrakcje Kerali;

Chińskie sieci i targ rybny w Fort Koczin

Chińskie sieci rybackie poza Chinami można ponoć zobaczyć tylko w północnej części Fortu Koczin oraz podczas rejsu po keralskich rozlewiskach. Do ich obsługi potrzebnych jest kilka osób, a do budowy jeszcze więcej. Za to jednym połowem można wykarmić kilkanaście, jak nie więcej, osób. Jak działają? Na zasadzie wykorzystania podpory i przeciwwagi równoważącej ciężar samej sieci oraz złowionych ryb.

Koczin, Kerala, Indie, atrakcje Kerali; targ rybny w Koczin

Na początku sieć zostaje opuszczona do wody poprzez odpowiednie ustawienie obciążników przymocowanych do przeciwległego ramienia dźwigni. W momencie kiedy znajduje się nad nią odpowiednia ilość ryb, sieć unoszona jest nad wodę i tym samym zgarniane są ryby znajdujące się nad jej powierzchnią. Jest to dokładnie taka sama technika, jaką stosowali chińscy rybacy, którzy przybyli do Kerali około 600 lat temu.

Koczin, Kerala, Indie, atrakcje Kerali; targ rybny w Koczin

Z sieci ryby trafiają na lokalny targ rybny. Na początku nie wiedzieliśmy, co tam się dzieje. Tuż za sieciami kłębił się tłum lokalnych mieszkańców. Podeszliśmy bliżej i dostrzegliśmy prowizoryczną wagę i wielkie michy z rybami, kałamarnicami i innymi owocami morza. Łodzie rybackie podpływają do brzegu i wysypują ryby. Zainteresowani kupcy je przebierają i ładują do mis. Odbywa się ważenie i rozpoczynają się głośne negocjacje. Panowie przekrzykują jeden drugiego, aż w końcu ktoś dobija targu. Dla tego miejsca warto było tu przyjechać.

Koczin, Kerala, Indie, atrakcje Kerali; targ rybny w Koczin Koczin, Kerala, Indie, atrakcje Kerali; targ rybny w Koczin Koczin, Kerala, Indie, atrakcje Kerali; targ rybny w Koczin Koczin, Kerala, Indie, atrakcje Kerali; targ rybny w Koczin

W Koczin podobała nam się jeszcze jedna rzecz – ogromne tropikalne drzewa, które porozrzucane są po Forcie. To chyba jedno z niewielu miejsc, w którym miejska zabudowa od setek lat spokojnie współżyje z tropikalną roślinnością.

Fort Koczin, Koczin, Kerala, Indie, atrakcje Kerali;

Cherai Beach i plaże koło Koczin

Najbliższa ładna plaża w okolicy Koczin, czyli Cherai Beach, znajduje się na pobliskiej wyspie Vypin. Dojazd do niej z Fortu Koczin zajmuje około godziny. Najpierw trzeba się przedostać promem na wyspę (5 minut, 4 rupie), potem wsiąść w lokalny autobus (20 rupii), ostatnie 2 kilometry można pokonać pieszo lub rikszą. Na plaży byliśmy praktycznie sami, towarzyszyły nam jedynie liczne, małe kraby. Przy plaży znajdują się pojedyncze knajpki.

Cherai Beach, Koczin, Kerala, Indie, atrakcje Kerali; Koczin plaża, wyspa Vypin
Cherai Beach na wyspie Vypin.

Praktyczne wskazówki:

  • CENY: Najdrożej jest w okolicach Synagogi, im bardziej się od niej oddalicie, tym będzie taniej. Dotyczy to zarówno przypraw, jak i noclegów. Przyprawy zdecydowanie tańsze były w sklepach i na plantacjach w Munnarze niż w Koczinie.
  • DOJAZD: Do Koczin przyjechaliśmy nocnym pociągiem z Alappuzha, nocnym pociągiem jechaliśmy także na Goa. Autobusem natomiast dostaniecie się do Munnaru, który bardzo polecamy.
  • NOCLEGI: Najlepszym miejscem na nocleg jest Fort Koczin. Noclegi w Forcie Koczin wyszukasz pod tym linkiem: Noclegi w Forcie Koczin.

Wszystkie posty z podróży po Indiach:
Indie

Wszystkie przepisy z Indii:
Kuchnia indyjska

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie!

Zostaw komentarz