Munnar. Plantacje herbat i przypraw w Munnarze.

Munnar, Indie, Kerala,; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala; przyprawy, kardamon

Podróż do Munnaru nie należała do najłatwiejszych. Przez 8 godzin  trzęśliśmy się w rozklekotanym autobusie, który straszliwie zipał podjeżdżając pod strome zakręty. Kierowca zdawał się na to nie zważać, piłując silnik do granic możliwości w 33 stopniowym upale. I się doigrał. 30 km przed Munnarem silnik odmówił posłuszeństwa.  Zarządzono przymusowy postój w najbliższej wiosce. Kierowca zawołał tamtejszych kolegów. Przez 10 minut panowie drapali się po głowach, zaglądali do silnika i polewali go jakimś płynem. W końcu zapadł wyrok – „change bus” powiedział kierowca i wskazał na podjeżdżający autobus wypchany pasażerami. Nie było wyjścia, razem z kilkunastoma turystami wzięliśmy plecaki i upchnęliśmy się jakiś cudem do drugiego autobusu. Nie dało się za bardzo ruszyć, ale przynajmniej posuwaliśmy się do przodu.

Munnar, Indie, Kerala,; plantacja herbaty, plantacje w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala; jak powstaje herbata Munnar, Indie, Kerala,; plantacja herbaty, plantacje w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala; jak powstaje herbata

Na plantacji herbaty

Warto było jednak się tak wymęczyć. Munnar sowicie nam wynagrodził tę „drobną” niedogodność pięknymi widokami, wyśmienitym jedzeniem, świeżym górskim powietrzem, otaczającą nas z każdej strony soczystą, tropikalna zielenią, śpiewem chóru ptaków i pyszną, świeżą herbatą. Może nie słyszeliście jeszcze o Munnarze, ale na pewno słyszeliście o indyjskich przyprawach i herbatach. Munnar jest kwintesencją ich obu. Okoliczne wzgórza usiane są herbacianymi plantacjami, a pomiędzy nimi dojrzeć można kardamonowe czy pieprzowe krzewy, które rosną na ciągnących się po horyzont, skąpanych w słońcu naturalnych tarasach.

Munnar, Indie, Kerala,; plantacja herbaty, plantacje w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala; jak powstaje herbata Munnar, Indie, Kerala,; plantacja herbaty, plantacje w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala; jak powstaje herbata

Tutejszy klimat i ukształtowanie terenu są idealne do ich uprawy. Odkryli to Anglicy. To właśnie oni założyli pierwsze plantacje na wzgórzach Ghatów Zachodnich wokół Munnaru i pokazali okolicznym mieszkańcom, że te ziemie nie są wcale jałowe i nieprzydatne. Po odzyskaniu niepodległości herbaciany interes i sposób uprawy przejęli Indusi, czyniąc z Munnaru nie tylko raj dla smakoszy, ale także idealne miejsce na ucieczkę przed upałami na wybrzeżu Kerali. O herbacie w Munnarze przeczytasz więcej w tekście: Munnar. Jak powstaje herbata?.

Munnar, Indie, Kerala,; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala; przyprawy, anyż
Anyż z „naszej” plantacji przypraw.

Na plantacji przypraw

Zatrzymaliśmy się na plantacji przypraw na obrzeżach Munnaru. Plantacja była tak naprawdę małą dżunglą. W cieniu wysokich drzew rósł kardamon, pieprz w kilku kolorach, anyż, goździki, a nawet kawa. Z każdym krokiem odkrywaliśmy nowe zapachy, czy wiecie, że kwiaty kawy w zapachu przypominają konwalie?

Munnar, Indie, Kerala,; plantacja przypraw, przyprawy w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala;
Na naszej plantacji przypraw.
Munnar, Indie, Kerala,; plantacja przypraw, przyprawy w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala;
Przyprawy lubią półcień. Rosną pomiędzy ogromnymi, ponad 50 metrowymi drzewami.
Munnar, Indie, Kerala,; plantacja przypraw, przyprawy w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala;
Pieprz dojrzewający na słońcu.
Munnar, Indie, Kerala,; plantacja przypraw, przyprawy w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala; kwiaty kawy, jak rośnie kawa
Kwiaty kawy intensywnie pachnące konwaliami.

W ramach  pobytu na plantacji mieliśmy zapewnione jej zwiedzanie. Naszym przewodnikiem po plantacji był jeden z pracowników, świetne źródło informacji o uprawie przypraw. Przez dwie godziny zwiedziliśmy niewielki fragment ciągnącej się z każdej strony po horyzont plantacji.

Munnar, Indie, Kerala,; plantacja przypraw, przyprawy w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala; Munnar, Indie, Kerala,; plantacja przypraw, przyprawy w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala; Munnar, Indie, Kerala,; plantacja przypraw, przyprawy w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala;

Przedzieraliśmy się przez kardamonową dżunglę, zrywaliśmy pieprz prosto z krzaka, zobaczyliśmy jak wygląda świeżo zerwana kora cynamonu. Pobyt na plantacji jest równie fantastyczny jak plantacje herbaty.

Munnar, Indie, Kerala,; plantacja przypraw, przyprawy w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala; kora cynamonu, jak rośnie cynamon
Cynamonowiec.
Munnar, Indie, Kerala,; plantacja przypraw, przyprawy w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala; , pieprz
Świeżo zerwany pieprz.

Spaliśmy w cudownym domku na drzewie z przeszkloną ścianą. Z łóżka mieliśmy widok na plantację i rosnące wokół nas przyprawy. Bez dwóch zdań był to nasz najciekawszy nocleg w Indiach. Jeżeli wybieracie się do Munnaru, gorąco polecamy ten domek na drzewie. Plantacja jest położona na obrzeżach Munnaru, ale w cenie noclegu jest podwózka do przystanku autobusowego oraz za niewielką opłatą do centrum Munnaru.

Munnar, Indie, Kerala,; plantacja przypraw, przyprawy w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala; , domek na drzewie Munnar, Indie, Kerala,; plantacja przypraw, przyprawy w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala; , domek na drzewie Munnar, Indie, Kerala,; plantacja przypraw, przyprawy w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala; , domek na drzewie

Prawda, że widok z domku jest cudowny?

Munnar, Indie, Kerala,; plantacja przypraw, przyprawy w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala; Munnar, Indie, Kerala,; plantacja przypraw, przyprawy w Kerali; ciekawe miejsca Kerala, atrakcje Kerala;

Informacje praktyczne:

  • DOJAZD: Autobus z Koczinu kosztuje 80 rupii za osobę i jedzie w teorii około 5 godzin, w jedną stronę podróż zajęła nam 3 godziny dłużej. Taksówka jedzie ponad 4 godziny, cena wyjściowa to około 3000 rupii.
  • NOCLEG: Sam Munnar nie jest zbyt piękny, piękna jest jego okolica. I właśnie wokół Munnaru znajdziecie najfajniejsze noclegi. Gorąco polecamy Kaivalyam Retreat, w którym się zatrzymaliśmy położony na plantacji przypraw. Spaliśmy w genialnym domki na drzewach (z normalnym łóżkiem i łazienką), dostępne są także bardzo fajne pokoje. Do tego pyszne jedzenie i oczywiście znakomita herbata. Dla chętnych rano prowadzona jest joga.  Nocleg w Kaivalyam Retreat zarezerwujesz pod tym linkiem. Będzie nam miło, jeśli rezerwując polecany przez nas nocleg skorzystasz z naszego linka – dla Ciebie cena się nie zmieni, a Booking podzieli się z nami swoją prowizją.
  • PRZYPRAWY: Munnar jest najlepszym miejscem do zakupów przypraw. Wcześniej słyszeliśmy różne opinie – w Koczinie będzie taniej, w Munnarze jest drogo. Nieprawda, nigdzie nie było tak tanio jak tutaj. I tak aromatycznie. Oczywiście najlepsze przyprawy są na lokalnym bazarze i bezpośrednio na plantacjach, a nie w sklepach z przyprawami dla turystów (Spice markets).

Wszystkie posty z podróży po Indiach:
Indie

Wszystkie przepisy z Indii:
Kuchnia indyjska

Lubisz nasze wpisy? Będzie nam bardzo miło, jeżeli podzielisz się nimi ze znajomymi i zostaniesz naszym stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku Instagramie!

Join the Conversation

3 Comments

    1. says: Złota Proporcja

      My też 🙂 Na plantacji najbardziej zaskoczył nas zapach kwiatów kawy – pachną tak samo jak konwalie! I to jak intensywnie.

Leave a comment

Zostaw komentarz